Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sofia Residence zona Theodor Pallady

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
ecarev

ecarev

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2017
A cumparat cineva apartament in Sofia 1 de pe Gura Ialimitei? Ma intereseaza cum a fost la evaluare?

A cumparat cineva apartament in Sofia 1 de pe Gura Ialimitei? Ma intereseaza cum a fost la evaluare?

#20
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 elena-elena, on 21 februarie 2017 - 14:25, said:

eu am cumparat un apartament la sofia residence. (poate mai este cineva care a cumparat)

 rajone, on 22 februarie 2017 - 10:50, said:

salut,

eu am rezervat un apartament in blocul 3 / sofia residence 2, urmeaza sa inchei un antecontract saptamana aceasta. Nu stiu nimic despre dezvoltator...



Eu zic sa va grabiti. Se vand apartamentele mai ceva ca painea calda.

#21
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 rajone, on 22 februarie 2017 - 10:50, said:

salut,

eu am rezervat un apartament in blocul 3 / sofia residence 2, urmeaza sa inchei un antecontract saptamana aceasta. Nu stiu nimic despre dezvoltator...

Buna,

Si noi am rezervat un apartament in Sofia Residence/ blocul2 de pe valea jaristei. Ai facut cumva antecontractul? Pe noi ne-a surprins faptul ca el doreste sa-si stabileasca cursul valutar la 4,6. E un pic cam mult si in ceea ce priveste TVA-ul nu este dispus sa renunte, daca se aproba legea...
Am dori sa stim daca ai aflat ceva despre dezvoltator si daca ai facut antecontractul...Noi nu stim nimic despre el...
Multumesc.

#22
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 Maria2230, on 28 februarie 2017 - 13:04, said:


Buna,

Si noi am rezervat un apartament in Sofia Residence/ blocul2 de pe lunca jaristei. Ai facut cumva antecontractul? Pe noi ne-a surprins faptul ca el doreste sa-si stabileasca cursul valutar la 4,6. E un pic cam mult si in ceea ce priveste TVA-ul nu este dispus sa renunte, daca se aproba legea...
Am dori sa stim daca ai aflat ceva despre dezvoltator si daca ai facut antecontractul...Noi nu stim nimic despre el...
Multumesc.


#23
5ILVER

5ILVER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2016

 ecarev, on 23 februarie 2017 - 15:28, said:

A cumparat cineva apartament in Sofia 1 de pe Gura Ialimitei? Ma intereseaza cum a fost la evaluare?

A cumparat cineva apartament in Sofia 1 de pe Gura Ialimitei? Ma intereseaza cum a fost la evaluare?


Salut!

Pana la urma ai programat evaluatorul?

 Maria2230, on 28 februarie 2017 - 13:04, said:

Buna,

Si noi am rezervat un apartament in Sofia Residence/ blocul2 de pe valea jaristei. Ai facut cumva antecontractul? Pe noi ne-a surprins faptul ca el doreste sa-si stabileasca cursul valutar la 4,6. E un pic cam mult si in ceea ce priveste TVA-ul nu este dispus sa renunte, daca se aproba legea...
Am dori sa stim daca ai aflat ceva despre dezvoltator si daca ai facut antecontractul...Noi nu stim nimic despre el...
Multumesc.

Sa inteleg ca sub nici o forma nu doreste sa negocieze in conditiile in care se elimina TVA-ul si el se va alege cu sume considerabile de bani in plus?

Edited by 5ILVER, 01 March 2017 - 14:36.


#24
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 5ILVER, on 01 martie 2017 - 14:36, said:

Salut!

Pana la urma ai programat evaluatorul?



Sa inteleg ca sub nici o forma nu doreste sa negocieze in conditiile in care se elimina TVA-ul si el se va alege cu sume considerabile de bani in plus?

Noi urmeaza sa facem antecontractul si din ce ne-a spus agentul imobiliar, dezvoltatorul vrea sa puna clauza in antecontract ca va pastra TVA-ul de 5% indiferent daca se va aproba legea sau nu. Mai bine zis, banii o sa-i revina lui, nu o sa scada TVA-ul din pretul apartamentului. Ne gandeam sa-i cerem un model de antecontract sa ne facem o idee despre clauze, insa nu stiu daca ne va da.

#25
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 Maria2230, on 01 martie 2017 - 15:06, said:


Noi urmeaza sa facem antecontractul si din ce ne-a spus agentul imobiliar, dezvoltatorul vrea sa puna clauza in antecontract ca va pastra TVA-ul de 5% indiferent daca se va aproba legea sau nu. Mai bine zis, banii o sa-i revina lui, nu o sa scada TVA-ul din pretul apartamentului. Ne gandeam sa-i cerem un model de antecontract sa ne facem o idee despre clauze, insa nu stiu daca ne va da.

Este de datoria lui sa va dea draftul antecontractului sa va uitati pe el si sa puteti discuta clauzele cu o terta parte (alt notar sau avocat). Fixarea cursului euro la un curs fictiv de 4.6 Euro se mai intalneste si la alti dezvoltatori dar acestia fac parte mai degraba din tagma speculantilor. Nu este ilegal dar nu este deloc corect. Iar clauza legata de ipoteticul TVA 0 este de-a dreptul o marsavie. Practic baga o clauza in antecontract prin care, in caz ca apare legea respectiva modifica pretul apartamentului. Corect ar fi ca in antecontract sa se precizeze un pret final (in RON sau Euro) fara TVA si care sa nu se modifice dupa cum bate vantul.

Personal, nu as semna acest antecontract, de fapt nu as semna nici un act cu acest dezvoltator.

#26
Maria2230

Maria2230

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.02.2017

 ushba, on 01 martie 2017 - 16:53, said:


Este de datoria lui sa va dea draftul antecontractului sa va uitati pe el si sa puteti discuta clauzele cu o terta parte (alt notar sau avocat). Fixarea cursului euro la un curs fictiv de 4.6 Euro se mai intalneste si la alti dezvoltatori dar acestia fac parte mai degraba din tagma speculantilor. Nu este ilegal dar nu este deloc corect. Iar clauza legata de ipoteticul TVA 0 este de-a dreptul o marsavie. Practic baga o clauza in antecontract prin care, in caz ca apare legea respectiva modifica pretul apartamentului. Corect ar fi ca in antecontract sa se precizeze un pret final (in RON sau Euro) fara TVA si care sa nu se modifice dupa cum bate vantul.

Personal, nu as semna acest antecontract, de fapt nu as semna nici un act cu acest dezvoltator.
Buna,
Am revenit cu un raspuns. Am primit intr-un final un draft de antecontract, asta dupa ce am mers la agentia imbiliara deoarece agentul "binevoitor" tot spunea ca daca nu ne convine ne da banii inapoi, fapt care nu se poate intampla pentru ca in contractul de rezervare se mentioneaza clar ca daca renuntam nu se dau banii inapoi. Nu pot spune ca sunt incanta de alegerea facuta, urmeaza sa analizam bine draft-ul sa vedem ce punem adauga si daca ne vom putea intelege cu dezvoltatorul. O sa vedem marti. Va tin la curent.

#27
ecarev

ecarev

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2017

 5ILVER, on 01 martie 2017 - 14:36, said:




Salut!

Pana la urma ai programat evaluatorul?


Nu inca, astept sa fie finalizat apartamentul.

#28
Allutza

Allutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2017

 rajone, on 22 februarie 2017 - 10:50, said:

salut,

eu am rezervat un apartament in blocul 3 / sofia residence 2, urmeaza sa inchei un antecontract saptamana aceasta. Nu stiu nimic despre dezvoltator...
Buna, ai incheiat antecontractul? Am mers si noi si am vrea sa rezervam 3 camere in blocul 1 ... se pare ca doar acolo mai sunt disponibile dintre etajele intermediare. In blocul 3 cum e cu luminozitatea apartamentelor?

#29
rajone

rajone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2017

 Allutza, on 11 martie 2017 - 20:29, said:

Buna, ai incheiat antecontractul? Am mers si noi si am vrea sa rezervam 3 camere in blocul 1 ... se pare ca doar acolo mai sunt disponibile dintre etajele intermediare. In blocul 3 cum e cu luminozitatea apartamentelor?

Buna,

Da, am incheiat antecontractul. Apartamentul pe care l-am rezervat se afla la strada orientat catre blocul 2...distanta dintre ele fiind de 15-20 m, deci nu cred ca sunt probleme de luminozitate. Daca nu ma insel este construit in oglinda cu blocul 1.

#30
Alina54

Alina54

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2017
Si noi am incheiat antecontractul pentru un apartament de 3 camere in blocul 2/Sofia Residence 2. A fost ok, mi-a placut clauza referitoare la razgandirea cumparatorului - daca nu mai vrea sa cumpere i se returneaza banii, daca vanzatorul nu-si tine promisiunea, tot asa. Mi se pare corect.

#31
leon89

leon89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2009
In blocul de pe Drumul Lunca Siriului a rezervat cineva ?!

#32
ecarev

ecarev

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2017

 5ILVER, on 01 martie 2017 - 14:36, said:



Salut!

Pana la urma ai programat evaluatorul?


Buna,

Am aflat astazi rezultatul evaluarii, a fost evaluat cu 2000 euro mai mult :)

#33
5ILVER

5ILVER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2016

 ecarev, on 22 martie 2017 - 13:02, said:

Buna,

Am aflat astazi rezultatul evaluarii, a fost evaluat cu 2000 euro mai mult Posted Image

Felicitari!

Atunci mai mult ca sigur vom deveni vecini.

#34
elena-elena

elena-elena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2017

 elena-elena, on 21 februarie 2017 - 14:25, said:

eu am rezervat un apartament la sofia residence. (poate mai este cineva care a cumparat)

Imi poti spune te rog cat a durat pana ai primit rezultatul evaluarii?

#35
ecarev

ecarev

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2017

 elena-elena, on 28 martie 2017 - 19:53, said:



Imi poti spune te rog cat a durat pana ai primit rezultatul evaluarii?

La mine a durat 4 zile

#36
elena-elena

elena-elena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2017
Este cineva care a finalizat actul de vanzare cumparare? Ma intereseaza daca in contract este mentionat ceva legat de comisionul de retragere. Am inteles ca poate exista o clauza prin care cumparatorul plateste comisionul de retragere al dezvoltatorului, ceea ce nu e ok deloc. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate