Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

vibratie la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Salut tuturor ,
Am un BMW320d xdrive  ,F30 care la franare  mai ales intre 90-40Km/h prezinta o vibratie usoara in  volan  si podea, mai cu seama in partea din fata  . Volanul nu incearca sa se roteasca de la sine. In rest nu se remarca nimic anormal . Masina a fost verificata temeinic la reprezentanta si se pare ca nu are defectiuni la discuri , placute si jante . Mecanicul banuieste ceva la cutia de viteze sau cutia de transfer, daca am inteles bine . Deocamdata situatia a ramas in studiu. Cred ca defectiunea a aparut cand masina avea vreo cateva sute de Km, iar acum are 4000Km si a fost condusa cu mare grija . Am vazut ca aici sunt cunoscatori in 4x4 si va rog sa-mi dati o informatie  cu privire  la ce se petrece cu masina mea .

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
bucsi sau brate, alea sunt verificate?

#3
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Am vazut masina pe elevator, dar nu stiu exact ce s-a verificat . Oricum eu nu am lovit nimic si nici nu "am luat" vreo groapa sau vreun canal . Nici macar nu a plouat in perioada aceea.  Doar daca s-a intamplat ceva in cei 2Km pe care ii avea masina cand am preluat-o. Mai exact defectiunea se manifesta ca o pulsatie care descreste ca frecventa odata cu micsorarea vitezei . Am uitat sa spun ca am fost nevoit  de curand  sa franez brusc la aprox . 100Km/h iar masina a pastrat perfect traiectoria . Bineanteles ca s-a simtit din plin ABS-ul.

Edited by h3llu, 14 October 2016 - 00:15.


#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Este 4x4permanent ?
Face la fel si pe 2x4 sau numai pe 4x4 ?

Peste 90 se comporta normal  ?
Zici ca ai frinat brusc la 100 si sa comportat bine. Dar daca frinezi foarte usor la 130-150 cum se comporta ?

(Discurile bat in volan cind ai viteza mare si frinezi foarte usor (sa zicem ca de la 100-120 in sus, in functie de "ovalizare"). Daca in schimb ai 150-180 si pui frina brusc, nici nu-ti dai seama ca ai discurile "ovalizate". )

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Am avut o vibratie asemanatoare care a persistat si dupa schimbarea discurilor de frana (fata+spate). Cauza a fost sistemul ABS care intra cumva in functiune fara sa fie cazul...

#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Da jos cauciucurile de pe fata si remonteaza-le prin stringerea prezoanelor la "mina" ,nu cu pneumaticul,sa vezi daca mai apare problema.
Succes!

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca masina are numai 4000 km ( adica este noua ) , fuguta cu ea la dealer . Nu-ti mai bate capul .

#8
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View PostJurasikMan, on 14 octombrie 2016 - 08:44, said:

Daca masina are numai 4000 km ( adica este noua ) , fuguta cu ea la dealer . Nu-ti mai bate capul .

A zis ca a fost deja la reprezentanta si nu au gasit nimic :P

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Si eu aveam o bataie usoara inainte sa schimb discurile... dar venindu-le sorocul am schimbat disc-urile si placutele, apoi la franare nu se mai simtea absolut nimic... dupa vreo 5000 km deja a inceput sa se simta iar. Concluzia... discurile s-au ovalizat putin.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postedy_3dz, on 14 octombrie 2016 - 08:55, said:


A zis ca a fost deja la reprezentanta si nu au gasit nimic Posted Image
asta e problema reprezentantei, nu a lui.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Faza cu 140 și frînare ușoarã...pînã nu mai vibreazã, ține!!!...mai dezovalizeazã ovalizarea neovalizatului disk...fãcut pe vaporul din dardanele

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postzoom0mooz, on 14 octombrie 2016 - 03:39, said:

Am avut o vibratie asemanatoare care a persistat si dupa schimbarea discurilor de frana (fata+spate). Cauza a fost sistemul ABS care intra cumva in functiune fara sa fie cazul...
adica abs-ul intra fara sa pui piciorul pe frana? in cazul asta unde simteai vibratia? in pedala de acceleratie? sunt unii pe aici care arunca niste dume de n-a auzit nimeni, habar n-au despre ce se discuta sau macar daca problema e similara...ce dracu decat sa dati informatii aiurea mai bine cititi si bagati la cap

#13
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Nu cred ca intervine aiurea ABS-ul pentru ca pulsatia nu e foarte rapida .  Din ce am inteles eu de la mecanic ar fi ca atunci cand franez intervine si un fel de frana de motor prin intermediul cutiei automate despre care eu nu stiu cum functioneaza . Cei de la service au zis ca nu s-au mai confruntat cu o astfel de manifestare si vor intreba la fabricant . Cu siguranta ca e ceva mai subtil si daca e legat de cutie e rau de tot .  In prima faza mi-au zis ca au testat masina si nu are nimic dupa care mecanicul a admis ca e totusi vorba de ceva real . De fapt de asta ma tem, adica sa nu incerce sa ma lamureasca sa renunt la rezolvare .  Daca ar fi vorba doar de discuri le schimb eu pe cheltuiala mea.

#14
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Insista sa-ti schimbe discurile pe garantie,e cel mai probabil sunt ovalizate...probabil ca le simti vibratia in pedala de frana la franare usoara,nu e de la abs...astea cu vibratii date de frana de motor de la cutie sunt povesti pentru complicat lucrurile.
Cum au verificat ei ovalizarea discurilor,au pus comparatorul pe ele?
La ochi n-are nici o relevanta,o zecime-doua-trei de milimetru nu le vezi dar le simti la franare.
Masina fiind noua incalzirea discurilor la rulare pe primiele sute de km e mare...putina apa rece de ploaie sau de spalatorie pe discurile incinse si gata ovalizarea...

#15
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Ca sa nu raman dator pentru multimea de informatii primita de la dumneavoastra va spun ca am fost chemat la service si s-au schimbat pentru fata discurile , placutele si daca nu ma insel niste suruburi si senzori ceva  fara nici un comentariu . Chiar mai mult, consilierul tehnic si-a cerut scuze pentru neconformitatea acestor consumabile dupa cum s-a exprimat . Nu mi-a venit sa cred ca in acest caz de garantie la auto nu am fost certat , invinovatit de rau tratament aplicat masinii si de alimentarea cu motorina cu apa in doua  . Cel putin pentru mine este incredibil .

#16
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Bine ca s-a rezolvat in sens pozitiv si fara comentarii aiuristice,cum de regula se practica pe plaiurile mioritice.
Sa o STAPINESTI cu bine si sa fii sanatos!

#17
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Multumesc pentru urari .

#18
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postxcit, on 14 octombrie 2016 - 10:36, said:

adica abs-ul intra fara sa pui piciorul pe frana? in cazul asta unde simteai vibratia? in pedala de acceleratie? sunt unii pe aici care arunca niste dume de n-a auzit nimeni, habar n-au despre ce se discuta sau macar daca problema e similara...ce dracu decat sa dati informatii aiurea mai bine cititi si bagati la cap
eu am spus "fara sa fie cazul" nu fara franare. ABS-ul trebuie sa intre cand rotile se blocheaza - in cazul meu unul din sensori dadea semnale aiurea si cauza ABS-ul sa intre cand franai relatativ usor - asa cum descrie h3llu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate