Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ascuțit cuțite, unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,083
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 11 octombrie 2016 - 10:37, said:

@DaculScoril0
Ce cutite ai?
Sunt tocilari care ascut si brice pentru barbierit, cred ca un astfel de "meserias" te poate ajuta indiferent de ce cutite ai, totul este poata fi ascutit.
Sunt tocilari care distrug bricele de barbierit...la fel cutitele.

Cu prostii de genul celor prin care se trece lama nu faceti altceva decat sa va stricati cutitele, la fel la tocilar, un cutit dat pe polizor se decaleste. Exista polizoare speciale care au un recipient cu apa, iar turatia este foarte mica, tocmai pentru a nu incinge lama. Singura metoda de ascutit in mod profesional un cutit e aceea cu pietre de apa, problema e ca trebuie sa ai exercitiu, astfel incat sa reusesti sa tii corect unghiul, altfel mai rau strici. Un cutit se considera ca e ascutit in momentul in care taie hartia...atasez 2 filmulete edificatoare. Daca ai un cutit din piata de 10 lei, chiar nu mai conteaza unde si cum il ascuti. Eu zic ca un cutit de calitate  merita un tratament mai bun, adica poti da 10 lei pentru un ascutit profesional .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t39rhQs6Hqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S7PRPIwhNL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by titoo, 16 December 2016 - 03:36.


#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Tocmai a trebuit sa tai niste carne de purcel, m-am speriat cat de bine poate sa taie cutitul ascutit de mine pe piatra de 5lei.
Problema la piatra asta de 5lei este ca pe partea fina are scapate si granule mai mari in care se opreste cutitul.

#57
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,083
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 16 decembrie 2016 - 08:03, said:

Tocmai a trebuit sa tai niste carne de purcel, m-am speriat cat de bine poate sa taie cutitul ascutit de mine pe piatra de 5lei.
Problema la piatra asta de 5lei este ca pe partea fina are scapate si granule mai mari in care se opreste cutitul.

Cumpara-ti o piatra decenta, altfel risti sa strici taisul.Pietrele chinezesti de 5 lei se erodeaza extrem de repede, sunt pietre modeste ce au in componenta oxid de aluminiu.

#58
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postarg, on 14 decembrie 2016 - 17:02, said:

p.s. stie cineva cum se testeaza otelul ca sa tina bine taisul? (inainte de cumparare si proba practica)

N-am înțeles exact întrebarea cu testarea oțelului. În magazin? N-ai cum exact. Eu am luat multe cuțite, le-am ascuțit de la unghiul x la y și le-am dat în folosință (multe chiar și personal), apoi le-am evaluat și m-am oprit la unele dintre ele. Asta a fost o operațiune secundară care s-a întins pe o perioadă lungă de timp. Altă abordare mai bună n-am găsit. Denumirea oțelului nu spune nimic despre produsul final, trebuie să știi cuțitul. De asta nu prea fac recomandări dincolo de ce-am apucat să testez.

Apropo de chin la ascuțit, zilele trecute am ascuțit o yanagi ba din blue steel. Nu-mi amintesc să mai fi muncit la un cuțit atât, cât am făcut-o la ăsta. Suprafața mare de contact și oțelul foarte dur și-au spus cuvântul. Plus că a trebuit curățat în prealabil și dat un nou finisaj.

View Postdaemon, on 08 decembrie 2016 - 01:01, said:

Pentru niste cutite de bucatarie luate mai demult din Real (ascutite la tocilarie de doua ori pe an), ce piatra de ascutit recomandati? Nu mai pot merge la cel care mi le ascutea pana acum, si in ultimul loc unde am fost nu mi le-a dat lucioase (pana acum ma puteam oglindi in ele).

Am vazut pe olx mai multe variante: 1000 / 3000 sau 1000 / 4000. E bun pretul?

Acum m-a trimis cineva aici să văd asta și înțeleg de ce mă caută tot felul de oameni pe care nu-i cunosc, dacă mai am pietre. Ținând cont că le-am oferit cu cât le-am găsit eu mereu, se explică. Mda...

Eu ascut exclusiv manual pe pietre și am început pentru mine că nu aveam unde să mă duc cu tot felul de cuțite, să înțeleagă cu ce oțel lucrează, cum sunt unghiurile sau să-mi facă ce doream eu de la cuțitele respective, geometrii, refinisări etc. Acum le fac singur pe toate și pentru mine și pentru alții sau încerc să-i și învăț cât de mult pot.

#59
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Dupa ceea ce am citit acest topic mi-am zis: "Mama, ce chestie complicata ca sa ascuti niste cutite ca sa nu iasa prost..."
Totusi, desi m-a dus gandul, nu m-am apucat de cumparat pietre si altele sa-mi mai umplu casa cu lucruri folosite din an in Paste. Mi-am luat inima in dinti si m-am dus cu cutitele la Obor. In hala sunt cel putin doua tocilarii, eu am ascutit la aceea de langa zona de peste. Au iesit foarte bine, nu cred ca mai am treaba cu ele un an. Trei cutite de dimensiuni diferite au costat in total 10 RON. Eu sunt multumit, sotia (ea le foloseste) e foarte multumita. Cutitele erau de calitate OK, cu lama cam subtire, de aceea ma temeam sa nu mi le strice dupa ceea ce am citit pe aici. Nu sunt probleme.
Parerea mea, profesionitii sa-si cumpere ce pietre vor ei, oamenii obisnuiti sa mearga linistiti la o tocilarie, cum ziceam, in hala la Obor (Bucuresti) sunt doua. Lucreaza de luni pana duminica. Bafta!

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
daca sunt in stare sa taie macar hartia (nu zic de servetele ca-i "sport extrem") insemna ca au fost ascutite bine.
si daca taie hartia si dupa cateva luni de folosire insemana ca ai cutite bune.

Edited by arg, 17 August 2017 - 14:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate