Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Indemnizație creștere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sanduf

sanduf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.07.2016
Salut.

Prietena mea lucrează în momentul ăsta cu contract de muncă pe 4 ore. Asta înseamnă că în contract este trecut mai puțin de ...mediu pe economie, nu ? Adică nu e înjumătățit având în vedere că programul din contract este, practic, part time ? Și n-am vreun dubiu că patronul la care lucrează ar vrea să plătească taxe pentru angajați prea mult...

Întrebarea mea e alta.

În caz de, cât primește indemnizație pentru copil ?

Mă refer strict la ea, că eu sunt null, lucrez și mai rău, freelancer....

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
85% din media venitului lunar, medie calculata pe ultimele 12 luni in care a realizat venit, cu conditia sa fi lucrat minim 12 luni in ultimele 24 de luni, dar nu mai putin de 85% din salariul minim brut pe tara, care azi e 1250 lei.

Legea 66/2016.

Edited by bladhaund, 06 October 2016 - 01:30.


#3
sanduf

sanduf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.07.2016
Concret, dacă ea lucrează 4 ore, part time, înseamnă că venitul ei brut este mai mic de 1250. Adică există posibilitatea ca 85% să însemne sub 600 de lei. Iar asta înseamnă şi că va primi cea mai mică indemnizaţie, care înţeleg că e 600 de lei. Nu ?

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Da.

Doar ca cea mai mica indemnizatie este 1062,50 (85% * 1250).

#5
sanduf

sanduf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.07.2016
Mulţumesc frumos pentru răspunsuri !

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În plus, până la doi ani alocația pentru copii e 200 de lei lunar.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar faptul ca lucreaza part-time (4 ore/zi) nu inseamna ca vechimea in munca este calculata si ea la jumatate ?

#8
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postsanduf, on 06 octombrie 2016 - 01:15, said:

Prietena mea lucrează în momentul ăsta cu contract de muncă pe 4 ore. Asta înseamnă că în contract este trecut mai puţin de ...mediu pe economie, nu ? Adică nu e înjumătăţit având în vedere că programul din contract este, practic, part time ? Şi n-am vreun dubiu că patronul la care lucrează ar vrea să plătească taxe pentru angajaţi prea mult...
E platita salariul minim brut orar, adica daca are doar 4 ore pe cartea de munca are jumatate din 1250 (care e pentru 8 ore), total 625 Brut.
Cel mai probabil nu va primi indemnizatie precum cineva cu salariul norma intreaga 8 ore, exact cum nici somaj nu ia la fel, chiar daca a lucrat aceeasi perioada.
In plus de ce ar plati statul unor evazionisti mai multi bani, ca e clar ca e vorba de evaziune, lucreaza 8 ore in realitate dar pe contract are 4 ore in caz de control... si restul banilor se incaseaza la negru in mana. Practic poti considera ca deja si-a primit indemnizatia de crestere prin evaziunea facuta.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttruet, on 06 octombrie 2016 - 09:20, said:

E platita salariul minim brut orar, adica daca are doar 4 ore pe cartea de munca are jumatate din 1250 (care e pentru 8 ore), total 625 Brut.
Cel mai probabil nu va primi indemnizatie precum cineva cu salariul norma intreaga 8 ore, exact cum nici somaj nu ia la fel, chiar daca a lucrat aceeasi perioada.

Of. A pus bladhaund link, a scris și cum se calculează dar degeaba.

Quote

Art. 2.
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată."
Indiferent câte ore a lucrat o femeie care naște până când salariul minim brut e 1250 de lei, va primi 1062, 5 lei. Dacă sau când va crește salariul minim brut va crește și indemnizația.

Edited by althea, 06 October 2016 - 09:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate