Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

sac dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Salut,m-am gandit sa imi fac pentru munte un sac de dormit pentru temperaturi extreme dintr-o pilota de pene ,care este destul de consistenta in pene si pe care o voi modela corespunzator ,apoi atasez fermoar pe toate laturile ,model am un sac cumparat deja ,dar care este de 3 aezoane,credeti ca este eficienta ideea ?
eventual poate aveti sugestii cu privire la proiect .

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Mai bine iei unul gata facut pentru asa ceva

#3
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
asta e cea mai simpla metoda,dar, in primul rand sunt destul de scumpi ,eu nu il voi folosi f des,iar daca il fac din pilota va iesi ok<,din pene,gros ,eficient.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cu impermeabilizarea si greutatea cum stai? Cele scumpe sunt si bune.

#5
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
de obicei cele scumpe sunt si bune,trebuie doar sa stii ce vrei,
fiind din pene nu va fi greu,legat de impermeabilizare nu voi putea pt ca trebuie inchis in alt material,poate ,sa vad ce gasesc,dar il voi folosi in refugii,cabane,nu sub cerul liber.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,483
  • Înscris: 30.10.2003
Ce inseamna scump?

Sacii se fac din puf, nu din pene, din cate stiu eu. In TM e o firma care face la comanda saci din puf. Am fost la ei si nenea patronul mi-a luat masurile si l-a facut potrivit pt mine.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Bursul, on 15 octombrie 2016 - 10:04, said:

Ce inseamna scump?

Sacii se fac din puf, nu din pene, din cate stiu eu. In TM e o firma care face la comanda saci din puf. Am fost la ei si nenea patronul mi-a luat masurile si l-a facut potrivit pt mine.
Asta e solutia, dai omului adresa si macar daca tot cheltuie un ban ii si personalizeaza sacul , marime, grosime , poate vrea cine stie ce buzunare , etc

#8
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Saci de dormit sunt ori din puf, ori din materiale sintetice dispuse in straturi, au camere de izolare, pentru a pastra confortul termic. Ceea ce vrei sa faci tu, este o prostie. Sacii de dormit pentru temperaturi extreme au o aftfel de constructie, alte materiale. Ce vrei tu sa faci o sa iasa o plapuma foarte mare, grea, foarte grea si fara prea mult randament.
Pune mana si cumpara un sac de dormit care sa se potrivesca la activitatile tale. Vrei de extrem, pregateste un buget de peste 1500 RON lejer. Vrei unul de 3 anotimpuri, pe la 700 RON, unu de vara, pe la 300 RON. Salteau de izopren pe care dormi, respectiv cortul au o foarte mare importanta in pastrarea confortului termic.

Edited by AlexRe, 15 October 2016 - 10:19.


#9
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
bine , m-am exprimat eu gresit, pilota este din puf,are 2x2 m si o pot strange intr-o plasa ,totodata este si usoara,are camere de izolare care vor ramane si pe urma,materiale -te referi la dupont ,ceva, iar din acesti 2x2 se va mai detasa ceva material pt forma, acum cat de greu sa fie fermoarul Posted Image ,

#10
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Depinde si de inltime ta, daca ai in jur de 1.80m arunci sacul trebuie sa fie de 2.2m - 2.3 minim cu tot cu gluga ( neaparat sa fie de tip mumie ) altfel pierzi foarte mult din confort ( asta cand este frig ). Fara gluga pe timp rece este boala curata, poti sa pui caciula, fular, etc.

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
http://www.decathlon...-saci-de-dormit

Acele cifre (grade) sunt recomandarea pentru temperatura exterioară.

#12
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
da,la gluga este putin de lucrat, legat de decathlon ma abtin ,cel putin cu privire la saci,ar fi ultimul brand .Gasim nahanny,mammut,...
multumesc pt informatii legate de unde si cum cumpar,dar am specificat ca vreau sa il fac eu,nu sa cumpar,ca asa stiu de care,de ce.

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
O idee foarte proasta daca vrei performanta ! Pentru cabane poti sa-ti iei si "plapuma" ta asa cum e ea sau sacul de 3 sezoane ! Puful folosit la saci contine si cateva tratamente speciale .Unul dintre factorii importanti la sacii de dormit este si repartizarea pufului prin cusaturi speciale...adica mai pe romaneste , puful din partea de jos pe care "il freci in somn pe pat" poate "pleca" in laterale si te trezesti ca dormi DOAR pe panza , fapt ce "dauneaza grav sanatatii" !
E ca si cum iti pui motorul de drujba (deh...e tot motor) la bicicleta si crezi ca ai scuter !!!

Edited by FAP, 15 October 2016 - 11:36.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,483
  • Înscris: 30.10.2003
Pai du-te la magazin si vezi cusaturile, cum e construit sacul si ti-l faci asa.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
Iti trebuie puf de gasca sau rata, daca vrei izolare termica. Poate e mai simplu si ieftin sa cumperi un sac de 100 lei gata facut si sa inlocuiesti izolatia lui sintetica cu puf, apoi doar refaci cusaturile. Alternativ, poti folosi pe frig doi saci de dormit bagati unul in celalalt, sau sac de bivuac tras peste sacul de dormit.

#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cred ca nu m-am facut inteles :
- in primul rand "pun fermoare pe toate laturile" nu e ok , pe la fermoare se pierde foarte mult daca nu se "monteaza" o protectie termica speciala , suplimentara iar fermoarul sa fie pe o singura parte , pana la partea "de picioare" unde nu se pune fermoar datorita faptului ca poti sa-l rupi in somn prin forta picioarelor
- un fermoar puternic si performant care se deschide/inchide usor e scump...verifica YKK
- dimensiunea "patratelelor/romburilor" ale compartimentelor sacului se calculeaza strict in functie de cantitatea de puf inserata in fiecare...e stiinta nu DIY
- pana si ata de cusut e speciala , rezistenta mecanic si la umiditate...una normala se rupe/putrezeste in cateva luni
- materialele exterioare ale sacului sunt speciale , usoare , cu anumit coeficient de frecare , rezistenta la umezeala , rezistenta mecanica si compresiune , ia incearca sa bagi plapuma bunicii intr-un rucsac Posted Image

Edited by FAP, 15 October 2016 - 12:00.


#17
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

 AlexRe, on 15 octombrie 2016 - 10:17, said:

Saci de dormit sunt ori din puf, ori din materiale sintetice dispuse in straturi, au camere de izolare, pentru a pastra confortul termic. Ceea ce vrei sa faci tu, este o prostie.
Aproape să zici că un sac de dormit e tehnologie patentată NASA, sau că România are vârfuri montane de peste 5000 de metri.
Vorbești ca unul care vrea cu orice preț să-și promoveze afacerea, ceva de genul: nu-ți fă tu sac de dormit, că ăia de la Himalaya sunt mai buni.

În RO sunt zeci de fabrici care fabrică echipament montan. Un angajat al unei astfel de fabrici, mai mult ca sigur că are cunoștințele necesare să-și construiască singur un sac de dormit.

Edited by KurtKnispel, 15 October 2016 - 12:14.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dai un ban dar stai in " fata " ...
http://www.nootkaspo...xpert--9569.htm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate