Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O fotografie a unui articol dintr-un ziar reprodusa intr-o carte este ilustratie?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tudytudysavaki

Tudytudysavaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.05.2014
Am avut o dezbatere cu o prietena daca o fotografie a unui articol de ziar poate fi introdusa in categoria de ilustratii.

Scopul era ca in indexul de la sfarsitul cartii sa nu mai apara o categorie in plus de "articole de ziare" pe langa cea de "ilustratii".

Ilustratia poate fi si o fotografie, nu doar un desen, cel putin asa am vazut in DEX.

Voi ce parere aveti?

#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostTudytudysavaki, on 08 octombrie 2016 - 22:55, said:


Cred ca articolul este important pentru informatia din text (ca e in scris ori fotocopiat) si ar trebui citat ca atare. Ilustratia tine mai degraba de opera vizuala (explicatie vizuala prin desen, de ex.). As spune ca sub categoria "ilustratii" ar fi intrat fotografia prezentata in articol (daca era cazul).

Edited by Arianna-D, 09 October 2016 - 01:28.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTudytudysavaki, on 08 octombrie 2016 - 22:55, said:

Am avut o dezbatere cu o prietena daca o fotografie a unui articol de ziar poate fi introdusa in categoria de ilustratii.
depinde daca modul in care a fost scris aricolul repectiv este sau nu o ilustratie, gen text art

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Pozand/scanand un ziar obtii o imagine de o calitate foarte proasta. Nu cred ca ai vrea sa pui asa ceva intr-o carte.

Apoi, mi-as pune mai degraba problema drepturilor de autor decat in ce index sa incadrez imaginea. Vorbind de indecsi, n-am intalnit inca termenul "ilustratie" prin carti tehnice, doar "figura(i)"

Edited by dani.user, 09 October 2016 - 10:20.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă imaginea articolului în cauză e folosită ca exemplificare a unui mod de pune în pagină un ziar (de exemplu) intră la capitolul ilustrații. Dacă subiectul e conținutul articolului, atunci nu.
În plus - eu aș trimite un mail autorului întrebîndu-l dacă e de acord să îi folosiți articolul în carte și în ce condiții.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate