Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce obiecte Made in USA aveți pe acasă ?

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#37
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDJPocaitul, on 08 octombrie 2016 - 22:26, said:

O caseta audio Scotch.

Wow ! Oldie but goldie. Pe vremuri aveam benzi de magnetofon Scotch. :)
Pana acum nimic,caut in continuare
@crisstone - ne pui la lucru Sambata seara ? Posted Image

#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postbogdan_z, on 08 octombrie 2016 - 22:37, said:

... lanterna Maglite...
Pun io' photo mai clare, (pentru cârcotași Posted Image) că tot o aveam la îndemână:

Attached File  IMG_9600.JPG   167.7K   56 downloadsAttached File  IMG_9601.JPG   176.52K   53 downloads

#39
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Bad post. Delete!

Edited by ChemTeacher, 09 October 2016 - 00:19.


#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Fiindca imi esti simpatic raspund si eu la intrebarea ta.
Deocamdata am un lacat, luat cu 1 euro de la piata de vechituri, in stare perfecta, desi are ani veterani.
Am avut, daca se pune ca nu mai am, vreo 5 sau 6 brichete zippo, niscaiva aparate de ras Gillette, diferite modele, unele made in USA, unele in UK, de fapt si acum mai am unul, dar trebuie sa ma uit pe el.
Si am mai avut o piesa de rezistenta. Un laptop Aple G-nu stiu cit, fabricat in 1992, banuiesc ca in USA, nu m am uitat sau nu mai tin minte unde a fost facut.

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Ce vreti sa demonstrati cu asta?
Ca nu se fabrica nimic in SUA sau ca nu aveti voi produse de acolo?
Prima parte: total eronata, in ultimii 20 ani productia manufacturiera anuala  americana s-a triplat, fiind acum de peste 2 trilioane, mai mult decat Germania, Japonia si Coreea de Sud la un loc. La fel, exporturile anuale depasesc 1,4 trilioane (1.400 de miliarde dolari). Nivelurile de acum sunt aproape de recordurile din 2007, dar pentru ca dolarul e prea puternic, exporturile au inca de suferit.

Partea a doua:  nu aveti multe produse americane pentru ca nu vi se aduc, ponderea comertului fiind covarsitor dominanta cu UE si apoi ca intr-adevar, americanii nu mai produc maruntisurile necesare in batatura omului, in schimb produc altceva, mai clar acele lucruri care contribuie la fabricarea bunurilor de consum. De aia lasa pe altii sa le faca. Multe produse acolo sunt mai scumpe decat cele produse in Europa, chiar si numai din cauza taxelor, fapt care contribuie la aparenta impresie ca americanii nu produc nimic.
Dar da bine la astia cu nostalgii.

Apoi, locul unde sunt fabricate nu spune toata povestea. Masinile fabricate in Maroc tot Renault frantuzesti sunt de fapt, au fost in cea mai mare parte, daca nu in totalitate, gandite in Franta (sau alta tara), testele, prototipurile, tehnologia, experienta, etc vin de la francezi.

#42
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View PostDJPocaitul, on 08 octombrie 2016 - 22:26, said:

O caseta audio Scotch.

Ha, una din anii '70. Uitasem de ea.
Mai am şi nişte casete video produse în S.U.A. în anii '80, dar sunt făcute de către firme japoneze. Mai am şi ceva originale imprimate pe acolo, da' casetele în sine nu ştiu unde au fost produse.
Plus ceva discuri de vinil.
Ah, era să uit de nişte diskete (floppy discuri), mărimea 5.25", 1.2 M.B. Nefolosite (am testat de probă vreo 3). Deh, pe vremuri mediile magentice erau mai calitative (ce plastic dur au casetele video produse în anii '80).
Nu ştiu dacă cărţile tipărite intră la obiecte.

De bou nu am pus într-o zi bine într-o pungă care am pus-o pe coşul bicicltei o geacă marca "Twin Peaks" (firma e apărută înaintea serialului) şi am pierdut-o   :crybaby:  Se uzase puţin pe la baze mânceilor, dar în rest era super. Îmi era cam mare, dar mă ţinea de ani (la data piederii cred că o aveam de vreo 14 ani, dar mai înainte fusese a tatălui meu şi apare cu ea într-o poză de prin 1992-1993)... cu ea pe mine parcă eram un Beatles.

@ Rosebud09 : nici în trecut nu ajungeau prea multe obiecte Made in S.U.A. pe la noi. Însă Made in Canada cred că e chiar ceva exotic.

Edited by djl, 09 October 2016 - 01:50.


#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Cam asa, nu-mi aduc aminte nimic (bun de consum sau ceva uzuai) din Canada, pe vremea cand eram in Romania. Americane mai era cate un maruntis, la fel cate un pix japonez... Exceptie prin industrie, nevasta-mea lucra la o uzina care facea echipamente pentru nucleare si era gramada de documentatii si piese. plus ce mai aduceau de acolo cei trimisi in delegatii.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Depinde ce se intelege prin obiecte din USA. Pe de-o partte toate, ca-s cumparate "din USA". DAca insa prin din USA se intelege ultimul stagiu al construirii unui obiect, adica fabricarea, era sa zic ca n-am nimic dar dupa ce ai mai citit pe aici mi-am adus aminte ca am o bicicleta canondale rize 5 (nu ies afara sa-i fac poza ca e noapte si ma asteapta un sconcs Posted Image).. si bineteles multe maruntisuri gen un cutit kershaw, sapun si bere. Si casa, casa toata e facuta in SUA Posted Image

[ http://weblog.icofit.net/wp-content/uploads/2010/02/P10003661-825x510.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://kershaw.kaiusaltd.com/images/uploads/products/7676/6094blk_profile_1020x400.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

Edited by Barboso, 09 October 2016 - 09:39.


#45
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
@rosebud:mai pierdem şi noi timpul, nu vrem să demonstrăm nimic. SUA ca şi UE produc mărfuri cu valoare adăugată mare, au renunțat la producția de mărunțişuri, mai greu să găseşti azi un simplu lacăt produs în afara Asiei.
De ex, camioanele DAF, care sunt olandeze, sunt echipate cu motoare Paccar americane, chiar dacă producția o fi delocalizată şi prin Europa.
Ehe, cîte produse de înaltă tehnologie, produse î  UE şi exportate în China am transportat eu..... că doar fabricile nu sunt în incinta aeroporturilor.
Că or fi şi oameni neinformați, e altă treabă, dar se înşeală grav dacă cred că SUA sau UE nu mai produc nimic.
China trebuie să vînd un vapor de mărunțişuri să cîştige aceeaşi bani încasați de americani pt un Boeing sau de europeni pt Airbus.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Cam toate x5 si x6 urile pe care le vedeti  pe strazi, sunt fabricate prin USA.

#47
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Maglite LED sunt asamblate in SUA. Inainte, pe vremea becurilor incandescente erau Made in USA, dar de cand importa leduri si electronica din Taiwan, legislatia americana nu le mai permite sa scrie Made in USA pe produse. Pe Maglite-urile LED scrie "A USA Product"

#48
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
O bacnota de 1.000.000 dolari cu fata lu' Obama primita de la un mos teribil, si un card J.P. Morgan :))

#49
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Oare tigarile care se vindeau la "shop" pe timpul lui Ceausescu erau fabricate in SUA?

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  20161009_102541.jpg   42.45K   82 downloads
Cred ca am mai multe produse made in usa decat romania..

#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalalaltu, on 09 octombrie 2016 - 09:18, said:

Oare tigarile care se vindeau la "shop" pe timpul lui Ceausescu erau fabricate in SUA?

Da, cele care erau din SUA, adică pe care scria SUA, că mai erau si altele.

#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Carti tehnice. Scrie pe spate: Printed in the USA.

#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttfmercedez, on 09 octombrie 2016 - 11:38, said:

Sarea de pe masa e Made in Pakistan.. (deh, Himalaya) dar totusi ,  "poate contine urme de ou, mustar, telina, etc.. bine ca nu si urme de sperma.

Made in Cuba e mai greu de gasit..
Legatura cu topicul / SUA fiind ?
Intrebare retorica, nu-i nevoie sa raspunzi... da' poate pricepi (pricepeti) ceva.

#54
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 03.04.2013

View Postscaiba, on 08 octombrie 2016 - 21:51, said:

ps: am uitat de nevastă, da' oricum nu intra la obiecte.
Made in USA? oooo...
Da' parca nu-mi vine sa cred... pune o poza cu nameplate :P!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate