Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum definiți omul?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Cea mai de seama creatie a lui HaShem, conforem Genezei.

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
In mod normal nu se poate defini omul de catre el insusi. Auto-referirea sau auto-definirea nu duce la un raspuns obiectiv si detasat.
Deci putem defini cu grad mai mare de acuratete altceva dar nu pe noi insine. In rest fiecare spune ce vrea despre el, cunostintele lui sau oamenii de la TV/FB/SP.

Fata de alte fiinte de pe Pamant avem multe diferente ca oameni dar si ceva caracteristici comune. Daca definim omul in raport cu alte vietuitoare cred ca el are in plus conceptele si caracteristicile referitoare la limbaj, constiinta, stima de sine, gandire pe termen lung, reprezentari complexe, proactivitate, personalitate, samd. .

In functie de context omul poate fi definit dar nu in totalitatea complexitatii lui, deci niciodata nu va putea fi o definitie completa si exacta care sa fie adevarata in orice situatie in care punem omul ....

Edited by superm, 13 October 2016 - 10:41.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posta3e6u9, on 13 octombrie 2016 - 09:46, said:

Eu nu cred că omul poate fi definit. Se poate zice că omul e animalul biped, fără blană, cu degete opozabile, care folosește unelte, etc. Totuși, mai există animale cu caracteristici similare. Cineva spunea că dacă omul e animalul biped fără blană, atunci o găină fără pene e om. Posted Image

Cum definiți omul?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ylwuQLnO69Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

undeva pe acolo

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Primata cu retea neuronala cognitiva capabila de constiinta de sine, din regnul Animala, filumul Chordata, clade Synapsida, clasa Mammalia, ordinul Primate, subordinul Haplorrhini, familia Hominidae, genul Homo, specia Homo sapiens, si subspecia curenta Homo sapiens sapiens.

Edited by loock, 13 October 2016 - 13:03.


#23
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
sau conform wikipedia : Omul (Homo sapiens sau Homo sapiens sapiens) este unicul membru existent din clada Hominini, o ramură a familiei Hominidae caracterizată prin postura verticală și locomoție bipedă; dexteritate manuală și utilizare avansată a uneltelor; și în general posesori ai celui mai complex creier și structură a organizării societății

#24
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Un animal superior care ucide chiar si atunci cand nu este nevoie...

#25
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostToxic00, on 13 octombrie 2016 - 13:23, said:

Un animal superior care ucide chiar si atunci cand nu este nevoie...

Corect, chiar daca pare ca tii cu ursul tot corect e... Dar face si altceva deci nu este o caracteristica definitorie ci doar intamplatoare si functie de context.

Edited by superm, 13 October 2016 - 13:29.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am verificat, aici nu e kid's corner, deci nu este justificata stergerea unor mesaje care fac referire chiar la caracteristici si particularitati ale tipologiei si antropologiei umane.
Felatia si autofelatia este intalnita si la alte animale, dar este mult mai comuna la om.
Sexul anal cu atat mai mult este specific uman.

Edited by loock, 13 October 2016 - 14:07.


#27
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Nu e specific uman.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Te-ai exprimat foarte decis, deci probabil ai analizat... problema temeinic si ne poti arata si noua dovezile irefutabile.

De sex anal cu animale am auzit in cazuri de zoofilie, care implica iar participarea umana...

Edited by loock, 13 October 2016 - 14:16.


#29
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postloock, on 13 octombrie 2016 - 14:06, said:

Sexul anal cu atat mai mult este specific uman.

View PostXORIAN_L, on 13 octombrie 2016 - 14:09, said:

Nu e specific uman.

View Postloock, on 13 octombrie 2016 - 14:16, said:

Te-ai exprimat foarte decis, deci probabil ai analizat... problema temeinic si ne poti arata si noua dovezile irefutabile.

"Homosexualitatea a fost observata la un numar de 1500 de specii de animale, iar la 500 dintre acestea a fost descrisa si studiata aprofundat."
http://www.zooland.r...ea-animala-3880

#30
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
"Cum definiți omul?"--->> Cea mai proasta specie de pe planeta. Nu are tehnologia necesara sa inlature un meteorit/asteroid/cometa de pe traiectorie daca ar lovi Terra in schimb se poate autodistruge singur in maxim 30 de secunde daca s-ar declansa simultan maxim 30% din arsenalu mondial cu bombe nucleare. Pe langa asta are simturile de baza cele mai prost dezvoltate si din toata evolutia lui foarte rar s-au gasit oameni care sa-si foloseasca 10% din creier

Edited by dragomirmarius85, 13 October 2016 - 14:28.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postloock, on 13 octombrie 2016 - 14:06, said:

Am verificat, aici nu e kid's corner  
Nici SL. Discuția nu e despre obiceiuri sau deviații sexuale. Dacă  mai postezi în același stil te sancționez.

Edited by althea, 13 October 2016 - 14:41.


#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsuperm, on 13 octombrie 2016 - 14:21, said:

"Homosexualitatea a fost observata la un numar de 1500 de specii de animale, iar la 500 dintre acestea a fost descrisa si studiata aprofundat."
http://www.zooland.r...ea-animala-3880

Ma refeream la sexul anal intre parteneri de sex diferit.

Am vazut mesajul de avertizare dupa ce am postat.

Am sa ma opresc, insa subliniez ca aspectul era pur de antropologie si nu de SL...

Edited by loock, 13 October 2016 - 14:42.


#33
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postloock, on 13 octombrie 2016 - 13:02, said:

Primata cu retea neuronala cognitiva capabila de constiinta de sine
Multe animale sunt conștiente de sine (se recunosc în oglindă).

View Postovidiu-pit, on 13 octombrie 2016 - 13:17, said:

postura verticală și locomoție bipedă; dexteritate manuală și utilizare avansată a uneltelor; și în general posesori ai celui mai complex creier și structură a organizării societății
Au existat și oameni foarte primitivi, băștinașii din Tazmania nici nu descoperiseră focul când au ajuns europenii la ei.

E cam ciudat să aducem orice definiție pentru om fiindcă există oameni cărora le lipsește câte ceva, unii nu pot merge, deci nu sunt bipezi, unii nu pot vorbi, deci nu au limbaj articulat, unii nu pot folosi unelte, dar știm că sunt oameni, deși nu pot fi incluși în definiția omului.

View PostStokkton, on 13 octombrie 2016 - 10:15, said:

Ca derbedeii aia s-au apucat sa defineasca omul, ba inca au bagat si definitia in dictionarul explicativ al limbii.
https://dexonline.ro/definitie/om%20
Există oameni care nu pot fi incluși în acea definiție, înseamnă că nu sunt oameni sau că definiția nu îi include?

OM, oameni, s. m. 1. Ființă superioară, socială, care se caracterizează prin gândire, inteligență și limbaj articulat iar din punct de vedere morfologic prin poziția verticală a corpului și structura piciorului adaptată la aceasta, mâinile libere și apte de a efectua mișcări fine și creierul deosebit de dezvoltat.

Edited by a3e6u9, 13 October 2016 - 15:12.


#34
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Posta3e6u9, on 13 octombrie 2016 - 16:01, said:

E a doua variantă, nu mi-a plăcut școala, te învață numai prostii. Partea ciudată e că am fost bun la logică, dar nu-mi amintesc deloc ce încerci să-mi explici tu. Toată viața înveți dar tot prost mori, asta e viața.

Este pe baza de clopotul lui Gauss, deci nu se discuta pe extreme si exceptii ... Peste tot sunt exceptii dar asta nu exclude incadrarea majoritatii intr-o anumita lege sau regula sau definitie ...
Cred ca la asta s-a referit sau poate nu ?!

Plus ca la logica daca spui ca oamenii au creierul dezvoltat asta nu inseamna ca TOTI ...

Edited by superm, 13 October 2016 - 16:30.


#35
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postsuperm, on 13 octombrie 2016 - 16:28, said:

Este pe baza de clopotul lui Gauss, deci nu se discuta pe extreme si exceptii ... Peste tot sunt exceptii dar asta nu exclude incadrarea majoritatii intr-o anumita lege sau regula sau definitie ...
Cred ca la asta s-a referit sau poate nu ?!
Înțeleg, definiția e dată pentru majoritatea indivizilor dintr-un grup. Totuși, nu înțeleg o chestie: cum poți să fii om dacă nu te încadrezi în definiția omului?

Eu ajunsesem la concluzia că singurul mod în care poți defini o specie e să o definești după ADN și să permiți o anumită deviație de la acel ADN, ca să încadrezi variațiile, dar e o definiție cam forțată.

#36
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Posta3e6u9, on 13 octombrie 2016 - 16:57, said:

Înțeleg, definiția e dată pentru majoritatea indivizilor dintr-un grup. Totuși, nu înțeleg o chestie: cum poți să fii om dacă nu te încadrezi în definiția omului?

Eu ajunsesem la concluzia că singurul mod în care poți defini o specie e să o definești după ADN și să permiți o anumită deviație de la acel ADN, ca să încadrezi variațiile, dar e o definiție cam forțată.

Am mai zis ca depinde si de context si punct de vedere.
Un nou nascut nu este om conform unor definitii dar in schimb este incadrat la om in alte tipare ... Daca la 30 de ani un om "normal" are accident de masina si ramane fara un picior nu mai este om ?
Bine este ca stim in general toti sa facem diferenta intre om si gaina fara pene ...cum zicea initiatorul. In rest e bun de discutat pe subiect - medical, psihologic, religios, politic,  samd . .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate