Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Ce cunostinte trebuie sa am ca sa pot obtine un job in programare web?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
As vrea sa lucrez ca programator web, dar inainte sa ma asigur ca am toate cunostintele necesare pentru a lucra in acel domeniu. As vrea o lista cu tot ce e necesar sa stiu sa fac, inainte sa incep sa caut job-ul. Ma gandesc ca aceasta lista ma va ajuta sa ma asigur ca nu imi lipsesc cunostinte la momentul cautarii job-ului.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Toti vor cartea cartilor, liste precise, lucruri cap-coada numai bune de citit si din care sa devina experti! Daca era asa simplu atunci toti ajungeam asa. Insa lucrurile sunt ceva mai complexe, tu trebuie sa structurezi informatia existenta la tot pasul, sa studiezi programare generala mai intai apoi sa te specializezi pe un API, pe ce framework doresti ori are cautare. Site-urile cu joburi iti indica pe acolo ce vor angajatorii de la tine in materie de tehnic insa nu poti sari in ocean fara sa stii sa inoti (nu-i suficient sa zici ca te apuci sa studiezi nu stiu care instrument cand n-ai baza, inclusiv teoria, pusa la punct ca sa intelegi acea unealta). Ca atare, ia-o treptat ca in liceu, cu teoria numerelor, cu algoritmica, cu un limbaj oarecare sa pui in practica cele studiate, si dupa ce-ti ies pe nas invartitul acelor povesti, singur te vei lumina care iti va fi calea. Si asta dureaza cel putin 1 an de lucru intens.

Edited by neagu_laurentiu, 08 October 2016 - 03:48.


#3
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Cunostinte subcutanate! Vai si-amar de capul tau!

#4
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 neagu_laurentiu, on 08 octombrie 2016 - 03:32, said:

Toti vor cartea cartilor, liste precise, lucruri cap-coada numai bune de citit si din care sa devina experti! Daca era asa simplu atunci toti ajungeam asa. Insa lucrurile sunt ceva mai complexe, tu trebuie sa structurezi informatia existenta la tot pasul, sa studiezi programare generala mai intai apoi sa te specializezi pe un API, pe ce framework doresti ori are cautare. Site-urile cu joburi iti indica pe acolo ce vor angajatorii de la tine in materie de tehnic insa nu poti sari in ocean fara sa stii sa inoti (nu-i suficient sa zici ca te apuci sa studiezi nu stiu care instrument cand n-ai baza, inclusiv teoria, pusa la punct ca sa intelegi acea unealta). Ca atare, ia-o treptat ca in liceu, cu teoria numerelor, cu algoritmica, cu un limbaj oarecare sa pui in practica cele studiate, si dupa ce-ti ies pe nas invartitul acelor povesti, singur te vei lumina care iti va fi calea. Si asta dureaza cel putin 1 an de lucru intens.
Bine zis, bravo! Corect!

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 CTU99, on 08 octombrie 2016 - 02:34, said:

sa ma asigur ca nu imi lipsesc cunostinte la momentul cautarii job-ului.

un director

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
programare sau web design?

#7
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 cristirg, on 08 octombrie 2016 - 06:17, said:

programare sau web design?
Dezvoltare de aplicatii web dinamice. Back-end si front-end.

Edited by CTU99, 08 October 2016 - 07:49.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Web din programarea ta tine de un API ca sa zic asa. Ca atare, "programare" e cuvatul cheie (web, server, desktop, smartphone etc. mai putin conteaza acum), API-uri ai sa le tot schimbi in viata profesionala.

Edited by neagu_laurentiu, 08 October 2016 - 07:57.


#9
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 CTU99, on 08 octombrie 2016 - 07:48, said:


Dezvoltare de aplicatii web dinamice. Back-end si front-end.
Fix dezvoltare de aplicatii web dinamice back-end si front-end.
Tu intrebi asa: daca vrea sa ma angajez zugrav ce trebuie sa stiu? Zugraveala, logic, nu?!

Sau n.aveai somn de ai postat asta?

#10
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Ok. Până acum m-am gândit la următoarea cale:

Pasul 1. Întâi învăţ algebră.
Pasul 2. Apoi, învăţ programare liniară (aleg C).
Pasul 3. Apoi, învăţ programare orientată pe obiecte (aleg C++).
Pasul 4. Apoi, expresii regulare.
Pasul 5. Apoi, design patterns.
Pasul 6. Apoi, sql şi normalizare baze de date.
Pasul 7. Apoi, html4, html5, şi css.
Pasul 8. Javascript şi jQuery.
Pasul 9. SEO.
Pasul 10. Administrare server linux (aleg CentOS, Debian, vi și nano).
Pasul 11. bash şi Python.
Pasul 12. Administrare server mysql.
Pasul 13. Limbajul PHP, liniar şi oop.
Pasul 14. Securitate în PHP.
Pasul 15. Un framework PHP.
Pasul 16. Dezvolt acasă 10 proiecte, 10 aplicaţii web dinamice, complete, fără să utilizez un framework, tot codul să fie scris de mine de la zero, și să știu să modific orice oricând.
Pasul 17. Caut job online (cu titluri ca "programator web" sau "programator php").

Întrebări:

Q1. Cum învăţ programare? Aceasta e o întrebare care o am de mult timp, dar tot nu am găsit un răspuns, o cale, un ghid, o soluţie. Mi-ar trebui o sugestie pentru o cale sau un ghid, că nici nu ştiu cu ce să încep. neagu_laurentiu, mă poţi ghida tu? Recomanzi să încep cu teoria numerelor şi algoritmi? Poţi detalia mai specific o cale, un ghid, ca să ştiu foarte clar ce am de făcut? Şi nu prea înţeleg de pe Wikipedia ce e un API, dar cred că după ce o să utilizez unul, sigur o să înţeleg ce e.

Q2: E ceva care nu e în regulă la această cale listată mai sus? Lipseşte ceva? E eficientă ordinea paşilor?

Q3: Acum 2 sau 3 ani, am încercat să învăţ limbajul php, şi am observat că deşi ştiu limbajul php, totuşi nu ştiu să dezvolt aplicaţii web cu el. Şi numai după ce vedeam cum au făcut alţii, ştiam şi eu să fac. Şi tot ce făceam în aplicaţia mea, era copiat de la alţii, şi îmi era dificil să modific ceva fiindcă nu era codul meu scris de mine, era codu altuia gândit de altu. Iar când vreau să dezvolt o mică parte dintr-o aplicaţie web, mă blochez chiar şi la chestii simple. Adică nu ştiu cum să fac acel task până la capăt, mă blochez şi nu pot continua. Task-uri foarte simple ştiu să le fac, dar în momentul când am un task puţin mai complicat, m-am blocat. Cum să fac în aşa fel încât să ştiu să fac orice task necesar pt a termina o aplicaţie web, fără să mă blochez?

Edited by CTU99, 09 October 2016 - 01:36.


#11
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 CTU99, on 08 octombrie 2016 - 07:48, said:

Dezvoltare de aplicatii web dinamice. Back-end si front-end.
back-end:
- LAMP stack: linux, apache, mysql, php
- linux: bash, cateva comenzi ca chmod, chown, ls
- apache: httpd.conf, .htaccess,
- mysql: CRUD si optimizari
- php: cam tot, plus ceva framworkuri poate, ca CodeIgniter, Laravel, Symphony
- intelegere TCP-IP, REST, arhitectura client server
- CURL

front-end:
- html
- css plus sass eventual, mai tarziu
- javascript si ceva frameworkuri gen jquery, si apoi react/angular

- un IDE bun gen Netbeans

- probabil git, in orice companie va fi folosit

Intrucat lista e lunga si sigur am uitat ceva, te sfatuiesc sa alegi doar una din ele, si sa te hotarasti daca vrei sa fii front-end sau back.
E mai simplu si poate reusesti sa nu innebunesti invatand

 CTU99, on 09 octombrie 2016 - 01:20, said:

Ok. Până acum m-am gândit la următoarea cale:

Pasul 1. Întâi învăţ algebră.
Pasul 2. Apoi, învăţ programare liniară (aleg C).
Pasul 3. Apoi, învăţ programare orientată pe obiecte (aleg C++).
Pasul 4. Apoi, expresii regulare.
Pasul 5. Apoi, design patterns.
Pasul 6. Apoi, sql şi normalizare baze de date.
Pasul 7. Apoi, html4, html5, şi css.
Pasul 8. Javascript şi jQuery.
Pasul 9. SEO.
Pasul 10. Administrare server linux (aleg CentOS, Debian, vi și nano).
Pasul 11. bash şi Python.
Pasul 12. Administrare server mysql.
Pasul 13. Limbajul PHP, liniar şi oop.
Pasul 14. Securitate în PHP.
Pasul 15. Un framework PHP.
Pasul 16. Dezvolt acasă 10 proiecte, 10 aplicaţii web dinamice, complete, fără să utilizez un framework, tot codul să fie scris de mine de la zero, și să știu să modific orice oricând.
Pasul 17. Caut job online (cu titluri ca "programator web" sau "programator php").

Întrebări:

Q1. Cum învăţ programare? Aceasta e o întrebare care o am de mult timp, dar tot nu am găsit un răspuns, o cale, un ghid, o soluţie. Mi-ar trebui o sugestie pentru o cale sau un ghid, că nici nu ştiu cu ce să încep. neagu_laurentiu, mă poţi ghida tu? Recomanzi să încep cu teoria numerelor şi algoritmi? Poţi detalia mai specific o cale, un ghid, ca să ştiu foarte clar ce am de făcut? Şi nu prea înţeleg de pe Wikipedia ce e un API, dar cred că după ce o să utilizez unul, sigur o să înţeleg ce e.

Q2: E ceva care nu e în regulă la această cale listată mai sus? Lipseşte ceva? E eficientă ordinea paşilor?

Q3: Acum 2 sau 3 ani, am încercat să învăţ limbajul php, şi am observat că deşi ştiu limbajul php, totuşi nu ştiu să dezvolt aplicaţii web cu el. Şi numai după ce vedeam cum au făcut alţii, ştiam şi eu să fac. Şi tot ce făceam în aplicaţia mea, era copiat de la alţii, şi îmi era dificil să modific ceva fiindcă nu era codul meu scris de mine, era codu altuia gândit de altu. Iar când vreau să dezvolt o mică parte dintr-o aplicaţie web, mă blochez chiar şi la chestii simple. Adică nu ştiu cum să fac acel task până la capăt, mă blochez şi nu pot continua. Task-uri foarte simple ştiu să le fac, dar în momentul când am un task puţin mai complicat, m-am blocat. Cum să fac în aşa fel încât să ştiu să fac orice task necesar pt a termina o aplicaţie web, fără să mă blochez?
Lista ta e un ideal greu de atins, mai bine uita-te la a mea ca e mai simpla.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Eu nu ti-as recomanda sa mergi pe calea LAMP-ului pentru back-end. Sansele sa dai peste cod mizerabil sunt prea mari, iar PHP-ul, la cate modificari a suferit dealungul anilor (cate o idee preluata de aici, una de dincolo) nu mi se pare un limbaj ideal pentru incepatori.

Asadar, recomand:

  • Iei un limbaj procedural (ex C) si inveti bazele. Sa intelegi ce e if, while, ce e o functie, o structura de date si cum rezolvi probleme de baza
  • Treci la C# si incepi sa procesezi Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework. Limbajul e curat, puternic si acompaniat de un framework bogat. Cartea e vasta, iti perzinta si o introducere in OOP si diverse detalii ale frameworkului (ex. cum interoghezi o baza de date). Ultimele 2 parti (WPF si ASP.NET WebForms le poti sari pe moment)
  • Odata ce te-ai familiarizat cu limbajul si intelegi ce e o aplicatie, citesti ce inseamna HTTP si treci la frameworkul web: Pro ASP.NET MVC 5
  • In paralel inveti si HTML/CSS sa poti afisa chestii pe ecran. Cat de mult vrei sa te avanti in partea client-side... depinde de tine.
  • Inevitabil, dar nu neaparat, te vei lovi si de baze de date relationale. Oracle si SQL Server sunt adesea folosite in lumea firmelor cu date serioase. MySQL mai mult pentru chestii marunte. Mai exista si o cu totul alta categorie de baze de date, non-relationale
  • Securitate in domeniul web - asta o aplici indiferent de limbajul/frameworkul folosit

Odata ce intelegi conceptele te poti adapta usor si la alta limbaje/frameworkuri

Edited by dani.user, 09 October 2016 - 10:06.


#13
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006

 CTU99, on 08 octombrie 2016 - 02:34, said:

As vrea sa lucrez ca programator web, dar inainte sa ma asigur ca am toate cunostintele necesare pentru a lucra in acel domeniu. As vrea o lista cu tot ce e necesar sa stiu sa fac, inainte sa incep sa caut job-ul. Ma gandesc ca aceasta lista ma va ajuta sa ma asigur ca nu imi lipsesc cunostinte la momentul cautarii job-ului.
Trebuie sa ii explici angajatorului cat de mult iti dorest sa lucrezi ca un dala de face siteuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate