Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

sac dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:05, said:

Aproape să zici că un sac de dormit e tehnologie patentată NASA, sau că România are vârfuri montane de peste 5000 de metri.
Vorbești ca unul care vrea cu orice preț să-și promoveze afacerea, ceva de genul: nu-ți fă tu sac de dormit, că ăia de la Himalaya sunt mai buni.
ai pus punctul pe i.

#20
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
@KurtKnispel chiar este o intreaga tehnologie in spate fabricarii sacilor de dormit. Daca pentru tine un sac de dormit este o patura iti urez succes in iesirile tale cu patura. Noi care stim despre ce este vorba, alegem un sac de dormit!

#21
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015

View PostFAP, on 15 octombrie 2016 - 11:51, said:

Cred ca nu m-am facut inteles :
- in primul rand "pun fermoare pe toate laturile" nu e ok , pe la fermoare se pierde foarte mult daca nu se "monteaza" o protectie termica speciala , suplimentara iar fermoarul sa fie pe o singura parte , pana la partea "de picioare" unde nu se pune fermoar datorita faptului ca poti sa-l rupi in somn prin forta picioarelor
- un fermoar puternic si performant care se deschide/inchide usor e scump...verifica YKK
- dimensiunea "patratelelor/romburilor" ale compartimentelor sacului se calculeaza strict in functie de cantitatea de puf inserata in fiecare...e stiinta nu DIY
- pana si ata de cusut e speciala , rezistenta mecanic si la umiditate...una normala se rupe/putrezeste in cateva luni
- materialele exterioare ale sacului sunt speciale , usoare , cu anumit coeficient de frecare , rezistenta la umezeala , rezistenta mecanica si compresiune , ia incearca sa bagi plapuma bunicii intr-un rucsac Posted Image
daca citeai am scris ca am acasa unul, stiu ce este ykk, am echipament destul de performant pt munte ,gen scarpa,mammut,cum puii mei sa il rupi cu picioarele ,doar se calculeaza lungimea lui in functie de a ta,am scris ca pilota -cat e ea acum intra intr-o punga medie,are patraturi cusute deja, si da ii fac o margine peste fermoar.

View PostWotan, on 15 octombrie 2016 - 11:37, said:

Iti trebuie puf de gasca sau rata, daca vrei izolare termica. Poate e mai simplu si ieftin sa cumperi un sac de 100 lei gata facut si sa inlocuiesti izolatia lui sintetica cu puf, apoi doar refaci cusaturile. Alternativ, poti folosi pe frig doi saci de dormit bagati unul in celalalt, sau sac de bivuac tras peste sacul de dormit.
asta cu 2 in unul e buna ,testata.ok.

chiar nu este nimeni care si-a facut asa ceva ?

#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 12:18, said:



chiar nu este nimeni care si-a facut asa ceva ?
Umblatura + costurile + calcule + nervii = unul gata facut .
Daca te gandesti la o afacere , probabil ca la 100 de buc iti iese de-o samanta .

#23
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca vrei sa dormi la 0 sau minus x grade da ai nevoie de saci cu tehnologie altfel risti sa nu te mai trezesti deloc.
In astfel de situatii vitale ne e loc de amatorisme ( cocalarisme )

#24
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
nu ma gandesc la vreo afacere ,este pt uzul personal,acum am unul pana la -7 extrem.
Si am acasa masina de cusut ,ate ,etc, etc,pt fermoar iau un sac cu un ykk si gata .

#25
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:05, said:

Aproape să zici că un sac de dormit e tehnologie patentată NASA, sau că România are vârfuri montane de peste 5000 de metri.
Vorbești ca unul care vrea cu orice preț să-și promoveze afacerea, ceva de genul: nu-ți fă tu sac de dormit, că ăia de la Himalaya sunt mai buni.

În RO sunt zeci de fabrici care fabrică echipament montan. Un angajat al unei astfel de fabrici, mai mult ca sigur că are cunoștințele necesare să-și construiască singur un sac de dormit.
Fiecare ...cat tine la sanatatea lui ! Pe mine nu ma intereseaza daca un produs are tehnologie aero-spatiala sau nu . Ma intereseaza ca produsul ala , daca il fac eu sa fie minim egal daca nu mai bun decat ala din comert . Probabil esti tanar si puternic si nu stii ce e ala reumatism , sinuzita & etc. . Vad permanent tineri "viteji" la pescuit sau pe munte care dorm fara un minim de protectie ! Pe la 45+ ani vor umple spitalele !
PS - Orice angajat ale oricarei firme care face sacii de dormit nu are tehnica necesara si materialele respective acasa si in nici un caz nu pleaca pe munte cu o pilota in forma de sac de dormit !
PS - Himalaya e un magazin ...nu o forma producatoare si are x marci de saci de dormit !

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 12:23, said:

nu ma gandesc la vreo afacere ,este pt uzul personal,acum am unul pana la -7 extrem.
Si am acasa masina de cusut ,ate ,etc, etc,pt fermoar iau un sac cu un ykk si gata .
Vad ca esti decis , asa ca nu cred ca mai are rost sa insist ! Ala de minus 7 "extrem" sa nu-l folosesti la mai jos de +5 sau chiar +10 daca mai e si umezeala si nu ai o saltea/izopren performant !
PS - E vorba de sanatatea fiecaruia si de directia in care prefera fiecare sa mearga ...in traseu in coditii Posted Image , sau la analize !

Edited by FAP, 15 October 2016 - 12:49.


#26
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:05, said:

În RO sunt zeci de fabrici care fabrică echipament montan. Un angajat al unei astfel de fabrici, mai mult ca sigur că are cunoștințele necesare să-și construiască singur un sac de dormit.
Mda.. si orice angajat Dacia poate sa faca masini.. nu mai spun ca cei de la fabrica de avioane fac in draci avioane in spatele blocului.

#27
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostTinCup, on 15 octombrie 2016 - 12:42, said:

Mda.. si orice angajat Dacia poate sa faca masini.
Excelentă comparația între automobil și un sac de dormit. Mai ai d-astea?

#28
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015

View PostFAP, on 15 octombrie 2016 - 12:39, said:

Fiecare ...cat tine la sanatatea lui ! Pe mine nu ma intereseaza daca un produs are tehnologie aero-spatiala sau nu . Ma intereseaza ca produsul ala , daca il fac eu sa fie minim egal daca nu mai bun decat ala din comert . Probabil esti tanar si puternic si nu stii ce e ala reumatism , sinuzita & etc. . Vad permanent tineri "viteji" la pescuit sau pe munte care dorm fara un minim de protectie ! Pe la 45+ ani vor umple spitalele !
PS - Orice angajat ale oricarei firme care face sacii de dormit nu are tehnica necesara si materialele respective acasa si in nici un caz nu pleaca pe munte cu o pilota in forma de sac de dormit !


Vad ca esti decis , asa ca nu cred ca mai are rost sa insist ! Ala de minus 7 "extrem" sa nu-l folosesti la mai jos de +5 sau chiar +10 daca mai e si umezeala si nu ai o saltea/izopren performant !
PS - E vorba de sanatatea fiecaruia si de directia in care prefera fiecare sa mearga ...in traseu in coditii Posted Image , sau la analize !
Nu am spus ca lucrez in domeniu !nu fac saci de dormit si nici croitor nu sunt.
am aproape 40 de ani ....ma consider tanar inca Posted Image la cum ne scoate statul din productie Posted Image
eu sunt convins ca in afara de materialul de protectie al sacului ,interiorul si compozitia sunt aceleasi
tocmai de aia vreau unul pt temp scazute ,ca celalalt ma limiteaza la +
Si bineinteles cu izopren sub.

#29
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKurtKnispel, on 15 octombrie 2016 - 12:48, said:

Excelentă comparația între automobil și un sac de dormit. Mai ai d-astea?
Tu iti faci acasa si pantaloni de Gore-Tex din ...prelata ?

#30
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
imi si imaginez ce tehnologie de ultima generatie este implementata in fabricarea uni sac de dormit Posted Image

#31
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 12:50, said:

Nu am spus ca lucrez in domeniu !nu fac saci de dormit si nici croitor nu sunt.
am aproape 40 de ani ....ma consider tanar inca Posted Image la cum ne scoate statul din productie Posted Image
eu sunt convins ca in afara de materialul de protectie al sacului ,interiorul si compozitia sunt aceleasi
tocmai de aia vreau unul pt temp scazute ,ca celalalt ma limiteaza la +
Si bineinteles cu izopren sub.
Multi inainte ! Eu sunt la 45+ ! Din ce material exterior e pilota ?
Si iti recomand un exercitiu ! Ia pilota si dormi putin pe jos cu ea ! Astept concluziile !

Edited by FAP, 15 October 2016 - 12:54.


#32
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
multumesc asemenea !
aici este diferenta...cred ca bumba si sintetic ceva,pt ca este tare si putin lucios,nu ma pot uita acum sa vadd exact
dar in rest are cusaturi pt pastrarea pufului sa nu se stranga

cu izopren sau fara ? :)

#33
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
d0d00, uite aici ce te interesează. Un tip care și-a făcut singur un sac de 4 anotimpuri. Schemă, poze, detalii, tot ce trebuie.

http://trailsandtrac...ter-hiking.html

Edited by KurtKnispel, 15 October 2016 - 12:59.


#34
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
da !merci!
si la el a fost complicat pt ca a trebuit sa il faca de la 0
eu ma pot folosi de compozitia gata facuta.

#35
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postd0d00, on 15 octombrie 2016 - 12:57, said:

cu izopren sau fara ? Posted Image
Un prieten de-al meu are un sac de dormit de la surplusurile armatei suedeze. Are izoprenul cusut dedesubt. Da, se poate fără probleme pune.

Edited by KurtKnispel, 15 October 2016 - 13:03.


#36
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
pana la urma hai ca ne redresam!
asadar nu este imposibil !
stiu ! cel mai simplu este sa il cumpar gata facut,fara bataie de cap,fara schite...
dar eu doresc sa mi-l fac singur ,si nu mi-e teama de  a munci cateva ore pt asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate