Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Xiaomi Redmi 3X

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Salut,

Are cineva modelul de telefon Xiaomi Redmi 3X?

Daca da, aveti ceva pareri despre el ?

http://www.gsmarena....dmi_3x-8212.php

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Vezi aici, e acelasi telefon dar cu o alta denumire pt alta piata
http://forum.softped...iaomi-redmi-3s/

#3
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Singurele diferențe sunt ca 3x are 32 gb rom si are rama dintr-o formă mai frumoasa (după părerea mea). În principiu au același benzi si probabil se poate pune p el si rom de 3s.

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.05.2004
Eu am 3s cu 32GB si rama exact cu cea a telefonului din link-ul dat de tine :). E drept, al meu are 3GB  RAM.

#5
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
La prima vedere par identice.
Xiaomi Redmi 3x diferă data de Redmi 3s prin memoria ROM de 32 GB fara de 16 si prin numărul de benzi.
Modelul Redmi 3S suporta OTG fata de 3X.

Voiam niste păreri despre el de la persoane care il detin mai ales ca se comercializează si in tara noastra.

Edited by alseeme, 06 October 2016 - 23:14.


#6
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Duminica am facut un update la MIUI. Fiind in intarziere (trebuia sa plec din localitate) nu am mai verificat telefonul, fiind convins ca totul este OK..
Astazi mi-a spus sotia ca de duminica nu ii mai merge internetul.
M-am uitat in telefon si desi datele apar ca sunt conectate apare mesajul ca nu are conexiune la internet.
Am incercat cu un alt SIM si rezultatul este acelasi. Deci este din telefon ceva.
Nu am router-ul portabil la mine si nu pot sa incerc un alt update, stiind ca MIUI isi cauta si isi face update saptamanal.
Se poate reveni la o versiune de soft anterioara?
Se poate descarca de undeva o versiune de soft noua si pune cu un cablu de date pe telefon?
Ce ar trebui sa fac?
Este primul Xiaomi in familie.

#7
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Aceeasi problema a avut-o sotia unui coleg la un Redmi 3S. S-a rezolvat prin resetare la setarile din fabrica.

#8
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Am incercat o multime de lucruri. Inclusiv o rescriere a MIUI. Am pus si alte cartele de la alti operatori si tot nimic.
Am constatat ca de fapt nu exista niciun profil de APN. Manual nu a mers pus nimic, da eroare la salvare. La fel daca vreau sa slavez continut pe card de memorie, nu ma lasa.
Ramane sa incerc sa descarc continutul din telefon pe un laptop cu Windows 10 cu care telefonul este vazut, sa incerc un update la MIUI si in ultima instanta revenirea la setarile din fabrica.
@TheOne06, multumesc pentru sfat. Resetarea la valorile din fabrica imi iesise efectiv din minte.
Va tin la curent.

#9
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdyo67, on 25 decembrie 2016 - 13:19, said:

Am incercat o multime de lucruri. Inclusiv o rescriere a MIUI. Am pus si alte cartele de la alti operatori si tot nimic.
Am constatat ca de fapt nu exista niciun profil de APN. Manual nu a mers pus nimic, da eroare la salvare. La fel daca vreau sa slavez continut pe card de memorie, nu ma lasa.
Ramane sa incerc sa descarc continutul din telefon pe un laptop cu Windows 10 cu care telefonul este vazut, sa incerc un update la MIUI si in ultima instanta revenirea la setarile din fabrica.
@TheOne06, multumesc pentru sfat. Resetarea la valorile din fabrica imi iesise efectiv din minte.
Va tin la curent.
La el asta a fost rezolvarea.

#10
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View Postdyo67, on 25 decembrie 2016 - 13:19, said:

Am incercat o multime de lucruri. Inclusiv o rescriere a MIUI. Am pus si alte cartele de la alti operatori si tot nimic.
Am constatat ca de fapt nu exista niciun profil de APN. Manual nu a mers pus nimic, da eroare la salvare. La fel daca vreau sa slavez continut pe card de memorie, nu ma lasa.
Ramane sa incerc sa descarc continutul din telefon pe un laptop cu Windows 10 cu care telefonul este vazut, sa incerc un update la MIUI si in ultima instanta revenirea la setarile din fabrica.
@TheOne06, multumesc pentru sfat. Resetarea la valorile din fabrica imi iesise efectiv din minte.
Va tin la curent.

Poti sa treci telefonul pe limba engleza si creezi un nou APN dupa care revii la limba romana. Iti va merge asa.
O a doua solutie ar fi sa resetezi telefonul.
Aeeasi problema a fost semnalata si de utilizatorii Xiaomi Redmi Note 3 Pro (snapdragon).

Aici se gasesc ROM-uri (fastboot ROM) pentru toate telefoanele XIAOMI :

http://en.miui.com/a-234.html

Aici se gasesc tutoriale pentru posesorii de Xiaomi cu procesoare Snapdragon :

http://forum.softped...omi-snapdragon/

Daca vreti ROM prin metoda TWRP il puteti descarca de aici :

https://xiaomi.eu/co.../6-12-22.36929/

Edited by alseeme, 28 December 2016 - 09:39.


#11
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Multumesc @alseeme. M-ai salvat de la o resetarea a telefonului la valorile din fabrica.
Am trecut telefonul pe engleza apoi am scris manual APN Vodafone si apoi am trecut pe romana si EVRIKA! telefonul se duce pe internet.
Eu mi-am comandat si astept dupa sarbatori, de la QM, un Redmi 4 Prime, dupa ce am vandut un Lumia 640. Sper sa nu regret alegerea facuta.

#12
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Daca ești mulțumit de actualul telefon nu vad de ce ai fi nemulțumit de Redmi 4 Prime.
Să te asiguri că are ROM de producător și nu din acela blocat de vânzător.
Văd că are specificații bune. Singurele lucruri contra sunt lipsa adaptorului infraroșu pentru telecomanda și a OTG.
Eu mi-am luat Redmi Note 3 Pro și sunt foarte mulțumit de al meu mai ales că are baterie mare, de 4000 mA.
Nu as mai trece pe telefon sub 5,5 inch.

Edited by alseeme, 31 December 2016 - 13:04.


#13
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Dupa episodul neplacut cu al meu Xiaomi Redmi 4 Prime, in care nu am putut sa scriu un MIUI Global si a trebuit sa trimit telefonul in Service pentru resoftare, m-am uitat si in telefonul sotiei.
Are pe Xiaomi Redmi 3x MIUI 6.12.22 beta. Am vazut ca isi face update-uri saptamanale. Ce fel de MIUI este? China sau Global? Developer sau Stable? Se poate schimba? Daca da cu ce, pentru ca la 3X imi apare doar China?
Telefonul functioneaza OK cu exceptia faptului ca ii da mesajul urmator: "Galerie inchisa, nu necesita permisiuni" la aplicatia Galerie foto nativa.
Deschide pana la urma Galeria foto cu Google Photo.
Mai este si celalalt bug cand isi pierde setarile de APN dupa update si trebuie scrise manual prin schimbarea limbii in engleza si apoi in romana.

#14
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
E soft developer China. E oficial dacă își face update săptămânal. E modificat daca ai limba romana pe el și Google play.
Pentru galerie trebuie sa ii dai acces de la securitate.
Se poate schimba dacă găsești ROM pe Xiaomi.eu.
Il pui cu twrp.
Tutoriale aici : https://forum.softpe...8#entry20544966

Ai fi putut pune un print screen.

Edited by alseeme, 21 January 2017 - 21:34.


#15
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Da MIUI are limba romana si Google Play.
Nu pot pune print screen la bugul pentru Galeria foto nativa pentru ca atunci cand incerc sa deschid galeria mesajul este afisat pentru 0,5 sec dupa care dispare si aplicatia se inchide. Aplicatia incearca sa se deschida dar ceva nu o lasa. Am incercat sa umblu la securitate dar nu are niciun efect.
Sa trimit telefonul in Service pentru resoftare sperand ca imi pun un MIUI mai bun?

#16
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai de ce să trimiți telefonul la resoftare.
Caută în setări...
Cred că așa ar trebui sa ai, bifezi și dai restart.

Attached Files



#17
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View Postalseeme, on 21 ianuarie 2017 - 21:31, said:

E soft developer China. E oficial dacă își face update săptămânal. E modificat daca ai limba romana pe el și Google play.

Shalom. Si daca isi face update saptamanal, are limba Ro si google play, ce varianta este atunci?

#18
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Stable - update lunar, sau aproape lunar (mai sunt întârzieri);
Developer - update săptămânal.

Daca pui un print screen de la Setări-> Despre telefon îți spun exact.

Aici ai lista cu ROM-uri care se pune cu Miflash.

http://en.miui.com/a-234.html

Xiaomi Redmi 3S=Redmi 3S Prime = Redmi 3X

Au același ROM.





Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate