Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Telefon în derivație!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Claudia88

Claudia88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2016
Bună ziua!! Sunt nouă pe forum, probabil a mai fost topic-ul dar nu am găsit eu și am nevoie de niște răspunsuri cât mai repede!! Posted Image  Am o priză telefonică dubla cu 4 contacte în care am legat firele și vreau să folosesc 2 telefoane. Am încercat ambele mufe cu un telefon si funcționează, dar cand pun ambele telefoane în priză, unul dintre ele nu are ton. M-am gandit ca poate nu am mufat bine cablul, dar am încercat sa respect ordinea culorilor și degeaba; am încercat și cu roșu și verde inversate și tot nu imi dau seama ce are.. Cred ca am stricat vreo 20 de RJ11 Posted Image Mă poate ajuta și pe mine cineva?!

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Setează telefoanele pe ton, conectează firele la pinii 2 şi 3 ai mufei RJ11, verifică priza ca să vezi dacă conexiunile sunt făcute în paralel.

E vorba de Telekom sau alt operator? Ce telefoane sunt, au baterii, se alimentează separat sau se alimentează dun reţeaua telefonică?

#3
Claudia88

Claudia88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2016

 neur0, on 12 octombrie 2016 - 11:46, said:

Setează telefoanele pe ton, conectează firele la pinii 2 şi 3 ai mufei RJ11, verifică priza ca să vezi dacă conexiunile sunt făcute în paralel.

E vorba de Telekom sau alt operator? Ce telefoane sunt, au baterii, se alimentează separat sau se alimentează dun reţeaua telefonică?
În priză am legat ambele fire verzi+ unu din cele care vin de la centrală pe același șurub, la fel am facut și cu cele roși. Telefoanele sunt pe ton, se alimentează din rețea și centrala este de la orange.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pare în regulă ce ai făcut. Ar putea să fie tensiunea prea slabă pe cabluri. Încearcă să suni la firma de telefonie şi să le explici situaţia, probabil că s-au mai întâlnit cu problema asta şi te pot ajuta.

#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Eu știam că pentru al doilea telefon trebuie montat un filtru pentru că altfel nu are ton. Poate mă înșel.

http://forum.softped...54#entry8609539

Edited by ammazon, 12 October 2016 - 12:26.


#6
Claudia88

Claudia88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2016
Mulțumesc! Ați putea sa îmi spune-ți care este până la urmă standardul de mufare la RJ11? Se inversează roșu cu verde sau culorile se lasă la fel la ambele capete? Știu ca este banală întrebarea, dar având în vedere că nu mi-a funcționat în niciun fel am cam intrat în ceață :D

 ammazon, on 12 octombrie 2016 - 12:23, said:

Eu știam că pentru al doilea telefon trebuie montat un filtru pentru că altfel nu are ton. Poate mă înșel.

http://forum.softped...54#entry8609539
Este prima dată când aud despre acest filtru dar, bine de stiut.. o să ma interesez mai mult. Mulțumesc!

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pinul 2 la pinul 2, pinul 3 la pinul 3. Culorile pot varia, dar de obicei e roşu şi verde.

[ http://wiki.topex.ro/images/1/1b/Mobi18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by neur0, 12 October 2016 - 12:49.


#8
Claudia88

Claudia88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2016

 neur0, on 12 octombrie 2016 - 12:45, said:

Pinul 2 la pinul 2, pinul 3 la pinul 3. Culorile pot varia, dar de obicei e roşu şi verde.

[ http://wiki.topex.ro/images/1/1b/Mobi18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mulțumesc!

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Claudia88, on 12 octombrie 2016 - 11:03, said:

Am încercat ambele mufe cu un telefon si funcționează, dar cand pun ambele telefoane în priză, unul dintre ele nu are ton.
Derivatia se face pur si simplu punand terminalele in paralel, cum ti s-a si spus firele active l1 si l2 sunt cele din mijloc, verde si rosu. Nu are importanta polaritatea, oricum se schimba cand intra in regim taxabil.
De retinut, semnalul pe linie asteapta o impedanta specifica pentru a considera circuit deschis si a veni tonul, daca telefonul nu o face nu primeste ton. Telefoanele sunt caracterizate printr-un factor de conectare, de regula 1 sau 1.5, asta inseamna aproximativ cat consuma de pe linie. La Telekom factorul recomandat maxim este de 5 deci 3 aparate telefonice de 1.5 pot funciona corect pe o linie. Eu am pus insa si 4 fara probleme si am 1.5km pana la centrala. Pe parte de sunat iarasi e cu cantec, sunt terminale care consuma din tensiunea de sunat prea mult, alea mai vechi de regula si pot sa nu detecteze toate terminalele apelul... astea electronice moderne de obicei simt. Tensiunea la sunat este de joasa freventa si vreo 60-120V nu mai stiu exact oricum e mai mare decat la regim normal de impedanta.

Edited by andreic, 12 October 2016 - 14:31.


#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
o singura intrebare....ce telefoane sunt? marca ma intereseaza

daca ambele mufe ale prizei au ton cu unul din telefoane, inseamna ca priza e legata bine. Testul il faci cu cel care are ton, il muti in mufa cealalta si vezi daca are. Apoi il scoti de tot si incerci celalalt tel, daca nu are si tu stii ca e bun inseamna ca e adus din germania sau uk, caz in care il mufezi pe pinii 1 si 4, la capatul dinspre priza 2-3 iar la celalalt 1-4.

#11
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 ammazon, on 12 octombrie 2016 - 12:23, said:

Eu știam că pentru al doilea telefon trebuie montat un filtru pentru că altfel nu are ton. Poate mă înșel.

http://forum.softped...54#entry8609539

Nu se confirma in cazul acesta. Filtrele de separare nu se folosesc intre doua telefoane, ci cand se folosesc pe acelasi circuit o conexiune  XDSL(pentru internet) si o conexiune de joasa frecventa de telefonie.

#12
Claudia88

Claudia88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2016
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsurile oferite, cu siguranță mă vor ajuta pe viitor. Din fericire, dar spre rușinea mea, a fost doar o greșeală de începător.. Al doilea telefon l-am încercat numai cu cablul mufat de mine, care s-a dovedit a nu fi bine mufat din cauza cleștelui de sertizat (nu strânge bine pinii). Îmi cer scuze că v-am răpit din timp doar pentru atâta lucru. O zi frumoasă!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate