Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

gpl fratelli vs agc compact

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Salut, vineri sunt programat la Supergaz Constanta pentru montarea unei instalații gpl pe mașină, rover 45, 1.6. Pana mâine trebuie sa ma hotărăsc la modelul de instalație, unul dintre cele din titlu. Cei de-acolo mi-au recomandat fratelli fata de agc in special pt ca s-ar adapta după ecu, iar agc compactul nu. Din ce am citit pe site-ul lor si Agc-ul se adapteaza si lumea este mulțumită...
Ce îmi recomandați sa aleg? Eu inclin către agc compact.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu zic fratelli, e destul de comuna si daca ramai pe undeva in pana poate stie si ala s-o repare mai repede si fara dureri de cap.

#3
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Tot citesc ca fratelli ar fi de fapt Milano si mai mult de rău despre ele...

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
atunci de ce nu pui tomasetto stag200/400? sau brc? eu am un stag200 pus sh, merge bine mersi. Foarte mult conteaza firma care monteaza, sa aiba experienta si sa calibreze cum trebuie instalatia, oricum faci 2-3 drumuri pe la ei ptr calibrari. Totodata sa ofere si o garantie si un servis rapid, sa nu stai cu programari dupa curu lor 1-2-3-5 zile si tu sa stai cu masina bulita intre timp. Informeaza-te. Nu totul se rezuma la marca de instalatie.

Edited by xkos, 12 October 2016 - 16:10.


#5
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
La supergaz am fost si doar asta aveau.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mda, s-ar putea sa fie mai bun agc, e italian, daca zici ca frateli e milano =turci. Da un telefon (anonim) si intreaba pe duduia de acolo cum sta treaba cu adaptarea desi toate astea noi se adapteaza dupa ecu al masinii.

Edited by xkos, 12 October 2016 - 16:15.


#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Fratelli in nici un caz instalatie turceasta 100% doar numele este italian
AGC compact????????? Nu am auzit de ei
Daca vrei o instalatie de gpl cel mai bun raport calitate pret este la TOmasetto
Daca vrei instalatie gpl super fiabila la super pret Prins adica f fiabila si f scumpa

Edited by Nytro84, 12 October 2016 - 16:20.


#8
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Tocmai am vorbit cu coordonatorul si mi-a spus ca nu exista instalație tomaseto, doar componente. Cat despre stag 200 a zis ca ei pun autogas care ar fi cam același lucru.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca si BRC la cei din jud Buzau, loc Vernesti, parca.
De exemplu Ford  pentru Italia  are din fabrica asa ceva.

Edited by MembruAnonim, 12 October 2016 - 18:18.


#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Tomasetto-Achile poate doar aici in vest sunt mai des intalnite eu momentan am dus 250 000 km fara sa schimb injectoarele de gaz doar un set de membrane am schimbat si consumabilele ( filtre de stare lichida si de stare gazoasa

#11
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
tomasetto,foarte multumit de ea.

#12
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Eu pe am mea am asa:
ECU agis obd can i4/i6/i8 ( am 6 cilindri insa ecu poate 4/6/o cilindri )
http://www.appstudio...n-i4/i6/i8.html
Injectore Barracuda pe hartie stau ma bine ca Hanna cu "tate" de 3mm
http://www.autogaz-a...mid=133&lang=en
Reductor kme gold
https://kme.eu/produ...roducts,13.html

Masina 3.5 l cutie automata ( sunt mai pretentioase la calibrare si adaptare decat o manuala ) insa instalatia de gaz este foarte buna, pe benzina ideal ( daca totul este ok, sonde, maf, ecu, injectoare, compresie ) LTFT este 0% eu pe gaz dupa un an de zile si 18k km am -0.8% pe ambele bank-ri. Deci excelent, nu bogat nu sarac sa prajesti valvele.
Consumul intr-un an de zile este de 12.45l/100 gaz pentru un motor de 3.5l cred ca este bine .
Performanta din fabrica 0-100 facea in 5.4s pe gaz dupa MULTI ani face 6.0s deci nu este rau.

Attached Files


Edited by i860, 13 October 2016 - 12:41.


#13
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Intre timp am comandat agc compact (2300 lei) si m-a amânat pana luni (am pierdut ceva timp ca am făcut si itp-ul, expira si apoi ma încurca cu instalatia, R.A.R etc).
Am ales-o pt ca are recenzii foarte bune, are componente tomaseto, injectoare valtek si in ultimul rand nu as vrea sa dublez valoarea mașinii. Va țin la curent.

Edited by mateyon, 14 October 2016 - 10:29.


#14
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
buna ziua. are cineva idee despre stag200 daca mai nou firmele care monteaza instalatii gpl sa le fi codat? nu se poate accesa interfata gpl si apare mesajul "block". eventual cum pot debloca softul. multumesc!

#15
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Au activat "lock" din softul ecu. Fara parola nu poti. Poate daca scoti ecu de gaz de pe masina si il lasi fara curent cateva zile va reveni la setarile default, dupa aia va trebui sa faci iara configuratia.
Si eu la instalatia mea am aceasta optiune de a proteja ecu de gaz cu parola, vad ca montatori pot seta cat ore instalatia de gaz va merge normal, dupa aia nu mai merge va trebui sa mergi l la ei si sa ii platesti

Attached Files



#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Depinde de versiune.
La v 10 nu se mai poate decat daca dezactiveaza ei parola

#17
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Am revenit! Am luat azi masina, am facut o tura si dadea in nas, au mai reglat ceva si acum nu mai da, trage binisor. Avea checkul aprins, mi-au zis ca e normal, am scos repede interfata mea si am gasit p0170 (fuel system malfunction) e un cod comun la masina asta daca te joci un pic cu alimentarea , aerul, sonda de oxigen etc. Singura problema e ca la "spritz" are o intarziere, da sa moara,  pe benzina nu face.
Le-am aratat si mi-au zis sa mai merg azi cativa km si pe gaz si pe benzina sa isi mai faca ceva adaptari si maine sa revin sa testam in mers.
Oricum adaptarile la benzina pe obd sunt un pic cam pe plus (cca +10%), deci parerea mea e ca trebuie un pic imbogatit amestecul. Ma-au cam descurajat ca cica ar fi trebuit sa aleg fratelli ca aia se leaga la obd, asa o sa ne tot vedem pe la reglaje. Nu am vrut fratelli din cauza recenziilor proaste de pe forumuri si stiam ca agc-ul nu se adapteaza dupa obd. maine le propun sa facem reglajul in paralel cu ecu masinii si poate ne iese.
Ca si parere la mers trage ok, nu se simte deloc trecerea pe gaz, doar ca parca e mai rigid si galagios motorul, dar sper sa se mai regeleze in timp.

#18
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Reglaj prost sau mai rau instalare proasta. Nu o sa o poți regla dupa harta de benzina, chiar daca printr-o minune ( cee ce nu cred pentru ca nu au putut sa o regleze decent din prima) o regleaza cat de cat ltft in +/- 5% tot o sa ai probleme dupa un timp, (temperatura, calitate gaz, presiune) si iara va trebui sa o reglezi.
Cu o instalație bine reglata nu trebuie sa ai nici o diferență sesizabila fata de benzina.
10% ltft in mers normal fra cine știe ce forja este rau pentru scaunele de supape, in forja sunt sigur ca amestecul este și mai sarac.

Edited by i860, 18 October 2016 - 13:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate