Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Alunita - periculoasa sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Problema e daca e canceroasa, iti introduci in sange celule care metastazeaza prin alte parti.

#20
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Biopsia e singura modalitate in care poti fi sigur de ceva.
Si, dupa cum au scris si colegii, aparitia unor celule canceroase poate duce la malignizarea lor in 6 luni.
Dat fiind faptul ca e intr-o zona sensibila, probabil toti doctorii o sa-ti recomande excizia chirurgicala completa si o biopsie complementara, ca sa poata determina daca au existat celule canceroase sau nu si daca, in cazul in care au existat - au fost excizate complet.
Multa sanatate!

#21
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Cu alte cuvinte... Am cam belit-o...

#22
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
NU. Chiar daca e canceroasa, acum e "la timp", nu prea tarziu.

#23
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
deci inseamna ca o alunita este o celula modificata de la razele UV, deci cu ADN modificat.

#24
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007

View PostTudy88, on 12 octombrie 2016 - 17:06, said:

Cu alte cuvinte... Am cam belit-o...
Statistic, nu ai nimic, poti chiar sa o lasi in pace si sa ai grija sa nu o mai iriti.
Dar daca...
Ai sa cheltui niste bani... si o sa stai pansat 7-14 zile, nimic deosebit.
Abia daca in urma biopsiei o sa ai niste rezultate dubioase e cazul sa-ti faci probleme.
Dar, nu amana.
Doctor!

#25
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
" Aloe Vera este un remediu eficient pentru indepartarea si albirea alunitelor. Se aplica gel proaspat de aloe vera pe alunita. Se badijoneaza si se lasa 3-4 ore. Repetati tratamentul timp de o luna, aplicand gel de 2-3 ori pe zi. " http://www.kilocalor...mului-de-piele/

  Eu am fixat frunza cu leucoplast , am schimbat-o la 24 de ore  si dupa cateva zile a cazut fara nici un fel de consecinte .
    Sanatate maxima !

#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
La URGENTAAA ! Eu ultima oara am fost la 3 medici dermatologi pentru o alunita pe deget la picior si tot nu sunt impacat, neaparat dermatoscopie dar cred ca te trimite direct la chirurgie nici nu se uita.

Edited by _-AppleS-_, 12 October 2016 - 19:01.


#27
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Mergi la medic. Probabil va trebui sa ti-o scoata si sa faca biopsia. Toate alunitele care sunt inchise la culoare, spre negru sunt sau pot deveni periculoase la un moment dat.
Sotia are cateva alunite scoase. Atentie!! E recomandat sa o scoti chirurgical(nu laser - daca contine celule cancerigene laserul face mai mult rau decat bine). Cel putin asa i-a fost recomandat sotiei.

#28
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am gasit  2 poze pe care le-am facut in februarie 2015 ( acum 1 an si 8 luni).Si una (ultima) din aprilie 2014( acum 2 ani si 6 luni) Ca marime nu mi se pare ca s-a modificat, doar ca si culoare si ca e iritata pe margini ( asa mi se pare).
Maine o sa ma duc la CDT Babes , ca am asigurare de la munca sper sa ma primeasca si fara programare.

Attached Files


Edited by Tudy88, 12 October 2016 - 19:46.


#29
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Si eu mi le urmaresc cu poze (macro, cu rigla langa). Asteptam feedback, sa nu uiti!

#30
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Hai ca deja m-ai speriat, cred ca ma mai duc la cativa medici.
Posted Image

Edited by _-AppleS-_, 12 October 2016 - 20:05.


#31
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
ce ti-au zis doctorii? ce diagnostic? nu pare sa fie ceva in neregula

#32
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostTudy88, on 12 octombrie 2016 - 20:18, said:

ce ti-au zis doctorii? ce diagnostic? nu pare sa fie ceva in neregula
2 diagnostice diferite:
- primul care s-a uitat cu o lupa din aia de la librarie a zis ceva de genul: talon noir (sange sub piele de la o lovitura). Acest diagnostic a fost total infirmat de urmatorii 2 medici. Extrem de periculos pentru ca puteam sa ma frec cu o piatra pumice stone pentru a scoate sangele ala de sub piele (care nu era sange). Tratament: Vitamine.
-al doilea a zis (cu dermatoscopul): Nev Pigmentar si sa nu ma frec cu nimic ca cine stie ce naiba se mai intampla (parea cam speriata). I-am zis ca am senzatia ca ma doare. Tratament: Voltaren Emulgel.
-al treilea a zis (scria pe usa ca e specializat in dermatoscopie): Ca e foarte interesanta si i-a tras vreo 3 poze, inclusiv cu dermatoscopul dupa care a zis ca " S-o pastrez sanatos " la care eu am intrebat de vestitele Paralel Ridge Pattern, mi-a aratat pe calculator ca am paralel furrow, dupa care vazand ca tot nu sunt prea convins mi-a zis sa mai trec pe la el.

Pana la urma cred ca ma duc sa o scot, deja nu am dormit cateva nopti din cauza la o pata de cacat.
Mai citesc si tot felul de treburi: The incorrect clinical diagnosis rate of acral lentiginous melanoma is between 25 and 36 percent.
E cel mai grav daca e pe deget si se dovedeste a fi ceva: Pedal melanoma has a poorer prognosis than melanoma in other body parts and patients are more likely to die of pedal melanoma than even proximal limb melanoma.

Ca sa iti dai seama pe ce planeta traiesti si cat de repede poti sa o belesti:
Iaute ce scrie in descrierea clipului: In case you're curious -- the very first biopsy was read wrong and WAS melanoma. So I walked around with cancer for at least a year not knowing I had it. Oye.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wEG7BglBuYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Si eu am o alunita mai mare exact cum o ai tu in ultima poza, de acum 2 ani si ceva, am intrebat un dermatolog deoarece eram îngrijorat si mi-a spus ca daca nu ma mananca, isi schimba forma sau culoarea, nu am nimic, si am aceasta alunita ,plus altele mici de tot, si mai negre de 10 ani, cand a auzit ca le am de 10 ani, a inceput sa rada de mine :)) dupa ce am avut o arsura din cauza soarelui, in urmatorii ani tot am stat la soare ca prostul, nu stiam de consecinte, dar dupa ce m-am informat, nu am mai stat la soare iar in vara am sa ma duc sa le scot pe toate, chiar daca doctorul a spus ca sunt ok, dar sa fiu eu sigur nu am mai stat la soare de 2-3 ani, si ma duc sa le scot, sa fiu sigur :)

Probabil la tine s-a schimbat culoarea si din cauza ca este amplasata intr-o zona unde este iritata mai mereu, plus cred ca ai stat vara la soare.

#34
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Nu prea e de ras. Mai bine le scoti si ramai cu o cicatrice decat sa fie mai grav.

Fa-ti programare la dermatolog si pana atunci nu te mai gandi la asta ca oricum nu ai ce sa faci.

#35
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007

View Postarcond, on 12 octombrie 2016 - 18:28, said:

" Aloe Vera este un remediu eficient pentru indepartarea si albirea alunitelor. Se aplica gel proaspat de aloe vera pe alunita. Se badijoneaza si se lasa 3-4 ore. Repetati tratamentul timp de o luna, aplicand gel de 2-3 ori pe zi. " http://www.kilocalor...mului-de-piele/

  Eu am fixat frunza cu leucoplast , am schimbat-o la 24 de ore  si dupa cateva zile a cazut fara nici un fel de consecinte .
Sanatate maxima !


Va rog Nu, nu cand e vorba de alunite care au potential cancerigen. Poate v-ati tratat vreun neg sau dermatofibrom care nu au nici-o treaba cu melanomul malign.
Nu induceti lumea in eroare cu aloe vera, ceai de cozi de matura samd..

View PostFantasy89, on 13 octombrie 2016 - 06:51, said:

Si eu am o alunita mai mare exact cum o ai tu in ultima poza, de acum 2 ani si ceva, am intrebat un dermatolog deoarece eram îngrijorat si mi-a spus ca daca nu ma mananca, isi schimba forma sau culoarea, nu am nimic, si am aceasta alunita ,plus altele mici de tot, si mai negre de 10 ani, cand a auzit ca le am de 10 ani, a inceput sa rada de mine Posted Image) dupa ce am avut o arsura din cauza soarelui, in urmatorii ani tot am stat la soare ca prostul, nu stiam de consecinte, dar dupa ce m-am informat, nu am mai stat la soare iar in vara am sa ma duc sa le scot pe toate, chiar daca doctorul a spus ca sunt ok, dar sa fiu eu sigur nu am mai stat la soare de 2-3 ani, si ma duc sa le scot, sa fiu sigur Posted Image

Probabil la tine s-a schimbat culoarea si din cauza ca este amplasata intr-o zona unde este iritata mai mereu, plus cred ca ai stat vara la soare.

Eu as mai merge la dermatolog , nu le-as lasa 'nesupravegheate'.

#36
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am fost astazi la primul consult la dermatologie la CDT Babes.
Diagnostic : Keratoza seboreica traumatizata.
Doamna dr. Florescu Gabriela mi-a zis sa stau linistit , ca ea nu vede a fi cancer acolo, dar daca vreau ca sa fiu 100% sa o scoatem si sa facem biopsie.
Luni am programare si la un alt doctor, in functie de ce rezultat primesc si acolo o sa iau o decizie daca sa o operez sau nu.
Mi-a curatat keratoza ca avea o "pacla alba pe ea" si acum arata cam asa :

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate