Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Memorie RAM 1.35v vs 1.5v

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sebykes

sebykes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.06.2010
Salut ,

De curand am cumparat o placuta de 8GB pentru laptop-ul meu insa am o problema . Am un HP ProBook 450 G2 si am achizitionat aceasta memorie . Din pacate , nu am bagat de seama ca memoria actuala a laptopului are voltajul de 1.35v , iar memoria achizitionata este de 1.5v . Am montat memoria , laptopul o recunoaste si functioneaza,  insa cand il aprind , ma atentioneaza ca memoria de 8GB nu este potrivita pentru el .

Ma intereseaza daca in viitor o sa imi afecteze vreo componenta sau risc sa ard vreo memorie sau orice alta componenta. Este in regula sa folosesc aceasta memorie sau trebuie schimbata ?

Am cautat informatii despre acest aspect insa nu am gasit nimic sa ma lamureasca daca pun in pericol functionarea optima a componentelor . Frecventa memoriei laptopului este de 1600Mhz , la fel si cea achizitionata.

Multumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Poate să-ţi dea erori în funcţionare, dacă tensiunea e prea mică. Fă un MemTest pt. câteva ore, dacă nu generează erori poate rămâne aşa.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca softul laptopului te antentioneaza ca memoria "x"de 8GB nu este potrivita pentru el, eu zic sa asculti laptopul si sa schimbi memoria cu voltajil de 1.5v cu memoria potrivita, 1.35v !

Nu cred ca se vor supara cei de la magazin sa iti schimbe memoria Ram pe motiv ca nu e compatibil cu laptopul tau.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Returneaz-o si cumpara una de 1,35. In general laptopurile folosesc 1,35.

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Laptopul nu poate sa-ti dea voltaj diferit la cele doua memorii, deci vor functiona ambele la 1.35 sau ambele la 1.5. Daca la un memtest mai lung nu-ti da erori, poti sa stai cu ele asa. Insa daca acum ai cumparat-o, fa cum a spus @jegmihai si returneaz-o pentru una de 1.35V.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Laptopurile care sunt de putere redusa si consum mic de energie = de tip ULV, folosesc 1.35v la ram !

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
N-are treaba ca e ULV sau nu, standardul pentru laptopuri e 1,35v.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e chiar adevărat, depinde de platformă. Plăcile cu Ivy Bridge merg cu ambele, cele cu Sandy Bridge numai cu 1,5V, Haswell ştie doar de 1,35V, la fel ca cele mai noi.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@sebykes, fa cum a spus @jegmihai mai sus si returneaza memoria de 1.5v si cumpara una de 1.35v !
Chiar daca iti functioneaza in parametrii optimi cu memoria actuala de 1.5v, la un moment dat se va arde ori memoria Ram ori slotul placii de baza sau cine stie ce.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 jegmihai, on 11 octombrie 2016 - 14:48, said:

N-are treaba ca e ULV sau nu, standardul pentru laptopuri e 1,35v.

Exista si cu 1.5v din cate stiu la cele cu procesoare care au frecvente diferite, fara terminatia U la procesor. De exemplu 4217U, 5318U, etc...

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 jegmihai, on 11 octombrie 2016 - 14:48, said:

N-are treaba ca e ULV sau nu, standardul pentru laptopuri e 1,35v.

Laptopurile folosesc SODIMM, mai scurte si necompatibile cu DIM-urile pt PC, deci daca a gasit SODIMM de 1,5V inseamna ca exista laptopuri facute pt SODIMM de 1,5V.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Oameni buni ! laptopul @initiatorului este P ProBook 450 G2.
In specificatiile laptopului scrie negru pe alb ca suporta Ram DDR3L - 1600 Mhz.

Acum ca laptopului @initiatorului este compatibil cu memorii SODIMM 1.5v, nu spune despre laptop decat ca are un chipset performant ce poate lucra cu memorii cu voltaj mai mare.
Insa normal e sa se puna Ram de 1.35v pt. o exploatare optima a componentelor din laptop;
sau mai din popor, sa nu imbatraneasca prematur componentele Posted Image

Linkul cu specificatiile laptopului @OP http://www8.hp.com/h...cname=c04336794



p.s.:
exista Ram de laptop ce de 1.5v !
Laptopurile vechi ce SODIMM-uri credeti ca aveau ? de 1.2v ?  Posted Image

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 super8, on 11 octombrie 2016 - 15:56, said:

Oameni buni ! laptopul @initiatorului este P ProBook 450 G2.
In specificatiile laptopului scrie negru pe alb ca suporta Ram DDR3L - 1600 Mhz.

Acum ca laptopului @initiatorului este compatibil cu memorii SODIMM 1.5v, nu spune despre laptop decat ca are un chipset performant ce poate lucra cu memorii cu voltaj mai mare.
Insa normal e sa se puna Ram de 1.35v pt. o exploatare optima a componentelor din laptop;
sau mai din popor, sa nu imbatraneasca prematur componentele Posted Image

Linkul cu specificatiile laptopului @OP http://www8.hp.com/h...cname=c04336794



p.s.:
exista Ram de laptop ce de 1.5v !
Laptopurile vechi ce SODIMM-uri credeti ca aveau ? de 1.2v ?  Posted Image

Si alea de 1.35v nu au 1600mhz frecventa sau ce ?
Documenteaza-te sa vezi ca laptopurile cum are el cu procesor de tip ULV (cu U la final) necesita ram 1.35v neaparat.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@TruculMagic, eu spun ca laptopul ProBook 450 G2 al @initiatorului suporta Ram de 1.35v cat si 1.5v.
@initiatorul a cumparat Ram 1.5v si primeste avertisment

 sebykes, on 11 octombrie 2016 - 13:37, said:

ca memoria de 8GB nu este potrivita pentru el.
Eu il sfatuiesc sa schimbe memoria de 1.5v cu 1.35v pt. a nu mai primi acea atentionare.

Care e natura postului tau de mai sus ? in afara de a ma jigni ?!

#15
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015

 StickyFingaz, on 11 octombrie 2016 - 14:08, said:

Laptopul nu poate sa-ti dea voltaj diferit la cele doua memorii, deci vor functiona ambele la 1.35 sau ambele la 1.5. Daca la un memtest mai lung nu-ti da erori, poti sa stai cu ele asa. Insa daca acum ai cumparat-o, fa cum a spus @jegmihai si returneaz-o pentru una de 1.35V.
http://imgur.com/a/T53zt

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Esti tare. Ce-mi arati tu acolo este ca pot sa functioneze memorii de 1,35 si de 1,5 impreuna, nu ca una primeste 1,35V iar cealalata 1,5V. Timings table din CPU-Z sunt profilele de functionare ale memoriilor. Daca ai redeschis un topic de 6 luni ca sa incerci sa arati o eroare intr-o afirmatie, macar fa-ti temele inainte ca sa nu te faci de ras.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Revin si eu cu o problema.

Am tot asa, laptop ce are voltaj 1.35v , am luat de pe olx o placuta, proprietarul zica ca e DDR3L 1.35V,  in cpu-z imi apare 1.5v . Nu mai inteleg nimic. Stiam ca nu merge daca nu e de 1.35v + ca nu am nici o eroare cum zicea cineva mai sus. Multumesc.

http://prntscr.com/j7iwsk

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
lnseamna ca "propietarul" te-a pacalit ca e de 1.35v memoria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate