Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Funie de sisal/iuta organica (pentru castele pisicute), de unde cumpar in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ne-am decis sa incercam un proiect DIY pentru ceva jucarii/instalatii pentru cele doua pisicute ale noastre "importate" din Cipru anul trecut :)


Dupa ce am cautat si prin Dedeman zilele trecute cat si alte alte magazine mai mici de cartier cu accesorii pentru locuinta,  fara succes, plus de asemenea pe  online, am decis sa deschid acest subiect in speranta ca altii au gasit ce cautam. (ar fi de mentionat ca am gasit o sfoara ecologica pe Amazon.de, dar la un pret plus transport de vreo 40€ ceea ce e foarte exagerate pentru o sfoara de 25metri.

Funii/sfori de sisal sau iuta (nu stiu daca sunt sinonime?) se gasesc cu duiumul la magazine de bricolaj dar din ce am citit pe internet, majoritatea, si toate cele pe care le-am gasit noi in cele cateva magazine vizate erau vizibil tratate dupa miros si aparenta. Din ce am citit online, astfel de sfori se produc de obicei prin sud/sud-estul Asiei si sunt fumigate si impregnate cu substante raticide puternice pentru a rezista pana ajung in magazine pentru ca se pare ca tot felul de ganganii + sobolani au placerea de a rontai aceste sfori.

Am citit ca se produc si in forma "food-grade" pentru industria alimentara cat si pentru fabricatia de genti, sacose ecologice, iar acestea sunt organice/netratate bineinteles si sunt sigura ca pe undeva trebuie sa se gaseasca si prin Romania acest tip de funii. Noi suntem in Bucuresti, asadar daca cunoasteti pe aici, sau poate vreun magazin online?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Pun si niste poze pe care le-am gasit pe net..fibra de sisal este relativ deschisa la culoare, asadar sforile naturale/organice au o culoare alb-inchisa, cam ca foile de porumb uscate, pe cand cele industriale, tratate, de genul celor pe care le-am vazut in magazinele de bricolaj sunt ma inchise la culoare, maronii chiar, pentru ca modul in care sunt procesate implica folosirea unor uleiuri reziduale gen titei, care ii dau un miros foarte puternic, plus chimicalele de care mentionam mai sus pentru a preveni deteriorarea de catre insecte sau rozatoare.

[ http://www.ropesandtwines.com/prodimages/sisal%20rope.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91ENC3KQP2L._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cumpara sfoara normala, las-o la inmuiat cateva zile si apoi fierbe-o (intr-un vas cu apa curata).

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 pelikanu, on 09 octombrie 2016 - 12:52, said:

Cumpara sfoara normala, las-o la inmuiat cateva zile si apoi fierbe-o (intr-un vas cu apa curata).

Hmm...as prefera totusi sa cumpar funie organica ca sa nu ma complic cu alte metode, plus ca din ce am citit, chiar si fierberea nu elimina mirosul complet, plus ca probabil va subrezi fibrele. Sper sa gasesc in magazinele locale, altfel pana la urma ca ultima alternativa am sa comand din afara, chit ca va costa transportul de 5 ori cat funia :D

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 corina_geo, on 09 octombrie 2016 - 12:59, said:

Hmm...as prefera totusi sa cumpar funie organica

pentru ca sunt batrin si am cam pierdut semnificatiile cuvintelor, intreb, doar asa sa ma aflu in treaba .. funia din cinepa neaosa, nu este organica? sunt pisicile alergice la funia romaneasca? le cauzeaza sterilitate?

scuze daca intrebarile mele idioate ti-au creat disconfort psihic.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Au pisicile ceva probleme daca se catara pe funie tratata ?
Asta cu funie organica pt pisici e prima oara cand o aud
Doar curios , de mancat ce mananca ?

#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Pare a fi naturala. Se poate intreba direct la producator.

Edited by radudd, 09 October 2016 - 13:46.


#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 petre69, on 09 octombrie 2016 - 13:32, said:

Au pisicile ceva probleme daca se catara pe funie tratata ?
Asta cu funie organica pt pisici e prima oara cand o aud
Doar curios , de mancat ce mananca ?

Posted Image

Usurel, nu va agitati degeaba....Ce-i drept poate am folosit eu un cuvant gresit, "organic"...nu am vrut sa sugerez ca trebuie sa  fie ceva ultra-verde, vegan sau mai stiu eu ce. Pur si simplu natural, ne-trarat. Am specificat clar si motivul - sforile pentru uz industrial sunt tratate cu un amestec de titei + otrava de sobolani. Otrava de sobolani care bineinteles e destul de puternica sa afecteze si o pisica.

Edited by corina_geo, 09 October 2016 - 14:19.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Nu afecteaza nici o pisica tratamentul sforilor

#9
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 corina_geo, on 09 octombrie 2016 - 14:19, said:

Usurel, nu va agitati degeaba...
- Cea ce crezi că e tratată din comerț este de cînepă, ca cea de la covrigi, așa miroase ea natural mai ales cînd este umezită, caută cînepă, r_murphy are dreptate.

#10
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 radudd, on 09 octombrie 2016 - 13:46, said:

Pare a fi naturala. Se poate intreba direct la producator.

Mersi.

#11
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 petre69, on 09 octombrie 2016 - 14:22, said:

Nu afecteaza nici o pisica tratamentul sforilor

 petre69, on 09 octombrie 2016 - 14:22, said:

Nu afecteaza nici o pisica tratamentul sforilor

 silverflower, on 09 octombrie 2016 - 14:29, said:

- Cea ce crezi că e tratată din comerț este de cînepă, ca cea de la covrigi, așa miroase ea natural mai ales cînd este umezită, caută cînepă, r_murphy are dreptate.

Dragilor...eu nu vorbesc doar din ce am vazut pe net, chiar am mers, cu al meu nasuc in magazin, si am mirosit respectiva funie. Miroase exact a combustibil folosit de nave, ceva petrol brut, nu e vorba de miros de plante ca-s crescuta la tara si stiu ce-i ala miros de fân.Sunt nenumarate surse unde am citit despre substantele chimice utilizate pentru tratarea majoritatii funiilor pentru uz industrial, daca sunteti curiosi aveti Google la dispozitie sa cautati.

Altfel, daca raspundeti doar din plictis...sunt sigur ca veti gasi subiecte mai interesante decat al meu in Poiana  Posted Image

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
mi-am amintit ... mai am o bucata dintr-un covor de iuta, adevarata, naturala, biologica, organica, dar cam veche. parintii mei au avut permisiunea sa il cumpere prin anii 62-64, fiind fruntasi in productie. la vremea aia era echivalentul persanelor din anii 70-80. numa' smecherii aveau covoare de iuta, restul aveau presuri. fiind facut in acei ani si avind o vechime considerabila, s-ar incadra la vintage, in plus de asta, vechimea iti garanteaza ca a fost fabricat inainte de "inventarea" aditivilor nocivi, sau daca s-au folosit, acestia s-au eliminat de mult timp din compozitia fibrei.
daca crezi ca o poti reconverti la ceeace iti este necesar, ti-o pot dona .. ;)

#13
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
google cu franghie de iuta si gasesti producatorii garla.Se fierbe ca sa sfoara sa devina mai maleabila. ATata  tot.Din ce stiu sisal e altceva  decat iuta.
Era si fabrica in bucuresti Ind. Iutei ii spunea....

Edited by reti, 09 October 2016 - 19:35.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am gasit pe google , scrie ca e pentru ansambluri de joaca pt. pisici.
http://www.espediss....-naturala-sisal

#15
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Freddy12, on 09 octombrie 2016 - 21:01, said:

Am gasit pe google , scrie ca e pentru ansambluri de joaca pt. pisici.
http://www.espediss....-naturala-sisal

Multumesc Posted Image

Sa vad acum daca pot cumpara o cantitate mai mica de la ei.

#16
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Un update...am gasit pana la urma funie de sisal, netratata, in Dedeman!  Da, desi nu apare la cautare pe site-ul lor drept "sisal", au in magazin, la pretul de 1.85lei/metru ceea ce e OK.

Intre timp am comandat si de Amazon, pentru ca acolo gasisem un pret bun (€37 pentru rola de 85metri) si era descrisa clar drept organica/netratata. Pana la urma dupa ce s-a apucat al meu sa acopere 2 stalpi de la proiectul de casa  de joaca pentru pisoi, ne-am dat seama ca nu vor fi destui 85 metri Posted Image . Daca sapi destul pe site-ul lor, il vei gasi drept "funie 6mm"
http://www.dedeman.r...-6-mm/p/1018920

Edited by corina_geo, 22 October 2016 - 13:27.


#17
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016
sa pui o poza cu casuta cand va fi gata. Posted Image

#18
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Mehria, on 22 octombrie 2016 - 14:22, said:

sa pui o poza cu casuta cand va fi gata. Posted Image

Sigur :D

Deocamdata mai e mult ca al meu lucreaza cateva ore pe ici pe colo cand are timp. Nu e chiar o casuta ci mai degraba playground :D , toata chestia a inceput de la nebunia lor (a pisicutelor) de a sta cocotate pe pervaz, se tot inghesuie una pe alta pentru o vedere mai buna la strada, asa ca la inceput eu am propus doar o polita pusa pe interior, dar al meu e inginer la baza asa ca polita a devenit polite cu scarite, apoi a mai vazut alt plan online cu niste scarite mestesugarite tot cu acest sisal, plus cosulet lateral de dormit, etc...asa ca planul e in derulare, speram sa fie gata pana la Craciun Posted Image

Un lucru e clar...cea ce se vinde prin magazine, aceste "castele" sunt facute in general din materiale foarte ieftine, uneori probabil nu tocmai "safe" de asemenea pentru animalute, la preturi uneori ridicole. Asa ca ne-am gandit ca daca tot o sa cheltuim ceva bani, barem sa fie ceva facut cu cap, care poate fi usor "restaurat" pe viitor cand o fie nevoie, si durabil. O colega de la serviciu a cheltuit vreo 650 lei, adica aproape 150 euro pe un astfel de castel de pe zooplus, si la esenta e facut la fel din placaj ieftin plus tevi de PVC, si mi-a spus ca dupa cateva luni acel material pufos in care e acoperita toata dracosenia si in general aceste castele a inceput sa pastreze mirosuri neplacute, si nu e tocmai usor de a inlocui chestiile astea, ajungi sa-l arunci si e pacat sa arunci atatia bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate