Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cateva nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
Buna ziua,
Am 37 de ani, o sotie de aceeasi varsta, o fiica de 10 ani si un fiu de aproape 8 ani. Mai ales pentru acestia din urma Posted Image (dar nu numai pentru ei), ma gandesc foarte serios la posibilitatea unei vieti in Statele Unite. Desigur, cea mai la indemana solutie in situatia mea este DVL.

Eu sunt absolvent de tehnologia constructiilor de masini la Politehnica din Bucuresti. De 11 ani lucrez ca inginer de productie intr-o companie medie dintr-un oras mediu aflat in sudul Romaniei. In acesti 11 ani (petrecuti on the shop floor) am facut cam de toate, de la controlul calitatii la proiectarea dispozitivelor de fabricatie, de la instalarea si repararea masinilor unelte cu CNC pana la programarea si operarea lor. O jumatate din  aceasta companie apartine tatalui meu, dar asta nu m-a facut niciodata nimic altceva decat un angajat care trebuie sa faca orice pentru ca productia sa mearga (as zice chiar ca dimpotriva). Mentiunea asta am facut-o mai degraba fiindca de asta se leaga unele nesigurante ale mele, precum si o anumita plafonare pe care o simt.

Inainte de jobul asta, am mai lucrat 1 an in proiectare CAD. Am folosit in continuare in munca mea software de proiectare CAD. Prima alegere este CATIA, dar ma pot descurca onorabil si cu altele (e.g. Inventor, SolidWorks etc).
Ma bazez asadar pe cunostinte solide si experienta in domeniul CAD-CAM, dar nu plec de la ideea ca asta si numai asta trebuie sa fac odata ajuns in Lumea Noua, desi cred ca trebuie sa facem fiecare ceea ce stim  mai bine. Mai cu seama ca realizez ca experienta ramasa la un nivel scriptic este absolut irelevanta.

Si eu si sotia mea vom aplica pentr DV-2018. Cum rezultatul pe care il vom obtine nu este controlabil, prefer sa ma concentrez si documentez pe aspectele ulterioare unui eventual raspuns pozitiv, anume:

1. Interviu. Ce ma nelinisteste este acel AOS. Eu nu cunosc pe nimeni in Statele Unite si am, in general, o problema cu a cere pur si simplu ceva. Sunt sigur ca nu toata lumea care reuseste sa ajunga acolo prin DVL are cunostinte (sau, mai bine, rude care pot oferi un astfel de AOS). Capitalul de care as dispune in cazul unui rezultat pozitiv ar fi de circa $50k (proveniti dintr-o vanzare de apartament si mici economii). Oare acest capital, dublat de o informare temeinica nu este suficient pentru un start curat intr-o tara care ofera tuturor sanse egale?

2. Alegerea destinatiei. Unde merg? Cum aleg? De ce unele zone sunt mai bune decat altele? Internetul este o sursa nepretuita de informatie, dar opiniile sunt rareori obiective, ele filtrandu-se inevitabil prin experienta unor subiecti fara chip si nume. Orice sfat aici  este, totusi, binevenit.

3. Am hotarat unde merg. Cum mergem? Plec eu sa vad cum stau lucrurile, sau plecam toti patru odata? As inclina pentru a doua varianta. E un drum lung, pe care nu vreau ca familia sa-l faca fara mine. Unde stam? Am o imagine cu patru oameni pe peronul garii, proaspat coborati din tren. Trei dintre ei se uita catre al patrulea, intreband: "Incotro?". Cum se poate rezolva rapid si eficient, dar mai cu seama a priori (chiar daca macar temporar) problema unei locuinte de inceput?

Deocamdata astea sunt problemele cele mai presante, caci daca stim unde mergem si avem unde sa stam, restul se rezolva, desi ar mai fi si:

4. Ce venit ar trebui sa aiba o familie compusa din patru membri (proaspeti imigranti din Europa de Est) pentru a trai decent in USA?  Paranteza nu este intamplatoare. Intrebarea este strict pentru primul an, sa zicem. Trebuie sa stiu cum imi calibrez asteptarile, nevoile si bugetul.

Stiu ca joburile nu cresc in copaci, stiu ca asteptarile nu trebuie supradimensionate, stiu ca in America nu curge lapte si miere. Dar chiar daca ar curge acestea din urma, nici macar nu ar fi suficiente, caci nu pot manca fara paine Posted Image

Edited by argonaut, 14 October 2016 - 16:59.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate ar fi prudent sa astepti alegerile din sua, sa vezi cine devine presedinte. in functie de climatul care se va stabili si de politica in privinta imigrantilor, ai putea sa iei o decizie mai bine informata.

#3
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
Imi vine greu sa cred ca rezultatul alegerilor va schimba in mod esential ceva in urmatorii ani. Organismele mari au inertie pe masura.
In afara de asta, perioada de aplicare se incheie la 7 Noiembrie, in vreme ce alegerile sunt a doua zi, pe 8. :D

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 13:15, said:

...
4. Ce venit ar trebui sa aiba o familie compusa din patru membri (proaspeti imigranti din Europa de Est) pentru a trai decent in USA?  Paranteza nu este intamplatoare. Intrebarea este strict pentru primul an, sa zicem. Trebuie sa stiu cum imi calibrez asteptarile, nevoile si bugetul.

Stiu ca joburile nu cresc in copaci, stiu ca asteptarile nu trebuie supradimensionate, stiu ca in America nu curge lapte si miere. Dar chiar daca ar curge acestea din urma, nici macar nu ar fi suficiente, caci nu pot manca fara paine Posted Image

pot sa-ti spun doar un lucru:
pt a trai visul american cu adevarat, venitul unei famili ca a ta trebuie sa fie peste 100K/an (si nu uita toate cifrele sunt brutto).

bun, la inceput nu vei avea mortgage dar vei plati chirie, nu vei avea poate rata la masina (dar vei plati la reparatii la acel SH).
dar foarte curand va trebui sa te pui pe picioare si sa incepi sqa strangi bani pt "college", educatia copiilor este cel mai important lucru. foarte multe famili albe si cu spirit civic isi dau copii la invatamant particular (acum nu vorbesc de universitate=college).

stiu ca in canada majoritatea "mecanicilor" s-au convertit in IT. prieten bun de tot, dupa vreo 10 ani in contractare de matrite si diverse piese (mai ales auto; si nu i-a mers rau, a atins visul american) a cedat presiunii asiatice (adica calitatea alora a crescut suficient ca sa faca raportul pret-performanta atragator pt firmele nord-americane) si s-a mutat in IT. acum este si mai bine merci, ei au venit pe la 33 ani direct din romanika. si sotia lui, de la inceput, a gasit foarte bine fiind inginer constructii instalatii.

surprize au avut cei ce au mers in zona de influenta a detroit, adica in marile firme auto (ca ingineri, nu la banda). cam de vreo 6 ani este jale, productia (adica montajul) este masiv robotizat si piesele vin din...ghici ?

oricum bafta.
se poate.
dar nu este usor si ai nevoie si de mult noroc.

#5
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
E destul de mult si destul de complicat. Lucrurile se vor simplifica odata cu castigarea loteriei. Atunci vei sti exact pe ce cai esti. Un pas important in acest demers este legatura pe care o vei avea cu cineva acolo. (cunostinte/prieteni). In ultima instanta , se poate lua  legatura cu cineva din comunitatea romaneasca din zona unde vrei sa ajungi. Pot sa confirm ca sunt oameni care isi ofera tot concursul in cazuri de acest fel. Chiar sa te rezolve cu chiria, poate chiar cu o vorba la in viitor loc de munca. Nu mai pun la socoteala ca neaparat cineva trebuie sa te indrume acolo in primele zile /luni/ , pentru ca tu singur nu te-ai putea descurca . Nu ca n-ai fi descurcaret , dar nu stii procedurile pe-acolo sper sa ma intelegi.

#6
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
@gelutu980

Castigarea loteriei nu tine de mine, deci nu am ce sa fac. Pot astepta pur si simplu, sau pot folosi timpul pentru a ma documenta. Este si motivul pentru care am cerut ajutor aici. Cat despre o legatura acolo, este foarte greu, fiindca nu as sti de unde sa incep. Repet: nu stiu acolo decat pe cineva cunoscut vag pe un alt forum. Departe de mine gandul de a indrazni sa-i cer ajutorul, caci e practic un necunoscut.

View Postavenirv, on 14 octombrie 2016 - 14:41, said:

pot sa-ti spun doar un lucru:
pt a trai visul american cu adevarat, venitul unei famili ca a ta trebuie sa fie peste 100K/an (si nu uita toate cifrele sunt brutto).

oricum bafta.
se poate.
dar nu este usor si ai nevoie si de mult noroc.

Imi dau seama ca nu este usor, iar norocul nu stiu cum sa-l ajut altfel decat prin documentare acum, si prin munca atunci cand ajung acolo. American dream chiar asta este, un vis. Nu ma astept sa-l traiesc din prima zi. Daca il vor trai copiii mei pentru ca eu voi fi facut pasul asta greu, ma voi declara un invingator.
Dar as vrea date mai concrete. Despre 100K/an am tot citit, dar ce inseamna sa ajungi la venitul asta? Cam ce soi de job ar trebui sa ai?
Cat despre Detroit si producatorii de masini... nu cred ca mi-as gasi loc acolo. Dar stiu ca peste tot sunt mici industrii, ateliere sau intreprinderi mai mari sau mai mici. Trebuie sa aiba nevoie de unul care stie sa si proiecteze, sa si programeze, sa si execute o piesa mecanica.

Edited by orafaz, 14 October 2016 - 15:01.


#7
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 15:01, said:

@gelutu980

Castigarea loteriei nu tine de mine, deci nu am ce sa fac. Pot astepta pur si simplu, sau pot folosi timpul pentru a ma documenta. Este si motivul pentru care am cerut ajutor aici. Cat despre o legatura acolo, este foarte greu, fiindca nu as sti de unde sa incep. Repet: nu stiu acolo decat pe cineva cunoscut vag pe un alt forum. Departe de mine gandul de a indrazni sa-i cer ajutorul, caci e practic un necunoscut.



Imi dau seama ca nu este usor, iar norocul nu stiu cum sa-l ajut altfel decat prin documentare acum, si prin munca atunci cand ajung acolo. American dream chiar asta este, un vis. Nu ma astept sa-l traiesc din prima zi. Daca il vor trai copiii mei pentru ca eu voi fi facut pasul asta greu, ma voi declara un invingator.
Dar as vrea date mai concrete. Despre 100K/an am tot citit, dar ce inseamna sa ajungi la venitul asta? Cam ce soi de job ar trebui sa ai?
Cat despre Detroit si producatorii de masini... nu cred ca mi-as gasi loc acolo. Dar stiu ca peste tot sunt mici industrii, ateliere sau intreprinderi mai mari sau mai mici. Trebuie sa aiba nevoie de unul care stie sa si proiecteze, sa si programeze, sa si execute o piesa mecanica.

Ok, voiam sa spun ca din momentul castigarii loteriei vei intra in priza.  Pana ajungi la in job de 100 k/an mai este. Doar daca nu esti "dedicat". Cum e cu limba engleza? Pentru inceput , concomitant cu niste joburi mai usurele (in functie de nivelul limbii engleze si de pregatire ) ar trebui sa faci niste cursuri de specializare (ce stii tu sa faci) . Sa nu crezi ca te duci acolo si te angajeaza cineva direct inginer. Sau , ma rog orice pregatire ai avea tot este fff dificil sa-ti practici meseria acolo , din primele zile.
Repet , cred ca un lucru ideal ar fi sa intri in legatura cu personae pe forumuri, cu comunitati de romani din diferite zone , eu cred ca si pe SF sunt astfel de personae care te-ar putea indruma si ajuta.

#8
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
Cu limba engleza este foarte bine. Desigur, pronuntia scartaie din lipsa de practica, dar asta se regleaza in maxim doua saptamani. In rest, si eu si sotia avem momente (nu putine) in care gandim in engleza.
Sunt cu picioarele pe pamant. Nu imi imaginez ca ma angajeaza cineva inginer. Nici nu ma intereseaza prea mult titulatura. Pot sa dau si cu matura pentru inceput, dar nu vreau sa fac asta prea mult, fiindca asta ar insemna sa ne chinuim toti, anuland astfel scopul plecarii.

#9
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgelutu980, on 14 octombrie 2016 - 15:10, said:


Ok, voiam sa spun ca din momentul castigarii loteriei vei intra in priza.  Pana ajungi la in job de 100 k/an mai este. Doar daca nu esti "dedicat". Cum e cu limba engleza? Pentru inceput , concomitant cu niste joburi mai usurele (in functie de nivelul limbii engleze si de pregatire ) ar trebui sa faci niste cursuri de specializare (ce stii tu sa faci) . Sa nu crezi ca te duci acolo si te angajeaza cineva direct inginer. Sau , ma rog orice pregatire ai avea tot este fff dificil sa-ti practici meseria acolo , din primele zile.
Repet , cred ca un lucru ideal ar fi sa intri in legatura cu personae pe forumuri, cu comunitati de romani din diferite zone , eu cred ca si pe SF sunt astfel de personae care te-ar putea indruma si ajuta.

daca se citeste cu atentie, eu am scris venit pe FAMILIE.
deci ai un an sa te muti pe IT (sa speram la viitoare extragere castigi).
ca manufacturing in state, la nivel de industrie, au ramas practic numai domeniile cu adevarat inalta tehnologie si ce lucreaza in domenii ce afecteaza securitatea nationala (gandeste-te numai ce mecanica este in dronele acelea extraordinare).
acelasi lucru am spus cuiva dintr-un domeniu absolut fara nici o tangenta cu tehnica, acum 16 ani. persoana a invata visual basic si a dat cu nasul prin proceduri de testare soft. in 3 luni de la venire lucra la celestica in controlul calitatii si apoi s-a mutat in testing in IT. acum este consultant independent in testare si o duce super.
deci se poate.

cel ce facea matrite, cand s-a hotarat sa fac tranzitia, a dat certificare dba oracle (63% ca sa o treci), a gasit dba junior de tot si apoi a tot adunat certificari pe oracle si sqlserver in domeniul dba si admin. este boier acum.
medic din romania, a venit in NA pe barba sotiei (ea avea calificare anecesara),  a dat certificari tot asa pe dba (cele mai usoare, s-a angajat la dell pe o pozitie de rahat dar acolo a dat toate certificarile importante si acum este unul dintre cei mai seasoned dba-i dintr-o mare metropola nord-americana. a schimbat a 3-a casa ca in filme.

si adaug ca aceste 3 exemple nu se uita la un job ce le aduce numai 100K/an acum (individual).

#10
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
@avenirv
Multumesc pentru sfat. Nu mi-e straina programarea, desi cochetez mai degraba cu trioul php, javascript, mysql.
Ideea de a-mi schimba profesia ramane de analizat, desi e greu de aplicat acum. In definitiv, emigram, nu emigram, de mancat tot trebuie sa mancam.

#11
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008

View PostBoss-_-Nr1, on 14 octombrie 2016 - 16:17, said:

Da tarile din UE ce au ?!?

Nu au nimic, dar imi doresc sa merg intr-o tara in care limba oficiala este engleza, iar prin UE nu prea a mai ramas decat Malta, daca nu ma insel. :)

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 13:15, said:

Buna ziua,
Am 37 de ani, o sotie de aceeasi varsta, o fiica de 10 ani si un fiu de aproape 8 ani. Mai ales pentru acestia din urma Posted Image (dar nu numai pentru ei), ma gandesc foarte serios la posibilitatea unei vieti in Statele Unite. Desigur, cea mai la indemana solutie in situatia mea este DVL.

Eu sunt absolvent de tehnologia constructiilor de masini la Politehnica din Bucuresti. De 11 ani lucrez ca inginer de productie intr-o companie medie dintr-un oras mediu aflat in sudul Romaniei. In acesti 11 ani (petrecuti on the shop floor) am facut cam de toate, de la controlul calitatii la proiectarea dispozitivelor de fabricatie, de la instalarea si repararea masinilor unelte cu CNC pana la programarea si operarea lor. O jumatate din  aceasta companie apartine tatalui meu, dar asta nu m-a facut niciodata nimic altceva decat un angajat care trebuie sa faca orice pentru ca productia sa mearga (as zice chiar ca dimpotriva). Mentiunea asta am facut-o mai degraba fiindca de asta se leaga unele nesigurante ale mele, precum si o anumita plafonare pe care o simt.

Inainte de jobul asta, am mai lucrat 1 an in proiectare CAD. Am folosit in continuare in munca mea software de proiectare CAD. Prima alegere este CATIA, dar ma pot descurca onorabil si cu altele (e.g. Inventor, SolidWorks etc).
Ma bazez asadar pe cunostinte solide si experienta in domeniul CAD-CAM, dar nu plec de la ideea ca asta si numai asta trebuie sa fac odata ajuns in Lumea Noua, desi cred ca trebuie sa facem fiecare ceea ce stim  mai bine. Mai cu seama ca realizez ca experienta ramasa la un nivel scriptic este absolut irelevanta.

Si eu si sotia mea vom aplica pentr DV-2018. Cum rezultatul pe care il vom obtine nu este controlabil, prefer sa ma concentrez si documentez pe aspectele ulterioare unui eventual raspuns pozitiv, anume:

Aveam eu un green-card uitat printr-un sertar. Daca vrei, ti-l dau sa te duci pana acolo...
Eu zic asa, mai intai aplica... roaga-te sa castigi loteria si mai apoi pune-ti problema de celelalte. O sa incerc sa-ti raspund pe scurt

1. Nu-ti trebuie neaparat AOS, ci un extras de cont in care sa fie macar 6000 de USD (preferabil vreo 10.000 USD) sa-l poti arata la ambasada si o legatura in America, cu nume, prenume si adresa (gasesti pe Forumul Loteristilor, lume dispunsa sa te ajute) ca sa poti raspune la ambasada la intrebarea: "Gigel, cand ajungi in America, unde sulla magarului stai? Care va fi adresa unde mergi?" Trebuie sa poti sa indici macar o adresa si o persoana de legatura sau macar sa dovedesti cu extrasul de cont ca te poti caza la un hotel, timp de 2-3 saptamani pana iti rezolvi cu actele (codul fiscal, permisul auto, adresa de rezidenta). Nu as recomanda sa vinzi apartamentul, ca poate nu iti place acolo si vrei sa te intorci. Mai degraba faci rost de 10.000 de USD... te imprumuti, vezi tu cum faci.  Daca nu iti place in America si te intorci ai macar unde sa stai. De altfel trebuie sa petreci numai 181 de zile/an in SUA ca sa-ti pastrezi rezidenta, deci poti sa mai vii si in tara din cand in cand. Daca iti gasesti job mai de Doamne Ajuta pe acolo o sa vezi ca 10.000 de USD sunt un rht, ii faci in cateva luni...

2. Alegerea destinatiei este o loterie, in lipsa de informatii detaliate (iti recomand tot Forumul loteristilor, multi au spus acolo pe unde merg si ce motive au avut). Multi emigranti aleg NY City pentru ca e orasul tuturor posibilitatilor - poti sa gasesti job bun, sa te rezolvi in 6 luni - 12 luni sau poti sa dormi sub un pod. Dar, daca esti pe meserie si poti dovedi in mod practic (work not talk) si esti dispus de hark working sunt 80% sanse sa-ti gasesti job la NY, chiar daca vei incepe ca si lucrator in depozit (nici aia nu mor de foame acolo, ci mananca sambata in oras, la restaurant).

3 Eu ti-as recomanda sa te duci tu singur intai acolo sa incerci sa faci ce poti. Daca dormi sub pod, macar dormi singur.. nu-ti chinui familia. Trebuie sa ai bani cu tine: chiria e fioros de scumpa la NY - cca 1000 USD pe luna pentru o camera.. plus inca vreo 600-700 USD /lunar, celelalte cheltuieli ale traiului, deci in vreo 2-3 luni va trebui sa rezolvi ceva, altfel faci praf toti banii. Trebuie sa stii ca nu te asteapta absolut nimic acolo in afara de ceea ce poti sa faci singur, prin munca ta, prin ceea ce stii sa faci, profesional. Diplomele romanesti nu au nicio valoare. Ele pot constitui un asset doar daca le traduci si echivalezi pe acolo (proces de durata) dar pana la urma tot la abilitatile practice de job ajungi - respectiv angajatorii sunt foarte pragmatici - proba la job, apoi imbracat in salopeta, cutia cu scule, scara si ... pe teren. Trebuie sa stii english, altfel vei avea probleme serioase la job.


4. Cheltuielile lunare pentru o familie de  4 pers la NY sa zicem sunt 1500 USD/luna  o chirie (apt 2 camere modest, cu utilitati incluse), plus vreo 2000-3000 USD /luna costul vietii de familie. Nu reusesti sa-i faci dintr-un singur job (o singura persoana care lucreaza). Daca reusesti sa castigi pentru inceput vreo 2000-2500 ca si specialist in ceva te poti intretine pe tine.. cu ceilalti e mai greu si veti suferi lipsuri.  Daca insa gaseste job si sotia (o ingrijitoare de batrani castiga vreo 1200 - 1500 USD pe luna) va mai echilibrati cu bugetul.

In America jobul e vital. Iar la baza jobului e limba engleza vorbita. Fara engleza si job mori repede si sigur. Nu-ti permiti nici sa respiri, daramite sa gandesti.

Edited by rosix, 14 October 2016 - 17:25.


#13
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008

View Postrosix, on 14 octombrie 2016 - 17:22, said:

Aveam eu un green-card uitat printr-un sertar. Daca vrei, ti-l dau sa te duci pana acolo...
Eu zic asa, mai intai aplica... roaga-te sa castigi loteria si mai apoi pune-ti problema de celelalte.

Cu exceptia ironiei din prima propozitie, acesta este tipul de raspuns pe care il astept. Multumesc.
De aplicat, aplic, dar imi place sa fiu bine informat, ca sa ma pot ruga in cunostinta de cauza. Acum nu stiu daca sa ma rog sa castig sau sa nu castig.

Edited by orafaz, 14 October 2016 - 17:26.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 17:25, said:

Cu exceptia ironiei din prima propozitie, acesta este tipul de raspuns pe care il astept. Multumesc.
De aplicat, aplic, dar imi place sa fiu bine informat, ca sa ma pot ruga in cunostinta de cauza. Acum nu stiu daca sa ma rog sa castig sau sa nu castig.

Nu, nu e nicio ironie... Green cardul se obtine fioros de greu, prin loterie (ca de aia e loterie). Cunosc lume care aplica fara succes de peste 10 ani, (oameni care nu-si pot aduce familia in America pentru ca cei din tara nu primesc viza), precum stiu si cazuri de oameni care au aplicat in gluma 2 ani, la loteria vizelor si au castigat in al 3-lea an, fara niciun fel de strofocare (cazul meu).

Deci, ai rabdare sa primesti plicul de la USCIS Kentucky si dupa aia o sa ai timp cca 1 an sa-ti pui toate lucrurile la punct.  Daca o sa ai noroc si vei obtine viza DL, vei vedea ca cei cu drept de rezidenta au un statut cu totul diferit fata de aplicantii normali la alte tipuri de viza. Vei fi tratat ca si potential cetatean american inca de la Ambasada SUA in Bucuresti. Vei sta la rand cu ceilalti dar vei da interviul la un ghiseu separat, iar intrebarile vor fi de bun simt, nu ca sa-ti puna bete in roate. Peste 90% din castigatorii de viza DL nu sunt respinsi la ambasada, daca isi fac temele si chiar pleaca in America daca au bani de avion. Pentru un posesor de viza DL se deschid brusc toate usile dar, odata ajuns acolo, pornesti de la zero, exclusiv cu eforturi proprii si in limita bugetului cu care ai plecat de acasa. Trebuie sa fii capabil sa te descurci pe cont propriu, fara sa te bazezi pe nimeni. Poate ca asta e si farmecul... Depinde si la ce varsta castigi, cu cat mai devreme cu atat mai bine - ideal ar fi sa castigi dupa terminarea liceului sau dupa facultate, cand esti mult mai dispus sa o iei de la zero intr-un astfel de drum.

Daca iti mai pot fi de folos si cu alte lamuriri, nu ezita sa intrebi, daca stiu iti raspund.

Edited by rosix, 14 October 2016 - 17:53.


#15
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008
Nu mi se pare nici greu, dar nici usor. E doar incert, ca de-aia e loterie.
Am citit si eu despre persoane care au aplicat o data si au castigat, precum si de cei care aplica fara succes ani la randul.

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 16:15, said:

@avenirv
Multumesc pentru sfat. Nu mi-e straina programarea, desi cochetez mai degraba cu trioul php, javascript, mysql.
Ideea de a-mi schimba profesia ramane de analizat, desi e greu de aplicat acum. In definitiv, emigram, nu emigram, de mancat tot trebuie sa mancam.

ce se cauta mult de ani de zile este implementari software de management enterprise sau parti/activitati de enterprise.
acolo sunt banii.
din nou bafta.

daca esti pe domeniul/activitatea ce se cauta in cateva luni (si nu multe) ai de munca si castigi.
eu am avut primul contract la 2.5 (prima luna se consuma cu proceduri birocratice oficiale) luni dupa aterizare si prima luna mi-a adus upper-upper 4 digiti.
dar stiam ce se cauta atunci (dar nu era implementare ci dezvoltare in limbajul dominant atunci).

Edited by avenirv, 14 October 2016 - 18:07.


#17
orafaz

orafaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008

View Postavenirv, on 14 octombrie 2016 - 17:57, said:


ce se cauta mult de ani de zile este implementari software de management enterprise sau parti/activitati de enterprise.
acolo sunt banii.
din nou bafta.

Este un aspect care ma preocupa de cativa ani. Am si facut cativa pasi - modesti, e drept - in sensul crearii unui ERP personalizat pentru compania in care lucrez. Din nou multumesc.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postorafaz, on 14 octombrie 2016 - 18:00, said:

Este un aspect care ma preocupa de cativa ani. Am si facut cativa pasi - modesti, e drept - in sensul crearii unui ERP personalizat pentru compania in care lucrez. Din nou multumesc.

Intai trebuie sa ai norocul sa castigi loteria.
Poti sa-ti pui intre timp la punct engleza (e clar ca nu o inveti degeaba, o vei folosi tot timpul, chiar daca nu ajungi in America). Apoi, trebuie sa te gandesti la chestii cat mai concrete si livrabile pe care sa le poti pune pe masa unui potential angajator, odata ajuns acolo. Americanii pun mare accent pe chestii concrete si chiar sunt dispusi sa plateasca pretul corect pentru niste abilitati practice de job.

Stiu cazuri de constructori de schela sau asamblori de macara (joburi punctuale) care, ajunsi la New York au facut o carutza de bani din munca lor pentru ca asta se cere. I-a luat patronul, i-a imbracat in salopeta, cu casca pe cap si le-a zis: "apucati-va de treaba" si cand a vazut ca au abilitati si stiu cu ce se mananca, i-a angajat pe loc. Iar acolo salariul orar pentru un asamblor de macara, de exemplu, il depaseste pe cel al unui functionar de ghiseu din banca. Sa reusesti dintr-o astfel de munca sa faci 4000-5000 de dolari intr-o luna e mare lucru.

Americanii pun foarte mare pret pe abilitati si mai putin pe cunostinte generale si diplome. Si ei, ca si noi, au foarte multi oameni cu diploma si experienta generala care nu se pricep, de fapt, sa faca nimic si care vaneaza posturi de functionari de ghiseu, front-office. Astfel de joburi se gasesc mai greu, pentru ca toata lumea le vrea si au prioritate cei nascuti si scoliti acolo.

Edited by rosix, 15 October 2016 - 05:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate