Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

sac dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 12:57, said:

multumesc asemenea !
aici este diferenta...cred ca bumba si sintetic ceva,pt ca este tare si putin lucios,nu ma pot uita acum sa vadd exact
dar in rest are cusaturi pt pastrarea pufului sa nu se stranga

cu izopren sau fara ? Posted Image
Ce stii despre bumbac ? "Banc ajutator"....despre umiditate ? Ia incearca sa stai in frig cu cea mai groasa haina din lume...dar uda !

#38
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
stiu destule despre prietenia dintre bumbac si munte :)
dar spuneam ca nu dorm afara
iar intr-o noapte cat pot transpira in sac ?, nu cred ca il ud.

#39
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:58, said:

d0d00, uite aici ce te interesează. Un tip care și-a făcut singur un sac de 4 anotimpuri. Schemă, poze, detalii, tot ce trebuie.

http://trailsandtrac...ter-hiking.html
Incerci acum sa o dai dupa cires ! Nu a spus nimeni ca nu poti sa-ti confectionezi singur un sac de dormit...DAR NU DIN PILOTA  ci cu materiale super performante , o sa iesi la costuri peste cel de fabrica si oricum nu vei fi sigur pe el !

#40
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
maaamaa ! dar carcotas esti :)
pleci de la ideea ca iau pilota cu mine pe munte
ce crezi tu ca are sacul de puf comparativ cu pilota de puf ?
si spun pilota pana in momentul cand o voi modela in forma uni sac cu tot cu fermoar.

#41
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 13:11, said:

stiu destule despre prietenia dintre bumbac si munte Posted Image
dar spuneam ca nu dorm afara
iar intr-o noapte cat pot transpira in sac ?, nu cred ca il ud.
Incerc pentru ultima oara , nu am nici un interes sa stau sa te conving ! Fiecare material se foloseste intr-un anumit scop !
Pilota ta e creata pentru interior , intr-o casa ...se presupune incalzita si fara prea multa umezeala !
La sacii de dormit performanti puful e teflonat sau siliconizat , iar materialul exterior e special de genul Rip Stop ! In plus chiar si sacii profesionali de puf sunt sensibili la umezeala ! In plusul plusului sacii de puf sunt recomandati pentru temperaturi cu mult sub 0 grade cand ...nu prea mai exista umezeala ci gheataPosted Image ! La fel si gecile sau salopetele din puf ! Dar cu bumbacul si puf de pilota...pentru casaPosted Image !

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 13:14, said:

maaamaa ! dar carcotas esti Posted Image
Nu sunt carcotas ci chiar vreau sa te ajut...dar rabdarea mea se termina , esti prea tenace in... ! Detin peste 12 saci de dormit , pentru diferite ocazii , dintre cei mai performanti de pe piata ! Stii diferenta intre sacii de dormit de munte si de pescuit ?

Edited by FAP, 15 October 2016 - 13:26.


#42
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
ma pui pe ganduri cu puful teflonat sau siliconizat..... nu stiu daca o fi sau nu asa ....ma mai interesez cu privire la asta.
multumesc pt info.
cred ca totusi il voi face ,am timp  pt detalii pana atunci
ma costa cativa bani si timp de lucru ,apoi dac nu va fi un proiect reusit vad eu in prima noapte in el,nu o fi foc , ma decid la fata locului spre dimineata dac e ok sau nu,

#43
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 13:28, said:

ma pui pe ganduri cu puful teflonat sau siliconizat..... nu stiu daca o fi sau nu asa ....ma mai interesez cu privire la asta.
Pai e simplu ! Inainte de a strica bunatate de pilota ...vad ca ai ciuda pe eaPosted Image , bag-o in apa , apoi pe vremea asta pune-o la uscat afara(adica conditii reale de munte)...si vezi in cat timp se usuca !
PS. Cand e umeda , monteaz-o si pe rucsac si fa cativa pasi cu ea sa vezi cat cantarestePosted Image  !
PS 2 - Mai incearca un exercitiu ! Stand lungit pe pat ridica pilota cu picioarele si zgaltaie-o de cateva ori si vei vedea ca puful se va aduna in partea de jos a "patratelelor cusute" iar in partea de sus ramane GOL !!!

Edited by FAP, 15 October 2016 - 13:37.


#44
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
o stric pt o cauza nobila .SAU NU Posted Image , depinde de rezultat.Asa pot baga si sacul in apa ,ca tot se va uda ,iar de uscat ,eu stiu ,mai greu si el.

#45
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 13:38, said:

o stric pt o cauza nobila .SAU NU Posted Image , depinde de rezultat.Asa pot baga si sacul in apa ,ca tot se va uda ,iar de uscat ,eu stiu ,mai greu si el.
Am completat mesajul meu anterior cu inca un exercitiu ! Un sac profesional bagat in apa se va usca in proportie de minim 80% intr-o zi ! Datorita materialelor apa se va scurge de pe "siliconat" ...iar ventilatia Rip Stop face restul ! Pilota ta de bumbac...cu putin noroc si soare in vreo 2 saptamani !
PS - Verifica si distantele intre cusaturi la un sac...maxim 10 cm si in jur de 40 cm la pilota ! Spor...fa ce vrei ca mai am si eu treburi !

Edited by FAP, 15 October 2016 - 13:43.


#46
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015

View PostFAP, on 15 octombrie 2016 - 13:32, said:

Pai e simplu ! Inainte de a strica bunatate de pilota ...vad ca ai ciuda pe eaPosted Image , bag-o in apa , apoi pe vremea asta pune-o la uscat afara(adica conditii reale de munte)...si vezi in cat timp se usuca !
PS. Cand e umeda , monteaz-o si pe rucsac si fa cativa pasi cu ea sa vezi cat cantarestePosted Image  !
PS 2 - Mai incearca un exercitiu ! Stand lungit pe pat ridica pilota cu picioarele si zgaltaie-o de cateva ori si vei vedea ca puful se va aduna in partea de jos a "patratelelor cusute" iar in partea de sus ramane GOL !!!
ai editat...
sunt tenace in a-mi realiza DIY -ul.
nu vreau sa laud pilota dar nu se aduna cum zici tu, acuma ma faci sa imi para rau ca o stric :), dar ce faci cu 12 , cate unul pt fiecare anotimp:)?

acuma ne-am axat pe .bagatul ei in apa :)
am spus ca nu ia contact cu apa

spor la treaba.

#47
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 13:43, said:

ai editat...
sunt tenace in a-mi realiza DIY -ul.
nu vreau sa laud pilota dar nu se aduna cum zici tu, acuma ma faci sa imi para rau ca o stric Posted Image, dar ce faci cu 12 , cate unul pt fiecare anotimp:)?

acuma ne-am axat pe .bagatul ei in apa Posted Image
am spus ca nu ia contact cu apa
6 eu 6 sotia ! 2 pescuit unul 3 anotimpuri unul iarna ,  1 vara unul 3 anotimpuri munte sintetici , 2 - puf extrem...unul ultra light...de pus in spate ...altul facut la baietii din Timisoara de carat cu auto ! Umiditatea = apa !

Edited by FAP, 15 October 2016 - 13:50.


#48
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:58, said:

d0d00, uite aici ce te interesează. Un tip care și-a făcut singur un sac de 4 anotimpuri. Schemă, poze, detalii, tot ce trebuie.

http://trailsandtrac...ter-hiking.html
Si un exemplu facut dintr-o plapuma:
https://mymaterialli...n-sleeping-bag/

Fa intai o innoptare in gradina casei sau intr-o padure din apropierea orasului, ca poti impacheta rapid si retrage spre casa daca nu functioneaza.Posted Image
Am innoptat odata in Refugiul Agatat intr-o ianuarie cu sac necorespunzator si a fost tortura...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate