Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#1603
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostAdrianradu, on 07 noiembrie 2020 - 21:52, said:

Toate treptele de lemn sunt egale,practic cand au venit la masuratoare si am ales materialul (mai face din fag)si dimensiunea s-a trasat scara si treptele de beton au fost egalizate conform.Ultima treapta din Proiect a fost mai jos turnata,acum finisajele sunt la acelasi nivel.

A iesit bine in final, bravo!

#1604
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostOvidiuEne, on 17 noiembrie 2020 - 12:10, said:

A iesit bine in final...
...multumesc inca o data pentru Recomandare!
Maine ii astept sa repare pe langa Scara si peretii unde au fost fixate cofrajele,SPER ca este ultima data cand mai vad CM-uri...CT-uri...XX-uri Posted Image

#1605
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 08 noiembrie 2020 - 12:51, said:


...elemente de lemn sunt prinse mecanic intre ele,nu stiu ce era in cutii...scria pe ele in ungureste...pentru goluri a folosit spuma


1) a fost un compromis datorita spatiului,credeam ca mor de Covid si nu o mai vad finisata
2)nu am simtit alta oboseala decat cea fireasca...varstei...
3)nu am mobila,am sa va raspund cand o sa ajung si acolo...
..pe bune?!...Ikea?!...ti le da la pachete :)

...in acest moment este "perfecta"...ma refer la dimensiunile treptelor

Concluzia este ca urmatoarea Casa pe care o sa o fac o sa fie una cu un singur nivel...Parter doar...maxim 2x tepte la Intrare

Ca bine zici ! M-am mutat in August 2019 deci am 1 an si un pic. Am constatat ca faci sport pe scări de nu ai aer. Cel mai nașpa e cind uiți ceva sus si mai dai o tura. La bloc stăteam la et 3 si băgăm 2-3 drumuri pe scări zilnic. Acum chiar dacă e un etaj cred ca ma frec sus jos mai mult. Ai avut răbdare la scările de lemn si imi place cum arată. Eu am cerut stejar si cind am aflat ca durează minim 4 luni si pe urma sa mai facă si x miini de finisaj mi-a trecut repede. Am avut noroc cu o echipa de excepție care mi-a pus bine si repede travertin . De acord nu e un material “cald” precum lemnul însă pus ok arată frumos si e plăcut la călcat. Felicitări , ne auzim !

#1606
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

picomouse said:

1605630580[/url]' post='27145506']
Ca bine zici ! M-am mutat in August 2019 deci am 1 an si un pic. Am constatat ca faci sport pe scări de nu ai aer. Cel mai nașpa e cind uiți ceva sus si mai dai o tura. La bloc stăteam la et 3 si băgăm 2-3 drumuri pe scări zilnic. Acum chiar dacă e un etaj cred ca ma frec sus jos mai mult. Ai avut răbdare la scările de lemn si imi place cum arată. Eu am cerut stejar si cind am aflat ca durează minim 4 luni si pe urma sa mai facă si x miini de finisaj mi-a trecut repede. Am avut noroc cu o echipa de excepție care mi-a pus bine si repede travertin . De acord nu e un material “cald” precum lemnul însă pus ok arată frumos si e plăcut la călcat. Felicitări , ne auzim !
Idem cu urcatul si coboratul, nu exagerez dar cred ca de cel putin 10 ori pe zi urc si cobor acasa si la servici la fel am biroul la un etaj si altul la 2 etaje distanta si si acolo in fiecare zi fac asta de vreo 4-5 ori, ar trebui sa am patratele dar am un patratel mai mare.. Posted Image
La fel si cu scarile, travertin is the best, si treptele de lemn sunt super dar sincer eu chiar am preferat travertin in dauna lemnului si nu din considerente finaciare sau de lejeritate ci pentru ca sunt mai faine si se si asorteaza cu peretele placat cu piatra din living (am scara in living)

Adrianradu said:

1605609364[/url]' post='27143701']
...multumesc inca o data pentru Recomandare!
Maine ii astept sa repare pe langa Scara si peretii unde au fost fixate cofrajele,SPER ca este ultima data cand mai vad CM-uri...CT-uri...XX-uri Posted Image
Aia sa o crezi tu, saculetu de glet, cutiuta cu chit de lemn, galetusa de lavabila, pensula si un spaclu mic sunt sfinte la casa omului, o sa vezi dupa ce te muti. Eu acum o saptamana dadeam in 3-4 locuri cu decorativa de soclu, ca am raschetat pana la XPS cu placa compactoare cand compactam pietrisul de sub pavele. I won't say i told you so...

Edited by Mirel_85, 18 November 2020 - 23:50.


#1607
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Vreau sa adaug ca si spatulele astea de silicon trebuie sa fie in casa. Eu m-am specializat in reparatii cu silicon acrilic, am intins zile si zile la el si formele astea sunt de baza.
https://www.sculeaz....iRoClaoQAvD_BwE

#1608
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Corect..si eu le-am folosit zilele trecute pt silicon pe ext grafuri..la unele si pe interior.

#1609
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
O sa imi cumpar,am pus Plinta si trebuie sa finisez imbinarile...
...dupa o Camera am.lasat-o balta...am zis ca le fac alta data..m-am umplut de acrilic

View Postcumparator, on 21 noiembrie 2020 - 00:25, said:

Eu m-am specializat in reparatii cu silicon acrilic...
...Lucrari nu luati?!

#1610
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 21 noiembrie 2020 - 00:25, said:

Vreau sa adaug ca si spatulele astea de silicon trebuie sa fie in casa. Eu m-am specializat in reparatii cu silicon acrilic, am intins zile si zile la el si formele astea sunt de baza.
https://www.sculeaz....iRoClaoQAvD_BwE
Poate ne faci un tutorial? :D

PS: Sper din tot sufletul ca moderatorii nu-mi vor sterge si aceasta postare...Posted Image

#1611
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcumparator, on 21 noiembrie 2020 - 00:25, said:

Vreau sa adaug ca si spatulele astea de silicon trebuie sa fie in casa. Eu m-am specializat in reparatii cu silicon acrilic, am intins zile si zile la el si formele astea sunt de baza.
https://www.sculeaz....iRoClaoQAvD_BwE

pentru scos silicon (sanitar), ce se foloseste?

Mi-au pus mesterii un cordon in jurul chiuvetei, si nu imi place cum arata, asa ca vreau sa il scot

In afara de a razui cu ceva ascutit (munca de chinez), exista altceva?

#1612
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
https://www.emag.ro/...3/pd/DB33K7BBM/

Poti folosii asa ceva, insa tot trebuie sa freci cu determinare, poate chiar de mai multe ori.

#1613
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Spatula pentru indepartarea siliconului, Ceresit Silikon Shark, 20 x 3 cm

Edited by crocko.dilul, 28 November 2020 - 08:56.


#1614
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mulțumesc. Întâmplarea face sa ajung prin Dede azi, și am luat exact chestiile astea 2 recomandate de voi 😁. Substanța aia are ceva efect...transforma siliconul in ceva ce seamănă cu mucii. 😁 E puțin mai usor de curățat,

#1615
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Off topic:idee de Gard,aceasi "formula" un prieten l-a sudat eu m-am ocupat de Lemn

Attached Files



#1616
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am o intrebare legata de gard.
Am luat si eu niste stalpi din bara patrata 100x100 (mm), pentru gard. Dar am observat ca nu au acele 'capace' pe care le vad in pozele tale.
Oare trebuia sa le prevad de la inceput, sau se pot adauga ulterior?

Stalpii sunt deja vopsiti in camp electrosiatic.

#1617
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
In afara de lac, ai mai dat cu ceva pe scanduri? Arata mai inchise la culoare decat in mod normal

#1618
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postwizake, on 28 noiembrie 2020 - 20:33, said:

...sau se pot adauga ulterior?
Se pot adauga ulterior...le ambutisezi putin sa intre mai fix si le poti lipi cu un adeziv si vopsi ulterior

View Postciudin, on 28 noiembrie 2020 - 20:44, said:

In afara de lac, ai mai dat cu ceva pe scanduri
Lemnul a fost tratat cu Grund pe baza de apa si beneficiarul a ales o Lazura de la Sandolin, nuanta este "teck" pe care am aplicat-o la pistol...cam in graba...a fost frig...se intuneca devreme
Sincer..se putea mai bine

#1619
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Exact asa vreau si eu lemnul pentru gard, doar ca as vrea sa il prind direct pe stalpi. E scandura uscata? E smirgheluita sau ceva? Parca nu arata asa bine in magazin. Merci.

Edited by cumparator, 29 November 2020 - 21:47.


#1620
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcumparator, on 29 noiembrie 2020 - 21:46, said:

Exact asa vreau si eu lemnul pentru gard...
...exact asa il facem Doamna...
Lemnul este tras si uscat...il luam de la un Atelier care are cuptor si am cumparat o Freza pentru muchii care pot fi facute cu ce model doriti

Attached Files


Edited by Adrianradu, 29 November 2020 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate