Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#379
Alexp12

Alexp12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2015
Salut,

De la ce statie de betoane ai turnat fundatia? Ii recomanzi?

Merci anticipat si spor

#380
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAlexp12, on 25 aprilie 2017 - 19:29, said:

Salut,

De la ce statie de betoane ai turnat fundatia? Ii recomanzi?

Merci anticipat si spor
Furnizor
HeidelbergCement Romania SA...DA!
Ti-am trimis PM cu datele de Contact

Astazi s-a terminat Zidaria perimetrala si s-a inceput cofrarea Stalpilor.

Attached Files


Edited by Adrianradu, 26 April 2017 - 17:13.


#381
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 26 aprilie 2017 - 17:16, said:


Furnizor
HeidelbergCement Romania SA...DA!
Ti-am trimis PM cu datele de Contact

Astazi s-a terminat Zidaria perimetrala si s-a inceput cofrarea Stalpilor.

Auzi, asa ai in proiect sau a decis Dirigintele ? Ma uit pe poze si nu vad nici asize si nici strepi. Cum e gindita fixarea panoului de zidarie intre stilpi ?
Cumpara distantori altfel exista riscul sa se lipeasca cofrajul de fie cind il stringe.

#382
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Proiectul este unul pe Cadre...la care s-a obtinut aprobarea de la ing de Structura sa se execute mai intai Zidaria.
Fara strepi...fara nimic
Au fost montate Rozete...multumesc pentru observatie.

#383
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 26 aprilie 2017 - 20:59, said:

Proiectul este unul pe Cadre...la care s-a obtinut aprobarea de la ing de Structura sa se execute mai intai Zidaria.
Fara strepi...fara nimic
Au fost montate Rozete...multumesc pentru observatie.

Te-am intrebat deoarece am avut o discutie destul de lunga la momentul respectiv cu structuristul meu. Chiar am cautat sa ma lamuresc ce efect are panoul de zidarie in constructiile pe cadre. Unele opinii (pe net) erau ca panoul de zidarie influenteaza negativ si imprevizibil formarea articulatiilor plastice care ar disipa fortele. Altii afirmau ca dupa prima solicitare majora panoul oricum isi pierde din rigiditate si mecanismul de functionare al cadrelor se formeaza oricum. La limita prin avarierea zidariei se limiteaza miscarile cadrelor. Se pare ca si structuristii nu au un punct de vedere unitar referitor la acest aspect. Din punctul meu de vedere chiar daca structura e pe cadre si zidaria are un rol in rigidizarea casei. Pentru inaltimile uzuale p+1 sau p+2 nu cred ca se pune accentul pe elasticitate si balans in detrimentul rigiditatii. La cladiri inalte cred ca este alta poveste.

#384
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAdrianradu, on 26 aprilie 2017 - 17:16, said:

Astazi s-a terminat Zidaria perimetrala si s-a inceput cofrarea Stalpilor.
...si asa a ramas de atunci...
Constructorul meu a considerat,cred,ca atata poate sa faca...nu a mai venit de atunci pe Santier...
In prima sapatamana a invocat "probleme" logistice...o masina stricata...
In a doua nu a mai raspuns la telefon...si asa a ramas...
...are lasate pe Santier doua betoniere...sculele toate la baieti...haine in baraca...
Nu...nu i-am dat bani inainte...chiar ar mai avea sa ia de la mine..
Macar lui Kolfeading,parca,i-au spus ca pleca...astia au plecat pur si simplu...
Trag o Linie...am pierdut trei saptamani...o sa mai pierd cateva sute de Euro...diferenta in plus ceruta de noul Constructor..."negociere" de Mai si cu casa 1/3 ridicata...
Multumesc lui @oMariusRO pentru ajutor, lui @OvidiuEne pentru sprijin moral...m-am "plimbat" vro' saptamana pe acolo sperand ca o sa vina si eram doar eu cu Ovidiu "la treaba" pe starada noastra...
@Mirel85...cred ca m-am grabit sa-l recomanad pe "domnul" Razvan (0747625xxx,0724275xxx)...ii multumesc lui @Kinderbueno pentru intentii...degeaba am fi stabilit niste temene stricte...

#385
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Ciudat, daca si-a lasat sculele si betonierele si mai are de primit bani. Eu i-as trimite un mesaj ca s-au furat lucrurile de acolo. Macar sa vorbesti cu el si sa iti spuna ce are de gand.

#386
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcumparator, on 15 mai 2017 - 08:26, said:

Macar sa vorbesti cu el si sa iti spuna ce are de gand.

Deja e irelevant ce are de gand, dar ideea cu mesajul e buna. Eu i-as spune ca le gaseste in capatul strazii, asta daca vine sa le ia inainte sa le ia altcineva Posted Image

Edited by oMariusRO, 15 May 2017 - 09:17.


#387
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcumparator, on 15 mai 2017 - 08:26, said:

Ciudat, daca si-a lasat sculele si betonierele si mai are de primit bani. Eu i-as trimite un mesaj ca s-au furat lucrurile de acolo. Macar sa vorbesti cu el si sa iti spuna ce are de gand.
De ce as face asta?!...nu vad nimic "constructiv" in "al gasi" (desi prin prisma serviciului meu pot sa iti spun ca nu a "murit" este bine sanatos...stiu cand s-a culcat aseara,unde si cand s-a trezit si cu cine vorbeste la telefon si cui nu ii raspunde la telefon...apropos cand m-am cunoscut cu el i-am spus cu ce ma ocup si ce pot afla sa nu avem discutii jenante sa imi spuna ca este intr-un loc si sa fie in alta parte Posted Image  ) ...si oricum nu mai am nevoie de explicatiile lui...nu m-am "casatorit" cu el...
Sunt o persona pozitiva care privesc inainte si caut o rezolvare la orice in momentul cand ma "lovesc" de ceva

#388
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostAdrianradu, on 15 mai 2017 - 09:18, said:

apropos cand m-am cunoscut cu el i-am spus cu ce ma ocup si ce pot afla sa nu avem discutii jenante sa imi spuna ca este intr-un loc si sa fie in alta parte

Mie nu mi-ai spus asta. Acum trebuie sa imi schimb numarul de telefon :)

#389
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostoMariusRO, on 15 mai 2017 - 09:21, said:


Mie nu mi-ai spus asta. Acum trebuie sa imi schimb numarul de telefon Posted Image
...offtopic...daca vrei sa avem "discutia" asta iti spun ca variata nu este buna...
In general  cand isi schimba numarul de telefon o persoana isi pastreaza acceiasi Agenda si "obiceiurile" adica pe cine apelaeza...frecventa...fiind o chesiune de timp pana cand...

#390
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostAdrianradu, on 15 mai 2017 - 09:30, said:

...offtopic...daca vrei sa avem "discutia" asta iti spun ca variata nu este buna...
In general  cand isi schimba numarul de telefon o persoana isi pastreaza acceiasi Agenda si "obiceiurile" adica pe cine apelaeza...frecventa...fiind o chesiune de timp pana cand...
Chiar ma intrebam care e treaba cu bufnita aia...

Lucrezi cu I2? Posted Image Sunt aplicatii si mai "potente" de atat (AI neuronal network based), iti invata treaba de behaviour si te gasesc instant... treaba cu IMEi e lame Posted Image
Vezi insa ca totul se logheaza si in caz de vreo intrebare e treaba penala. Ai grija cu glumele sa nu inteleaga careva gresit si sa "te legi la cap fara sa te doara". Am vazut caz si nu e deloc de dorit...cum crezi...doar esti baiat mare Posted Image

Mai rasfirati baieti, mai rasfirati.... :)))

Edited by catalijns, 15 May 2017 - 09:43.


#391
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
mai exista si ...amprenta vocala....poti sa schimbi tu 3 numere de telefon pe zi... Posted Image

#392
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 15 mai 2017 - 09:43, said:


Mai rasfirati baieti, mai rasfirati.... Posted Image))
Ai dreptate...poate ca am vazut eu prea multe Filme americane...
...sa ne folosim capacitatile in a construi ceva pentru noi,pentru familiile noastre...cu oameni seriosi...la fel ca noi

#393
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAdrianradu, on 15 mai 2017 - 10:31, said:

...sa ne folosim capacitatile in a construi ceva pentru noi,pentru familiile noastre...cu oameni seriosi...la fel ca noi

Aia seriosi, asa putini cati exista, sunt luati la vremea asta. Da' cine stie, poate ai noroc.
Sa-ti folosesti puterile in slujba binelui (desi pana ajungi la finisaje s-ar putea sa-ti doresti altfel).Posted Image

#394
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcumparator, on 15 mai 2017 - 11:06, said:

Aia seriosi, asa putini cati exista, sunt luati la vremea asta. Da' cine stie, poate ai noroc.
Sa-ti folosesti puterile in slujba binelui (desi pana ajungi la finisaje s-ar putea sa-ti doresti altfel).Posted Image
Asa este. Dar, omul si-o mai face si cu mana lui cand alearga dupa doi iepuri. Nu spun mai mult.

#395
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postxjl, on 15 mai 2017 - 11:14, said:

Dar, omul si-o mai face si cu mana lui cand alearga dupa doi iepuri.
...nu-I treaba Magarului de unde beau oile apa...
Proverbe si zicatori stim si noi...

#396
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostAdrianradu, on 15 mai 2017 - 11:32, said:

...nu-I treaba Magarului de unde beau oile apa...
Proverbe si zicatori stim si noi...
Nu ma arunc in discutii jignitoare ca nu-mi sta in caracter. Sa fi sanatos si spor la construit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate