Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Laptop 2nd hand business sau laptop nou ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
deci...
eu am luat un hp 255 G5 cu 800 de lei. asa, la prima vedere, dupa calitatea materialelor, cred ca o sa ma tina 4 ani. laptopul are bateria noua, consuma putin curent, nu se incalzeste, tastatura e normala, am garantie doi ani. din pacate, nu este compatibil cu linuxul. adica, as putea sa instalez, dar consuma curent mai mult si sunetul dts nu merge cum trebuie.
am fost si eu in cumpana inspre a-mi cumpara laptop refurbished, dar cred ca un hardware nou isi spune cuvantul, si intr-adevar, sunt deocamdata multumit (pentru ce imi trebuie mie).

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postrich1974, on 07 octombrie 2016 - 08:39, said:

eu am luat un hp 255 G5 cu 800 de lei. asa, la prima vedere, dupa calitatea materialelor, cred ca o sa ma tina 4 ani. laptopul are bateria noua, consuma putin curent, nu se incalzeste, tastatura e normala, am garantie doi ani. din pacate, nu este compatibil cu linuxul. adica, as putea sa instalez, dar consuma curent mai mult si sunetul dts nu merge cum trebuie.
am fost si eu in cumpana inspre a-mi cumpara laptop refurbished, dar cred ca un hardware nou isi spune cuvantul, si intr-adevar, sunt deocamdata multumit (pentru ce imi trebuie mie).
asta e ideea.... lui i-ar trebui ceva mai mult. si din moment ce NU ai mers pe un elitebook sau ceva similar, nu poti face o comparatie obiectiva.

eu am personal laptopul ce l-am recomandat, l-am mai luat si pentru un prieten care e si el multumit si l-a mai luat cineva de aici de pe forum si iarasi e multumit.
cat despre comparatia cu cele noi, am instalat o gramada in ultimii ani sa stiu cu ce se mananca.

View Posttruet, on 07 octombrie 2016 - 07:31, said:

Un dezavantaj la SH-uri e ca au trecut prin multiple maini (care le-au intretinut prost de cela mai multe ori) si sunt furate, deaceea au tastatura "exotica".
esti un mare geniu. cum pana mea sa fie furat daca il cumpara DIN MAGAZIN, cu factura si garantie?
cat despre multe maini, iti garantez ca maxim 2-3. sunt laptopuri business licitate de la firmele care si-au schimbat "flota" si in general la o firma un laptop e tinut de aceiasi persoana 2-3 ani.
si faptul ca a fost folosit de o firma, iti cam garanteaza ca a fost si intretinut cum trebuie. si cand spun firma, nu ma refer la gigi srl, ci marile corporatii de prin afara.

PS: asa ceva sa va dea de gandit: am sistem de 7000+ lei, bitza de 5000 lei SH, si mi-as fi permits si un laptop nou. dar cele noi sub 3500+ sunt niste jeguri de plastic care dupa 2-3 ani scartaie din toate incheieturile.

Edited by shmu, 07 October 2016 - 09:41.


#21
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Pana sa ajunga in magazinul care vinde SH a trecut prin niste maini... sau tu ai impresia ca ajung direct din biroul unei corporatii in magazinul lor?
Majoritatea magazinelor sunt in fel de amanet, fac si buyback... deci nici nu cunosc provenienta laptopului adus de client.
Oricum eu ma refeream mai mult la cele gasite pe anunturi, care 90% sunt prada vanduta rapid ieftin pentru cash catre cineva (samsar, amanet, magazin it sh, etc)

In plus, in laptop dupa 2-3 ani trebuie inlocuit, poate sa fie el cat de premium... se simte varsta... ca trag unii de el inca vreo 2-3 ani ca inca merge, chiar daca mai lent si se incinge e alta treaba.

In notebook nou din ala pana in 300 euro cu Atom/Celeron/Pentium se misca mai bine decat midrangeuri de acum 2-3 ani care costau 600 euro, cu procesoare i.

Oricum sa fugi ca de naiba de un PC folosit intr-o corporatie... stau deschise 24/24 si sunt rulate bine...

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tu vorbesti asa din presupuneri si din pacate nu ai habar despre ce vorbesti.

in primul rand, DA, ajung DIRECT din corporatie in magazinul lor de specialitate, pentru cacorporatia l-a scos la licitatie, si cineva le-a cumparat, NU le-a folosit si le-a dat mai departe la magazine.

apoi, de ce vorbesti prostii din anunturi, daca s-au recomandat cele din magazine de specialitate, cu factura si garantie?

in al 3-lea rand, vorbim de lapropuri BUSINESS, nu mid-range uri de rahat.

apoi, procesoarele ale I de acu 2-3 ani sunt procesoare HASWELL, care se misca superior unui rahat de celeron/atom. chiar si procesoarele din 2nd si 3rd generation se misca mai bine decat un rahat de celeron/atom.
si stiu pentru ca am primit destule la instalat/depanat/etc. stiu ca am prieteni/cunostinte cu tot felu de laptopuri. celeroanele alea dupa juma de an incep sa mearga ORIBIL, JALNIC. daca tu doar stai pe feisbuc cu un singur tab deschis, poate, POATE, merg decent.
dar initiatorul doreste sa foloseasca softuri care se stie ca papa resurse: procesor, memorie, chiar si hdd uneori.

asadar, incearca sa fii on-topic, sa raspunzi la cerintele initiatorului, si mai ales sa nu-ti dai cu presupusu.

#23
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcatalin7331, on 06 octombrie 2016 - 14:22, said:

Am nevoie de un laptop pentru la anul, la facultate. O sa instalez Linux pe el si o sa-l folosesc la programare, office si probabil luat notite.

M-am gandit sa-mi cumpar un laptop business ( Lenovo Thinkpad, HP Elitebook, Dell Latitude/Precision/XPS ) la mana a doua, eventual de la vreun service cu garantie 6 luni.
Merita sa-mi iau unul din asta sau mai bine iau ceva noname nou cu garanatie, pe la vreo 10 milioane?
Uite un Dell Latitude, garantie 2 ani, este un ultrabook cu i5...
Stiu ca nu-i 1000 lei, dar de, ultrabook cu i5 haswell, plus windows7 pro..
Laptop ULTRABOOK DELL Latitude E7240 Intel Core i5-4300U 1900Mhz (up to 2900Mhz Turbo Boost), RAM 4GB DDR3, SSD 120GB - Total Computers - Calculatoare Noi, Calculatoare Second Hand, Monitoare Noi, Monitoare Second Hand, Laptopuri Noi, Laptopuri Second Hand, Componente

Edited by sandy76, 07 October 2016 - 11:17.


#24
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@sandy76: Dell nu as mai recomanda nici la dusmani. Am facut greseala sa recomand un 1525 caruia a trebuit sa ii pun o placa de 1520 dupa ce a iesit din garantie.
Stiu si un latitude nou caruia i sa ars placa in 2 sapatamani.

#25
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
In lumea civilizata companiile nu cumpara pentru angajati laptopurile , ci le inchiriaza , este mai economically correct asa , stiu ei de ce ! De aceea ce se vinde refurbished in marea lor majoritate sunt laptopuri la 3-4 ani care au costat in medie peste 1500 de euro. Un astfel de laptop are materiale net superioare unor exemplare larg comercializate , chiar daca au aceleasi specificatii. La fel , un astfel de laptop va mai duce lejer 4 ani atat ca specificatii cat si ca baterie . Eu am un hp lansat acum 7 ani , god knows prin cate maini a trecut insa merge impecabil iar bateria tine spre 2 ore daca il folosesc la citit, rezonabil zic eu avand in vedere varsta.
De aceeeasi bani iti cumperi aceeasi asigurare psihica (garantia) insa daca vine vorba de aspect, feeling, calitate , la cele refurbished primesti de 2, 3 ori mai mult.
Googleste orice model ...si vezi cat a fost nou , apoi vezi cat a costat un noname ! De ce oare ?

Edited by mzamfirm, 07 October 2016 - 12:35.


#26
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postvladdy99, on 06 octombrie 2016 - 16:22, said:

Ce-a mai buna optiune in bugetul alocat.
Nou, nu ai ce sa cumperi cu banii astia.

In timp poti sa mai investesti si intr-un ssd.
Nu e cea mai buna alegere datorita rezolutiei ecranului, 1366x768 e prea putin.
Sint multe Lenovo T420 de ex si la 600-700 de ron cu 1600x900.
E cu totul alta viata. Omul face programare, are nevoie de rezolutie mai mare

View Postshmu, on 07 octombrie 2016 - 10:51, said:

tu vorbesti asa din presupuneri si din pacate nu ai habar despre ce vorbesti.

in primul rand, DA, ajung DIRECT din corporatie in magazinul lor de specialitate, pentru cacorporatia l-a scos la licitatie, si cineva le-a cumparat, NU le-a folosit si le-a dat mai departe la magazine.

apoi, de ce vorbesti prostii din anunturi, daca s-au recomandat cele din magazine de specialitate, cu factura si garantie?

in al 3-lea rand, vorbim de lapropuri BUSINESS, nu mid-range uri de rahat.

apoi, procesoarele ale I de acu 2-3 ani sunt procesoare HASWELL, care se misca superior unui rahat de celeron/atom. chiar si procesoarele din 2nd si 3rd generation se misca mai bine decat un rahat de celeron/atom.
si stiu pentru ca am primit destule la instalat/depanat/etc. stiu ca am prieteni/cunostinte cu tot felu de laptopuri. celeroanele alea dupa juma de an incep sa mearga ORIBIL, JALNIC. daca tu doar stai pe feisbuc cu un singur tab deschis, poate, POATE, merg decent.
dar initiatorul doreste sa foloseasca softuri care se stie ca papa resurse: procesor, memorie, chiar si hdd uneori.

asadar, incearca sa fii on-topic, sa raspunzi la cerintele initiatorului, si mai ales sa nu-ti dai cu presupusu.
Un procesor i3/i5 generatia a 3 este la fel de rapid sau chiar mai rapid ca cele din generatia a 4a, a5a, a a6a etc.
Chiar si generatia a 2 sta f f bine la viteza comparat, doar consumul e mai mare.

Atasat comparat generatia a 5a cu generatia a 2a (desi recomand generatia a 3a daca gasesti):

Attached Files


Edited by maxtron_69, 07 October 2016 - 13:15.


#27
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@maxtron_69: Intr-adevar nu am fost atent la detaliul asta.
Insa programarea o faci si pe un net book. Depinde de ce compromisuri accepti.
Asa si eu am un X250 de la birou, insa tot la desktopuri visam tot departametul.

Edited by vladdy99, 07 October 2016 - 13:17.


#28
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postmzamfirm, on 07 octombrie 2016 - 12:35, said:

In lumea civilizata companiile nu cumpara pentru angajati laptopurile , ci le inchiriaza , este mai economically correct asa , stiu ei de ce ! De aceea ce se vinde refurbished in marea lor majoritate sunt laptopuri la 3-4 ani care au costat in medie peste 1500 de euro. Un astfel de laptop are materiale net superioare unor exemplare larg comercializate , chiar daca au aceleasi specificatii. La fel , un astfel de laptop va mai duce lejer 4 ani atat ca specificatii cat si ca baterie . Eu am un hp lansat acum 7 ani , god knows prin cate maini a trecut insa merge impecabil iar bateria tine spre 2 ore daca il folosesc la citit, rezonabil zic eu avand in vedere varsta.
De aceeeasi bani iti cumperi aceeasi asigurare psihica (garantia) insa daca vine vorba de aspect, feeling, calitate , la cele refurbished primesti de 2, 3 ori mai mult.
Googleste orice model ...si vezi cat a fost nou , apoi vezi cat a costat un noname ! De ce oare ?
Se vand multe din ele si la mai putin de 4 ani vechime si inca in garantie internationala!
Eu mi-am luat T420 care inca era in garantie... Dell seria E la fel... daca cauti gasesti
Mult mai bune ca laptopurile noi de consum. Seria business se cheama asa for a areason

#29
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Multumesc tuturor pentru recomandari. Am sa incep sa caut pe la magazinele de calculatoare.

Daca mai e cineva cu aceeasi dilema ca mine, am gasit  ghidul asta cu recomandari si pretul pietei pentru fiecare model mai popular.

#30
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postshmu, on 07 octombrie 2016 - 09:33, said:

asta e ideea.... lui i-ar trebui ceva mai mult. si din moment ce NU ai mers pe un elitebook sau ceva similar, nu poti face o comparatie obiectiva.

eu am personal laptopul ce l-am recomandat, l-am mai luat si pentru un prieten care e si el multumit si l-a mai luat cineva de aici de pe forum si iarasi e multumit.
cat despre comparatia cu cele noi, am instalat o gramada in ultimii ani sa stiu cu ce se mananca.

esti un mare geniu. cum pana mea sa fie furat daca il cumpara DIN MAGAZIN, cu factura si garantie?
cat despre multe maini, iti garantez ca maxim 2-3. sunt laptopuri business licitate de la firmele care si-au schimbat "flota" si in general la o firma un laptop e tinut de aceiasi persoana 2-3 ani.
si faptul ca a fost folosit de o firma, iti cam garanteaza ca a fost si intretinut cum trebuie. si cand spun firma, nu ma refer la gigi srl, ci marile corporatii de prin afara.

PS: asa ceva sa va dea de gandit: am sistem de 7000+ lei, bitza de 5000 lei SH, si mi-as fi permits si un laptop nou. dar cele noi sub 3500+ sunt niste jeguri de plastic care dupa 2-3 ani scartaie din toate incheieturile.

Deci pot confirma ca si eu am um EliteBook 8460P al meu are tastatura in franceza si in rest am o placa video de care nu scria niciunde ca ar fi inclusa in el.
AMD HD 6470M  de 1G exact acesta: https://www.abdcompu...ch-webcam-8372/
sunt foarte multumit de el pana in acest moment, pot spune ca singurul neajuns este masa de 2kg si ceva - apropos bateria tine la 3 ore si ceva pe "blanced" si vreo 3.5 ore pe power saver. Constructia.....nu pot sa o compar cu laptopurile de pana in 2000 de lei.

#31
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Posttruet, on 07 octombrie 2016 - 10:37, said:

Pana sa ajunga in magazinul care vinde SH a trecut prin niste maini... sau tu ai impresia ca ajung direct din biroul unei corporatii in magazinul lor?
Majoritatea magazinelor sunt in fel de amanet, fac si buyback... deci nici nu cunosc provenienta laptopului adus de client.
Oricum eu ma refeream mai mult la cele gasite pe anunturi, care 90% sunt prada vanduta rapid ieftin pentru cash catre cineva (samsar, amanet, magazin it sh, etc)

In plus, in laptop dupa 2-3 ani trebuie inlocuit, poate sa fie el cat de premium... se simte varsta... ca trag unii de el inca vreo 2-3 ani ca inca merge, chiar daca mai lent si se incinge e alta treaba.

In notebook nou din ala pana in 300 euro cu Atom/Celeron/Pentium se misca mai bine decat midrangeuri de acum 2-3 ani care costau 600 euro, cu procesoare i.

Oricum sa fugi ca de naiba de un PC folosit intr-o corporatie... stau deschise 24/24 si sunt rulate bine...

Ba aici te contrazic ca si eu lucrez in corporatie si avem inclusiv regul ca se inchid dupa cele 8 ore 45 de minute de program. Regulile sunt legate de Environment si politicile de consum minim asta pe langa faptul ca majoritatea vin cu procesoare I5 V Pro care sterg pe jos in teste  cu Intel Celeron si Pentium actuale.
Iti dau un exemplu - am un laptop Acer pe care il folosesc pentru CAD cu borrow license din cand in cand cu I3 4000M si acest I5 2520M si in teste iese Acer-ul mai bine doar la partea de placa video si DDR nu si la procesor. Oricum HDD-ul de 7200 RPM este un pic mai rapid si in plus nu ai sigilat accesul la HDD deci poti sa ii pui in locu un SSD si poti face din EliteBook 8460p un laptop care chiar sterge pe jos cu orice laptop pe care il gasesti in clasa consumer pana in 2000+ lei.

Review profesionist:

http://www.notebookc...ok.57322.0.html

Edited by marius_fenchea, 07 October 2016 - 16:55.


#32
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Da, sunt unele cu reguli mai stricte, cica eco, dar de fapt sunt masuri luate din motive financiare, sa faca economie...
Ca de exemplu, in domeniul financiar-bancar nu exista regula asta, raman deschise, eventual intra in standby daca sunt setate asa.

Cat despre generatii vechi de 3 ani cu procesoare midrange-highend si procesoarele generatie noua low-mid... in utilizare normala le prefer pe cele noi (care vin la pachet cu totul nou), e adevarat ca daca ai nevoie de procesare, acestea din urma sunt mai putin capabile.
In plus, in timp acestea "obosesc", se incing, coolerul nu mai face treaba buna ca la inceput...

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Acesta este reviev-ul meu cu privire la EliteBook 8460p:

Bine....sa incepem asa Elite Book 8460P este unul dintre cele mai durabile laptop-uri de pe piata, seria actuala EliteBook de 14 inch nu se poate compara cu seria E8460P / E 8470P.
Carcasa de aluminiu, sasiu foarte durabil, acces la compoentele de upgrade - slot DDR 3 liber, si HDD-ul se poate schimba cu un SSD fara a pierde garantia.
Optic Laptopul arata foarte bine ca si cand ar fi fost folosit de mine sa spunem 4-6 luni, nu ai ce ii reposa unui produs second hand la acest capitol.
Ecranul este mat ceea ce ajuta foarte mult atunci cand stai mult cu ochii in calculator, culorile sunt vii se poate lucra chiar editare foto pe acesta desi pentru aceasta as recomanda conectarea laptop-ului la un monitor extern.
HDD-ul este la 7200 RPM ceea ce ii da un plus de viteza in comparatie cu un HDD de 5400 RPM din clasa consumer.
Procesorul desi este din generatia a 2-a de Intel I 5-uri este un V Pro -I5 2520M Dual Core cu Hyper Treading - emuleaza 4 Core-uri - ceea ce il face foarte stabil pentru aplicatii consumatoare de putere de calcul nu poti pur si simplu sa il compari cu Intel Celeron sau Pentium din seriile consumer pe care le gasesti in aceeasi gama de pret..
Ca bonus -Laptop-ul este dotat si cu 2 porturi USB 3.0 pe care nu le-am gasit in descrierea tehnica.
Instalarea driverelor se poate face facil daca mai ai un sistem conectat la NET si poti sa download-ezi macar driver-ul de la placa de retea/ wireless.
Pentru ca sa pui Win 7 sau Win 8.1 la viteza si cu toate driverele recomand instalarea Dreiver Booster 3.5 care iti cauta cele mai noi versiuni si face update-ul in cateva minute daca ai conexiunea de net rapida.
Laptop-ul are prevazuta o mica lanterna langa camera WEB de pe display care te ajuta sa vezi tastele pe timp d enoapte sau intuneric.
EliteBook E 8460P este printre singurele produse construite dupa standarde de rezistenta MIL STD- venite din military.
Laptopul prezinta pe carcasa superioara o zgarietura la muchia superioara a carcasei display-ului de parca a fost tinut in geanta alaturi de ceva obiect metalic dar ca sa o vezi trebuie intr-adevar sa o cauti.
Alta zgarietura este in dreptul cheiei de la dock-ing station dar acestea sunt absolut normale dupa o utilizare intr-o firma/companie.
Pana la urma este un second hand deci nu va asteptati sa fie perfect nou cand il cumparati.
Tastatura desi pe site scrie ca este in suedeza a mea este de fapt in franceza dar nu m-a incurca acest lucru in niciun fel fiind obisnuit sa nu ma uit la taste atunci cand scriu.
Pentru cei care vor sa aiba exact ce scrie pe taste se poate instala limba franceza din start atunci cand instalati Windows-ul sau ulterior daca simtiti nevoia.

Primul produs venit E 8460P a avut un defect la display mai exact parea ca este lovit bine in partea de sus a ecranului si se vedea "in valuri" Shmu poate sa confirme ca a vazut si poze, am vorbit cu cei de la ABD si l-am returnat fara probleme desi prima persoana cu care am vorbit ar fi incercat sa ma faca sa il bag in service, in decurs de o zi mi-a fost trimis de catre ABD Computer "noul" laptop E 8460P - acestuia la care acum i-am facut reviev-ul.
Daca vrei ceva durabil si cu putere de calcul decenta in aceasta gama de pret poate ar fi bine sa cautati un second hand durabil deoarece gama consumer este construita foarte prost in acest moment (anul 2016).

Ce mi-as dori sa fie mai bun la acel EliteBook este placa video, in primul rand nu ma asteptam sa "fie acolo" dar daca tot o am era bine pentru mine sa fie una de la Nvidia ca sa duca si mai bine in CAD - Creo 2 este destul de pretentios, CATIA V5 la fel in Solid Works 2014 zboara.
Alt lucru pe care poate l-as vrea este sa aiba DDR la 1600 si sa pot lua a doua placuta orice firma si sa o bag in slotul liber, in rest pentru un second hand nu am efectiv pana acum ce ii reprosa. Daca ma gandesc ca in acelasi pret luam nou un laptop din plastic ieftin si cu procesor de tableta....
Ce o sa ii schimb daca prind la BF un pret bun? HDD-ul o sa il inlocuiesc cu un SSD dar asta o sa mai vedem.
Apropos HDD-ul dupa check-ul cu HD tune are 3300+ ore de functionare deci nu foarte mult....

#34
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Un thinkpad cu ecran 1600x900 si configurare la cerere!
Asta se incadreaza in buget...
Lenovo ThinkPad T420 i5-2520M 2.50 GHz laptop reconditionat

Edited by sandy76, 07 October 2016 - 23:29.


#35
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
E ok Thinkpad-ul dar eu as merge pe HP EliteBook la seria 8460P /8470P calitatea sistemuluii este peste cea a Lenovo, ma rog chestie de gusturi..

#36
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Salut,

Am si eu aceeasi dilema. Imi trebuie un laptop pentru serviciu doar (il leg la videoproiectoare prin VGA si la TV prin HDMI- prezentari Powerpoint, documente pdf.). Pentru acasa am desktop nou.

Acum folosesc un Dell inspiron 1520 vechi de 8 ani care e f bun dar nu are HDMI si e cam greu la 3 kg.

Laptopul nou sa fie cu VGA si HDMI. Salile au  videoproiectoarele si TV-urile fixate in tavan sau pe perete- nu pot schimba modul cum se conecteaza.

Sa nu fie mai greu de 2 kg si sa aiba ecran de 14. SSD o sa-i pun daca nu are; procesor nu conteaza prea mult.

1. HP Probook 440 G3 128 SSD, i3 6100, 4 gb RAM pret in jur de 2000 lei.

2.Dell 3470 , hdd de 500, i3 , 4 gb Ram - 2300 lei

3. Dell e6430 i5, 4 Gb ram hdd 230 - refurbished 1400 lei ( garantie 1 an.)

Ce ziceti? Nou sau sh?

Edited by MBI, 19 October 2016 - 14:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate