Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Am probleme cu sobolanii

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Bros, asta e solutia.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Ha ha, eu am probleme cu "sobolnani" care pun otrava.

Mi-a venit o idee buna pentru aia care nu-si aduna kk de la caine de pe strada: Le punem anunturi sa dat cu otrava pentru sobolani.

 e_bulu, on 07 octombrie 2016 - 13:32, said:

Bros, asta e solutia.
care ?

Edited by arg, 07 October 2016 - 13:37.


#21
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016
http://www.descopera...imuni-la-otrava

#22
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008

 arg, on 07 octombrie 2016 - 13:36, said:

Ha ha, eu am probleme cu "sobolnani" care pun otrava.

Mi-a venit o idee buna pentru aia care nu-si aduna kk de la caine de pe strada: Le punem anunturi sa dat cu otrava pentru sobolani.


care ?

Asa se numeste produsul BROS,gasesti si in kaufland. http://www.evasion.r...SOBOLANI-250-G/

#23
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Piticaniile alea de granule sunt pentru soricei. Sobolanii vor ceva mai consistent.

#24
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

 florinbad, on 07 octombrie 2016 - 13:47, said:

Piticaniile alea de granule sunt pentru soricei. Sobolanii vor ceva mai consistent.
Am gasit ceva..
http://www.semintepl...llets-1-kg.html

Merge la sigur

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.zenivers.ro/wp-content/uploads/2015/11/Ce-inseamna-cand-visezi-sobolani-sau-soareci-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cand sobolanii ajung sa aiba dimensiunile unei pisici maidaneze, greu de crezut ca pisicile se vor incumeta sa vaneze dihaniile...
initiator, spuneai ca ai turnat ciment. trebuia sa pui si cioburi de sticla atunci cand ai preparat amestecul, stiu ca asa se procedeaza daca vrei sa-i impiedici sa roada...
ai mai putea sa pui lat (din sarma sau fir pescaresc) la iesirea din fiecare vizuina/gaura. dar nu stiu daca ar avea succes/randament aceasta metoda.

#27
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
eu m-am pricopsit odata cu un soricel mai mic in portbagajul masinii. Declansa noaptea alarma de ma injurau toti vecinii. Am pus otrava din aceea sub forma de bobite rosii o gaseam rontaita dar soarecele tot nu murea (declansa alarma de a trebuit la un moment dat sa decuplez bornele bateriei) L-am carat cu mine si la mare, dupa 7 zile ne-am intors in bucuresti  el tot declansa alarma .... chiar nu mai stiam ce sa mai fac.

Frate-miu mi-a dat solutia salvatoare ... exista lipici special pentru prins soareci. il intinzi pe niste cartoane dar pui si ceva pietre pe carton asa pe margine sa nu plece cu tot cu carton. Eu am cumparat si lipici dar si capcane cu lipici.  Prima capcana cu lipici cind am vrut sa o montez am rupt-o si ca sa nu o arunc am pus-o in portbagaj asa rupta cu niste pietre pe margine.

Surpriza frate dupa doua zile am gasit soarecu prins acolo pe lipiciul ala.

Ia lipici daca zici ca nu ai alte animale care se pot prinde in capcana.
Multa Bafta

Edited by obionekenobi, 07 October 2016 - 14:10.


#28
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

 corinadaniela, on 07 octombrie 2016 - 14:05, said:

cand sobolanii ajung sa aiba dimensiunile unei pisici maidaneze, greu de crezut ca pisicile se vor incumeta sa vaneze dihaniile...
initiator, spuneai ca ai turnat ciment. trebuia sa pui si cioburi de sticla atunci cand ai preparat amestecul, stiu ca asa se procedeaza daca vrei sa-i impiedici sa roada...
ai mai putea sa pui lat (din sarma sau fir pescaresc) la iesirea din fiecare vizuina/gaura. dar nu stiu daca ar avea succes/randament aceasta metoda.
Anul trecut am prins unul in casa si nu a mai avut scapare..
Sa repezit la mine si l-am ucis cu o arbaleta...Avea 860 de grame..
Nu am mai vazut in viata mea asa ceva.Astia cu care ma confrunt eu acum au 200-300 de grame..

Edited by EventHorizon, 07 October 2016 - 14:13.


#29
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Lipici pt soareci, aia e solutia. E ceva gen fosforul alb, armele chimice moare in chinuri absolute sobolanul dar functioneaza. Am vazut sobolan mort fara blana.
Eu dintotdeauna am avut ~3 pisici in medie. Stau la tara, la munte, nu ma confrunt in nici un caz cu problemele masive din bucuresti, cand erau student mergeam cu masina prin regie si vedeam sobolani traversand strada. Dar cand am simtit pisicile depasite de situatie, cand era numai una de exemplu, lipiciul a fost grozav. A trebuit de 2 ori sa dezlipesc pisica dar a ramas vie si fara nici o problema. Odata m-am dezlipit si pe mine. Posted Image
http://www.roinsect....-sobolani/13/55
Gasesti la toate farmaciile veterinare. Personal nu am folosit niciodata otravuri sau capcane violente pt a nu-mi rani pisicile dar lipiciul a functionat.
Pisica, depinde de pisica, sunt care nu au nici o treaba cu vanatul si sunt pradatori absoluti, am/am avut pisici care stateau pe gard la 2 metri inaltime si sareau pe soarece sau pe pasari. Oricum pt ele e doar sport, n-am vazut matza sa il si manance.
Impreuna cu vecinul meu (ca si pisicile lui isi fac veacul pe la mine) avem 8 pisici si tot mai vin cu cate un soarece din cand in cand deci de eradicat complet nu prea ai cum.

Edited by SpeedDemon, 07 October 2016 - 14:16.


#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

 EventHorizon, on 07 octombrie 2016 - 12:44, said:

am turnat ciment acum 2 ani pe langa gard exact din aceasta cauza dar au ros acel ciment.

Daca te-ai fi gandit sa prepari amestecul ala de nisip si ciment asezonat cu multa sticla sparta in cioburi, n-ar mai fi ros nimic :)

#31
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

 argonaut, on 07 octombrie 2016 - 14:14, said:


Daca te-ai fi gandit sa prepari amestecul ala de nisip si ciment asezonat cu multa sticla sparta in cioburi, n-ar mai fi ros nimic Posted Image
Daca...Bine zis.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Tot la ciment cu cioburi ajungi.

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 EventHorizon, on 07 octombrie 2016 - 14:19, said:

Daca...Bine zis.

pai si ce te impiedica sa repeti operatiunea, folosind de data aceasta amestecul corect ? :-)
omule, dar tu traiesti periculos, bag seama. nu oricine are arbaleta in casa, sa stie s-o foloseasca, s-o aiba pregatita pentru actiune :-).

#34
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

 corinadaniela, on 07 octombrie 2016 - 14:40, said:

pai si ce te impiedica sa repeti operatiunea, folosind de data aceasta amestecul corect ? :-)
omule, dar tu traiesti periculos, bag seama. nu oricine are arbaleta in casa, sa stie s-o foloseasca, s-o aiba pregatita pentru actiune :-).
Am fost vanator Posted Image

PS: Imi e lene,e frig afara,si nu prea am bani..

Edited by EventHorizon, 07 October 2016 - 14:53.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 EventHorizon, on 07 octombrie 2016 - 14:49, said:

Am fost vanator Posted Image

PS: Imi e lene,e frig afara,si nu prea am bani..

Da dar ai mii de sobolani.....

#36
EventHorizon

EventHorizon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2016

 arg, on 07 octombrie 2016 - 15:00, said:

Da dar ai mii de sobolani.....
Nu sunt mii..Sunt cateva zeci care ies noaptea si ziua afara.
Acum nu am mai lasat pic de mancare pe afara si in casa nu au acces..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate