Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sofia Residence zona Theodor Pallady

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 elena-elena, on 22 aprilie 2017 - 21:33, said:

Este cineva care a finalizat actul de vanzare cumparare? Ma intereseaza daca in contract este mentionat ceva legat de comisionul de retragere. Am inteles ca poate exista o clauza prin care cumparatorul plateste comisionul de retragere al dezvoltatorului, ceea ce nu e ok deloc. Multumesc

Buna, Elena,
Noi nu am finalizat contractul de vanzare-cumparare. Termenul este in septembrie, suntem in Sofia 2. Daca o sa afli ceva  despre aceasta clauza, te rog sa ne anunti si pe noi.
Mai asteptam pareri de la viitorii vecini. :)

#38
rajone

rajone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2017
Salut,

Nu stiu daca ati observat sau ati fost atenti la detaliile legate de partea electrica, cablurile pentru lampile de pe tavan trec prin pardoseala vecinului de sus ( ex: daca ai ap la parter, cablurile tale trec prin pardoseala celui de la 1), ceea ce nu este chiar ok. Cand i-am intrebat mi-au zis ca asa este in proiect si ca nu le pot trage prin apartamentul tau.
Voi ce parere aveti?

Zi faina!

#39
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 rajone, on 03 mai 2017 - 09:24, said:

Salut,

Nu stiu daca ati observat sau ati fost atenti la detaliile legate de partea electrica, cablurile pentru lampile de pe tavan trec prin pardoseala vecinului de sus ( ex: daca ai ap la parter, cablurile tale trec prin pardoseala celui de la 1), ceea ce nu este chiar ok. Cand i-am intrebat mi-au zis ca asa este in proiect si ca nu le pot trage prin apartamentul tau.
Voi ce parere aveti?

Zi faina!

Bună,

Nu am observat acest lucru, nu am mai fost demult la bloc. Noi avem la parter apartament, sper să nu fie vreo problemă, o să ne interesăm. Dar oricum, dacă spui că nu au cum să tragă prin apartament nu știu ce am putea face...

Zi frumoasă și mulțumim de informații.

#40
Alleynnad

Alleynnad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.05.2017
Buna,
In ceea ce priveste instalatia cam asa se face mai nou in blocurile noi, la fel au si cele din Popesti. Toata lumea o sa aiba de exemplu becurile in acelasi loc in casa. :)
Sa fie asta un impediment sa nu mai achizitionam?

#41
rajone

rajone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2017

 Alleynnad, on 03 mai 2017 - 12:58, said:

Buna,
In ceea ce priveste instalatia cam asa se face mai nou in blocurile noi, la fel au si cele din Popesti. Toata lumea o sa aiba de exemplu becurile in acelasi loc in casa. Posted Image
Sa fie asta un impediment sa nu mai achizitionam?

Buna,

Cu siguranta nu este un impediment, dar ce te faci daca vecinul tau (cel pe la care trec firele tale) doreste sa isi monteze ceva si din gresala iti intrerupe circuitul:). Te duci la el si ii scoti parchetul /  gresia sa iti repari defectiunea?

#42
Alleynnad

Alleynnad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.05.2017
Pai sa aiba grija si vecinul sa nu strice. In ce blocuri din Sofia v-ati luat? Eu din pacate m-am incadrat la demisol in bloc 3. Mai am pe cineva vecin la demisol? :)

#43
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Cum naiba sa aiba instalatiile electrice pe la vecinul de deasupra?! Ca sa schimb instalatia mea peste zece ani trebuie sa stric apartamentul vecinului?! Adica cablurile intra si ies din apartament?! Bine ca nu sunt legate la contorul vecinului...🔫😂🤷🏻

#44
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
Buna! Si eu stau intr-un complex nou si instalatia (de specificat - doar circuitele de lumina) e tot prin pardoseala de deasupra.

Sunt 3 posibilitati:
- pe la vecini :)
- prin tavan fals (dar scade inaltimea apartamentului)
- trase pe tavan si tencuite, dar asta inseamna fie sa faca santuri in placa de beton (cat sa aiba loc tuburile - nu cred ca sta nici un constructor sa faca asta in toata casa), fie sa se lipeasca pe placa de beton si sa se tencuiasca pana la acoperire, si atunci se intampla asta, ca e prea multa incarcatura:

http://metropotam.ro...-art8122062126/

Daca e nevoie sa se schimbe circuitul, toata cablaraia e trasa prin tuburi, asa ca se pot inlocui firele.

#45
Alleynnad

Alleynnad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.05.2017
Buna all,

Legat de comisionul de retragere...este specificat in antecontract ca este suportat de cumparator.

#46
elena-elena

elena-elena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2017
Dacă nu este in antecontract voi cere sa fie omis și la semnarea contractului

#47
Alleynnad

Alleynnad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.05.2017
buna! Si-a luat cineva dintre voi apartament la demisol? Ma intereseaza care a fost costul balconului sa fie inchis.
Multumesc

#48
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Și cum e orientat balconul? Spre vest, Est sau centrul pământului?

#49
Alina54

Alina54

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2017
Nu stiu daca balconul de la demisol e altfel, dar la etaj, la 3 camere (cel mare), pretul este de 580 E, parca.

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 radurin, on 11 octombrie 2016 - 14:16, said:

Zona e foarte ok.

Distanta fata de casa e bataie de joc, primele 2 etaje din bloc nu au lumina absolut deloc.


Cui ii trebuie lumina cand exista becul electric ? :)

#51
cybertop

cybertop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.10.2011
A mai vorbit cineva cu agenții imobiliari /dezvoltator despre data la care vor fi gata blocurile 1 și 2? Prima dată când am văzut apartamentele din blocul 1 mi s-a spus că vor fi predate în iunie, la rezervare se vehicula luna iulie iar în antecontract e trecut termenul de 31 august. Voi ce termene ați primit?

#52
Alina54

Alina54

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2017
Noi am auzit (la nivel de zvon) ca ar fi predate in iulie.

#53
Alexriz

Alexriz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.06.2017
Saptamana urmatoare au spus ca vor monta usile interioare,vor fi gata si cu actele, se va putea face evaluarea. Am achizitionat 3 camere la demisol in blocul 1. In maxim o luna cred ca ne putem muta.

#54
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017
Buna seara! A mai fost cineva chemat la semnarea unui act aditional pentru identificarea apartamentului? Asa s-a exprimat agentul imobiliar. Au zis ca urmeaza sa ne dea si actele, suntem in blocul 2, dar data exacta nu o stiu, ziceau ca in iulie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate