Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Relocare înapoi în România - câteva întrebări

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006
Salutare!

Am locuit timp de 1 an si 6 luni in UK, dar din cauza unor probleme, va trebui sa mă mut înapoi în România pentru o perioada de timp nelimitata.
In UK am un singur cont de debit pe care primeam salariul. Pe contul ăsta am peste  2000 de lire depozit și doresc sa stiu ce decizii as putea lua.
1. Trebuie anunțată banca si închis contul din UK?
2. Avand in vedere ca cel mai sigur, pentru a evita viitoare probleme, e sa imi transfer banii într-un cont bancar din România, cum este cel mai bine sa ii transfer?

As putea sa ii transfer pe contul unei rude in care am încredere printr-un serviciu online care imi ia un comision mic sau as putea sa ii scot pe toți cat inca sunt in UK, sa merg cu ei Cash in România si sa ii depozitez pe un cont.

Mulțumesc anticipat.

Edited by elblu3, 16 October 2016 - 09:35.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
orice transfer bancar este supus comisioanelor;
scoti cash si vi cu ei in Romania

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca vrei sa inchizi contul normal trebuie sa-i spui bancii ca vrei sa-l inchizi. Oricum trebuie sa le spui ca ai schimbat adresa daca n-ai pe cineva sa-ti preia corespondenta ca cine stie ce pin/card/etc se trezesc sa-ti trimita.

Scoate tu banii cash, 2000 se duc cit ai zice peste oricum. Daca ai un card foarte bun poti sa-i scoti lei si sa inchizi ulterior contul prin posta, in mod sigur merge dar in mod sigur comisioanele sint mai mari decit pierzi la schimbul de la casa de schimb. Vezi exact daca e vreo smecherie cu hirtiile (ma refer la anumite valori/ani) sa nu fie prea vechi, prea mari, prea nu stiu ce - sa fie super-ok in UK dar sa nu le vrea nimeni in Romania decit cu ceva comision suplimentar.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Scoti banii cash si inchizi contul.
Gizas...vorbim de 2000 de lire.. Bine ca n-ai intrebat si ce afacere sa deschizi in Ro cu banetul ala..

Edited by mariovrs, 16 October 2016 - 09:45.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
2000 de lire este o suma de mizerie si pentru Romania, daramite pentru Anglia. Scoate-i in numerar si inchide contul.
Nu te complica cu rudele.

Edited by rosix, 16 October 2016 - 10:11.


#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Asta-si face griji pentru 2 mii de lire de parca ar fi 2 milioane...

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Si dupa ce iti scoti banii,evita sa mai ai vreodata de-a face cu bancile!...Mie mi-au luat 0.5% din suma pe care am scos-o,dintr-un cont fara termen,fara nicio dobanda.Mi-au "furat" 200 Euro...sa nu mai aud de banci!

#8
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006
Nu pot să înțeleg, sincer, tonalitatea unora dintre mesaje, dar mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Se poate închide.

Edited by elblu3, 16 October 2016 - 10:54.


#9
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdanpet, on 16 octombrie 2016 - 10:53, said:

Si dupa ce iti scoti banii,evita sa mai ai vreodata de-a face cu bancile!...Mie mi-au luat 0.5% din suma pe care am scos-o,dintr-un cont fara termen,fara nicio dobanda.Mi-au "furat" 200 Euro...sa nu mai aud de banci!

ai scos cash 40000?
cu ce faci trafic?
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postdanpet, on 16 octombrie 2016 - 10:53, said:

Si dupa ce iti scoti banii,evita sa mai ai vreodata de-a face cu bancile!...Mie mi-au luat 0.5% din suma pe care am scos-o,dintr-un cont fara termen,fara nicio dobanda.Mi-au "furat" 200 Euro...sa nu mai aud de banci!
In Romania sau in UK? In UK bancile te platesc sa lucrezi cu ei.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postdejanalex, on 16 octombrie 2016 - 11:20, said:


ai scos cash 40000?
cu ce faci trafic?
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
In urma vanzarii unei case (mostenire),cumparatorul a transferat banii din contul lui (facuse un credit),in al meu.Nu mi-am imaginat atunci ca banca poate sa-mi ia atatia bani (comision),ca sa-mi dea mie,banii mei!...Am cumparat apoi un apartament,iar vanzatorul,a vrut cash...de-aia i-am scos din banca...In plus,am pierdut o alta gramada de bani la notar,pentru acte..."capitalism"...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate