Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Am nevoie de sfaturi!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SMoke65

SMoke65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.03.2013
Salut,
Am 1.80m, greutate 60kg si am 21 de ani, de azi m-am hotarat ca este timpul sa incep sa imi dezvolt corpul, vreua sa fac totul acasa, gen old school, am tinante necesare pentru gantere, etc...vreau sfaturi in legatura cu ce proteine trebuie sa iau, vreau sa imi fac un corp destul de masiv nu foarte masiv dar destul, vreau sa cresc destul de repede, ma voi implica mult in asta, mai vreau sa imi ziceti un regim alimentar si ce exercitii trebuie sa fac acasa, pentru a avea un efect maxim, ma intereseaza in primul rand spate si maini, astept sfaturi, multumesc frumos!
Pe net am gasit aceste exercitii pentru acasa, ceva pareri?

https://fiisportiv.w...tru-incepatori/

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Vrei efect maxim si corp masiv ? Nu poti sa faci asta acasa cu niste gantere.
Ca incepator, au facut misto cocalarii de mine 3-4 luni. Lasa rusinea si treci la sala.

#3
SMoke65

SMoke65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.03.2013
Eu asta vreau, oricat ar dura, asa vreau sa cresc, nu in sali aglomerate etc...cu vointa se poate si acasa zic eu!

Edited by SMoke65, 03 October 2016 - 00:59.


#4
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
E periculos sa faci acasa. Daca nu esti supravegheat, e posibil sa devii mult prea masiv si sa nu mai poti iesi din casa. Au murit multi asa.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Iti trebuie macar o banca de genul din poza,si o bara de tractiuni pentru usa

Attached Files



#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Du-te  mo , la sala . Pentru sport ai nevoie in primul rand de motivatie . Motivatia nu o vei gasi acasa . Tu esti doar orgolios si iti este rusine de fizicul tau . Treci peste si mergi la sala. Acasa ai sa reusesti sa iti strici spatele si umerii , ceea ce te va marca pentru tot restul vietii . Du-te intre oameni si roaga-i sa iti arate si tie cum este cu fiarele . Toti vreti acasa , fi-v-ar orgoliul de ras sa va fie . Credeti ca este ca in filme .

#7
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

View PostJurasikMan, on 03 octombrie 2016 - 07:55, said:

Du-te  mo , la sala . Pentru sport ai nevoie in primul rand de motivatie . Motivatia nu o vei gasi acasa . Tu esti doar orgolios si iti este rusine de fizicul tau . Treci peste si mergi la sala. Acasa ai sa reusesti sa iti strici spatele si umerii , ceea ce te va marca pentru tot restul vietii . Du-te intre oameni si roaga-i sa iti arate si tie cum este cu fiarele . Toti vreti acasa , fi-v-ar orgoliul de ras sa va fie . Credeti ca este ca in filme .
Like.

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Exista vreo "sala" in aer liber prin Bucuresti? Nu suport mirosul de inchis, umezeala si transpiratie, stau 10 ore pe zi la servici in bloc de sticla, vreau si aer curat si gimnastica, se poate?

#9
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Poti sa faci si acasa pentru anumite grupe de muschi (oricum iti trebuie gantere) dar nu ai randamentul pe care il ai la sala. Fa acasa, dar du-te si la sala.
Cat despre proteine, ia GFX Gold (o cupa dimineata si o cupa imediat dupa antrenament) + Amino ProBuilding (ajuta la procesarea proteinelor, sporeste forta si rezistenta la efort). Oricum, sa nu crezi ca bagi pungi de proteine in tine si peste noapte te trezesti hulk. Ai nevoie de alimentatie corespunzatoare (oua, carne, branza, lapte, cascaval, nuci, alune, orez, fasole). Sa te hidratezi (bea 3 litri de apa / zi) si ai nevoie si de somn destul (in timpul somnului corpul se reface, microfibrele pe care le rupi in timpul antrenamentelor se regenereaza). Si sa iti mai iei vitamina C si calciu + magneziu(2 in 1) efervescente, calciul iti intareste oasele (pe care o sa le soliciti foarte mult in timpul antrenamentelor) iar magneziul ajuta la absorbirea nutrienţilor în organism; vitamina C este de asemenea necesara la sintetizarea carnitinei, care este importanta in transferul energiei la mitocondriile celulelor.

Eu iti urez succes :D

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSMoke65, on 03 octombrie 2016 - 00:29, said:

Pe net am gasit aceste exercitii pentru acasa, ceva pareri?

https://fiisportiv.w...tru-incepatori/

E un program normal, cam incarcat. Din animatiile alea nu vei intelege exact cum sa executi.

#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostPatrocle_si_Lizuca, on 03 octombrie 2016 - 08:07, said:

Like.
Vezi ca like ai buton în drepta în colt la postul care ti-a plăcut de l-ai citit.

#12
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Foarte multi dintre cei care vor sa se apuce de tras de fiare evita sa se duca la sala, si uneori motivele sunt lesne de inteles.

Depinde la ce sala te duci, ce conditii ai acolo, cat de departe este de casa, cat costa abonamentul, si nu in ultimul rand care e gradul de cocalareala al practicantilor de pe acolo. Oricum daca stai bine cu psihicul nu ar trebui sa te deranjeze mistourile.

Intotdeauna este de preferat sa mergi la sala pentru ca ai acces la aparatura de calitate si mai ales pentru ca ai de la cine invata cum sa lucrezi. Are cine sa te ajute si sa te indrume sa faci exercitiile corect, are cine sa te supravegheze sa nu-ti dai cu ceva in cap sau sa-ti rupi ceva.

Daca nu reusesti sa mergi la o sala si vrei sa lucrezi acasa, trebuie sa stii ca ai nevoie de spatiu pentru un minim de aparate. O banca da impins, una de tractiuni, o bara, gantere si ceva discuri sunt suficiente pentru inceput. Dar o sa ai nevoie pe parcurs de mult mai mult.

Sfatul meu este sa-ti invingi temerile si sa mergi la sala, oriccare ar fi conditiile de acolo. Mergi macar un an pana inveti ce ai de facut, apoi te poti muta acasa linistit cu ceva experienta in spate.

Eu am fost 3 ani la sala si de un an sunt mutat acasa. Nu recomand, pentru ca acasa te distrag multe chestii. La sala cand ai intrat stii ca cel putin o ora ai de tras de fiare, acasa mai suna telefonu', mai da Shakira din cur la tv, mai vine una/unul pe la tine, mai stai schimbi muzica ca ti se pare ca nu e "antrenanta", mai ia Dinamo gol si te apuca dracii....te face sa te lasi oricat de motivat ai fi...crede-ma!

#13
SMoke65

SMoke65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.03.2013
Ok sa zicem ca ma duc la sala, ce sala imi propuneti, ceva unde gasesc si hn antrenor daca se poate, nu este panica de bani, vreau ceva bun

#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Daca nu spui de unde esti....

#15
SMoke65

SMoke65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.03.2013
Bucuresti

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Ridicat de greutati acasa nu recomand - poti ajunge sa faci mai mult rau - o hernie de disc sau alte chestii.

In al doilea rand cred ca stii  ca daca fortezi acum, cand te vei lasa de activitate din asta - si probabil cand vei avea un job mai solicitant o vei face, corpul tau va exploda.
La varsta ta cam asa aveam si eu 1,80 si 62 de kg. La 25 de ani m-am operat de apendicita si in 6 luni aveam 95 de kg ca n-am mai facut sport in perioada aia.
Mi-a luat 3 ani sa revin pe la 82 si de-atunci intre 82 si 87 stau mereu.

Daca vrei ceva ok - fa innot cat poti. e mai safe decat multe si dezvolta exact ce vrei - spate si brate.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
World class, cu de toate

#18
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

View PostSMoke65, on 03 octombrie 2016 - 00:53, said:

Eu asta vreau, oricat ar dura, asa vreau sa cresc, nu in sali aglomerate etc...cu vointa se poate si acasa zic eu!

Nu-i de ajuns sa ai vointa! Mai trebuie si bani de mancare si suplimente, trebuie sa te ajute si corpul putin(altfel iti va lua multi ani de zile sa pui 10-15kg de muschi) si nu in ultimul rand daca vrei sa faci doar acasa trebuie sa te duca mintea putin, sa ai imaginatie si sa fii documentat ca sa poti improviza. Si atunci da, poti sa faci si acasa; sunt care au facut in balcon si au devenit campioni nationali la culturism...da' aia au fost baieti destepti si cu multa experienta in sali "aglomerate" mai intai de toate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate