Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cultivare sfecla de zahar?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
Buna ziua, de cativa ani buni am cultivat doar porumb si grau pe pamanturile mele, recunosc nu prea ma pricep la chestii de genul asta si de aceea am ajuns aici.
Vreau sa incep sa cultiv sfecla de zahar, m-am gandit ca as iesi bine ca si cheltulieli/castiguri, as dori daca se poate si stie cineva de pe acest minunat forum, sa imi spuna ce conditii trebuiesc indeplinite pt a putea beneficia de subventia de la apia pt cultivarea sfeclei de zahar?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca cel mai important este sa-ti cauti cumparatori pentru sfecla ta,in primul rand.
Cam toate fabricile de zahar din Romania au patron strain si pe aia ii doare-n cot de productia autohtona,aduc de la ei,sfecla-minune.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in ce zona vrei sa cultivi? asta e cel mai important. si vorba celui dinainte, trebuie sa ai cumparator in apropiere, ca e volum mare de transport.

#4
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011

View Postadisz, on 06 octombrie 2016 - 15:27, said:

Cred ca cel mai important este sa-ti cauti cumparatori pentru sfecla ta,in primul rand.
Cam toate fabricile de zahar din Romania au patron strain si pe aia ii doare-n cot de productia autohtona,aduc de la ei,sfecla-minune.

Sincer sa fiu nu am cautat o fabrica, cum am spus sunt un noob in domeniul asta, din pacate. Ce-i drept am vazut ca este nevoie de un contact intre producator si o fabrica pt a putea beneficia de suportul de la APIA.

Quote

in ce zona vrei sa cultivi? asta e cel mai important. si vorba celui dinainte, trebuie sa ai cumparator in apropiere, ca e volum mare de transport.
Eu stau undeva la 30 de km de bucuresti, pe partea Oltenitei.

#5
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Langa Brasov la Bod fabrica de zahar e pe val si doreste sa-si mareasca capacitatea de productie.

#6
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005
Transportul pe distante mari o face o cultura nerentabila, de obicei cutiva sfecla de zahar cei ce sunt aproape de un procesator; daca nu ai unul langa tine nu merita sa cultivi asa ceva.

Edited by tauru242, 06 October 2016 - 18:19.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti dau asa, un sfat gratis, pentru zona aia, eu nu as risca sa pun sfecla fara irigatii. de asemenea, cu ce recoltezi? iti trebuie combina, manual nu cred ca ai cu cine si e foarte scump.
mai bine cultiva tutun, dar si acolo trebuie sa faci rost de cient sa ti-l cumpere.

#8
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
CUm fara irigati? Are Dunarea la doi pasi. Am auzit odata niste zvonuri cum ca arabul ala, Jihad are in lunca Dunarii (aproape de Oltenita) sfecla. Dar nu-mi inchipui ce poate face cu ea.....

#9
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
30km de Bucuresti nu e la Dunăre iar arabu de care vb are flota de camioane, face altfel de agricultură. Oricum fara irigații, utilaje specializate de recoltat, mai ales ca spui ca ai cultivat dor grîu si porumb, e greu sa te apuci de asta. Ca sa iei subvenția APIA trebuie să obții si sa valorifici producția

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La Roman,fabrica de zahar are contracte cu asociațiile, le oferă și sămânță de sfecla dar le tine și sub supraveghere,mai trimite ingineru sa vadă cum e cultura pe faze.Asta știu dîn sursa sigura,o asociatie care cultiva sute de ha.în Dorohoi.

#11
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View Postcostin55, on 06 octombrie 2016 - 15:07, said:

Buna ziua, de cativa ani buni am cultivat doar porumb si grau pe pamanturile mele, recunosc nu prea ma pricep la chestii de genul asta si de aceea am ajuns aici.
Vreau sa incep sa cultiv sfecla de zahar, m-am gandit ca as iesi bine ca si cheltulieli/castiguri, as dori daca se poate si stie cineva de pe acest minunat forum, sa imi spuna ce conditii trebuiesc indeplinite pt a putea beneficia de subventia de la apia pt cultivarea sfeclei de zahar?
Contract cu o fabrica de zahar,pentru a putea sa beneficiezi de subventie. Dar ca sa-ti iei subventia,trebuie sa faci realizezi minim 35 tone sfecla /hectar.Contracul se face incepand cu luna februarie.Dupa care ,o samanta de calitate te ajunge cu tva cam la 200 euro/ha,ca si ingrasamant 500 kg complex/ha,150-200 kg/ha azot si erbicidele de ajung cam la 250 euro/ha.Dar subventia aproape acopera imputurile,acuma depinde si de ce vrei tu.....o samanta de buna calitate ,cantitatea de ingrasamant artificial care vrei sa o dai la ha,de ce erbicide folosesti sie de cate ori trebuie sa erbicidezi sfecla.Dar la o productie de peste 50 tone neto sfecla /ha,poti ajunge usor la 2000 euro/ha venit....ps...sfecla e o planta iubitoare de apa

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iubitoare de apa si de ceva mai racoare.

#13
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Am inteles ca subventia ar ajunge la 1200 euro/ha......

#14
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Asteptam noul contract care se pare ca mai intarzie....

#15
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
A  aparut si contractul pe 2017.....asteptam sa vina primavara, si sa semanam cat mai multa sfecla

#16
NelutzuCIV

NelutzuCIV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.04.2015
Salut, ati inceput recoltatul la sfecla? ne puteti spune pretul pe tona?

#17
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View PostNelutzuCIV, on 24 septembrie 2017 - 12:46, said:

Salut, ati inceput recoltatul la sfecla? ne puteti spune pretul pe tona?
Intra pe ACSZ Bod.....si acolo gasesti cam ce te intereseaza de pretul sfeclei.....de recoltat mai e ceva,dar nu asa mult...(scuze ,acuma am vazut postarea ta)

Edited by ssf99bv, 27 November 2017 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate