Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Declarare "Donatie"

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
radu931

radu931

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2016
Salut , sunt foarte nedumerit si nu stiu exact ce sa fac . Un prieten foarte mult care sta in brazilia imi trimita neregulat niste bani ( l-am ajutat cu ceva dar nimic oficial ) . Fiind din brazilie el nu poate trimite bani pe paypal ca gift (friends and family) asa ca imi trimite ca o tranzactie normala dar specifica in descriere ca este o donatie . Sunt sume relativ mari , 4-500$ pe luna , trebuie sa le declar ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Codul fiscal spune ca donatia in bani nu e impozabila.

ART. 62 - Venituri neimpozabile
în înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur financiar, primite cu titlu de moștenire ori donație. Pentru proprietățile imobiliare, în cazul moștenirilor și donațiilor se aplică reglementările prevăzute la art. 111 alin. (2) și (3);

Edited by neagu_laurentiu, 06 October 2016 - 14:50.


#3
radu931

radu931

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2016
stiu asta ! problema e ca in brazilia e imposibil sa trimiti bani ca o donatie , nu poti alege optiunea . in schimb el scrie foarte clar in descrierea platii ca e o donatie la fel ca toate platile de pana acum .
"This payment, like any other payment sent by this account to "emailul meu", is a donation, due Brazil does not support sending through "Friends & Family" feature. "

#4
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
spalare de bani

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 radu931, on 06 octombrie 2016 - 15:08, said:

...e imposibil sa trimiti bani ca o donatie ...
"...is a donation..."

Mai citeste o data.
Poti sa trimiti donatie, NU poti sa trimiti "Friends & Family"

Apoi, ce te intereseaza pe tine legea din Brazilia ?!
Tu primesti banii in Romania, sint donatie aici in Romania.
Pina demonstreaza altcineva (fiscul) ca nu sint donatie... nu e problema ta.

Si, in final, $400-500 pe luna NU e suma mare, din punctulde vedere al fiscului.
Sumele mari, probabil, sint de la 10.000 - 100.000 in sus - vezi si celebra lista cu evazionisti sau cum pana mea se cheama, era de la 100.000 in sus... parca.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa ce optiuni se afla intr-un program! Legea nu sta in acea optiune. Daca, prin nu stiu minune, ANAF-ul iti trimite vreo hartie, le dai un act de la cetateanul respectiv si aleluia.

#7
radu931

radu931

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2016
deci ar trebui sa nu imi fac griji . am citit povesti de groaza pentru sume mult mai mari ce-i drept . multumesc frumos de raspunsuri . o sa vorbesc si cu un consultant prin ianuarie ( stiu ca prin mai e limita ) doar ca sa fiu sigur

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Consultant... financiar ?
De ce sa astepti pina in ianuarie si ce limita e in mai ? Astea cu impozitele pe venit, presupun.
Dar, repet, de ce sa astepti pina in ianuarie ?!
Povesti de groaza ? Cu mascati care te ridica in miez de noapte ?
Daca tu te simti cu musca pe caciula, adica "prietenul"..... este altceva... atunci... tu stii mai bine ce masuri sa iei.
Daca sint pur si simplu niste bani de la un prieten, stai calm, nu te intreaba nimeni nimic pentru 500 de para pe luna.

#9
radu931

radu931

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2016
totul e exact cum am zis eu :) nu ascund nimic . e un prieten foarte bun de al meu

#10
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Atunci bafta, stai calm, vorbeste cu consultanul cind vrei tu, nu trebuie sa astepti nimic, ca sa fii tu linistit.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca chiar ti-e prieten si nu plateste de fapt niste servicii, iti poate trimite banii cum vrea curu' lui, ca scrie acolo donatie nu are nicio valoare. Sa se ajunga la impozitarea acelor sume ANAF va trebui sa gaseasca un motiv, iar motivul nu exista daca e asa cum zici tu si primesti banii ca e ala darnic. Nici nu cred ca poate fi incadrat ca "venit".

#12
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
salut! se poate sa imi faci si mie cunostinta cu prietenul asta al tau? sunt increzator ca ii pot fi un foooarte bun prieten, accept chiar si donatii mai modeste decat cea pe care ti-o trimite tie! hai te roog, nu pastra doar pentru tine malaiu´! multumesc anticipat, esti de treaba! apropo, vrei sa fim prieteni?dai si tu niste euroi acolo?

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
daca esti functionar public si dai declaratie de avere, vezi ca tre sa treci toate veniturile ...cred ca si donatiile ...daca nu , oftica-ne in continuare ,,, oricum suma nu e mare , deci nu prea poti avea probleme ,,,

#14
radu931

radu931

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2016
multumesc frumos . puteti inchide / sterge

#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu inchide pana nu rezolvi doleantele userului @dark_angel_tgv .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate