Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Malpraxis?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionut2016

ionut2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2016
Bună seara,
Am o problema la molarul 36.
Nervul a fost scos acum 5 ani iar caria a fost eliminată complet. Acum an, mai aveam foarte puțin din acea plombă și a inceput să mă ia o durere cumplită. drept pentru care am fugit imediat la spital pentru rezolvarea problemei. Mi-am făcut radiografie și s-a observat că am ceva impurități pe canalePosted Image . Mi s-au obturat canalele respectiv tratament cu antibiotice. Ulterior mi s-a pus plomba provizorie. Acum câteva zile am fost să îmi pună permanentă. Mi-a pus, toate bunePosted Image ..... dupa 2-3 zile mă ia o durere cumplită și am hotărât sa merg la o clinică privată să văd care e problema și ce este de făcut.
Pe radiografie se poate vedea un ac rămas în unul dintre canalele molaruluiși mi-a deschis plomba pentru a lăsa dintele să respire iar durerea mi-a trecut în cateva ore.
Poate fi considerat un caz de malpraxis faptul ca acel medic rezident de la spital mi-a rupt (probabil) acul în canalul dintelui și nu mi-a spus sau nu a luat nicio măsură pentru a-l elimina? Aș putea face ceva în privința asta?Posted Image
Ce este de făcut? Medicul de la clinica privată mi-a propus o rezecție, adica să imi scoată acul printr-o operație. Eu aș opta pentru o extracție și un implant.
Mulțumesc!

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bine ca nu a uitat un clește sau ciocan....
Medicul de la clinica asta privata ce a zis de o acțiune ceva,cum procedezi?

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
vezi ca maine gasesti un filon de aur in dinte,pierdut(haha putina ironie, poate face proces de malpraxis si obtine ceva bani ).Dar daca doctorul contacteaza o boala,te potate da in judecata ca nu ai spus ca ai de ex Hepatita?(am dat un exemplu) .Asa si cu tine,nu e ceva grav.

#4
danmures

danmures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2015
romanii, doctori in medicina, sunt in Occident, frate ! ...

Edited by danmures, 12 October 2016 - 20:48.


#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 ionut2016, on 12 octombrie 2016 - 20:18, said:

...Pe radiografie se poate vedea un ac rămas în unul dintre canalele molarului...
Dacă aș fi în situația ta, nu aș lăsa-o moartă.
Nu-l pot înțelege pe primul stomatolog; una-i să apară un incident, alta-i să îl treci sub tăcere...

#6
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
s-o crezi tu ca a observat ca s-a rupt daca e vorba de un varf de ac
sa optezi pentru rezectie nu pentru extractie+implant care sunt mai traumatice si nici garantie nu ai ca rezista implantul
eu zic sa nu-ti bati capul mai ales daca e tanar omul
din greseli invatam cu totii si i-ai face un bine daca ai merge sa-i spui politicos ce s-a intamplat fara amenintari si mizerii
poate iti si plateste rezectia care cred ca e max cateva mil daca isi recunoaste greseala, nu neaparat vina atentie
ca nu-ti rupe nimeni intentionat acul pe canal sa-l acuzi tu de malpraxis cum ai scris in topic, nu ca ar exista asa ceva in romania malpraxis in stomatologie :)
poate pentru extractii la toti dintii buni din gura

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 jack-cuceritorul, on 12 octombrie 2016 - 22:10, said:

s-o crezi tu ca a observat ca s-a rupt daca e vorba de un varf de ac...
Da stimate coleg de forum, chiar cred că exceptând o neglijență care clar nu își are locul, putea observa.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pentru asta exista endodonti. Cine nu are grija cum lucreaza, nu are cunostinte suficiente, foloseste de sute de ori aceleasi ace, le rupe frecvent. De multe ori nu -si dau seama, iar daca o fac, in majoritatea cazurilor tac. Insa de aici si pana la malpraxis... e cale lunga. Nu poate fi acuzat de asa ceva.
Repet, mergi la endodont si va rezolva el problema. A, un endodont bun, ca-s o gramada acum.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mi-e puțin mai greu de înțeles de ce calea-i lungă cu așa lucruri clare:

MALPRAXÍS s. n. (Med.) Tratament incorect sau neglijent aplicat de un medic unui pacient, care îi produce acestuia prejudicii de orice natură, în relație cu gradul de afectare a capacității fizice și psihice. – Din fr. malpraxis.

MALPRÁXIS (‹ lat. malus „rău” + gr. praxis „practică”) Malpraxisul este eroarea profesională săvârșită în exercitarea actului medical sau medicofarmaceutic generatoare de prejudicii asupra pacientului, implicând răspunderea civilă a personalului medical și a furnizorului de produse și servicii medicale, sanitare și farmaceutice (conf. Lg. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății).

Nu zic că-i un capăt de lume, se întâmplă și lucruri mai grave.
Oricum, orice medic are o asigurare de malpraxis, nu?

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca nu a facut radiografie post operator nu prea avea cum sa isi de-a seama ca s-a rupt. Acum depinde si de marimea fragmentului. Daca stia ca l-a rupt dar nu a spus nimic, nu e frumos din partea lui. Nu e chiar ceva iesit din comun sa rupi un ac pe canal, mai ales daca sunt canale curbe sau foarte inguste. Si nu cred ca exista dentist care sa nu fi rupt cel putin un ac. Eu am 12 ani de practica si stiu sigur ca am rupt 3 ace. Pe unul am reusit sa il scot singur. Celelalte 2 s-au rezolvat la endodont. Daca am mai rupt si altele si nu am observat, imi cer scuze public. :)
Pe de alta parte si eu stau de 10 ani cu un ac rupt pe canal si nu am nici o problema. L-a rupt sora mea cand imi trata un molar. Ce era sa-i fac?

Intrebarea e cum esti sigur ca acul nu e rupt de acum 5 ani, de cand s-a facut prima data tratamentul? Poate asta era impuritatea care se vedea pe rx.

#11
ionut2016

ionut2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2016

 barbosa, on 13 octombrie 2016 - 10:47, said:

Daca nu a facut radiografie post operator nu prea avea cum sa isi de-a seama ca s-a rupt. Acum depinde si de marimea fragmentului. Daca stia ca l-a rupt dar nu a spus nimic, nu e frumos din partea lui. Nu e chiar ceva iesit din comun sa rupi un ac pe canal, mai ales daca sunt canale curbe sau foarte inguste. Si nu cred ca exista dentist care sa nu fi rupt cel putin un ac. Eu am 12 ani de practica si stiu sigur ca am rupt 3 ace. Pe unul am reusit sa il scot singur. Celelalte 2 s-au rezolvat la endodont. Daca am mai rupt si altele si nu am observat, imi cer scuze public. :)
Pe de alta parte si eu stau de 10 ani cu un ac rupt pe canal si nu am nici o problema. L-a rupt sora mea cand imi trata un molar. Ce era sa-i fac?

Intrebarea e cum esti sigur ca acul nu e rupt de acum 5 ani, de cand s-a facut prima data tratamentul? Poate asta era impuritatea care se vedea pe rx.
Am radiografie înainte și după ambele intervenții. Știu sigur că acul nu a fost rupt acum 5 ani.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 scaiba, on 13 octombrie 2016 - 10:15, said:

Mi-e puţin mai greu de înţeles de ce calea-i lungă cu așa lucruri clare:

MALPRAXÍS s. n. (Med.) Tratament incorect sau neglijent aplicat de un medic unui pacient, care îi produce acestuia prejudicii de orice natură, în relație cu gradul de afectare a capacității fizice și psihice. – Din fr. malpraxis.

MALPRÁXIS (‹ lat. malus „rău” + gr. praxis „practică”) Malpraxisul este eroarea profesională săvârșită în exercitarea actului medical sau medicofarmaceutic generatoare de prejudicii asupra pacientului, implicând răspunderea civilă a personalului medical și a furnizorului de produse și servicii medicale, sanitare și farmaceutice (conf. Lg. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății).

Nu zic că-i un capăt de lume, se întâmplă şi lucruri mai grave.
Oricum, orice medic are o asigurare de malpraxis, nu?
Are, normal. Si asta inseamna ca trebuie stors de bani pentru un nimic? Oricum, nu se va da in veci castig de cauza la asa ceva. Nici macar in strainatate, unde sistemele de sanatate sunt la ani lumina de ce-i la noi, nu intra la malpraxis. In UE ma refer. In SUA, din cate stiu, se considera malpraxis.
Sunt niste lucruri reglementate clar ce tin de malpraxis, speta de fata nici pe departe sa intre la asa ceva. Degeaba ti-e totul clar si citesti defintia din dex...

Edited by ripper, 13 October 2016 - 18:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate