Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mercedes Sprinter Cat. B

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Buna ziua,

Am gasit de munca pe un Mercedes Sprinter de 3,5 tone, dar are 4 roti pe spate si as dori sa stiu daca il pot conduce cu categoria B. Este primul loc de munca ca sofer si vreau sa fiu sigur de asta, sa nu imi fac problema dupa.

Va multumesc.
O zi buna.

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Daca e detarata se poate.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ai voie sa conduci sprinter de 3,5t cu cat. B.

#4
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Stiam ca se poate conduce sprinter de 3,5 t cu cat. B, dar doar cele cu 2 roti pe spate, de aceea am vrut sa fiu sigur, pentru a nu a avea probleme cu legea.
Deci daca e detarata nu o sa am nicio problema?

Va multumesc

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ce treaba are numarul de roti :lol:? Scrie 3,5t in certificat? Sanatate! Poa sa aiva si 10 roti.

#6
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Auzisem ca ce e cu axa dubla trebuie condus cu C-ul. Acum am inteles.

Multumesc pentru raspunsuri.

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Lasa te de meserie, ca habar nu ai cu legislatia. Pe circuit nu ti trebuie teorie, pe sosea, da.
examenul cum l ai promovat?

#8
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Habar nu ai tu de legislatie, sunt dube de acel tip care se conduc cu categoria C,au si tahograf.

#9
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Acum 6 ani cand am dat de permis nu ma gandeam ca o sa fiu nevoit sa fiu sofer vreodata si poate de aceea nici nu am fost asa interesat de subiectul aceasta, dar cum spune si ElcapoMafia genul acesta de masini poate fi condus si cu categoria C.
Tocmai de aceea am pus aceasta intrebare ca nu aveam cunostiinta de cauza, ceea ce ai face si tu bine ca atunci cand nu stii cu exactitate un lucru sa nu te bagi in discutie, sa ii lasi pe altii care cunosc situatia.

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Dacă în talon scrie masă maximă autorizată 3,5 tone, atunci poți conduce liniștit cu permis de categoria B.

Edited by ammazon, 08 October 2016 - 18:55.


#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu cunosc?
Ce este sub 3500 de kg se conduce cu categoria B, indiferent de numarul de axe.Ba chiar si ansamblele de 4250 de kg vehicul tragator +remorca, cu conditia ca mmta a remorcii sa nu depaseasca 750 de kg.

"Anexa 1 la OUG 195/2002 modificata prin Legea 203/2012:
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

Dupa cum vedeti legea nu zice nimic de nr de axe sau roti. Cine sunt aia habarnisti? Cei ce pun intrebari fara a citi codul rutier!
Si mai mult ca sigur ca microbuzul de care ne vorbesti nu are 2 axe, ci roti jumelate, ceea ce e cu totul si cu totul altceva.

Ia uita-te bine in certificatul de inmatriculare si vezi daca nu cumva scrie mmta  3 499 de kg, 3500 in nici un caz.
Microbuzele alea de se conduc cu C si au tahograf au mmta mai mare de 3500.
F bine, inainte sa te apuci de lucru, ar fi bine sa revezi codul rutier, ca daca il reciteai nu mai puneai intrebari idioate.

Edited by petit_christian, 09 October 2016 - 00:39.


#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Stie el ceva. De obicei nimeni nu-si cumpara cu roti jumelate pt ca reduc mtma decat cei care pun peste greutatea maxima autorizata.
Mare atentie la noul loc de munca pt ca seful tau s-ar putea sa confunde 3,5 tone mtma cu 3,5 tone de marfa pe masina.
De obicei astia care transporta legume fructe

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nimeni nu isi ia un 3,5 t cu punte dubla  ca sa transporte 1,3 t cat e sarcina utila , fii linistit.

Edited by pimi, 09 October 2016 - 17:20.


#14
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu la astia le spun sinucigasi mai pui volanul pe dreapta si numere de bg sa fii cocalar cu duba.
Problema e ca acesti sinucigasi nu stiu sa ia curba nici cu 1,3 tone de marfa pe masina darmite cu 2,5 sau peste si distanta de franare aia chiar se modifica aprope dubla la doar 2 tone marfa pe masina. Si pe langa ca se sinucid mai iau si nevinovati cu ei intra pe contrasens la curbe fac balans cu masina si la depasiri etc

Edited by Nytro84, 09 October 2016 - 19:44.


#15
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
DIn cate stiu masina tocmai ce a luat-o si este sh, momentan este in service pentru revizie si miercuri va fi gata. In general cara ce gaseste pe bursa de transport si transporta doar in tara nu face si extern. Este o firma mica are doar 3 masini, aceasta fiind singura cu axa dubla.

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
De curiozitate in ce oras locuiesti/unde e firma respectiva

#17
ndfk

ndfk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Eu stau in Pitesti si firma este tot din Pitesti.

#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pai atunci vei face pitesti bucuresti de mai multe ori pe zi greutate probabil ca circuli in limite legale undeva pe la 1200-1500 kg si probabil ca doar asa a gasit cu duble pe spate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate