Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Oferta publica secundara Petrom

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Avem pe softpedia investitori interesati de oferta publica Petrom?
https://www.bcr.ro/r...le/SPOomvpetrom
Doar maine se mai ofeta 5% discount la pretul final, de poimaine este 3%, dar la ce dobanzi sunt zilele astea, e un randament foarte bun oricum.

Pana acum s-au subscris 200 de milioane de actiuni pe transele investitorilor mici, deci pare o oferta de succes.

#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De ce ai cumpăra aici acțiuni? Prețul lor s-a înjumătățit în ultimii 3 ani, rapoartele financiare nu arată nici ele grozav, cifra de afaceri e în scădere, profitul e cu minus.

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 retele, on 10 octombrie 2016 - 19:22, said:

De ce ai cumpăra aici acțiuni? Prețul lor s-a înjumătățit în ultimii 3 ani,
Tocmai d-aia.

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cum cumpar actiuni Petrom?

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

 neur0, on 10 octombrie 2016 - 19:34, said:

Tocmai d-aia.
nu incerca sa prinzi cutitul in cadere...

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 retele, on 10 octombrie 2016 - 19:22, said:

De ce ai cumpăra aici acțiuni? Prețul lor s-a înjumătățit în ultimii 3 ani, rapoartele financiare nu arată nici ele grozav, cifra de afaceri e în scădere, profitul e cu minus.

E o intrebare valida, insa are si cateva posibile raspunsuri:
1. Este cea mai mare companie inregistrata in Romania
2. Pretul actiunii este legat de pretul petrolului, deci daca au fost 3 ani de scaderi, nu inseamna automat ca pretul va scadea si in viitor
3. Compania a redevenit profitabila in 2016, multi ani a fost cea mai profitabila companie din Romania
4. Nu ne vindem tara, ba mai mult, o cumparam inapoi
5. Aceasta oferta publica de vanzare va pune presiune in jos pe pret, actiunile vor fi mai ieftine in oferta, dar exista potential de revenire dupa finalul ofertei
6. Oricare ar fi nivelul de pret al ofertei, investitorii de retail vor beneficia de un discount suplimentar de 3-5%, in conditiile in care dobanzile anuale sunt sub acest nivel, este o ocazie buna de a obtine randament
7. Compania are o politica de dividende satisfacatoare, cel putin in anii in care avea profituri consistente
8. In conditiile descoperirii de noi rezerve petroliere, poate fi o companie a carei actiuni sa le tii toata viata si sa le recuperezi pretul de mai multe ori din dividende.

 daniMMM, on 10 octombrie 2016 - 20:23, said:

Cum cumpar actiuni Petrom?
Varianta usoara daca vrei sa mai prinzi 5% discount este sa mergi la sucursala BCR cea mai apropiata de tine si sa cei detalii, in link-ul pus de mine este lista tuturor sucursalelor BCR de unde poti subscrie
Varianta mai eficienta este sa-ti deschizi cont la un broker, ca sa poti sa si vinzi actiunile in viitor, sa urmaresti evolutia lor, etc, problema este ca nu stiu daca mai apuci sa iei actiuni cu 5% discount, azi e ultima zi, de maine este doar 3%.

#7
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 yndy, on 11 octombrie 2016 - 07:14, said:

E o intrebare valida, insa are si cateva posibile raspunsuri:
1. Este cea mai mare companie inregistrata in Romania
2. Pretul actiunii este legat de pretul petrolului, deci daca au fost 3 ani de scaderi, nu inseamna automat ca pretul va scadea si in viitor
3. Compania a redevenit profitabila in 2016, multi ani a fost cea mai profitabila companie din Romania
4. Nu ne vindem tara, ba mai mult, o cumparam inapoi
5. Aceasta oferta publica de vanzare va pune presiune in jos pe pret, actiunile vor fi mai ieftine in oferta, dar exista potential de revenire dupa finalul ofertei
6. Oricare ar fi nivelul de pret al ofertei, investitorii de retail vor beneficia de un discount suplimentar de 3-5%, in conditiile in care dobanzile anuale sunt sub acest nivel, este o ocazie buna de a obtine randament
7. Compania are o politica de dividende satisfacatoare, cel putin in anii in care avea profituri consistente
8. In conditiile descoperirii de noi rezerve petroliere, poate fi o companie a carei actiuni sa le tii toata viata si sa le recuperezi pretul de mai multe ori din dividende.


Varianta usoara daca vrei sa mai prinzi 5% discount este sa mergi la sucursala BCR cea mai apropiata de tine si sa cei detalii, in link-ul pus de mine este lista tuturor sucursalelor BCR de unde poti subscrie
Varianta mai eficienta este sa-ti deschizi cont la un broker, ca sa poti sa si vinzi actiunile in viitor, sa urmaresti evolutia lor, etc, problema este ca nu stiu daca mai apuci sa iei actiuni cu 5% discount, azi e ultima zi, de maine este doar 3%.
Pai fara broker ce are, nu le poti vinde?

Nu vad unde scrie de cei 5% reducere

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 maxtron_69, on 11 octombrie 2016 - 07:30, said:

Pai fara broker ce are, nu le poti vinde?

Nu vad unde scrie de cei 5% reducere

Cand vrei sa le vinzi ai nevoie de broker, da. La cumparare nu e nevoie, fiind oferta publica.

Scrie pe undeva prin prospect de 5%, ai acolo toate detaliile.

#9
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 yndy, on 11 octombrie 2016 - 15:28, said:


Cand vrei sa le vinzi ai nevoie de broker, da. La cumparare nu e nevoie, fiind oferta publica.

Scrie pe undeva prin prospect de 5%, ai acolo toate detaliile.
In prospectul de 600 de pagini?

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
SNP (OMV-Petrom): La finalul zilei de ieri suprasubscrierea in cadrul transei mici retail era de 157%. Pana maine ora 12:00 se mai poate subscrie in cadrul acestei transe cu un discount de 3% fata de pretul de oferta.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Performanta exemplara la Petrom, vineri 7 octombrie virat banii la broker, azi 18 octombrie, retras banii in cont, randament 5% dupa comisioane broker, la asta se mai aplica impozitul pe venit.

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu erai tu ăla cu ne luăm țara înapoi, astea-s acțiuni să le ții toată viața?
Și de unde și până unde performanță exemplară?

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 retele, on 19 octombrie 2016 - 07:51, said:

Nu erai tu ăla cu ne luăm țara înapoi, astea-s acțiuni să le ții toată viața?
Și de unde și până unde performanță exemplară?

Nu erai tu ala cu "De cei ai cumpara aici actiuni? Prețul lor s-a înjumătățit în ultimii 3 ani, rapoartele financiare nu arată nici ele grozav, cifra de afaceri e în scădere, profitul e cu minus"

Performanta exemplara in sensul in care s-a facut fara probleme in 11 zile un randament pe care altii il obtin in 2 ani tinand banii la banca.

Eu am deschis acest subiect ca sa dau o idee multora din cei care scriu pe acest forum ca sa caute alternative la depozitele bancare si pentru a gasi variante de economisire. Sincer la momentul in care am scris credeam ca nu se va susbscrie intreaga suma si ca vor ramane "niste bani gratis pe masa". Pana la urma a fost suprasubscris 162%, daca as fi stiut asta poate nici n-as mai fi scris, preferam sa castig mai multi bani eu.

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Da, dacă te compari cu cei care țin la bancă, 5% în 11 zile pare spectaculos.
Dacă însă ai alt tip de abordare, e un procent ridicol, ma uitam că ieri NFLX a crescut cu 20% față de alaltăieri, sau că acum vreo doua săptămâni, TWTR timp de vreo 7 zile a crescut cu 35%, pentru ca apoi, în 3 zile să scadă la loc cu 35%. Astea performanțe exemplare pentru un individ orientat corespunzător, nu ăia 5% leșinați.

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 retele, on 19 octombrie 2016 - 12:28, said:

Da, dacă te compari cu cei care țin la bancă, 5% în 11 zile pare spectaculos.
Dacă însă ai alt tip de abordare, e un procent ridicol, ma uitam că ieri NFLX a crescut cu 20% față de alaltăieri, sau că acum vreo doua săptămâni, TWTR timp de vreo 7 zile a crescut cu 35%, pentru ca apoi, în 3 zile să scadă la loc cu 35%. Astea performanțe exemplare pentru un individ orientat corespunzător, nu ăia 5% leșinați.
Bravo, inseamna ca esti foarte bun daca ai castigat pe fiecare dintre oportunitatile acestea. Eu nu sunt asa priceput, nu prea sunt familar cu modelul Netflix, iar twitter nu folosesc si nu inteleg cum monetizeaza businessul lor. Am un prieten care face multi bani pe Adobe, dar nici acolo nu ma bag pentru ca nu cunosc.

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ideea e că ai prezentat oferta ca o oportunitate pe termen lung, cu dividende, patriotism, etc, în timp ce tu urmăreai doar o speculație pe termen scurt.
Iar în materie de speculații pe termen scurt ți-am arătat că altele sunt măsurile la care să te raportezi pentru "performanță exemplară".

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Ideea este ca n-ai citit cu atentie ce am scris si din ce scrii se intelege ca nu esti vreun expert in piete de capital ca sa-mi dai mie lectii.
Eu ma raportez la ce stiu, nu iau niste cifre de pe niste ecrane pe care nu le inteleg si apoi sa am pretentia sa castig. Daca vreau asta, pot juca la loto sau la cazinou la ruleta, dar sincer nu sunt interesat.
Din punctul meu de vedere discutia e incheiata, cred ca poate oricine sa-si faca o parere din ce s-a scris aici.

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Departe de mine gândul de a mă afirma ca un expert care dă lecții, ba mai mult, sunt dispus să iau eu lecții de la alții.
Iar la lecția de azi am învățat că ne-am vândut țara înapoi pentru un 5% (procent exemplar, care ne scuză trădarea de neam).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate