Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare win 10 si win7 pe 2 HDD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Chiperi

Chiperi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.01.2015
Salut, am 2 HDD-uri ( de 1T si 500Gb) si as vrea ca pe cel de 1T sa pun Win 10 iar pe cel de 500G sa pun win 7. As vrea ceva in genul cand deschid Pc-ul sa pot alege pe care din ele sa intru. Imi poate da cineva un sfat?

Edited by Chiperi, 16 October 2016 - 14:32.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Instalezi 7, apoi 10 (custom, NU upgrade).
Windows 10 face totul automat, nu e nevoie de nimic special.
Citeste aici, sari peste partea cu micsorare partitie: http://www.howtogeek...windows-7-or-8/

#3
Chiperi

Chiperi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.01.2015

View PostroxanaRabinowitz, on 16 octombrie 2016 - 14:37, said:

Instalezi 7, apoi 10 (custom, NU upgrade).
Windows 10 face totul automat, nu e nevoie de nimic special.
Citeste aici, sari peste partea cu micsorare partitie: http://www.howtogeek...windows-7-or-8/
Eu as vrea cand intru de exemplu pe win 10 sa am impartita memoria de 1T, sa fac mai multe disk-uri, nu sa fie doar o partitie pentru win 10 si una pentru win 7

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu am citit chiar cu atentie, pentru ca si tu ai explicat aiurea.
Ai 2 harduri, dar instalezi pe unul singur.
Si atunci ce ma intereseaza pe mine ca ai 2 harduri ????
Deci, reformulez: instalezi Windows 7, pe hardul de 1 T, faci 180 de partitii in timpul instalarii Windows 7.
Apoi instalezi Windows 10, pe o alta partitie, custom, NU upgrade.
The end.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostChiperi, on 16 octombrie 2016 - 14:22, said:

Salut, am 2 HDD-uri ( de 1T si 500Gb) si as vrea ca pe cel de 1T sa pun Win 10 iar pe cel de 500G sa pun win 7. As vrea ceva in genul cand deschid Pc-ul sa pot alege pe care din ele sa intru.

Imi poate da cineva un sfat?
Sfatul meu e asta:
1) scoti Hdd-ul de 500 GB si il lasi doar pe cel de 1 TB;
2) instalezi windows 10 pe Hdd-ul de 1 TB, dupa instalare scoti Hdd-ul de 1 TB cu windows 10 si-l pui pe cel de 500 GB;
3) instalezi windows 7 pe Hdd-ul de 500 GB;
4) apoi bagi ambele Hdd-uri in computer.

Cand vrei sa alegi pe ce Hdd/windows sa booteze PC-ul, apesi pe butonul F11, F12 sau F8 sa iti apara Boot Menu
[ https://i.imgur.com/6STCmFY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau
[ https://i.imgur.com/PTsFisF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si selectezi ori Hdd-ul de 1 TB cu windows 10, ori Hdd-ul de 500 GB cu windows 7 !
La tine va arata diferit meniul de bootare dar ideea e aceeasi.

Dezavantajul e ca trebuie sa intri mereu in Boot Menu pt. a alege Hdd-ul al doilea.

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Si daca faci asa, pe linga faptul ca pierzi timp o gramada si poate reusesti sa strici altceva cu atitea bagat si scos, ITI VA FUNCTIONA DOAR WINDOWS 7 (probabil).
De ce sa se schinuie cu atita scos/bagat si apoi meniul de boot MANUAL (adica sa apesi Fx....), cind Windows 10 instalat dupa Windows 7 face automat meniu care va aparea automat la boot ???
Super8, data viitoare fii mai atent.

Edited by roxanaRabinowitz, 16 October 2016 - 15:12.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@roxanaRabinowitz, fi tu mai atenta ! ca @OP a intrebat daca poate sa instaleze doua windowsuri diferite pe doua Hdd-uri diferite si sa le bage in acelasi PC.
Eu i-am explicat cum se face ce a intrebat el.

Acum depinde de @initiatorul topicul ce alege sa faca:
1) instaleaza windows 7 si 10 pe Hdd-ul de 500 GB si pe Hdd-ul de 1 TB stocheaza datele (sau invers, dar n-are sens);
2) instaleaza windowsurile pe Hdd-uri diferite si cand vrea sa booteze al doilea Hdd trebuie sa aleaga din Boot Menu al doilea Hdd.

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mdeah, acum am vazut si eu.
Tot nu e vina mea ca scrie foarte confuz.
Zicea ca vrea mai multe partitii pe ala de 1 T, dar cine il opreste sa faca 18 partitii ?????
Nu are neovie sa selecteze nici un hard la bootare, de ce tot ii dai tu inainte cu aia ????
Are nevoie saselecteze ce windows vrea, NU ce hard.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@roxanaRabinowitz, daca pui doua Hdd-uri intr-un PC si instalezi pe fiecare Hdd sistemul de operare trebuie sa alegi din Boot Menu pe care Hdd sa booteze Biosul placii de baza, asta daca vrei sa intri pe al doilea Hdd.
Daca instalezi doua sisteme de operare pe un singur HDD, atunci alegi sistemul de operare !

Atata timp cat @OP nu specifica ce doreste (doua sisteme de operare pe un singur Hdd sau doua sisteme de operare pe doua Hdd-uri in acelasi PC) nu stim ce sa il sfatuim.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Omul a fost destul de calar vad, nu stiu ce nu intelegeti....

Quote

pe cel de 1T sa pun Win 10 iar pe cel de 500G sa pun win 7

Solutia lui Super8 e cea mai buna. O folosesc si eu de ani de zile.
Are avantajul ca fiecare Windows poate boota independent.

Daca instalezi Windows 7 si apoi WIndows 10, sectorul e boot va fi facut aiurea, probabil pe HDD-ul cu 7. Daca il scoti pe-ala nu va boota 10-le.

In rest ca alegi din meniul de boot al Window-sului sau din cel al placii de baza e tot aia.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostChiperi, on 16 octombrie 2016 - 14:40, said:

Eu as vrea cand intru de exemplu pe win 10 sa am impartita memoria de 1T, sa fac mai multe disk-uri, nu sa fie doar o partitie pentru win 10 si una pentru win 7

Cand instalezi Windows 10 pe HDD-ul de 1 TB il partitionezi (de exemplu, creezi o partitie de 200 GB pentru Windows 10) apoi selectezi prima partitie (cea de 200 GB) si instalezi Windows 10.
In mod asemanator procedezi cand instalezi Windows 7.
La instalarea unui sistem de operare scoti HDD-ul celalalt. Ordinea de instalare nu are importanta. Daca nu poti elimina pe rand HDD-urile, atunci instaleaza mai intai Windows 7 pe HDD-ul de 500 GB, apoi Windows 10 pe HDD-ul de 1 TB.
Dupa instalarea sistemelor de operare (sau in cursul instalarii oricaruia dintre sisteme - nu are importanta) in zona nealocata de pe HDD-ul de 500 GB, respectiv a celui de 1 TB creezi alte partitii. Aceste partitii le vei putea utiliza in comun, atat sub Windows 10 cat si sub Windows 7.

Am mutat topicul pe aria "Generalitati".

#12
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Seara buna. Tocmai ce voiam sa intreb si eu. Intentionez sa imi mai pun un hdd in laptop, renuntand la unitatea optica. Pe SSD-ul de 120 de gb am windows 10, dar as vrea sa imi pun 7-ele pe alt hdd din cauza unor incompatibilitati. Respectivul hdd are windows instalat. Pot sa bag direct hdd-ul si sa intru in bios sa aleg unul din ele? Si daca as vrea sa reinstalez 7-ele, trebuie sa scot neaparat celalalt hard?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic merge, dar e posibil sa-ti faca figuri - depinde de producator si BIOS-ul respectiv.
Posibil sa nu vrea sa booteze de ped HDD-ul pus in loc de unitatea optica.

Orice sistem ai instala va trebui sa scoti celalalt HDD daca vrei sa le pastrezi functionale pe amandoua.
Altfel nu stii unde se va pune sectorul de boot la instalare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate