Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

societati administrare imobile, blocuri, asociatii de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016
Din experienta dvs, ce stiti de societatile (persoane juridice) care fac administrarea completa (contabilitate+casierie+tehnic)?

Ceva experienta cu unele dintre ele?. M-am uitat pe site-ul mpgroup.ro. Nu arata clientii, nici macar cativa dintre acestia. Am sunat, raspunde mereu si pe toate numerele de telefon un anume Marian Puiu. La adresa de contact data de Google (Bd. Magheru Gheorghe,Gen., 7, Bucuresti-Sector 1, Bucuresti, 010322, București 030167) Puiu raspunde ca e adresa de "reprezentare" pentru Google si ca nu e nimeni acolo!!! Pare dubios tare sa fii o societate mare si sa nu ai un sediu unde sa te intalnesti sau sa discuti cu clientii.

Am gasit ca a mai avut cineva parte de acelasi tratament, aici:
http://forum.softped...2#entry14102861

Cand am intrebat daca imi poate oferi cateva asociatii spre a putea discuta cu proprietarii daca sunt multumiti sau nu de activitatea prestata, a refuzat!

Va intreb pe voi. Ce stiti despre acest mpgroup? Isi face treaba bine sau sunt probleme?  Am mai gasit cateva societati (scomet, ciel) dar niciun feedback direct de la beneficiari. Pareri pro sau contra? Din experienta dvs, stiti vreo societate serioasa pentru Sector 5, Bucuresti?

Edited by kxeuds, 06 October 2016 - 11:55.


#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sunt aceeasi prostie ca asociatiile de proprietari... niste baieti care vand la suprapret ce se poate vinde direct pe contract individual fiecarui proprietar.
Practic nu fac nimic, dar castiga mai mult decat cei care fac.
Trebuie sa moara practica asta, dar din nefericire unii chiar nu doresc sa scape de intermediarii lipitori.

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttruet, on 06 octombrie 2016 - 12:17, said:

Sunt aceeasi prostie ca asociatiile de proprietari... niste baieti care vand la suprapret ce se poate vinde direct pe contract individual fiecarui proprietar.
Practic nu fac nimic, dar castiga mai mult decat cei care fac.
Trebuie sa moara practica asta, dar din nefericire unii chiar nu doresc sa scape de intermediarii lipitori.

Absolut corect, ca sa nu mai spun ca vin cu oamenii lor, instalatorii lor, preturile lor, au combinatii cu firmele lor, si cand tragi linie constati ca factura s-a umflat de 4-5 ori, cautati un om serios, si lasati dracu lipitorile astea

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pareri Pro:
  • sunt obligate sa aiba asigurare profesionala (similar cu agentiile de turism)
  • simplificati darile la stat (nu va incurcati contributiile sau plata lor pentru ceilalti angajati)
  • sunt mai simplu de verificat (adica gasesti mai repede referinte)
  • merg la fiecare 2 ani la autorizarea de la primarie (ca la ITP)
Pareri contra:
  • facturile trebuie platite (isi retin printre primii facturile)
  • nu intotdeauna sunt disponibili imediat (administreaza mai multe asociatii)
Mai sunt si altele (nu-mi vin in cap acum)

#5
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016

View PostPlaton, on 06 octombrie 2016 - 12:19, said:

.. cand tragi linie constati ca factura s-a umflat de 4-5 ori, cautati un om serios, si lasati dracu lipitorile astea

Da, asta cautam, ceva serios. Nu e un lucru rau ca vin cu oamenii (meseriasii) lor. Din contra, daca societatea este veche pe piata ar trebui sa fi selectat deja meseriasii si cei care au ramas sa faca treaba buna. Preturile daca sunt umflate, nu te obliga nimeni sa le accepti. Poti lua ce meseriasi doresti.
In plus, astfel de societati ar trebui:
- sa dea dovada de transparenta si orice proprietari sa poata vedea toate detaliile si felul in care s-a calculat intretinere, pe ce s-au dus banii.
- sa mai ofere si ceva servicii din secolul 21 (plata cu cardul, OP la banca sau plata online sau diverse alte variante, la roboteii din mega, etc), sa nu mai fiu fortat sa vin cu banii in punga si sa pot plati orcand

Am dat 3 nume de astfel de societati mai sus (mpgroup, scomet, ciel) care par a avea si clienti. Unele ofera si "call-center" 24h/24h pentru preluarea problemelor si promit rezolvare in cateva ore ... ok, nu o fi in cateva ore, dar inseamna ca au oameni specializati. Cunosc pe cineva in Drumul Taberei care locuieste intr-un astfel de bloc administrat de o astfel de societate. Le merge foarte bine (2 persoane la 4 camere, fara centrala si fara repartitoare) platesc in lunile de iarna intre 400 si 580lei intretinere. Eu platesc 1 persoana la 2 camere intre 450-550lei (tot fara centrala si fara repartitoare). Societatea se ocupa si oamenii sunt multumiti. L-am rugat sa intrebe daca ar putea sa ne ia si pe noi si au refuzat pe motiv ca au deja destui clienti si deocamdata nu mai accepta membri noi. Asta imi confirma ca sunt seriosi si nu pun lacomia pe primul plan. Mie administratorul cand i-am solicitat sa-mi arate actele si felul in care a calculat intretinerea pe timp de iarna a zis da si a facut BA. Asa ca m-am gandit ca e timpul sa beneficiem de servicii mai bune si de calitate.

De aceea am venit sa intreb aici. Poate sunt cativa beneficiari printre noi si ne pot impartasi din experienta lor.

Edited by kxeuds, 06 October 2016 - 13:08.


#6
dupre_23

dupre_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.08.2010
Stiu ca 19th e administrat de AdeB si sunt multumiti.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 11.08.2003
Noi lucram cu una din firmele mentionate (nu o spun acum sa nu se interpreteze)
- bloc cu 2 scari, 20 de ap / scara => ~530 lei fTVA
- 1.5 ore / saptamana pentru incasare
- intretinerea se afiseaza ~15 pentru luna trecuta
- cand am avut lucrari de facut s-au miscat foarte bine
- nu stiu daca preturile pe care le percep firmele cu care "lucreaza" sunt cele mai bune de pe piata dar macar nu bat la ochi drept cele mai scumpe. Apropo de asta, daca vreau sa fac o lucrare cu altcineva, nu-s legat de nici o clauza in contract (cred Posted Image. Pana acum administratorul nu a mentionat nimic in acest sens, nici macar in discutie)
- administratorul repartizat blocului trebuie sa-si tina telefonul mereu deschis (si o face ca stiu ca mi s-a plans de asta) (de fiecare data cand am avut nevoie de el (bine! n-am sunat ca bulache la 3 noaptea(cred ca n-am avut nevoie)) a raspuns si ne-a ajutat)
- incasarea se poate face si prin zebre, banci si draci-laci
- pe langa ziua de incasare, administratorul mai trece intr-o zi pe aici pentru inspectie a imobilului
- online poti sa vezi detaliat cum s-a ajuns la cat ai de plata
- aa.. si primesc lunar instiintare pe mail si telefon cu cat am de dat cand se emit listele noi

De reprosat:
- am fi preferat sa existe si a doua zi de incasare, pentru ca nu toti se incadreaza in acea zi dar, pentru a nu mari costurile, a ramas asa.

Edited by sorin147, 06 October 2016 - 16:55.


#8
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016

View Postsorin147, on 06 octombrie 2016 - 16:54, said:

Noi lucram cu una din firmele mentionate (nu o spun acum sa nu se interpreteze)
- bloc cu 2 scari, 20 de ap / scara => ~530 lei fTVA
- 1.5 ore / saptamana pentru incasare
- intretinerea se afiseaza ~15 pentru luna trecuta
- cand am avut lucrari de facut s-au miscat foarte bine

De reprosat:
- am fi preferat sa existe si a doua zi de incasare, pentru ca nu toti se incadreaza in acea zi dar, pentru a nu mari costurile, a ramas asa.

Sorin, poti te rog sa-mi scrii mesaj privat si sa-mi spui numele firmei? Adevarat, nu sunt conditionat in niciun fel sa accept firmele lor. Am citit pana acum vreo 5 drafturi de contract. Daca nu vrei cu firmele lor, faci tu cu cine vrei. Si da, pretul este acolo unde spui to 5-600lei pe luna pentru asociatii cu cateva zeci de apartamente.

Edited by kxeuds, 06 October 2016 - 17:53.


#9
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016
Nu am mai apucat ieri sa postez, dar am cules informatii despre toate cele 4 societati mentionate la inceput. Sa le luam pe rand.

mpgroup - are istoric din 2010. Asta e foarte bine. Pe 2014 a fost in pierdere cu ~5000Eur. Pe 2015 are un profit de 34.000lei cu 5 angajati si un rulaj de 190.000lei/an. Asta ar insemna un profit sub 3000lei pe luna. Adica la nivelul unui salariu. Putin si neconvingator. In caz ca sunt probleme, cu 3000lei/luna nu poti acoperi mai nimic. Deci NU. Si faptul ca raspunde aceeasi persoana mereu la telefon, acum este explicabil. Cand i-am spus ca ma deplasez eu la sediul lor de relatii cu clientii, a sarit ca ars Posted Image). A zis ca in faza aceasta, cand noi nu am semnat sau nu suntem pe cale de a semna, nu e cazul. Cand se va ajunge acolo, a zis ca vine el Posted Image. Tipul este vrajitor, stie sa te duca cu vorba.

ciel administrare - oferta lor pare una buna, par seriosi dar au doar 2 ani la vedere, care conteaza din care doar 2015 mai consistent. Pe 2015 au un profit de ~52.000lei, deci in jur de 1000Eur/luna la o cifra de afaceri de 160.000lei/an ... hm, tot putin ... dar sunt de urmarit ca o eventuala optiune pentru viitor.

adeb - nu pre are istoric (2014, 2015). Datele financiare arata ca au iesit pe minus cu vreo 7000lei si au 14 angajati. Faptul ca sunt usor pe minus si au 14 angajati, ma duce cu gandul la faptul ca muncesc cinstit si au potential. Cred ca inca nu au externalizat servicii asa cum fac alte societati pentru a creste profitul. Posibil sa creasca in viitor, dar deocamdata sunt variante mai bune si cu mai multa experienta. Nu am sunat sa-i intreb daca se ocupa si de asociatii in sect 5.

scomet - a fost divizat in mai multe srl-uri (nord, vest, sud, est). Pentru scomet sud, la inceput 2010-2013 au avut date similare cu cei din piata (si cifra de afaceri cam la fel si profit mic). 2014 dar mai ales 2015 a schimbat datele problemei. Pe 2015 are o cifra de afaceri de 156.000lei/an si profitul este la vedere, 144.000lei/an. Adica peste 12.000lei/luna. Asta ar putea insemna zeci de asociatii in administrare (30-50 poate si mai mult), pe zona geografica sud. Nu e rau, si felul in care au "spart" societatea arata ca s-au gandit bine si la costuri dar si la eficienta. Iar ca oferta, e cea mai buna ca si pret. Inca discut cu ei, dar par a fi seriosi.

Directorul lor, l-am sunat ieri. Mi-a respins apelul, daaar ... dupa mai putin de o ora, a revenit el, desi nu stia cine sunt. Am cerut referinte, a fost de acord ... i-am cerut sa vad cum arata aplicatia de detaliere a costurilor online (a fost si aici cooperant) ... da dovada de transparenta si flexibilitate iar cifra lor de afaceri confirma ca sunt buni ... si cel mai important, sunt si vechi in piata, deci au cam "triat" si neghina de grau ... poate ca nu toti meseriasii lor or fi ok, dar in general ma astept sa fie in regula ... si daca nu sunt, caut alti mesriasi, nu avem nicio obligatie sa lucram cu meseriasii lor ... Inca investighez si ma documentez ...

Edited by kxeuds, 07 October 2016 - 10:35.


#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Astia cu firmele lor semianonime sunt de fapt one guy operation sau family operation... deaceea nici nu au birouri.
Si incearca sa te duca cu vorba sa semnezi si sa faca volum, cu speranta ca daca reusesc in cativa ani sa aiba suficienti fraieri de client vor face in exit de milioane catre o companie mare care doreste sa preia "portofoliul".
E o afacere creata pentru exit.

#11
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016

View Posttruet, on 07 octombrie 2016 - 10:48, said:

Astia cu firmele lor semianonime sunt de fapt one guy operation sau family operation... deaceea nici nu au birouri.
Si incearca sa te duca cu vorba sa semnezi si sa faca volum, cu speranta ca daca reusesc in cativa ani sa aiba suficienti fraieri de client vor face in exit de milioane catre o companie mare care doreste sa preia "portofoliul".
E o afacere creata pentru exit.

Foooarte adevarat. Exact asta vreau sa si evit. Am deja "one woman show" - administratora care face numai ca pisica, dupa cum ii place. Nu mai vreau asa, afacere de familie si asociatia ajunge sa fie aservita unei persoane de pe scara.

Am primit raspuns scris de la Scomet (i-am cerut portofoliu, acces la aplicatia online si exemplificarea ei, detalii cu privire la parte tehnica a ofertei). M-a sunat directorul si m-a invitat la ei la sediu sa stam de vorba. Da, iata ca se poate! In timp ce mpgroup ma trimite la tigari cand il intreb daca putem sa ne intalnim la sediul lor relatii cu clientii, cei care stiu sa faca business, arata atitudine si respect pentru client. Ma duc astazi sa ma intalnesc cu Scomet-ul. Pana acum, nu am gasit ceva de reprosat acestei societati.

#12
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016
M-am intalnit cu directorul Scomet la sediul lor. Arata a firma, intr-o vila cu 2 etaje, ocupata de ei. Nu e firma de apartament, cum zicea cineva pe aici: "one guy operation"! Am vazut aplicatia lor, e bine gandita, accesibila de oriunde via internet cu un browser web.

Directorul a dat dovada de transparenta totala, mi-a aratat chiar si cum functioneaza aplicatia si am plecat cu datele de contact pt 3 asociatii asociatii de propriatari. Ce vreau sa remarc aici, este ca desi nu i-am impus ca acele asociatii sa fie pe langa mine, s-a uitat si a gasit imediat. Asta inseamna ca au clienti destui. Una este chiar in blocul de vis-a-vis iar alte doua la 5 min distanta. Am vorbit cu toti. Sunt multumiti si linistiti. Asociatiile mai vechi, mi-au spus ca au mai fost ceva "problemute" cu oamenii desemnati in trecut sa se ocupe de ei, dar ca de vreo 2 ani e foarte bine. Si din datele financiare ale Scomet rezulta cam la fel (ultimii doi ai au fost in crestere).

Cam asta ar fi pana astazi.

Edited by kxeuds, 08 October 2016 - 13:28.


#13
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si la noi in cartier se lucra cu Scomet.La un moment dat aveau vreo 7-8 blocuri.De un an si ceva ai fost inlocuiti.Nu stiu din ce motiv dar o sa intreb administratora.Chiar nu am fost curios de ce i-au schimbat.

#14
kxeuds

kxeuds

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2016

View PostGroh, on 08 octombrie 2016 - 14:12, said:

Si la noi in cartier se lucra cu Scomet.La un moment dat aveau vreo 7-8 blocuri.De un an si ceva ai fost inlocuiti.Nu stiu din ce motiv dar o sa intreb administratora.Chiar nu am fost curios de ce i-au schimbat.

Ar fi util sa stim de ce si cu cine. Daca Scomet a fost schimbat, dupa mintea mea inseamna ca cei care i-au inlocuit sunt mai buni. Ar fi util sa stim si daca cei care au venit au justificat asteptarile sau nu. Pana acum 2 ani si mie mi s-a spus ca au fost ceva problemute, dar legate de oamenii desemnati de Scomet sa aiba grija de asociatie (casier si cel care face inspectiile tehnice - daca ai luat abonament care include si tehnic). Financiar/contabil am inteles ca sunt ceas. Ofera si facilitati multiple legate de plata (cash, card, op, plata la mega image - robotei) si dau dovada de transparenta (cu aplicatia online pusa la dispozitia fiecarui locatar). Si nu au fost probleme mari, dar oamenii si-au dorit mai mult (foarte bine ca a vrut) si din cate am inteles, ori Scomet i-a schimbat din oficiu (angajatii cu performante scazute), ori la cererea asociatiilor. Si cifrele financiare pana acum 2 ani nu erau cine stie ce fata de ale altora (cand inca si ei erau in perioada de cautari). De aceea am spus ca nu doresc o societate fara instoric. Cu cat esti mai vechi in piata, cu atat ai devenit mai bun. Concurenta, clientii, societatea, te forteaza sa progresezi. Acum insa, situatia e schimbata (am dat si ciferele exacte mai sus), cifrele o confirma ... Au devenit mai buni si afacerea a crescut ...

Si inca ceva destul de important. Acest Scomet stie sa asculte! Are reactie la ce spun clientii, uneori mai lent alteori mai repede, si-si imbunatateste serviciile ... ceea ce este un lucru foarte bun ...

Edited by kxeuds, 10 October 2016 - 09:34.


#15
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Chiar nu stiu despre ce a fost vorba si cum am spus,de curiozitate o sa ma interesez.
Stiu ca erau si placute pe fiecare bloc cu  "imobil administrat de Scomet si au fost scoase.
Acum lucram cu o firma mai mica,pare ok.Nu cred ca despre bani a fost vorba,nu erau Scomet atat de scumpi.
Probabil nu s-au inteles la unele lucruri,nu ca nu ar fi buni Scomet.

#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
Salut,

Cer si eu ajutorul... daca aveti vreo firma care sa lucreze in BlocManager si sa fie cat de cat ok. L-am luat pe asociatie si vreau sa lucreze in baza noastra de date. Tocmai am scapat de un gigel care nu facea nimic, si lumea de-abea s-a obisnuit cu platforma online. La scomet se lucreaza cu alt soft.

Edited by christig, 01 November 2017 - 21:51.


#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postchristig, on 01 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Salut,

Cer si eu ajutorul... daca aveti vreo firma care sa lucreze in BlocManager si sa fie cat de cat ok. L-am luat pe asociatie si vreau sa lucreze in baza noastra de date. Tocmai am scapat de un gigel care nu facea nimic, si lumea de-abea s-a obisnuit cu platforma online. La scomet se lucreaza cu alt soft.

Daca pleci de la premisa ca e Gigel o sa ai de cautat ! Si poti cauta in continuare, iar in ce priveste Scomet , eu as zice pas, aaah si sa nu uit, tineti minte un singur lucru CU CAT SOCIETATEA RESPECTIVA PRACTICA CELE MAI MICI PRETURI DE PE PIATA CU ATAT  DE PROASTE VOR FI SERVICIILE!
Sa nu ziceti ca nu stiati ! Acum nu zic sa fie preturile scumpe cu draci, dar nici preturi de dumping la jumatate din pretul celei mai ieftine firme !

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Salutare!

Redeschid acest topic cu mentiunea ca as dori sa stiu cu ce firma ati hotarat sa lucrati, pana la urma.
Blocul nostru a fost administrat de o doamna care a demisionat si s-a stabilit in urma unei sedinte, ca trebuie sa apelam o firma de adminstrare.
Astept opinii si sugestii, daca se poate.
Cu multumiri anticipate!

PS: sector 5.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate