Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Lenovo negociază preluarea diviziei de PC-uri a Fujitsu (Nikkei)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Lenovo negociază preluarea diviziei de PC-uri a Fujitsu (Nikkei)

rupul chinez Lenovo discută achiziționarea diviziei de PC-uri a Fujitsu, o tranzacție care ar permite companiei nipone să se concentreze pe serviciile IT și alte afaceri, a anunțat joi publicația niponă Nikkei, transmit Reuters și DPA.

Lenovo Group, cel mai mare producător de PC-uri, vrea să finalizeze tranzacția luna aceasta, aproximativ 2.000 de angajați ai Fujitsu urmând să se mute la Lenovo, susține Nikkei, fără a preciza sursa informației.
Finalizarea tranzacției ar face din Fujitsu a doua companie de asamblare a PC-urilor din Japonia, după NEC Corp. În 2011, Lenovo și NEC au format o societate mixtă.
Joi, acțiunile Fujitsu au urcat cu 7% în timp ce titlurile Lenovo au crescut cu 2%. Reprezentanții Fujitsu au declarat că iau în considerare diverse opțiuni pentru divizia de PC-uri, dar încă nu au luat nici o decizie.
În anul fiscal care s-a încheiat la 31 martie 2016, Fujitsu a livrat patru milioane de PC-uri, în special în Japonia dar a înregistrat pierderi de peste zece miliarde de yeni (96,5 milioane de dolari), din cauza concurenței venite din partea rivalelor din China și Taiwan, susține publicația niponă.
Vânzările de calculatoare personale pe plan global au scăzut timp de șapte trimestre consecutive, iar în perioada aprilie — iunie 2016 au înregistrat un declin de 5,2%, la 64,3 milioane de unități, a anunțat recent firma de cercetare de piață Gartner.
În rândul producătorilor, grupul chineze Lenovo a rămas lider mondial cu o cotă de piață de 20,5% potrivit Gartner, chiar dacă vânzările sale au scăzut cu 2,2%, până la aproape 13,19 milioane unități.
Pe locurile doi și trei se situează companiile americane HP (cu o cotă de piață de 19,1%) și Dell (cu 15,2%). Pentru ultimele două poziții din top cinci se luptă grupul taiwanez Asus (cu o cotă de piață de 7,3%) și cel american Apple (cu o cotă de piață de 7,1%).


http://www.agerpres....ikkei--09-45-23

Incet dar sigur , chinezii acapareaza industria PC-urilor.Odata cu Fujtsu , chinezii vor prelua si tehnologiile de ultima generatie a japonezilor de la aceasta firma.

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 fredy2007, on 06 octombrie 2016 - 20:33, said:


Incet dar sigur , chinezii acapareaza industria PC-urilor.Odata cu Fujtsu , chinezii vor prelua si tehnologiile de ultima generatie a japonezilor de la aceasta firma.
Ce tehnologie de ultima generatie au astia?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Lenovo niciodata nu va ajunge la nivelul lui HP sau Dell...oricat s-ar screme ei. Ca au vanzari si ca cumpara lumea Lenovo e altceva, dar marile companii tot Dell si HP vor folosi pentru ca aia fac produse de calitate net peste Lenovo.
Lenovo fac in majoritate produse pentru cumparatorul de rand si foarte putine pentru cei din clasa bussiness.
Cat despre Fujitsu, nu stiu ce calculatoare faceau astia. De cand s-au despartit de Siemens au dus-o din ce in ce mai rau.

Edited by tehnics, 06 October 2016 - 21:07.


#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
HP si Dell au un succes deosebit pe segmentul de business. Nu cred ca Lenovo are acest target dar daca ar fi sa citez cea mai rasfoita enciclopedie: "Lenovo (联想) este o companie chineză de IT și este numărul unu, după HP, mondial în producția de PC-uri" https://ro.wikipedia...wiki/Lenovo  :))

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Toxic00, on 06 octombrie 2016 - 21:15, said:

HP si Dell au un succes deosebit pe segmentul de business. Nu cred ca Lenovo are acest target dar daca ar fi sa citez cea mai rasfoita enciclopedie: "Lenovo (联想) este o companie chineză de IT și este numărul unu, după HP, mondial Ăźn producția de PC-uri" https://ro.wikipedia...wiki/Lenovo  :))
De-aia a cumparat divizia IBM, ca n-avea acest target...

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
In Romania Lenovo in domeniul business e destul de bine plasat... pe unde m-am perindat eu in majoritate numai Lenovo scria pe laptopuri, AIO, monitoare, PC, etc...
Rareori Dell, HP, Asus si Apple... deci tind sa cred ca in Romania fac volum pe segmentul asta peste Dell & HP.

Edited by truet, 06 October 2016 - 21:29.


#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 don_dannielo, on 06 octombrie 2016 - 21:16, said:

De-aia a cumparat divizia IBM, ca n-avea acest target...

OK intentie or fi avut dar rezultatele nu cred ca sunt cele asteptate. Thinkpad-urile de la lenovo nu mai au aceiasi cautare ca si cele de la IBM. Poate au succes in Ro & co unde angajatii multinationalelor nu sunt foarte pretentiosi. Oricum chinezii au facut pasi uriasi in alte domenii legate de electronica/medicina/etc - au acaparat 99% din piata lantanidelor (elemente indispensabile in hi-tech) si au impus restrictii drastice la exportul acestora astfel incat marile companii au fost nevoite sa-si relocheze productia in China daca vor sa supravietuiasca...e prea mult de discutat...

Edited by Toxic00, 06 October 2016 - 21:43.


#8
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016
am pus mana pe un laptop Lenovo si sa fereasca sfantu' ce naspa sunt atat la materiale cat si inauntru. chinezescul tot chinezesc ramane la fel cum cacatul tot cacat ramane.

Edited by apexu, 06 October 2016 - 22:39.


#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 06.07.2005

 apexu, on 06 octombrie 2016 - 22:38, said:

am pus mana pe un laptop Lenovo si sa fereasca sfantu' ce naspa sunt atat la materiale cat si inauntru. chinezescul tot chinezesc ramane la fel cum cacatul tot cacat ramane.
Asa e, am vazut si eu la stiri laptopul pe care ai pus tu mana. Ziceau ca ar da Lenovo faliment din cauza asta...

Edited by vimann, 06 October 2016 - 23:41.


#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Intradevar au un aspect si un feeling cheap cand pui mana pe ele... dar si concurenta are tendinta asta... dar macar concurenta are cam un model in fiecare gama de pret care iese putin din tiparul asta clasic.
Dar ca nivel de componente Lenovo sunt ok, ce am observat e ca au niste coolere "sprintene" si rezista bine in timp. Si am mai observat ca au niste ecrane cam... stinse, cu luminozitate mai mica decat concurenta in gama ieftina.

Aici ma refer mai mult la modelele ieftine de la Lenovo (max 600 euro), nu alea care costa 1000 euro sau peste...

Edited by truet, 06 October 2016 - 23:54.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 apexu, on 06 octombrie 2016 - 22:38, said:

am pus mana pe un laptop Lenovo si sa fereasca sfantu' ce naspa sunt atat la materiale cat si inauntru. chinezescul tot chinezesc ramane la fel cum cacatul tot cacat ramane.

Generalizezi si omiti ca majoritatea producatorilor au multe game de produse, la randul lor cu multe variante.

Lenovo a preluat IBM deja de multi ani, deci este nr. 1 mondial.

Pe statia spatiala se folosesc de multi ani laptopuri Lenovo, si de asemenea statiile de lucru portabile (laptop) cele mai raspandite sunt tot Lenovo.

Si Dell face statii de lucru, si alti producatori, dat cele mai utilizate sunt tot cele din seria ThinkPad lansata de IBM cu zeci de ani in urma si continuata de Lenovo.
Au modele si de mai multe mii de euro bucata, cu f. multe modele la alegere, cu materiale bune si foarte bune, si componente de la decente pana la ultraperformante.

Laptop de inalta calitate si performanta nu face nimeni ieftin, si nu o sa gasesti mai bun in alta parte.
La Dell XPS si Alienware care este tot brand Dell, este comun ca la modelele performante sa se dezlipeasca cel putin GPU-urile destul de repede daca chiar sunt folosite serios.
Dincolo de asta, In seria ThikPad, daca bugetul permite, gasesti modele de statii de lucru mult mai performante.

#12
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 apexu, on 06 octombrie 2016 - 22:38, said:

am pus mana pe un laptop Lenovo si sa fereasca sfantu' ce naspa sunt atat la materiale cat si inauntru. chinezescul tot chinezesc ramane la fel cum cacatul tot cacat ramane.
Depinde pe cate modele pui mana si ce gama de pret, un lenovo de 1500-2000 lei va fi la fel de plasticos ca un dell din aceeasi gama sau hp. Desfa un inspiron si vezi cat ai de lucru doar ca sa ii pui pasta pe procesor si vezi apoi un lenovo si mai vorbim.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

 truet, on 06 octombrie 2016 - 21:28, said:

In Romania Lenovo in domeniul business e destul de bine plasat... pe unde m-am perindat eu in majoritate numai Lenovo scria pe laptopuri, AIO, monitoare, PC, etc...
Rareori Dell, HP, Asus si Apple... deci tind sa cred ca in Romania fac volum pe segmentul asta peste Dell & HP.

Peste tot e bine plasat, te iei dupa astia...
Servere, statii de lucru, si mai ales laptopuri sint foarte frecvent Lenovo.

Acum cit de bune sint e alta discutie. Cred ca aici fiecare are alta opinie.

#14
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
De bune sunt bune, la asteptari trebuie sa mai lucram putin, cat dai atat face.
De pozitionat sunt pozitionati chiar foarte bine, laptop, desktop si telefoane au in oferta pentru orice buzunar, ca mai este cate unu care a auzit sau isi aminteste ca dell sau cutare candva aveau o reputatie buna e altceva. Oricum toata lumea stie ca toate sunt facute in china, dar ca Lenovo sunt chiar chinezi nu stie toata lumea, numele nu o prea sugereaza precum la Xiaomi de exemplu. Daca esti pragmatic si vrei un device ce ofera cel mai mult pt bugetul alocat alegi acel lucru, indiferent de ce ar scrie pe carcasa.

#15
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 truet, on 06 octombrie 2016 - 21:28, said:

In Romania Lenovo in domeniul business e destul de bine plasat... pe unde m-am perindat eu in majoritate numai Lenovo scria pe laptopuri, AIO, monitoare, PC, etc...
Rareori Dell, HP, Asus si Apple... deci tind sa cred ca in Romania fac volum pe segmentul asta peste Dell & HP.
Probabil din cauza raportului pret calitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate