Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ascuțit cuțite, unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postadisz, on 10 octombrie 2016 - 14:51, said:


Inteligentule,initiatorul nu a dorit sa stie cat de simplu se poate ascuti Posted Image
A dorit sa stie unde gaseste un tocilar in Bucuresti.Te-ai prins?
Ca tu esti descurcaret si meserias,deja o stim cu totii.
Sunt în multe locuri, dar nu cum doreşte el, toţi folosesc polizorul.

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Mulțumesc tuturor care și-au dat cu părerea. Ar fi fost de ajutor dacă ar fi și știut măcar un pic despre subiect.

Piatră de ascuțit din comerț am și ascut cu ea cuțitele cu care cioplesc lemne, tai sârmă, vată minerală și alte d-astea.
Am întrebat de un tocilar care să fie în stare să ascută cuțite de bucătărie de calitate, fără să le distrugă cu polizorul.

#21
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Chiar si daca ai pietre speciale tot iti trebuie o anumita tehnica pentru a ascutii cutitele, altfel ai sanse mari sa le strici si mai rau taisul modificand unghiurile lamei. Si eu am niste cutite japoneze care dupa patru ani cam au nevoie de o ascutire si pana acum nu am gasit niciun loc in care sa am incredere sa le duc.

#22
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
orice fabrica de mezeluri are un utilaj special pentru ascutit
meri acolo, vorbeste cu portarul si daca dai o bere, mergi in atelir sa vezi cu ochii tai ce poate face tehnologia secolului
incearca si aici:
Spoiler

Edited by tiomarami, 10 October 2016 - 16:25.


#23
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDaculScoril0, on 10 octombrie 2016 - 15:56, said:

Mulțumesc tuturor care și-au dat cu părerea. Ar fi fost de ajutor dacă ar fi și știut măcar un pic despre subiect.

Piatră de ascuțit din comerț am și ascut cu ea cuțitele cu care cioplesc lemne, tai sârmă, vată minerală și alte d-astea.
Am întrebat de un tocilar care să fie în stare să ascută cuțite de bucătărie de calitate, fără să le distrugă cu polizorul.
Dacă nu ai piatră cu granulaţie mai fină sau nu ştii să o foloseşti, nu presupune că nu ştiu nimic despre subiect cei care ţi-au răspuns.

Răspunsul pe care îl aştepţi este: în Bucureşti nu există aşa ceva, dar în Japonia există un Mare Maestru care stăpâneşte tehnici secrete de ascuţit cuţitele, foloseşte pietre japoneze speciale pe care le umezeşte cu salivă japoneză şi cărora le recită poezii Haiku în timp ce ascute, ca să intre Zenu-ul în ele şi să ascută cum trebuie. Înainte de ascuţit se aşează într-o anumită poziţie şi le face plecăciuni.

Singura soluţie e să-l cauţi pe acest Mare Maestru pe google şi să trimiţi cuţitele în Japonia. Nu va fi ieftin, dar nimic din ce este ieftin nu este bun!

#24
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009
In ce zona stai?.stiu un mic chiosc pe la piata sudului

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcfrtriaj, on 10 octombrie 2016 - 20:11, said:

In ce zona stai?.stiu un mic chiosc pe la piata sudului

Unde anume? Pot să ajung relativ ușor...

#26
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pe Niţu Vasile, cum mergi dinspre fântână spre piaţă, pe partea dreaptă. Dar foloseşte polizor.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@DaculScoril0
Ce cutite ai?
Sunt tocilari care ascut si brice pentru barbierit, cred ca un astfel de "meserias" te poate ajuta indiferent de ce cutite ai, totul este poata fi ascutit.

Edited by arg, 11 October 2016 - 10:42.


#28
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010

View Postsarac.lipit, on 10 octombrie 2016 - 14:27, said:

hahaha
sunt chestii de 10 lei de plastic în piaţă...
au lamele de oţel în V pentru cuţite, în L pentru foarfeci şi o rotiţă în vîrf pentru sticlă ....
chestia-i că le faci ca lama să taie cît tragi jucărica pe tăiş numai că iau din lamă binişor...cel puţin prima dată...pînă se face ''aţa'' cuţitului

la piatră sau polizor, după primele 2-3 mii de lame ''îţi dai mîna''...

aşa arată utilajul
https://www.google.r...oVXT2_0iCCKGjM:

sfat...
ia cuţite de ceramică, nu mai ai stresul ascuţişului... dar nu d'alea ''vopsite cu ceramică''

si cutitele din ceramica se "tocesc" destul de repede, dar e mai greu sa le ascuti dupa.

@ Dacul - cauta pe FB "Tocilarie Spa", omul se lauda ca e profesionist. totusi, precum cei de mai sus iti recomand sa inveti sa-ti ascuti singur cutitele, eventual le duci initial la tocilar daca-s prea tocite (de obicei la cutitele pe care le vad pe la oameni nu-ti dai seama care-i taisul si care-i spatele) ca sa-i refaca taisul si apoi tu cu niste pietre iti intretii pe ma departe taisurile si ai grija sa nu le strici (nu tai decit pe tocator, le pui de preferinta pe un suport magnetic, nu le tii la gramada prin sertar, etc, chestii elementare).

eu cind merg in vizita pe la prieteni imi iau cu mine si o piatra doua de ascutit, ca sigur am de lucru. incerc sa-i si invat, dar nu toti sint dispusi sa o faca. odata invatata treaba, te gindesti cum ai putut atita vreme sa traiesti fara deprinderea asta si fara cutite ascutite. e mai mult sau mai usor la inceput, depinde de talent, dar trebuie sa ai trei miini stingi ca, pina la urma, sa nu reusesti sa ascuti macar pina la un nivel rezonabil.
nici nu e nevoie de cine stie ce pietre sofisticate, doar ca trebuie sa le nimeresti pe alea bune. eu am tot felul de pietre strinse de-a lungul timpului si continui sa string, dar daca ai doua pietre nimerite iti ajung. ai nevoie de o piatra mai agresiva pt format taisul daca este ciobit sau excesiv de tocit si de o piatra de finisaj/intretinere. exista si pietre combinate.

o solutie buna erau si "pietrele" diamantate care se mai gaseau prin supermarketuri, am auzit ca cele de la Lidl care au fost la vinzare de citeva ori (patru granulatii) erau de o calitate buna. de asemenea poti vorbi cu Catalin Sorescu de la Finetools.ro care are tot felul de pietre de ascutit si are si niste pietre unguresti la un f bun raport pret/calitate si te si poate sfatui ce sa alegi.

sint pe net probabil mii de filmulete, problema este sa stii sa discerni intre ce e bun si ce e BS

View PostDaculScoril0, on 10 octombrie 2016 - 15:56, said:

Mulțumesc tuturor care și-au dat cu părerea. Ar fi fost de ajutor dacă ar fi și știut măcar un pic despre subiect.

Piatră de ascuțit din comerț am și ascut cu ea cuțitele cu care cioplesc lemne, tai sârmă, vată minerală și alte d-astea.
Am întrebat de un tocilar care să fie în stare să ascută cuțite de bucătărie de calitate, fără să le distrugă cu polizorul.

daca deja ascuti cutite de cioplit si reusesti sa cioplesti cu usurinta, de ce nu te bagi si la cutitele de bucatarie? tocilarii nu se incurca cu pietre de mina. daca nu te simti inca in stare sa te bagi la ele, exerseaza pe unele mai proaste. ce cutite ai care trebuie ascutite?

Edited by campan, 11 October 2016 - 11:56.


#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcampan, on 11 octombrie 2016 - 12:00, said:

daca deja ascuti cutite de cioplit si reusesti sa cioplesti cu usurinta, de ce nu te bagi si la cutitele de bucatarie? tocilarii nu se incurca cu pietre de mina. daca nu te simti inca in stare sa te bagi la ele, exerseaza pe unele mai proaste. ce cutite ai care trebuie ascutite?

ceva din astea https://www.zwilling...ssional_s_.html

Le am demult și ar cam trebui refăcut tăișul. Nu prea am nici chef nici condiții în momentul ăsta să mă apuc să le ascut eu.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
M-am jucat cu unul dinasta, are otelul bun si nu-s chiar usor de acutit.

#31
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDaculScoril0, on 11 octombrie 2016 - 20:41, said:

Inox de duzină, du-le fără probleme la orice tocilar.

#32
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010
din pacate stilul asta de cutite cu acel gen de "garda" pune niste probleme specifice la ascutit. is frumoase asa, in poze, dar garda aia mai mult incurca decit foloseste la ceva desi de obicei sint din gamele mai scumpe. acea garda impiedica ascutirea pina la capat a taisului astfel ca linia acestuia din convexa va deveni usor concava si taisul nu va mai ajunge sa aiba contact cu tocatorul. chestiunea asta n-o poate remedia decit cineva cit de cit priceput. cele mai recomandabile cutite sint cele cu taisul liber pina la capat care permite ascutirea pe toata lungimea. o gama care-mi place de la Zwilling este Twin Pollux - sint f ergonomice, au taisul liber, si sint mai ieftine, desi folosesc acelasi otel. am avut ocazia sa le compar in paralel.

de ex Wusthof au asa ceva, cu un inceput de garda, dar au taisul degajat pina la capat: http://www.wusthof.c...roducts/ikon#/1

deci, cauta-l pe nenea de la https://www.facebook...ie.spa?fref=ts. nu stiu daca e ok ca am pus link, dar cred ca le-o fi de folos si la altii

#33
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003

View PostDaculScoril0, on 10 octombrie 2016 - 12:16, said:

Unde în București găsesc un tocilar care să știe meserie, să folosească piatră de apă, nu polizor de turație mare care decălește cuțitele?

pe strada lizeanu, fix in statia "Lizeanu" a tramvaiului 16 (prima de la intersectia cu Stefan cel Mare)
tocilar profesionist, destul de ocupat (ultima data cand am fost acolo cu o foarfeca, avea mai mult de 100 de bisturie la ascutit, plus altele......)

#34
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Eu am un ascutitor de cutite (cred ca asa se cheama), de vreo 10 ani aproape si inca ascute excelent de bine. Foarte smechera scula, tin minte ca parca de la Selgros am luat-o.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdraku, on 11 octombrie 2016 - 22:50, said:


pe strada lizeanu, fix in statia "Lizeanu" a tramvaiului 16 (prima de la intersectia cu Stefan cel Mare)
tocilar profesionist, destul de ocupat (ultima data cand am fost acolo cu o foarfeca, avea mai mult de 100 de bisturie la ascutit, plus altele......)

Lizeanu nr.40?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#36
sorin75a

sorin75a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2015

View PostDaculScoril0, on 10 octombrie 2016 - 15:56, said:

Mulțumesc tuturor care și-au dat cu părerea. Ar fi fost de ajutor dacă ar fi și știut măcar un pic despre subiect.

Piatră de ascuțit din comerț am și ascut cu ea cuțitele cu care cioplesc lemne, tai sârmă, vată minerală și alte d-astea.
Am întrebat de un tocilar care să fie în stare să ascută cuțite de bucătărie de calitate, fără să le distrugă cu polizorul.
Scorilo, ai rezolvat situatia?
Daca nu...te pot ajuta eu. Ascut cutite doar pe piatra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate