Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suport Windows XP

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am un prieten care are un calulator mai vechi care suporta doar windows XP . Deoarece suportul pentru acest sistem de operare stiu ca a incetat, daca as instala acum un XP ii mai vin update-urile care au fost  pana la incetarea suprtului ; adica mai sunt pe serverele microsoft acele update-uri si se mai pot descarca /instala pe un windows XP proaspat instalat ?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2016 - 09:29, said:

Am un prieten care are un calulator mai vechi care suporta doar windows XP . Deoarece suportul pentru acest sistem de operare stiu ca a incetat, daca as instala acum un XP ii mai vin update-urile care au fost  pana la incetarea suprtului ; adica mai sunt pe serverele microsoft acele update-uri si se mai pot descarca /instala pe un windows XP proaspat instalat ?
off-topic: de ce esti sigur ca nu suporta si altceva in afara de XP? Mai bine spune ce procesor are (model exact, nu frecventa), memoria ram si eventual placa video. Sunt destul de sigur ca suporta ceva distributie light de Linux, si nu va trebui nici ingreunat cu un antivirus in cazul asta.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu numai ca sint pe servere dar mai ai si update-uri NOI pina in 2019 cu un mic trick: http://forum.softped...e-pana-in-2019/

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
paunas, sunt de-acord cu userul Hider141 !
Daca prietenul tau nu se joaca pe acel computer ce suporta numai windows XP, e o decizie buna de a reinvia PC-ul cu un Linux.

Linux e gratuit iar anumite distributii sunt special pentru PC-ul vechi.
Doar spune aici configuratia computerului si ti se va recomanda mai multe distributii Linux pentru PC-uri vechi asemanatoare cu XP-ul.

Insa daca mai exista suport pentru XP cu anumite trick-uri cum s-a zis mai sus, atunci instalaeaza XP.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a folosit niciodata Linux si vrea tot windows
Calculatorul are 9 ani ; are un procesor AMD Sempron , 1GB ram , HDD de 160 Gb , placa de baza nu mai retin ce era

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu 150-200 lei isi ia un PC valabil... pe care poate pune si w 10 la o adica!
XP a fost excelent la vremea lui dar acea vreme a cam trecut!
sa nu zici ca are CRT...

http://www.samwise.r...calculatoare-15

Edited by Nero-d, 05 October 2016 - 10:03.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Atunci ii e mai bine cu XP, decat cu Linux!
Sincer, aia e o antichitate deja.

1. Instalezi XP cu SP3 inclus.
2. Instalezi Firefox (singurul browser ce inca mai suporta XP)
3. Instalezi XP SP4 neoficial
4. Rulezi acest REG code pt a beneficia de updates pana in 2019

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Sau, pur si simplu instalezi orice Windows XP ai tu acolo, fara nici un update.
Ma rog, recomandat SP3.
Pentru acest user/calculator, nu exista absolut nici un avantaj de la update Windows XP.
Iar programe compatibile (vezi Firefox...) se gasesc cite vrei tu, adica TOATE - versiuni mai vechi.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ţine neapărat la update-urile de la Microsoft?
SP3 e suficient.
Dacă sistemul e stabil şi dacă utilizatorul nu navighează pe site-uri dubioase, care-i problema?
Problema este, însă, cu utilitarele, în special antiviruşii. Tot mai puţini sunt dezvoltatorii care ţin în viaţă astfel de aplicaţii pentru XP.
1 GB RAM e cam puţin, dar cred că sistemul poate duce 2 GB RAM.
Eu am un PC din 2003 cu numai 256 MB RAM şi, atât timp cât mă rezum la a lucra pe el documente, a asculta muzică şi a naviga pe net, e OK. Ba chiar pot juca GTA Vice City pe el. Nu mă obosesc să-i mai pun memorie (suportă maxim 1 GB), deoarece între timp am strâns fondurile pentru a aduce cât de cât la zi sistemul mai nou, pe care-l am din 2008 şi care se pare că suportă 8 GB RAM.
N-aş reveni la XP; la birou am Windows 10, pe sistemul din 2008 am tot Windows 10 şi sunt foarte mulţumit de ambele configuraţii.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostroxanaRabinowitz, on 05 octombrie 2016 - 10:26, said:

Sau, pur si simplu instalezi orice Windows XP ai tu acolo, fara nici un update.
SP2 e gaurit chiar din kitul original. Asa ca nu merge fara.

#11
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Gaurit ?? w t f ?
NU merge fara... CE nu merge fara ?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
De ex., IE ruleaza ActiveX-uri fara restrictii de securitate si te poti arde imediat. Ulterior prin update-uri au rezolvat problema.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nimeni nu mai rulează IE de XP decit daca are vreo aplicație antica pentru firma - caz în care sa se spele pe cap Iul cu tot.
Dar update-uri tot trebe făcute ca nu cer de mincare.

#14
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ah, deci problema NU e la SP2, ci la IE din SP2....
OK, hai sa zicem ca instaleaza SP2 si foloseste IE.... si sta si fara antivirus.... si-l ataca vreun hacker taman pe el. (adica 4 coincidente una dupa alta... ce a zic....)
Ce-i fura, parola de la facebook ?!

Edited by roxanaRabinowitz, 05 October 2016 - 16:11.


#15
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Ce hacker nene?? E vorba de site-uri "pregatite" care asteapta vizitatori. Cand ai intrat cu un browser vulnerabil ai luat tot ce trebuie, nici macar nu trebuie sa dai click pe ceva.
Nu-i fura nimic, nu au aia ce face cu parola lui de facebook (dar asa au unii impresia ca aia e cea mai importanta Posted Image ), dar ii encripteaza documentele, pozele, ii instaleaza un bitcoin miner etc...

Edited by Master_Yoda, 05 October 2016 - 16:33.


#16
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
OK, inlocuieste "hacker" cu "site pregatit" si cam tot acolo ajungi.
Aia cu parola fb era un exemplu trivial.
Cu ce sint mai presus documentele si alte alea ?
Daca nu ai backup si nici nu te aperi... asta este, unii mai cad si in plasa.

#17
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Pai cum sa te aperi cand intrebi pe forum si primesti sfaturi cum e cel dat de tine mai sus rezumat in "las ca merge si asa"?

Parola de facebook o recuperezi, daca ai adaugat nr de telefon. Documentele, pozele, daca nu ai backup si multi nu au, nu le mai recuperezi.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - Da, vei primi update-uri pana la data expirarii suportului.
Dupa ce le-ai instalat pe toate - poate vrei sa dai chiar tu sa se duca pe Windwos update sa vezi ce update iti mai ofera - vor fi cateva care nu le primesti prin WU - poti face trucul din link-ul dat mai sus si primesti in continuare update-uri de securitate inca 3 ani aproape.

Dupa ce ai instalat toate update-urile recomand o curatire cu CCleaner - bifezi sa stearga si backupurile la update-eurile facute, o curatire si de registrii si apoi faci o defragmentare. Asta e principalul moptiv ptr care XP-ul merge mai greu dupa update-uri - nu-si face defragmentare automat si se umple si de fisiere inutile. Dupa asta va merge ca nou.

Vei avea insa ceva probleme - IE-ul nu merge pe toate site-urile - Chrome-ul scoate suportul ptr XP - deci singurul browser mai capabil va fi Firefox.
O alta problema e cu antivirusul - majoritatea antivirusilor chiar daca teoretic mai suporta XP ( daca mentioneaza asa ceva la specificatii ) nu mai sunt optimizate ptr el - sistemul va fi serios ingreunat.

O solutie -dar cam greu de gasit - penultima versiune de Security Essentials ptr XP, instalat si apoi blocat sa faca upgrade la ultima versiune.
Ultima versiune aducea in plus notificare ca a expirat suportul ptr XP dar avea si un time bomb inserat. Acum vreo luna maxim a incetat sa functioneze - nu mai face update-uri.
In schimb penultima inca merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate