Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema piele, psoriazis sau dermatita?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Buna ziua, am si eu o problema. De aproximativ 2 ani am probleme cu scalpul. Am fost la tot felul de medici, toti au zis ca e dermatita (unii seboreica, altii atopica), mi-au dat tot felul de sampoane pentru cap, tot felul de regimuri si creme , si  nu au functionat, cel mult au ameliorat acest lucru pentru o noapte. Problema e in felul urmator : Am niste pete rosiatice pe cap, care la caldura mare,la soare la umezeaza, sau cand le vine lor se rosesc, incep sa ma arda, si ma mananca foarte tare, si daca ma scarpin rezulta matreata. Problema e ca acum au inceput sa fie rosii mai des si mi-e rusine sa ma afisez asa in public, pentru ca arata destul de urat, toata lumea intrebandu-ma ce am patit, si daca m-am lovit sau nu acolo.
A mai patit cineva asa ceva? Cum ati tratat aceasta "boala"? Si despre ce boala este vorba?
Multi au zis ca e de la par, m-am tuns aproape chel si era mai rau =))

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 TheBigDealerIsHardware, on 10 octombrie 2016 - 07:24, said:

Buna ziua, am si eu o problema. De aproximativ 2 ani am probleme cu scalpul. Am fost la tot felul de medici, toti au zis ca e dermatita (unii seboreica, altii atopica), mi-au dat tot felul de sampoane pentru cap, tot felul de regimuri si creme , si  nu au functionat, cel mult au ameliorat acest lucru pentru o noapte. Problema e in felul urmator : Am niste pete rosiatice pe cap, care la caldura mare,la soare la umezeaza, sau cand le vine lor se rosesc, incep sa ma arda, si ma mananca foarte tare, si daca ma scarpin rezulta matreata. Problema e ca acum au inceput sa fie rosii mai des si mi-e rusine sa ma afisez asa in public, pentru ca arata destul de urat, toata lumea intrebandu-ma ce am patit, si daca m-am lovit sau nu acolo.
A mai patit cineva asa ceva? Cum ati tratat aceasta "boala"? Si despre ce boala este vorba?
Multi au zis ca e de la par, m-am tuns aproape chel si era mai rau =))

Daca dupa ce te scarpini  rezulta matreata inseamna ca e dermatita seboreica.
Intre sprancene,barbie,zona buzei de sus(mustata) nu ai?
Ai incercat cu nidoflor?E un unguent foarte bun si chiar amelioreaza problema pentru o perioada.
Si mai e o chestie foarte importanta nu te mai scarpina(se inflameaza foarte tare),doar curata cojile foarte foarte usor cand vezi ca ele sau desprins singure.

Edited by I2O, 10 October 2016 - 07:40.


#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nidoflor din cate stiu este interzis pt ca afecteaza grav ficatul printre altele, cautati material pe internet.

Ca recomandare, ar fi dupa spalarea pe cap cu un sampon care ajuta  ( in cazul meu head and shoulders, in rest toate nu ajuta) ar fi indicat sa folosesti o crema sau un pulverizant care hidrateaza pielea scalpului.

Principala problema este ca folosesti sampon pt par uscat ceea ce e gresit, si ca atunci cand te speli pe cap iti folosesti si unghiile, se folosesc doar buricele degetelor, asta ca sa nu iriti pielea sensibila.

E o problema des intalnita la barbati, si se remediaza usor. Petele rosii sunt de la zonele iritate.

Edited by Deenman, 10 October 2016 - 08:32.


#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Deenman, on 10 octombrie 2016 - 08:31, said:

Nidoflor din cate stiu este interzis pt ca afecteaza grav ficatul printre altele, cautati material pe internet.

Ca recomandare, ar fi dupa spalarea pe cap cu un sampon care ajuta  ( in cazul meu head and shoulders, in rest toate nu ajuta) ar fi indicat sa folosesti o crema sau un pulverizant care hidrateaza pielea scalpului.

Principala problema este ca folosesti sampon pt par uscat ceea ce e gresit, si ca atunci cand te speli pe cap iti folosesti si unghiile, se folosesc doar buricele degetelor, asta ca sa nu iriti pielea sensibila.

E o problema des intalnita la barbati, si se remediaza usor. Petele rosii sunt de la zonele iritate.

Ba nene,nidofloru nu se mananca se unge pielea cu el...ma crucesc ce aud...

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa folosesti sampon pentru bebelusi. fiind special conceput pentru pielea fina si delicata a copiilor, este mai putin agresiv.
daca nu este dermatita, poate fi si o afectiune data de ciuperci sau fungi. medicii care te-au consultat n-au mentionat nimic in legatura cu asta ? un unguent bun antifungic si antimicotic este exoderil.

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
http://www.agerpres....ropean-16-05-11


l-am confundat cu nizoral, pe care l-am folosit in sampon.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Deenman, on 10 octombrie 2016 - 09:57, said:

http://www.agerpres....ropean-16-05-11


l-am confundat cu nizoral, pe care l-am folosit in sampon.

La fel de toxic e si fluconazolul si flucovim-ul(asta pe deasupra mai e si subdozat) care inca se vand...chestia e ca in unele chestii nizoralu era mai bun ca astea doua.
Sunt multe interese la mijloc atunci cand se retrage un medicament(de ce sa vindeci boala cand poti sa o prelungesti cat mai mult timp,asta inseamna sa vinzi mai multe medicamente adica un profit mai mare).

Edited by I2O, 10 October 2016 - 10:09.


#8
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
1. daca vrei sa afli exact ce ai, faci o biopsie
2. poti utiliza ca sampon Vichy Dercos, da rezultate mult mai bune fata de Nizoral.

#9
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
La mine a functionat cu Nizoral sampon + crema !

#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ce program de spalare pe cap ai?

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 TheBigDealerIsHardware, on 10 octombrie 2016 - 07:24, said:

Buna ziua, am si eu o problema. De aproximativ 2 ani am probleme cu scalpul. Am fost la tot felul de medici, toti au zis ca e dermatita (unii seboreica, altii atopica), mi-au dat tot felul de sampoane pentru cap, tot felul de regimuri si creme , si  nu au functionat, cel mult au ameliorat acest lucru pentru o noapte. Problema e in felul urmator : Am niste pete rosiatice pe cap, care la caldura mare,la soare la umezeaza, sau cand le vine lor se rosesc, incep sa ma arda, si ma mananca foarte tare, si daca ma scarpin rezulta matreata. Problema e ca acum au inceput sa fie rosii mai des si mi-e rusine sa ma afisez asa in public, pentru ca arata destul de urat, toata lumea intrebandu-ma ce am patit, si daca m-am lovit sau nu acolo.
A mai patit cineva asa ceva? Cum ati tratat aceasta "boala"? Si despre ce boala este vorba?
Multi au zis ca e de la par, m-am tuns aproape chel si era mai rau =))
E ori dermatita ori psoriasis. Daca face coji care se desprind destul de greu (dar raman coji) e aproape sigur psoriazis. Psoriazisul scalpului respecta exact pielea scalpului, nu se extinde pe pe ceafa sau pe pielea fara par din spatele urechii. Locurile care deranjeaza cel mai mult sunt dupa ureche si sus in crestet.
Daca e psoriazis va trebui sa incerci o vreme scurta tratament cortizonic.

Mi se pare ciudat totusi comportamentul: de obicei la expunerea la soare (UV) exista imbunatatire a simptomelor. Si inca o chestie. Psoriazisul scalpului nu agraveaza caderea parului (daca asta deja era existenta). Dermatita in schimb o agraveaza. Daca dermatita face coji, nu sunt ca cele de psoriazis (nu au tendinta sa fie mari, mai rezistente la indepartat).

Cunosc asta pt ca suntem in familie cu ambele. Eu cu psoriazisul scalpului iar frate-meu cu dermatita seboreica. Eu am par cacalau si nu mi-a cazut niciodata. Primul atac de psoriazis a aparut pe la vreo 24 ani (sub anumite conditii de stress) si a trebuit sa iau tratament cortizonic (istoricul familiei era si el pozitiv, bunicul avea si el, tot fara chelie). Azi ma mai deranjeaza doar matreata si extrem de rar ma ustura. La o spalare cu sampon normal nu mai am probleme cu usturimile dupa uscarea parului. Parul meu se ingrasa extrem de greu (in 1 saptamana) dar nu e uscat intre timp.

Frate-meu a inceput sa aiba probleme cu caderea parului in partea de sus a scalpului pe la vreo 18 an.Se rarea efectiv. Fusese diagnosticat cu dermatita seboreica si a primit nu stiu ce tratament. Parul a ramas mai rar dar nu a mai cazut. Chestii de genul usturimi sau asa ceva nu a simtit. Avea parul pur si simplu extrem de gras.

#12
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 LeopardSurd, on 10 octombrie 2016 - 11:05, said:

E ori dermatita ori psoriasis. Daca face coji care se desprind destul de greu (dar raman coji) e aproape sigur psoriazis. Psoriazisul scalpului respecta exact pielea scalpului, nu se extinde pe pe ceafa sau pe pielea fara par din spatele urechii. Locurile care deranjeaza cel mai mult sunt dupa ureche si sus in crestet.
Daca e psoriazis va trebui sa incerci o vreme scurta tratament cortizonic.

Mi se pare ciudat totusi comportamentul: de obicei la expunerea la soare (UV) exista imbunatatire a simptomelor. Si inca o chestie. Psoriazisul scalpului nu agraveaza caderea parului (daca asta deja era existenta). Dermatita in schimb o agraveaza. Daca dermatita face coji, nu sunt ca cele de psoriazis (nu au tendinta sa fie mari, mai rezistente la indepartat).

Cunosc asta pt ca suntem in familie cu ambele. Eu cu psoriazisul scalpului iar frate-meu cu dermatita seboreica. Eu am par cacalau si nu mi-a cazut niciodata. Primul atac de psoriazis a aparut pe la vreo 24 ani (sub anumite conditii de stress) si a trebuit sa iau tratament cortizonic (istoricul familiei era si el pozitiv, bunicul avea si el, tot fara chelie). Azi ma mai deranjeaza doar matreata si extrem de rar ma ustura. La o spalare cu sampon normal nu mai am probleme cu usturimile dupa uscarea parului. Parul meu se ingrasa extrem de greu (in 1 saptamana) dar nu e uscat intre timp.

Frate-meu a inceput sa aiba probleme cu caderea parului in partea de sus a scalpului pe la vreo 18 an.Se rarea efectiv. Fusese diagnosticat cu dermatita seboreica si a primit nu stiu ce tratament. Parul a ramas mai rar dar nu a mai cazut. Chestii de genul usturimi sau asa ceva nu a simtit. Avea parul pur si simplu extrem de gras.
Sincer, acum mi-am lasat parul mai mare (daca-l mai las 3-4 luni fac plete) si daca ma scutur in cap cu mana, imi pica ceva fire de par, dar na, nu cred ca incepe sa pice, eu am si parul foarte des. Dac-ar fii sa-mi pice parul am auzit ca as vedea si in cada cand ma spal. Asta ma face un specimen aparte. Mie mi-a aparut treaba asta, pentru ca acum 2 ani, am stat foarte mult in soare, si ma gandesc ca o fii de la asta... Fratelui tau cum i-a cazut parul, adica daca isi plimba mana prin cap i se lua parul pe mana sau...? Si nidoflor am cautat, dar nu gasesc. Si daca tot esti "experimentat" in asta, de exemplu, m-am lovit la spate, mi s-a facut rana, dar in loc sa se vindece coaja, s-a facut si acolo tot un fel de "dermatita"...Mie si cand eram mic, acum 10 ani, daca frecam prea  mult mainile cu sapun mi se faceau mai aspre si abia treceau, plus ca ma usturau. Sa revenim la scalp,da, sunt destul de greu de indepartat, si cand pica, parca sunt niste solzi....Deci, e posibil sa le am pe amandoua?

 aazz, on 10 octombrie 2016 - 10:33, said:

ce program de spalare pe cap ai?
Nu am neaparat un program fix, dar ma spal de mai multe ori pe saptamana, 3-4 ori.

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Incearca sa te tratezi alternativ cu apa si bicarbonat de sodiu si frectii cu otet de mere ! Stiu pe cineva care are aceste simptome si functioneaza . El a ajuns la concluzia ca face matreata mai multa cand e foarte stresat !

#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 TheBigDealerIsHardware, on 10 octombrie 2016 - 11:25, said:



Nu am neaparat un program fix, dar ma spal de mai multe ori pe saptamana, 3-4 ori.

de cat timp, de la ce varsta ?

#15
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 aazz, on 10 octombrie 2016 - 12:07, said:


de cat timp, de la ce varsta ?
Pai, eu am 23 de ani, am facut dermatita acum 2 ani, dar am inceput sa ma spal asa des de aprox 1 an si 6 luni.

#16
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
La mine a aparut la inceput in spatele scalpului, ma tot scarpinam incat devenise un fel de tic, inca nu stiam pana nu au aparut pete pe umeri, piept si abdomen.

Dermatologul a descoperit pata pe scalp si mi-a explicat ca din cauza matretii s-a extins si pe piele.

Tratament Nizoral sampon: masam bine scalpul si cu spuma rezultata masam si zonele afectate de pe piele, iar la sfarsit foloseam o crema tot de la Nizoral.

Consulta un dermatolog, te va lamuri si vei primi tratamentul adecvat !

Edited by Maverick27, 10 October 2016 - 14:14.


#17
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 TheBigDealerIsHardware, on 10 octombrie 2016 - 11:25, said:

Sincer, acum mi-am lasat parul mai mare (daca-l mai las 3-4 luni fac plete) si daca ma scutur in cap cu mana, imi pica ceva fire de par, dar na, nu cred ca incepe sa pice, eu am si parul foarte des. Dac-ar fii sa-mi pice parul am auzit ca as vedea si in cada cand ma spal. Asta ma face un specimen aparte. Mie mi-a aparut treaba asta, pentru ca acum 2 ani, am stat foarte mult in soare, si ma gandesc ca o fii de la asta... Fratelui tau cum i-a cazut parul, adica daca isi plimba mana prin cap i se lua parul pe mana sau...? Si nidoflor am cautat, dar nu gasesc. Si daca tot esti "experimentat" in asta, de exemplu, m-am lovit la spate, mi s-a facut rana, dar in loc sa se vindece coaja, s-a facut si acolo tot un fel de "dermatita"...Mie si cand eram mic, acum 10 ani, daca frecam prea  mult mainile cu sapun mi se faceau mai aspre si abia treceau, plus ca ma usturau. Sa revenim la scalp,da, sunt destul de greu de indepartat, si cand pica, parca sunt niste solzi....Deci, e posibil sa le am pe amandoua?
Faza cu solzii e trage mai mult la psoriazis ca simptom. Dar e posibil sa le ai pe amandoua. Ca ai parul inca des dupa 2 ani de la debut iar da mai mult spre psoriazis.
La frate-meu s-a rarit parul extrem de repede in cateva luni de la debutul dermatitei. Dar nu cadea efectiv ca dupa o iradiere. Efectiv te uitai si cu saptamanile se vedea din ce in ce mai usor pielea scalpului printre firele rarite din cap. Inainte avea par des.

Despre tratament nu stiu ce sa zic. Trebuie sa gasesti ceva care sa se potriveasca tie. Nu exista din pacate ceva standardizat sau tintit. Eu am avut noroc si am lasat-o mai moale cu alcoolul, lipsa de somn, stres limitat cat se poate si am redus din greutatea corporala (eram supraponderal spre obez). Asa e sub control. Si rar ma mai mananca pielea capului. La mine erau pete rosii mici care faceau coaja solzoasa. AIa cand se farama lasa impresia de matreata. Eu oricum aveam matreata de mic. Dar faza cu scarpinatul e de vreo 6-7 ani. Iar in primii ani a fost nasol.

#18
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 TheBigDealerIsHardware, on 10 octombrie 2016 - 12:19, said:

Pai, eu am 23 de ani, am facut dermatita acum 2 ani, dar am inceput sa ma spal asa des de aprox 1 an si 6 luni.

si inainte de a aparea cat de des te spalai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate