Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

dimensiuni minime farfurie antena satelit Astra 19,2 E - Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
flo129

flo129

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.08.2007
Salut,
Incerc sa ma conectez la satelitul Astra 19,2 E din brasov pentru a receptiona posturi TV in limba germana.
Stie cineva care ar fi dimensiunea minima a farfuriei antenei pe care sa o pot folosi pentru a realiza acest lucru.
Problema este ca stau la bloc si nu avem voie sa folosim antene ( estetic deranjeaza se pare) dar as vrea totusi sa o pun pe balcon deoarece am "teava" direct spre satelit fara obstacole si nu cred ca s-ar vedea prea mult.
Daca puteti sa-mi recomandati si niste modele v-as fi foarte recunoscator.
Va multumesc

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Daca skew-ul la LNB e mic (<5 gr) si e luminata 80% din antena poti folosi parabole offset si cu diametru de 650 mm.

Vezi in link-ul de mai jos footprintul pe Brasov pentru transponderele care vrei sa le receptionezi. Astfel afli EIRP si dimensiunea minima la parabola.
http://www.lyngsat-m...-Europe-Ku.html

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Verifica pe net nivelul de semnal existent in zona ta,( exista niste site-uri specifice care iti arata nivelul semnalului pe zone), dupa care te poti orienta pentru a-ti rezova problema.

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Poți folosi liniștit o „tăviță de mici” de la Orange (aprox. 60 x 40 cm). Orange are un kit multi-feed (31.5 E + 19.2E, cu primul în focarul principal) și mergea fără probleme (l-a avut băiatu'), deci cu 19.2 singur pe antenă va fi perfect...
Personal, mi se pare că arată mai bine decît o farfurie rotundă!Posted Image

Edited by crislacor, 03 October 2016 - 15:28.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 crislacor, on 03 octombrie 2016 - 15:22, said:

Poți folosi liniștit o „tăviță de mici” de la Orange (aprox. 60 x 40 cm). Orange are un kit multi-feed (31.5 E + 19.2E, cu primul în focarul principal) și mergea fără probleme (l-a avut băiatu'), deci cu 19.2 singur pe antenă va fi perfect...
Personal, mi se pare că arată mai bine decît o farfurie rotundă!Posted Image
Si cand vrei sa faci gratar esti asigurat ..........
Auuuu morrrrrrrrrrrrrrrrrPosted Image Posted Image Posted Image

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Știi, există o vorbă desprei cei care rîd așa, ca tine...Posted Image  Da' nu ți-o spui, că te superi...Posted Image

Edited by crislacor, 03 October 2016 - 16:15.


#7
flo129

flo129

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.08.2007

 crislacor, on 03 octombrie 2016 - 15:22, said:

Poți folosi liniștit o „tăviță de mici” de la Orange (aprox. 60 x 40 cm). Orange are un kit multi-feed (31.5 E + 19.2E, cu primul în focarul principal) și mergea fără probleme (l-a avut băiatu'), deci cu 19.2 singur pe antenă va fi perfect...
Personal, mi se pare că arată mai bine decît o farfurie rotundă!Posted Image
Mersi pentru pont intradevar arata mai bine.
As avea vreun avantaj sa am abonament la orange  si receiverul lor hd( in sensul sa am un semnal mai bun pe astra 19,2) fata de a folosii antena orange si orice alt receiver HD

mersi

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, tu ar trebui să știi mai bine...
- dacă ai televizor cu DVB-S2, nu mai ai nevoie de receiver pentru Astra 19.2 E! Deci, implicit, nu mai ai nevoie nici de Orange TV
- dacă îți faci abonament la Orange, pentru recepția satelitului agățat la 19.2 E va fi nevoie să iei și acel „kit extra canale”. Avantaje: o grilă consistentă HD de la Orange și o calitate foarte, foarte bună a imaginii. Dezavantaje: abonament de plătit și un receiver HD alb, nu prea mic și ciuntit de anumite funcții pe care majoritatea le consideră un „must have” în 2016 (PVR, player USB) ...Posted Image
- sper că nu te-ai gîndit să-ți faci abonament la Orange doar pentru a folosi tăvița și receiverul lor... nu de alta, dar e păcat să ratezi canalele Orange (și numai pentru calitate)! În acest caz, mai bine îți cumperi tăvița de pe olx sau aiurea și un receiver HD cu funcții ceva mai deștepte de pe unde găsești.

#9
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 flo129, on 03 octombrie 2016 - 13:00, said:

Salut,
Incerc sa ma conectez la satelitul Astra 19,2 E din brasov pentru a receptiona posturi TV in limba germana.
Stie cineva care ar fi dimensiunea minima a farfuriei antenei pe care sa o pot folosi pentru a realiza acest lucru.
Problema este ca stau la bloc si nu avem voie sa folosim antene ( estetic deranjeaza se pare) dar as vrea totusi sa o pun pe balcon deoarece am "teava" direct spre satelit fara obstacole si nu cred ca s-ar vedea prea mult.
Daca puteti sa-mi recomandati si niste modele v-as fi foarte recunoscator.
Va multumesc
eu anul asta am instalat exact pt satelitul respectiv o antena offset de 1 m diametru.am optat pt cea de 1 m ca sa nu am probleme cu receptia semnalului pe vreme rea.antena mea este montata acum pe bloc.acum 2 ani am avut una de 90 cm si era montata pe balcon la et 3 ,ca si obstacole un alt bloc in fata,si am avut semnal stabil si pe vreme rea asta ca tot mentionai ca vrei sa o montezi pe balcon.antena a costat,cea de 1 m ma refer,99 lei la unul din magazinele de specialitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate