Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fantoma de la opera

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
Tocmai ce citesc "fantoma de la opera" de Gaston Lecroux si am ramas fascinat de ceea ce se povesteste acolo. Exista vreo posibilitate ca fatoma sa fi existat vreodata ? Autorul insista asupra cestui fapt cu o groaza de dovezi (scrisori, rapoarte etc).

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atata timp cat nu exista dovezi irefutabile care sa confirme ori infirme natura povestii, sunt numai doua teori posibile !

The Phantom of the Opera este:
1) o poveste inventata si mentinuta minciuna cum ca e bazata pe un fapt real;
2) povestea chiar e bazata pe un fapt real.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu o consider o lucrare de fictiune.
Nevertheless, nu citi biblia - nu va fi la fel de usor sa te convingi ca este tot o lucrare de fictiune.

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

Quote

historical and fictional events are so blurred in Leroux’s story that he was able to claim in his prologue (and on his death bed) that ‘the Opera ghost really existed’
Si se mai gasesc o gramada de informatii ca in articolul asta, la o prima cautare pe Google.

Acum spune sincer, ai facut topicul ca sa te dai mare ca citesti (carti), nu?

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

 Michidoo, on 15 octombrie 2016 - 15:33, said:

Si se mai gasesc o gramada de informatii ca in articolul asta, la o prima cautare pe Google.

Acum spune sincer, ai facut topicul ca sa te dai mare ca citesti (carti), nu?

Si eu citesc multe carti de multe ori recitesc aceeasi carte de mai multe ori dar cartile mele preferate raman mereu asii

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Culmea ca toate fantomele si intamplarile paranormale s-au intamplat acum 100-200 de ani, cu filmari de cea mai proasta calitate :D

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Asa e acum 200 de ani se faceau filme

Edited by gerbil, 15 October 2016 - 17:12.


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiam de carte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-JaeBxYCI9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De fapt urmariti tot show-ul, ca e foarte interesant si bine realizat..
A fost si la Opereta noastra, inainte sa fie inchisa de beeeppppppp

Edited by Prien, 15 October 2016 - 19:18.


#9
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu prefer versiunea asta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FLSUGvt__3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tinel231, 15 October 2016 - 19:25.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Nytro84, on 15 octombrie 2016 - 16:02, said:

Si eu citesc multe carti de multe ori recitesc aceeasi carte de mai multe ori dar cartile mele preferate raman mereu asii
Ai citit seriile "Maigret" de Georges Simenon, "Hercule Poirot" de Agatha Christie, "Sherlock Holmes" de Arthur Conan Doyle si "Enigma din Castelul Groazei" de Alfred Hitchcock ?

Edited by super8, 15 October 2016 - 19:27.


#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Altu care se da mare cat de intelectual este el fata de ceilalti
Daca chiar esti curios nu am citit cartile respective pt nu erau in biblioteca judeteana din orasul meu in schimb am gasit o lume disparuta tot a lui conan doyle tarzan acelasi autor si pana la 18 ani cam 99 % din cartile scrise de jules verne, lumea inelara stii tu cartea aia pe care se bazeaza jocul halo din pacate doar 2 parti din trilogie ti-am spus fondurile insuficiente ale bibliotecii.
Ca sa nu mai vb de clasicii romani fratii jderi, ion, si da am citit intregul roman nu doar rezumatul cartilor. Omul invizibil insula doctorului moreau cei trei muschetari toate vol inclusiv dupa 20 de ani fundatia pana pe la vol 3 si ar mai fi inca destule dar nu vreau sa ma laud
Dar noah sunt un prost pt ca nu am citit nici una dintre cartile pe care le-ai enumerat asta era si scopul de fapt nu?

Edited by Nytro84, 15 October 2016 - 19:54.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Nytro84, de ce te simti lezat de intrebarea mea ? era un apropo sa citesti cartile recomandate de mine daca nu le-ai citit, nu lauda de sine ori insulta la adresa ta.
Daca te-am jignit intr-un fel sau altul, te rog sa imi accepti scuzele de rigoare.

#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Scriitorul meu preferat este Stephen King mai ales cand il citesti in limba originala engleza americana are un stil de a descrie lucrurile si efectiv iti da impresia ca esti acolo.
Desi la inceput mi s-a parut derutant cum sare de la o scena la alta spre sfarsitul cartii cand vezi imaginea de ansamblu iti sa exclami wow

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vad ca unii se cam inteapa..Ca sa linistesc lucrurile, va invit la o alta lectura. "Pisica in cizme"  lui EDGAR MICHELSON...
Incepe banal" Sally îşi petrecu aproape toată după-amiaza acelei sâmbete lungi şi umede de august.."
tinel231.
Nu, nu stiam. Oricum iti multumesc pt link.
Altfel, sincer, mie imi plac montarile clasice. Aici e prea mult ritm disco..
Dar o sa ma opresc cu discutia aici si o sa o continui la Opera/opereta,
http://forum.softped.../#entry20013288

Edited by Prien, 16 October 2016 - 14:56.


#15
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 19.07.2008
Rau a ajuns activitatea asta de a citi daca mai nou deschiderea unui thread cu o intrebare banala se considera "lauda"

Suntem vai de capul nostru

On-topic: parerea mea e ca nu e adevarat. Am citit cartea si posibil, daca nu cert, ca Opera Garnier sa aiba toate acele catacombe si camari secrete prin care intra/ies actorii, dar pana la urma cartea este una cu subiect gotic, iar la vremea respectiva goticul era pus la loc de cinste printre amatorii de literatura, astfel ca un loc labirintic si secretos precum Garnier a facut posibila proliferarea unui astfel de atmosfere care ar putea ascunde un monstru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate