Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Glaf exterior aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
Buna seara. Dilema mea: stiu ca am facut cateva lucruri poate in ordine inversa, dar asta e acum. Faptul este consumat. Am montat geamuri termopan, casa a fost izolata cu zapada. Mai raman glafurile exterioare. Initial am vrut sa pun faianta/gresie de exterior - ce vezi pe la toate blocurile. Posted Image. Apoi m am razgandit si am cumparat glaf exterior de aluminiu. Cautand pe net, instructiuni de montare, am gasit asta Attached File  Termopane-Suceava-tamplarie-pvc-1.jpg   26.11K   161 downloads  problema mea este ca nu mai pot monta glaful sub geam ci va veni cumva exact pe tocul geamului. Vreau sa le prind cu autofiletante si apoi sa dau cu silicon intre toc si glaf. Alta idee? Multumesc!

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://i.share.pho.to/7d9683ac_o.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mai bine iti luai un glaf din granit sau marmura.......era mult mai ok!

Edited by xmanyacs77, 05 October 2016 - 18:38.


#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
In imagine glaful este prins pe un profil de compensare plasat sub toc. Daca nu-l ai nu poti monta decat pe toc. Nu e nicio problema, poti s-o faci cu autofiletante scurte sau cu nituri pop. E bine sa dai cu silicon pe toata suprafata de contact a glafului cu tocul.
Si mai e bine sa pui sub el niste buret din cel folosit la parchetul lamelar sau polistiren (zapada - cum ii zici tu ) ca sa  atenuezi zgomotul facut de picaturile de ploaie.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
vezi cum si cat sta in consola glaful, daca este asezat pe zid.
Eu le-am pus niste suporti tip L, din tabla (din comert, pentru montat etajere). Intre suporti si glaf la unul am pus autoforante, la altul pop-nituri. Sub glafuri am bagat spuma. Adevarat, mai pun ghivece cu flori pe glafuri.

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poți și pe tocul geamului dar nu mai sus de găurile de evacuare condens.
Vezi ca exista ceva șnur de etanșare mai special sa zic asa.Nu știu cum se numește dar știu ca e un cauciuc moale (ceva tip plastelina)
La final dai și siliconul.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postalexandru_77, on 05 octombrie 2016 - 18:19, said:

...... Vreau sa le prind cu autofiletante si apoi sa dau cu silicon intre toc si glaf. Alta idee? Multumesc!
Poti sa le montezi si asa , dar dai cu silicon si inainte de montaj .
Daca gaurile de condens , se astupa , se poate decupa glaful in zona aceea , apoi se siliconeaza .
Si daca nu intelegi , miine iti pot face poze .

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Tai din izolatie si montezi glaful corect. Sub toc, prins de adaosul de sub geam.
Oricum se va auzi ca o toba la ploaie.
Am avut si le-am dat jos.
Recomand glaf din marmura. Dar e scump.

#8
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014

View Postmaximg, on 05 octombrie 2016 - 19:26, said:

Si daca nu intelegi , miine iti pot face poze .

chiar te rog, vineri le montez si vreau sa am lectia invatata

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
o sa te enerveze zgomotul produs de picaturile de ploaie, mai ales daca incepe sa ploua pe timpul noptii. trebuia sa iei un glaf de plastic sau sa pui gresie.

#10
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
Asta este acum. Nu este direct la geamul camerei. Casa este la tara, construita dupa model vechi, avea sala, sau prispa cum i se zice in zona noastra, aceea a fost inchisa si acolo se monteaza glafurile.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalexandru_77, on 06 octombrie 2016 - 09:58, said:

Asta este acum. Nu este direct la geamul camerei. Casa este la tara, construita dupa model vechi, avea sala, sau prispa cum i se zice in zona noastra, aceea a fost inchisa si acolo se monteaza glafurile.

a, pai atunci nici nu trebuie sa-ti faci prea multe griji legate de etansarea zonei de contact dintre glaf si rama geamului.
atentie insa la aluminiu in sine, e posibil sa se pateze rapid, poate ar fi util daca ai da un strat de lac incolor pe el, astfel incat sa poti aseza ceva pe pervaz daca doresti, fara ca metalul sa se pateze (ghivece, jardiniere, o cana cu apa sau o ceasca cu cafea, samd)

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postalexandru_77, on 05 octombrie 2016 - 21:53, said:

chiar te rog, vineri le montez si vreau sa am lectia invatata
Ai pozele . Din pacate se vede mai urit decit in realitate , si glafurile sint murdare de la pisici .. Daca vrei mai estetic , poti cauta niste autofiletante cu capac de plastic , de mascare . Eu am vrut sa le dau cu alb , dar am renuntat .

View Postcorinadaniela, on 06 octombrie 2016 - 09:33, said:

o sa te enerveze zgomotul produs de picaturile de ploaie, mai ales daca incepe sa ploua pe timpul noptii. trebuia sa iei un glaf de plastic sau sa pui gresie.
In tehnologie se spune de niste benzi care se monteaza pe spatele glafului, pt a nu " suna " a doaga , la picaturile de ploaie ... In realitate , stratul de adeziv , mai ales daca este unul " elastic " face acelasi lucru .

Attached Files



#13
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
va salut,
am si eu o problema asemanatoare!
am cumparat o casa la tara cu termopanele si termosistemul puse de vechiul propietar!
acum as vrea sa montez glafurile ca sa pot da cu tinci si lavabila casa!
problema e ca acele gauri de aerisire ( apropo, nu au nici capacele) sunt foarte aproape de pervaz ( intre 0mm si 10 mm ) !!!
Nu vreau sa decupez termosistemul, ce pot face in situatia asta? pun glaf de tabla si decupez in dreptul gaurilor, bun, dar am doua geamuri unde gaurile sunt chiar la linie cu pervazul!!! sigur acopera gaurile si daca decupez acea bordura.... pot da eu alte gauri mai sus in tocul de termopan?? sau fac mai mult rau?
multumesc, manu.

Attached Files



#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Găurile mai sus nu ajută. În interiorul profilului există o cameră prin care se face drenajul al cărei perete de jos corespunde cu partea de jos a găurilor de drenaj. Dacă le dai mai sus, toată apa care nu se scurge pe la noua ta gaură dată mai sus, se va acumula în camera profilului (iarna poate îngheța și sparge profilul), sau se va scurge pe la vechea gaură, prin zidărie, pe sub glaf, pe unde apucă.

Soluția este să tai frumos termosistemul, sau zidăria cu un flex, ca să poți să te duci mai jos cu glaful. E bine că nu ai apucat să dai finisajul, acum e mai ușor de făcut.

Attached File  Untitled.jpg   118.99K   62 downloads

#15
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
merci @digix, m-ai lamurit!
nu o sa fie usor, nu stiu ce-i acolo dedesupt... chirpici, polistiren etc, dar poate fi si beton sau caramida plina si atunci o sa fie greu de decupat, spart, etc... am sa vad Posted Image
in legatura cu lipsa capacelor, pot sa las asa sau se gasesc de cumparat? si daca gasesc de cumparat cum le prind de acea gaura, sau sant mai degraba...? ms.

#16
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
na, pana la urma am reusit sa decupez doar 2,5cm, dar suficient cat sa ramana gaurile deasupra pervazului...
poate gasesc sa cumpar si capacele, daca nu, ramane asa, am vazut ca mai sunt vecini care nu au capacele la geamuri...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate