Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Am probleme cu sobolanii

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
daca te musca un sobolanoi de 1kg te-ai dus la propriu

#56
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Intr-o vreme aveam probleme cu soarecii...nu stiu de unde (nu stiam...) aparusera.Intr-un final am aflat ca in curtea vecina unul tinea nu 's ce prin beci.
Nu doresc sa fac misto nici nu stiu daca e solutia potrivita  (cu siguranta Dvs. cautati o rezolvare imediata...) dar la noi totul s-a rezovat cu ,,ajutorul,, ariciului.A adus cineva unul...rezolva treaba in timp.Face curat.Isi facuse un culcus unde statea peste zi.Seara  cam la vremea cand se insereaza iesea si misuna prin toate partile pana dimineata.Bineinteles este vorba de curte , gradina.La bloc cu siguranta este dificil...

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpetre69, on 07 octombrie 2016 - 13:01, said:

eu tot pe pisici as miza
Sau caine soricar... am eu unul.. imi piere chieful cand imi aliniaza sobolanii pe pres la usa.

#58
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Fa ceva amestecatura cu sticla pisata. Garantat. ;)

In copilarie ii prindeam in curse, ii stropeam cu spirt si le dadeam foc. A fost o perioada cand mirosea a gratar in cartier...

#59
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

View PostHaterNr2, on 07 octombrie 2016 - 20:02, said:

daca te musca un sobolanoi de 1kg te-ai dus la propriu
Am fost muscat de lupi,sacali,pisici salbatice,cartite,ciobanesc german,si multe alte chestii din padure in cei peste 15 ani de activitate ca vanator si uite ca nam nik..

Edited by EventHorizon, 07 October 2016 - 21:41.


#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi ca de te prind astia de la ONG-uri ca omori bietele sufletele vin cu televiziunea pe tine. Sunt animale si aia la fel ca maidanezii. Eu zic sa i ihranesti, saii deparazitezi, le faci baita si poate se acomodeaza si poti sa ii tii in casa macar iarna.
  Solutia ideala e un caine care ii prinde. Vezi ca pe la tara toata lumea are. Nu sunt de rasa sunt niste maidanezi mai mici care ii prind instictiv. Tata avea unul care doar ii fugarea si daca ii ajungea ii ciupea si le dadea drumul. Asa ca am prins unul in cursa si i-am inchis pe amandoi in debara. Problema lor cum se descurca. In 10 min a iesit cutulache victorios cu sobolanul in gura. De atunci nu le mai da drumul, cum il prinde e pe el.
In general cainele trebuie ajutat sa ii poata prinde. Sobolanii circula pe trasee fixe. Intai le blochezi traseele cu table placaje, orice si pe urma ii starnesti din locul unde sunt, in felul asta catelul reuseste sa ii prinda, altfel vor fugi si se vor ascunde iar inainte sa apuce catelul sa prinda ceva. Ocazional ii mai surade norocul si mai prinde cate unul neatent. Il intinde frumos pe prag, se pare ca e fixul lor sa iti aduca sobolanii morti pe prag sa vezi ca au muncit, ca aproape toti fac la fel.

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View PostEventHorizon, on 07 octombrie 2016 - 21:38, said:

Am fost muscat de lupi,sacali,pisici salbatice,cartite,ciobanesc german,si multe alte chestii din padure in cei peste 15 ani de activitate ca vanator si uite ca nam nik..
Povesti vantaoresti.. Cu balenele nu ai inotat?

#62
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Dacă tot stai la curte cumpăra niște pichiri, sunt cam gălăgioase dar garantat vei scăpa de șobolani.

#63
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Si eu am avut ,sau poate mai am,probleme cu sobolanii.Ca in cazul tau,si la mine trotuarul s-a tot ridicat iar curtea a ramas sub nivelul lui.In urma cu multi ani,am vazut sub gard o gaura din pamant si m-am gandit imediat ca pe acolo ar veni sobolanii.Asa era,fiindca am pus in cateva seri in  gaura perinite din acelea colorate ptr sobolani si pana a doua zi ele dispareau.Aveam pe vremea aceia un caine care prindea sobolani,dar erau asa multi incat nu facea fata.Vedeam de multe ori cum treceau prin curte,urcau pe gard,ce mai,erau familiarizati cu decorul,mai ales ca in apropierea curtii mele erau pubelele cu gunoi si cred ca acolo era centrul  activitatii lor.
Mi-a venit  atunci o idee care s-a dovedit a fi buna,cel putin pentru a-i opri sa mai vina prin gaura de sub gard.Am pus in gaura bucati dintr tulpina unui  traandafir pe care l-am taiat primavara.Avea niste tepi foarte mari si ascutiti,am taiat bucati de 20-25 cm din  tulpinile lui si le-am indesat cate au incaput.Cred ca vreo 2 ani nu au mai venit pe acolo,dar dupa aceea,incet,incet am vazut betele date la o parte si in anul viitor am pus altele, care sunt si acum acolo.Intre timp cainele a murit si am adoptat de pe strada 2 pisici  care nu stiu daca au vreun rol in lupta cu sobolanii,dar de cand le am ,am mai vazut un singur sobolan in curte ,ascuns sub niste frunze si ele,cele doua mate,ii dadeau tarcoale cand pe o parte,cand pe alta,in final sobolanul a fost omorat cu o lopata.
Am citit undeva ca acolo unde miroase a urina de pisica,sobolanii nu mai stau.Acesta a fost unul din motivele pentru care am acceptat pisicile.
Ai mai putea chema de la primarie sa deratizeze curtea ta,lucru pentru care va trebui sa platesti,dar sincer nu stiu cat de eficient va fi.A,si inca ceva:pisicile mele nu mananca pernitele colorate cu otrava pentru sobolani.

#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmagaenea, on 16 octombrie 2016 - 15:29, said:

Dacă tot stai la curte cumpăra niște pichiri, sunt cam gălăgioase dar garantat vei scăpa de șobolani.
Pirchițe vrei sa zici? Are vecina-mea o perechie. Li se rupe la sobolani de ele.

#65
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
fix aceeasi cusca avem. manipulata cu manusi de unica folosita, oparita inainte de fiecare utilizare. momeala - ceva afumat, ca e cas, ca e sunca (asta am pus si a mers, vreo 8 sobolani in 10 zile). daca vezi gaurile pe unde ies, pune in ele cioburi si dejectii de la caini. tot cu dejectii poti face cordon/bariera la 10 cm de iesirea din gauri. strange tot ce pot manca ei din curte, atentie la pubela, sa fie inchisa bine. pisicile nu fac fata decat la puii de sobolani, de cei altoiti nici nu se apropie. insa exista caini care ii prind - gen teckel, pinscher. nici ei nu fac fara cand sunt foarte multi sobolani.

#66
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Cum ati scapat de ei?
Am descoperit si eu musafiri. Am pus pliculete de otrava si am descoperit si o gaura.
Acum, am acoperit gaura cu pamant si inainte am aruncat un plic de otrava. Da acu ma fandesc ca daca ala moare acolo se impute....
Cum il pot scoate din galerie? Fum? Apa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate