Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Conservare Ghebe la borcan?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ghebe nu sunt toxice, au doar o subtanta care te trimite la buda. Se fierb doar 15 minute, nu mai mult, dupa care elimina un mucilagiu vascos care se spala si se storc.

Merg in zacusca cum am scris, insa exista si alte metode de conservare.

#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sunt si ciuperci toxice depinde daca le cunosti eu am mancat si ciuperci prajite direct pe plita de la soba cu sare

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Culeg ciuperci de 10 ani, am nenumarate carti/determinatoare. In romania exista ciuperci toxice, insa sunt foarte putine mortale.

Ghebele sunt greu de confundat pt ca prezinta inel pe picior, un val ca o panza de paianjen sub palarie si la baza piciorului si niste scoame sus pe palarie.

Ghebe tomnatice gigantice, mai atipice de cele de iarba pe care le stiti, insa comestibile si astea.


[ http://i.imgsafe.org/328ca34eef.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i.imgsafe.org/328fef25e0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Armillaria mellea
Observații: Este o ciupercă bună, dar numai după ce este bine fiartă și se aruncă apa. În stare crudă sau insuficient fiartă poate provoca tulburări gastrointestinale grave. În timpul fierberii emană un miros de leșie și apa se înnegrește, dar este un fenomen normal. După fierbere se pretează aproape la orice rețetă și mod de conservare.
Dacă este culeasă după ce a dat înghețul sau este congelată în stare crudă, substanțele toxice își amplifică efectul.
Este una din ciupercile care pun probleme culegătorilor datorită variabilității ridicate: diferențe mari de culoare, exemplare solitare sau grupuri masive, piciorul foarte subțire sau foarte robust.

Sursa: despreciuperci.ro

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006

 96Flo, on 16 octombrie 2016 - 07:03, said:

Am conservat saci intregi de ghebe in anii trecuti.Anul acesta nu s-au facut in zona noastra, trebuie curatate, fierte bine cca. 1 ora, scurse, spalate in cateva ape si dupa sarate bine cu sare neiodata, puse in borcane cu putina sare deasupra , capsate si cam atat, tin si doi ani. La congelator dispare miezul, cand se dezgheata se simt foarte jitoase.
Cu atentie, deoarece congelarea inaintea fierberii potenteaza efectul toxinelor :)

#24
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Cine a cules o singura data ghebe, nu are cum sa nu le recunoasca!

Attached Files



#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Am fost azi și nu am găsit decât 2 ghebe,in2 sapt.poate apar și aici.Menționez ca sunt în DE.
Mai cautam...

#26
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Am observat si eu ca congelate nu sunt grozave, devin atoase. Dupa pareara mea cea mai simpla si eficienta metoda e puse la borcan sterilizate.
Eu procedez asa: se fierb cam 30 minute, se 'streacoara' cu apa rece ca sa se duca baloseala. Apoi se pun in borcane cu filet, si se sterilizeaza (eu fac asta la foc mic in cuptor, tin pana incep sa vad bule de aer ca ies de pe fund, dar se poate face si in apa fierband, etc). Nu e nevoie de sare, dar poate fi si pusa. Tin foarte bine. 2-3 ani macar. Eu in DE am gasit, duminica, dar putine. Or sa apara ele, vremea se anunta tot umeda.

Edited by zipcode, 19 October 2016 - 14:36.


#27
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Unde ești tu în DE.

#28
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Bavaria.

#29
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Aici la mine ploua....duminica încerc iar.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nj1wmepKHHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Tot citindu-vă, nu mi-ați dat de ales și am luat drumul pădurii.
Asta-i ce am aflat pe un trunchi de stejar căzut:

Attached File  IMG_9740.JPG   311.31K   26 downloads

Rugămintea mea la voi este următoarea: la tomberon să le așez în pungă, ori în tigaie cu unt să le dau oleacă de culoare apoi să le trântesc câteva ouă?

ps: nu îmi dați sfaturi aiurea, următorul moderator de pe agricolă va fi și mai rău...

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa fie identificate ciupercile alea e nevoie de poze cand sunt proaspete, asa nu-si poate da nimeni seama ce ai in farfurie. Ghebe nu-s sigur.
Eu nu as manca ce ai acolo Posted Image

Astea cu lamele pot avea tot felul de toxine periculoase, ca daca erau cu pori tubulari erau sanse doar sa stai pe wc vreo doua zile, dar scapai cu ficatul intact.

Minim asa ceri identificare, dar la unele e necesara si sectiune:
Attached File  IMG_2045.JPG   340.39K   9 downloadsAttached File  IMG_2046.JPG   323.39K   9 downloadsAttached File  IMG_2048.JPG   270.22K   9 downloads
Attached File  IMG_2061.JPG   280.93K   9 downloadsAttached File  IMG_2062.JPG   347.45K   9 downloadsAttached File  IMG_2063.JPG   364.42K   9 downloads

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Mizu, on 20 octombrie 2016 - 18:07, said:

...Eu nu as manca ce ai acolo Posted Image...
Mai mult decât suficient, îți mulțumesc stimate coleg de forum! Posted Image

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nu te descuraja, mergi si maine la padure... dar fa poze la fata locului.

#35
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mizule, vad ca esti din orasul meu natal, si ne pasioneaza ciupercile.

In pozele tale ai balusca molidului sau Gomphidius glutinosus si o macrolepiota (poate procera/mastodoida/rhacodes). Am nevoie de mai multe poze Posted Image).


Cat despre farfuria scaiba, americanii le zic oysters mushrooms, un fel de pleurotus.

Edited by Deenman, 20 October 2016 - 19:28.


#36
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cauta-le pe alea din video,sunt de vis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate