Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Șoferi începători români în italia

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Axelspin

Axelspin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.10.2016
Buna ziua! As dori niste informații, sunt șofer din data de 10.02.2016 si acum sunt în Italia , mi am făcut codicele fiscale urmează sa îmi fac rezidența si actul de identitate , ceea ce vreau să știu este dacă pot conduce cu carnetul obținut în romania mașini cu capacitatea cilindrică mai mare de 70kw , am citit din legile italiene si am înțeles că șoferii cu experienta mai mică de un an nu pot conduce mașini cu capacitate mai mare de 70kw si vreau sa stiu daca legea mi se aplică și mie , cu carnetul obținut în România. Mulțumesc anticipat!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Axelspin, on 03 octombrie 2016 - 20:19, said:

... acum sunt în Italia , mi am făcut codicele fiscale ...
De ce nu-i intrebi pe aia care ti-au facut "codicele fiscale", Raducioiule?

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
In mod normal intr-o alta tara te supui legilor de acolo.
De exemplu daca ai obtinut permis intr-o tara unde e permisa o oarecare alcolemie in sange nu poti conduce in alta tara unde alcolemia e zero.
Sau limite de viteza...etc.

Edited by alexa32, 03 October 2016 - 20:45.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - atata vreme cat tu conduci in italia, te supui legislatiei de acolo, carnetul il puteai obtine si in congo, era exact acelasi lucru.

#5
sclaus

sclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2016
Dupa obtinerea rezidentei ai un an sa mergi la "motorizzazione civile" sa iti schimbi permisul in unul italian; nu stiu daca acum poti conduce orice masina

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 Axelspin, on 03 octombrie 2016 - 20:19, said:

am înțeles că șoferii cu experienta mai mică de un an nu pot conduce mașini cu capacitate mai mare de 70kw ...

Asa stiam si eu, dar nu am informatii de la o sursa oficiala.Cel mai bine ar fi sa te adresezi autoritatilor de acolo.

PS : tocmai ce mi-ai dat o idee de propunere legislativa.Am s-o dau unui coleg care sa se ocupe de acest proiect.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Oho si cate alte idei bune ar mai putea fi implementate ...

#8
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Dar de urmarea cursului de soferi in timpul liceului in locul religiei, ce parere aveti?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
costea_nelu, întrebarea ta are legătură cu postul inițial? Întreb pentru că mie mi se pare că puteai propune, spre exemplu, o oră de fizică în locul celei de religie ca să nu mai măsurăm cilindreea în kw.
Pentru inițiator: La Roma mănânci ce mănâncă romanii. Dacă legea lor nu-ți permite să conduci, ca începător, mașini puternice, nu conduci.

Edited by MembruAnonim, 04 October 2016 - 06:25.


#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 MembruAnonim, on 04 octombrie 2016 - 06:23, said:

Dacă legea lor nu-ți permite să conduci, ca începător, mașini puternice, nu conduci.
Sunt sigur ca trebuie sa fie vreo masina de 300-400 kg cu motor de 92 de cai. Posted Image

Personal cred ca legea se aplica doar celor cu permis italian. Sa zicem ca iei carnetul si te apuci de umblat prin europa, Italia e singura cu legea asta. Prin faptul ca suntem in UE puterile acordate de permisul nostru trebuie respectate peste tot.

Stau si ma gandesc, am prieteni care aveau sub un an de permis si umblau cu 340 kw prin Italia.Posted Image

Edited by SpeedDemon, 04 October 2016 - 07:22.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Şi eu ştiu persoane care au fost prin Italia, în vizită, cu maşini puternice deşi nu aveau mai mult de 1 an de experienţă în conducere dar asta nu cred că se aplică iniţiatorului întrucât el este rezident acolo. Cre că asta presupune că are toate drepturile şi obligaţiile cetăţenilor italieni.

Edited by MembruAnonim, 04 October 2016 - 07:42.


#12
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 Axelspin, on 03 octombrie 2016 - 20:19, said:

Buna ziua! As dori niste informații, sunt șofer din data de 10.02.2016 si acum sunt în Italia , mi am făcut codicele fiscale urmează sa îmi fac rezidența si actul de identitate , ceea ce vreau să știu este dacă pot conduce cu carnetul obținut în romania mașini cu capacitatea cilindrică mai mare de 70kw , am citit din legile italiene si am înțeles că șoferii cu experienta mai mică de un an nu pot conduce mașini cu capacitate mai mare de 70kw si vreau sa stiu daca legea mi se aplică și mie , cu carnetul obținut în România. Mulțumesc anticipat!
Limitarea la max 55kw/t sau max 70kw/Masina este valabila numai pentru incepatori italieni (nu ma refer la cetatenie, ci la carnet - unde s-a obtinut permisul clasa B .  Vezi Art. 117 Codice della strada (atentie, exista o versiune noua de 2-3 ani).

Pe langa asta, ptr absolut toti incepatorii in primii 3 ani de la obtinerea permisului: viteza maxima pe autostrada 100km/h, max 90km/h pe drumuri nationale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate