Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Plata echipamente UPC dupa 2 luni?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005
Si mie mi-a venit dupa 2 luni taxe si tampenii

#20
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Reclama UPC la OPC, incasare ilegala pentru materiale necunoscute, inexistente. Sa descrie ei obiectul "materiale" si cum i-au stabilit pretul contabil.
La zeci , sute..mii. de abonati au incasat o groaza de bani nejustificabili contabil. Cred ca e spalare de bani. La ei obiectul "materiale " are preturi diferite.

#21
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
E simplu. Au în sistemul de facturare sume predefinite pentru materiale: 100 lei, 50 lei, 20 și Ada mai departe până la 1 ban. Ce vezi pe factură nu sunt materiale, ci este modul prin care au obținut 11.99 lei din sumele pe care le au ei predefinite.

Dacă aveau predefinit 1.99 și 10, vedeai pe factură astea 2 sume.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Zici ca au ei materiale de un ban si mi-au pus ei mie o bucata din acel material ce costa un ban ?
Ai vazut ps din primul post?
Am 9 linii, fiecare cu 1 bucata.
Pret 1 ban. Sau 4 sau 6 bani.
Ce sunt alea?
Ca NU le am.
Daca era manopera, era ok. Era "rasuflarea" tehnicianului.

#23
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Cred ca tehnicianul care a făcut instalarea a vândut din echipamente, și ca sa le scada ți lea trecut ție pe procesul verbal,  dar nu pe cel care tia rămas ție,  ci pe al lui.  Am un prieten care lucrează la ei la instalări și tot asa procedează. Cel mai bine cauta procesul tău verbal, uitate sa vezi dacă nu scrie nimic la materiale facturate, și dacă nu scrie le faci reclamație la Anpc,  și le trimiți și poza la procesul verbal și o sa ai câștig

Edited by madalinmdl1, 15 October 2016 - 05:14.


#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mi-a lasat pag 1 si 2. Doar 3 si 4.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmadalinmdl1, on 15 octombrie 2016 - 05:14, said:

Cred ca tehnicianul care a făcut instalarea a vândut din echipamente,
Si doar de 12 lei a vandut? De ce nu a pus mai mult?

Nu mi-e de 12 lei. Dar ma roade ca nu stiu ce au aia de 0,01 lei la materiale. Si mi-au pus doar o singura bucata. De ce nu mi-au pus mai multe?

#26
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
Nu înțelegi nimic... nu ți-au pus nimic de un ban. Nimic din sumele alea nu reprezintă un anumit material.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Ia lumineaza-ma tu. Ce reprezinta in viziunea ta

Quote

Descriere Serviciu * Cantitate * Perioada * Valoare fara TVA * Cota TVA * Valoare cu TVA
Tarif materiale ___ *___1___ * 21/09/16 * ____0,01_____ * _ 20% _ * 0,01

Edited by dorin_2k, 15 October 2016 - 08:39.


#28
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
Ți-am explicat mai sus. Ei factureaza suma totală pentru materiale, în cazul tău 11.99, însă nu au posibilitatea de a introduce suma separată pentru fiecare material. Așa că formează suma totală cu ajutorul unor sume de bani predefinite la ei în sistem.

Ca o analogie, e ca și cum mi-ai monta tu mie un splitter de 13 lei, însă tu în programul de facturare poți introduce doar 1,3,5,9 lei. O sa faci 1+3+9=13 și îmi facturezi splitterul fără ca 1,3 și 9 sa însemne ceva.

#29
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Pai în programul de facturare nu trebuie sa existe fiecare articol?

Cum sa faci un cost al splitterului din alte sume care "nu reprezintă nimic"??  Pai aia se cheamă evaziune fiscala... În casa de marcat  sau alt program fiscal nu exista sume care nu reprezinta nimic.... Fie ele și de 1 ban.

De exemplu dacă vrea o factura pentru decontare cu toate cheltuielile defalcate el cum justifica sumele alea?

#30
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Posttdan08, on 15 octombrie 2016 - 11:45, said:

Pai în programul de facturare nu trebuie sa existe fiecare articol?

Cum sa faci un cost al splitterului din alte sume care "nu reprezintă nimic"??  Pai aia se cheamă evaziune fiscala... În casa de marcat  sau alt program fiscal nu exista sume care nu reprezinta nimic.... Fie ele și de 1 ban.

De exemplu dacă vrea o factura pentru decontare cu toate cheltuielile defalcate el cum justifica sumele alea?
Se pare ca nu au. Nu poți cumpăra nimic cu 1 ban în lumea asta, deci sunt convins că am dreptate.

Dpdv legal cu siguranță sunt acoperiti. De ce s-ar juca cu asa ceva?

E mult mai simplu de facturat așa. Sa adaugi fiecare splitter și fiecare bucata de cablu, mufe și alte cele consumă mult mai mult timp.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Oricum am deschis un ticket la UPC. Astept rapsuns in 30 zile. Voi face Forward Mail la OPC.
Nu mi-e de 1 ban.

#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Există medicamente în ziua de azi pentru ce ai tu. Cum să te roadă banalitatea asta în așa hal încât să faci reclamație la OPC? Din cauza celor ca tine se pierde timp prețios și oameni cu probleme serioase sunt nevoiți să aștepte! Viața e prea scurtă, eliberează-te de fleacurile inutile!

#33
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, hai sa ne lasam furati de companii ca doar ce mai conteaza maruntisul in ziua de azi.

#34
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postrickysyv, on 16 octombrie 2016 - 00:55, said:

Există medicamente în ziua de azi pentru ce ai tu. Cum să te roadă banalitatea asta în așa hal încât să faci reclamație la OPC? Din cauza celor ca tine se pierde timp prețios și oameni cu probleme serioase sunt nevoiți să aștepte! Viața e prea scurtă, eliberează-te de fleacurile inutile!
Sunt banii lui si e foarte normal sa scrie FOARTE CLAR pentru ce i a dat .

#35
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Mie pe prima factura mi-au bagat 0,78 ron pentru telefon. Eu nici nu l-am avut instalat vreodata.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am primit un raspuns de la UPC. Cu alt nume la destinatar insa cu codul client bun si zic ei acolo ca le pare rau ca solicit rezilierea. (am solicitat doar explicatii la sumele de 0,01 lei pt materiale).
Cred ca au o aiureala totala in baza lor de date. Cum de altfel mi-au facturat mie servicii inexistete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate