Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

RX100 Mark V

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
https://www.dpreview...ot-rx100-mark-v

-obturator 100% electronic 1/32000s;
-315 puncte de focalizare cu detectie de faza;
-24 fps cu autofocus si buffer de 150 de cadre JPEG+RAW (probabil limita este data de capacitatea bateriei);
-video 4k, mod "slow-motion" cu 960 fps timp de 8 secunde;
-focalizare ultra-rapida (in 0.05s spune Sony);
-obiectiv F1.8-2.8 cu focala 24–70 mm echiv. in formatul 35mm .
-senzor de 1" cu 20Mp.
-baterie care tine 220 de cadre. Este singura specificatie dezamagitoare. De ce oare este atat de greu sa faci o baterie mai buna ?


O camera completa, cu specificatii de top. Sunt convins ca si calitatea imaginii este excelenta asa cum este si la modele anterioare.
Pretul de lansare - 1000$.
Scoate Sony camere pe banda rulanta. RX100 este o serie reusita.

Edited by katran, 07 October 2016 - 09:22.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru ca nu a reusit nimeni sa faca o baterie reusita.
Si aici ma refer la firmele de baterii, nu la Sony sau Apple.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Presupun ca cei care merg mai mult de-aiurea (de au nevoie de o camera mai buna dar nu sint pe linga casa sau masina sa poata sa care orice camera "serioasa" au) deja au 322843281 powerbankuri USB de toate marimile. Mi se pare ok, oricum mai bine decit sa ai n camere si sa gasesti exact n-1 din incarcatoare (spun asta pentru ca exact acum am problema asta si e extrem de frustrant, a trebuit sa incarc doi acumulatori de Canon cu o improvizatie!).

In rest cu zoom sub 3x ... nu vreau sa deschid vreo polemica dar serios am avut RX100 II si G7 X ... fac poze cu mobilul. Stabilizare, o lentila (oarescum) luminoasa si un senzor bun (nu mai spun display, GPS, etc - in general chiar mai bune ca in camere) se gasesc in destule telefoane acum. Daca vor sa faca ceva trebuie sa aduca ceva serios in plus.

#4
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
asta cu "RX100 II si G7 X ... fac poze cu mobilul" imi spune mai mult despre ce asteptari, din punct de vedere calitativ, ai tu de la o imagine si nu despre aparat. Nu e nimic rau in asta, dar pentru multa lume ce poate sa faca un telefon nu e comparabil ce poate sa faca un aparat cu senzor de 1"

Fiind spuse toate astea, ca posesor de RX100 Mk1 de multi ani de zile, inca nu am gasit un succesor care sa ma convinga sa fac upgrade, si mici Mk5 nu reuseste. Da, are multe facilitati in plus la partea de filmare,conectivitate si obiectivul e mai luminos,iar ca imagine poate un stop avantaj la ISO mare. dar pentru o camera de clatorii, care o tii in buzunar zi o scoti doar la nevoie, Mk1 inca isi face treaba excelent la 1/3 din pret(si poate chiar mai ieftin acum)

Edited by Sinisther, 07 October 2016 - 10:25.


#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postf300, on 07 octombrie 2016 - 09:54, said:

Daca vor sa faca ceva trebuie sa aduca ceva serios in plus.


Mai citeste o data specificatiile de mai sus si anunta-ne si pe noi cand apare primul telefon care le are.
Mai serios de atata in anul 2016 ce vrei sa faca ?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am spus: zoom mai serios. Calitatea imaginii nu e un argument, sint destule telefoane (e drept mai noi) care bat RX100 in mai toate conditiile. Daca era vorba de ergonomie, faptul ca ai ceva flexibilitate ca n-ai CHIAR o singura diafragma, ca (la unele camere de genul asta) ai ND filter, ok - normal ca sint ceva argumente pentru o camera dedicata. Dar nu fenomenale. Diferenta mare posibila pentru camera e in obiectiv. Altminteri un senzor excelent poti pune si in telefon.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai serios poate insemna lucruri diferite pt oameni diferiti.

Pt. cineva un obiectiv mai serios poate insemna 8.8 - 33 cu f 0,5 la 33, sau macar f 0.7 ( in loc de 8,8-25,7 f 1.8-2.8) , iar pt. altul poate insemna un zoom cu tzaspe X...

Edited by loock, 07 October 2016 - 11:37.


#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postf300, on 07 octombrie 2016 - 10:43, said:

Altminteri un senzor excelent poti pune si in telefon.

Da, dar care este pretul ? Daca faci un telefon cu senzor mare care costa mai mult de 1200 de Euro n-am facut nimic.
Exista un singur telefon facut de Panasonic care are senzor de 1" si care a avut un pret de lansare mai mare decat RX100 (cred ca vreo 1300 Eur).

Toate celelalte telefoane au senzor minuscul ( 1/2.6") care ia bataie in orice conditii de la o compacta precum RX100. Nu mai spun nimic de DOF, viteza de focalizare, viteza scriere memorie, ergonomie...etc. Toate celelalte telefoane (mai putin acest Panasonic) nu se preteaza la uz profesional. Vorbesc din "testatelea".

Mi-am dorit mult un telefon care sa faca poze ok pentru uz profesional pentru situatii speciale cand nu e voie cu aparate foto.  Acel telefon de la Panasonic este singurul care s-ar preta doar ca are obiectiv F/2.8 si costa enorm.
A trebuit sa ma resemnez si sa mai astept 4-5 ani. Poate incep sa scoata telefoane si mai bune la pret rezonabil.

Pentru uz personal si fara pretentii de poze care sa arate perfect la 100%, un telefon mobil mai scumput este super ok. Din anumite puncte de vedere (culori, jpeg, usurinta in a obtine anumite rezultate, portabilitate, mod panorama si HDR) bate intr-adevar chiar si camerele avansate.

Edited by katran, 07 October 2016 - 11:48.


#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View PostSinisther, on 07 octombrie 2016 - 10:24, said:

Fiind spuse toate astea, ca posesor de RX100 Mk1 de multi ani de zile, inca nu am gasit un succesor care sa ma convinga sa fac upgrade, si mici Mk5 nu reuseste.

Spune-mi, te rog, seria RX100 are aceeasi problema cu seria RX10? Adica in timpul inregistrarii video (movie, manual mode) nu functioneaza (e dezactivata) re-focusarea prin apasarea pe jumatate a butonului de declansare.

Sunt in cautarea unei camere video si am dat de problema asta in magazin, testand una. Pur si simplu nu-mi vine sa cred ca o camera la banii astia e construita asa.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Era sa zic ca sigur merge sa atingi ecranul pe zona pe care o vrei focusata dar $@#%@%@$!$@##@!! astia sint seriosi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate