Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Intrebare escala (bagaje)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Salut,
Pentru un zbor Bucuresti Bangkok, 1 escala la Istanbul cu Turkish Airlines, bagajele se trimit direct la destinatie ? Am citit aici "http://forum.softped.../"  detaliile, insa nu stiu daca Turkish Airlines e compane low-cost sau nu. Dupa wikipedia, nu e, dar nu pot sa ma bazez pe wikipedia si nici nu stiu cum/unde sa intreb inainte sa cumpar biletul.
Intreb pentru ca multe zboruri Bucuresti Bnagkok au intre 15-24h+, in timp ce ofertele cu Turkish, OTP-BKK ar fi sub 12 ore, deci si timpul de asteptare intre zboruri este foarte mic (90 de minute). Daca nu trimit bagajul direct catre destinatia finala am inteles ca, in general, daca intarzie zborul initial, pierzi conexiunea si trebuie cumparat alt bilet, deci e un aspect important.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.:)

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Iti ajung bagajele direct la Bangkok

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Nu este lowcost. In plus este membra a StarAlliance. In mod obisnuit transferul de bagaje intre companiile din alianta se face automat.
N-am zburat cu ei dar am zburat cu companiile din FlyingBlue chiar si 3 zboruri legate si n-am avut vreo problema cu bagajele in timpul escalelor (aka le-am vazut doar la destinatie).

Edited by Toxic00, 06 October 2016 - 20:59.


#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmufa, on 06 octombrie 2016 - 20:52, said:

Iti ajung bagajele direct la Bangkok
Dar foarte posibil nu odata cu tine, tinand seama de timpul foarte scurt intre avioane. Personal as zbura cu Qatar Airways, 4.5 ore Buc-Doha, alte cca 7 ore Doha-BK

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostN1CKH0LAS, on 06 octombrie 2016 - 20:47, said:

Salut,
Pentru un zbor Bucuresti Bangkok, 1 escala la Istanbul cu Turkish Airlines, bagajele se trimit direct la destinatie ? Am citit aici "http://forum.softped...  detaliile, insa nu stiu daca Turkish Airlines e compane low-cost sau nu. Dupa wikipedia, nu e,

Cred ca glumesti... Turkish Airlines e una dintre cele mai bune companii aviatice din lume. Normal ca iti ajung bagajele la destinatie.

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Gluma zilei, Turkish low cost. E la o clasa diferenta de Flying Blue, adica Air france ul. Pe Turkish ai mancare, nu snack, chiar si pe Istanbul-Otopeni

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmufa, on 06 octombrie 2016 - 20:52, said:

Iti ajung bagajele direct la Bangkok
Ajung la Bangkok, insa nu DIRECT. Nu au cursa directa doar pt bagaje Bucuresti-Bangkok
In multe cazuri cu intarziere, ca nu au aceleasi conexiuni.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postleventebest, on 06 octombrie 2016 - 21:10, said:

Pe Turkish ai mancare, nu snack,
Pe multi care i-am auzit ca au vrut altceva decat mancare, adica spatiu si comfort nu prea erau incantati; acuma fiecare face cum cred

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Turkish face eforturi sa fie linie premium.
E mult peste al nostru Tarom.

Teoretic bagajele trebuie sa ajunga cu tine, direct la destinatie.
Practic, e bine sa ai minim un rand de haine in bagajul de mana, oriunde pleci in vacanta.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Direct bkk

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Depinde ce noroc ai. Eu am patit asa:

Zbor Bucuresti - Istanbul - Dubai, Tarom + Emirates. In Istanbul am avut tot 90 min. escala, mi-a ajuns bagajul de cala in Dubai cu avionul cu care am aterizat.
Zbot Bucuresti - Istanbul - Dubai - Singapore, aceleasi 90 min. escala in Istanbul, si escala de 120 min. in Dubai. Acelasi Tarom + Emirates + Emirates. In Singapore mi-a ajuns bagajul de cala la doua zile dupa aterizare. N-am idee daca s-a ratacit in Istanbul sau in Dubai. Emirates mi-a platit 60 de dolari singaporezi pe zi, si in momentul in care bagajul meu a sosit in Singapore, mi l-au adus la hotel.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Intarzierea bagajelor se intampla destul de des la escalele prin istanbul,.....chiar si la escale lungi te poti trezi cu asa ceva
Si banuiesc ca au sortare automata la ditamai aeroportul


#13
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image Daca se intampla sa aiba intarziere, despre cat timp vorbim, in medie ? Exista vreo metoda pentru a verifica daca pur si simplu intarzie o ora sau s-au pierdut si intarzie cateva zile ? Pana acum am calatorit doar in Europa si nu mi se parea mare problema nici daca se pierdeau de tot, dar cand e vorba despre alt continent, trebuie sa intreb si astfel de detalii.

Later edit: multumesc balauru69 si petre69, am postat inainte sa citesc si reply-urile voastre. Da, biletle pe care le-am gasit au escala in Istambul, deci din ce spui tu nu ar fi de bine. Sunt obligati sa iti aduca bagajele la hotel, daca intarzie sau sunt pierdute, (cum s-a intamplat la tine) sau pot sa te puna tot pe tine sa mai faci un drum dus-intors pana la aeroport ?

Edited by N1CKH0LAS, 06 October 2016 - 22:38.


#14
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu stiu, dar cred ca ti le vor aduce la hotel, in cazul in care ai ghinion. Vezi cat te costa la ei o asigurare de bagaj, sau ceva de genul asta. Dar eu nu mi-as face probleme. Ce-ti trebuie in BKK pentru o zi sau doua, poti lua in bagajul de mana.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostN1CKH0LAS, on 06 octombrie 2016 - 22:33, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image Daca se intampla sa aiba intarziere, despre cat timp vorbim, in medie ? Exista vreo metoda pentru a verifica daca pur si simplu intarzie o ora sau s-au pierdut si intarzie cateva zile ? Pana acum am calatorit doar in Europa si nu mi se parea mare problema nici daca se pierdeau de tot, dar cand e vorba despre alt continent, trebuie sa intreb si astfel de detalii.

Later edit: multumesc balauru69 si petre69, am postat inainte sa citesc si reply-urile voastre. Da, biletle pe care le-am gasit au escala in Istambul, deci din ce spui tu nu ar fi de bine. Sunt obligati sa iti aduca bagajele la hotel, daca intarzie sau sunt pierdute, (cum s-a intamplat la tine) sau pot sa te puna tot pe tine sa mai faci un drum dus-intors pana la aeroport ?

Nu exista sa intarzie O ORA, bagajele nu reusesc sa fie incarcate si atunci vorbim de cel putin o zi.
Bagajele calatoresc CU TINE.
Daca la escala o aburesti si nu reuseti sa te imbarci, avionul nu pleaca pana nu-ti scoate bagajele.

#16
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View PostN1CKH0LAS, on 06 octombrie 2016 - 20:47, said:

Salut,
Pentru un zbor Bucuresti Bangkok, 1 escala la Istanbul cu Turkish Airlines, bagajele se trimit direct la destinatie ? Am citit aici "http://forum.softped..., insa nu stiu daca Turkish Airlines e compane low-cost sau nu. Dupa wikipedia, nu e, dar nu pot sa ma bazez pe wikipedia si nici nu stiu cum/unde sa intreb inainte sa cumpar biletul.
Intreb pentru ca multe zboruri Bucuresti Bnagkok au intre 15-24h+, in timp ce ofertele cu Turkish, OTP-BKK ar fi sub 12 ore, deci si timpul de asteptare intre zboruri este foarte mic (90 de minute). Daca nu trimit bagajul direct catre destinatia finala am inteles ca, in general, daca intarzie zborul initial, pierzi conexiunea si trebuie cumparat alt bilet, deci e un aspect important.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.Posted Image
Da, bagajele se trimit direct la destinație și zboară în aceleași avioane cu tine. În unele aeroporturi chiar se anunță că dacă nu ești la poartă la timp, ți se refuză îmbarcarea și bagajele îți sunt debarcate din avion.
Nu, Turkish Airlines nu este low cost, nici prin intenție nici prin prețurile practicate. Am zburat o singură dată cu Turkish și n-a fost o experiență prea plăcută, ne-a dat de pământ de 3 ori până a pus avionul jos în Dubai, am zis că-l rupe. Totuși, asta era acum 10 ani așa că lucrurile poate au mai evoluat spre bine. Eu nu-i folosesc din cauza nepotrivirii zborurilor pe traseul meu, aș avea de stat ore întregi în Istambul între avioane și nici la preț nu sunt tocmai prietenoși.

Dacă e să aibă întârziere, e mai greu de recuperat ceva pe o durată așa de scurtă. La un zbor mai lung reușesc să recupereze destul de mult, dar la o oră între OTP și IST, mai greu. De obicei avionul celălalt te așteaptă, mai ales că n-o să fii singurul cu conexiunea respectivă. Problemele pot apărea la câtă importanță dă compania respectivă zborului tău. Și n-aș crede că OTP-IST e foarte sus pe lista de priorități, fiind o cursă mai "locală". Pe de altă parte, la cât de "aglomerat" e pe OTP, n-ar trebui să ai nici o problemă de ordin administrativ. E posibil să ai întârziere la decolare din cauza vremii, dar asta nu se poate evita altfel decât cu o bucată mai generoasă între avioane.

Dacă se întâmplă să pierzi unul dintre zboruri, se anulează rezervarea la zborul echivalent de întoarcere. Asta nu înseamnă că trebuie să cumperi alt bilet, ci doar că trebuie să-ți "facă loc" la zborul pe care ți-l rezervasei inițial sau altul. Mi s-a întâmplat să pierd zborul Jakarta - Kuala Lumpur, m-au pus la următorul peste o oră (așteptare între avioane de la 2:30 la 1:05 iar avionul cel nou a decolat și el cu o oră întârziere. În KL ne așteptau cu pancartă și ghid, am fost vreo 6 sau 7 persoane pentru zborul de Frankfurt, care ne-a așteptat special pe noi. Cum am intrat cu toții în avion, au închis ușile și au împins avionul de la poartă. Eram în delegație de 3 zile și nu am avut bagaj de cală, dar presupun că nu aveau cum să facă transferul în timp util. La întoarcere însă, a trebuit să alerg prin aeroport în KL după noul boarding pass și mi-au găsit loc cu 10 minute înainte de închiderea porții, din fericire la zborul cu care rezervasem inițial.

Zborurile dinspre Europa spre Asia de sud-est au cele mai rapide rute prin orientul mijlociu, din cauza poziționării. Sunt multe curse directe din Europa de vest (Frankfurt, Paris, Amsterdam, etc.) dar gândește-te că din punctul tău de vedere, te duci spre vest numai ca să ai de unde te întoarce. Cel puțin 3 ore de zburat efectiv se duc dracului așa. Cu turkish sau liniile concurente din Golf, zbori din prima în direcția potrivită.

În altă ordine de idei, zbor destul de des cu escală de 90 de minute în Doha și nu mi-au întârziat bagajele niciodată.

Călătorie plăcută!

Edited by buntzi, 07 October 2016 - 05:37.


#17
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View PostOctavian_SK, on 06 octombrie 2016 - 21:16, said:

Pe multi care i-am auzit ca au vrut altceva decat mancare, adica spatiu si comfort nu prea erau incantati; acuma fiecare face cum cred

Spatiul si confortul sunt limtate de aeronave, care sunt cam la fel la orice linie aeriana. Restul face diferenta
Calatoreste cu Tarom atunci, sa vedem ce confort ai, sau servicii. sau Alitalia, chiar si inainte de a deveni lowcost

"Turkish Airlines has been chosen as “Europe’s Best Airline” for the sixth consecutive years* in the 2016 Skytrax World Airlines Awards. Skytrax is the most respected global airline passenger survey organisation in the industry, its World Airline Awards described as “the Oscars of the aviation industry.” Six years running is a real accolade and demonstrates Turkish Airlines’ continued commitment to the passenger satisfaction and development within the industry."

Mai e ceva de zis?

Edited by leventebest, 07 October 2016 - 11:08.


#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTsunnnami, on 07 octombrie 2016 - 01:32, said:

Nu exista sa intarzie O ORA, bagajele nu reusesc sa fie incarcate si atunci vorbim de cel putin o zi.
Exista, depinde de frecventa avioanelor pe ruta respectiva


View Postleventebest, on 07 octombrie 2016 - 11:06, said:

Spatiul si confortul sunt limtate de aeronave, care sunt cam la fel la orice linie aeriana. Restul face diferenta
Serios? Ia mergi cu Qatar, Emirates, Etihad business iar mai apoi mergi cu Lufthansa, Iberia, Turkish sa vezi ce anume face diferenta ...mancarea e fix pix, cand o sa descoperi ca la clasa business de fapt ai scaune economy Posted Image . Repet, stiu oameni care au acordat credit Turkish dar a doua oara au zis pas, in nici un caz nu se inscriu la calitatea premium dpdvd al spatiului si confortului; chiar daca e acelasi tip de avion spatiul poate sa difere. Turkish e o companie de linie si atat, eu cand zbor mancarea e ultima mea grija

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate