Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

merita sa fac un overclock la un sistem ceva mai vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
geoalex1992

geoalex1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2016
merita sa fac un overclock la un sistem ceva mai vechi?
Si daca da, cum reusesc? Fiindca am cautat peste tot si sunt bios uri diferite si mi-e frica sa mi bag nasul
Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parerea mea e ca nu merita deloc sa faci OC la AMD Athlon 64 X2 5600+ !
Mai bine cumperi un kit LGA 775 C2Q (litografie 45 nm !) sa faci OC, sau si mai bine un kit 1155 pt. OC.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu merita 5600+ are 10 ani, tot nu o sa ruleze nimic nou, nu doar pt ca e slab ci pt ca nu stie anumite instructiuni mai noi. Oricum nu tin minte sa fi fost cine stie ce procesor overclockabil si iti trebuie si cooler aftermarket + carcasa bine aerisita.

Edited by SpeedDemon, 15 October 2016 - 15:31.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
N-ai ce sa mai storci din procesorul ala anorexic. Mergi pe recomandarea lui super8.
Prin primavara am luat o unitate cu E8400, pentru ai mei. Carcasa din tabla foarte groasa, airflow bun si sursa certificata bronze la vreo 300 de lei cu garantie. Am ramas placut surprins.

Edited by vimann, 15 October 2016 - 15:38.


#5
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Stai cuminte. Vrei sa faci o tampenie.

#6
geoalex1992

geoalex1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2016
Va multumesc mult, baieti! Ma gandeam ca nu prea sunt sanse. Am nevoie de pc doar pt cs go si dota. La dota n am probleme. La cs go insa se blocheaza frecvent si in timpul jocului si chiar in meniu cand fac orice fel de operatiune. Poate e mult spus blocheaza, frameaza si creste un asa numit "var" si "choke"

#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Mai degraba mai pui ceva RAM acolo, posibil sa se poata upgrada placa video, etc. Pune aici configuratia sistemului, cu tot cu ventilatoarele carcasei si gasim noi ceva idei.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atata timp cat procesorul nu are instructiunile necesare pt. CS GO si Dota degeaba cumpara ultimul model de placa video si mareste memoria Ram cu peste 6-8 GB !
Trebuie procesor nou cu instructiuni in plus care face sistemul sa ruleze fluent.

Avand in vedere ca @OP are un PC de peste 7 ani si slab la vremea lui ! mai bine schimba kit-ul cu ceva pretabil la Overclock, kit LGA 775 C2Q (litografie 45 nm !)sau un kit 1155.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Instructiunile necesare pentru go si dota?Domnilor,jocurile alea sunt moba si merg si pe acel cpu (doar ca mai lentut umpic),iar diferenta de performanta nu e data de lipsa instructiunilor ci de puterea efectiva a nucleului,altfel diferenta intre un pentium si un i3 ar fi fost devastatoare (i3 are AVX,pentiunurile nu),iar recomandarea sa ia un kit 775 este din nou trasa de par,hai daca avea placa de baza si rami sa faca un upgrade de cu mai mergea dar asa cade din lac in put.
Revenind la problema cu GO,iti sugerez in cel mai bun caz sa schimbi doar pasta termoconductoare de pe procesor (daca te pricepi) si sa verifici cablaraiele/driverii de net,acel choke la internet se refera.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate