Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nehotarare VPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Salut!
Am lucrat vreo 5 ani cu cei de la IntoVPS, si vreau in continuare sa raman la ei.
Luna asta imi voi lansa un nou joc online, si am de ales dintre doua VPS-uri diferite:
- 1 GB Ram, 30 GB HDD, 4 Cores CPU - 12$/luna
- 2 GB Ram, 30 GB SSD, 1 Cores CPU - 12E/luna'

Acum pentru stabili necesitatile mele, sa va explic despre ce e vorba.
Voi lansa luna asta un nou joc multiplayer, unde spre deosebire de jocurile anterioare ce erau full web. (Adica gen Travian), acesta va rula printr-un client.
Clientul se va deschide prin WebGL, Windows sau Mobile
Practic pe server voi avea doar landing page-ul, si fisierele de comunicare intre client si server.

Asta ce inseamna?
De exemplu jucatorul deschide client-ul, isi scrie userul si parola, iar atunci cand da login, clientul trimite la server o instanta cu datele de autentificare, serverul ruleaza query-urie de MySQLi si returneaza la client raspunsul. Daca datele de autentificare sunt corecte, sau nu... Daca sunt corecte va returna un JSON cu informatiile despre cont.

Mai departe tot asa... Informatiile se proceseaza in client, iar atunci cand este nevoie de un update catre baza de date, clientul trimite instante la server.
Nu se prea fac calcule, doar niste cron-uri ce ruleaza la 2-3 minute cu un Select pe 5 Inner Join-uri si foarte multe update-uri in tranzactie. (In functie de numarul de jucatori online pot fi facute 20 update-uri in tranzactie, dar pot fi facute si 600 update-uri in tranzactie.

Mai am pe server niste fisiere simple ce sunt citite de fiecare jucator la cateva secunde (inmultit cu vreo 200 jucatori online)... Nu sunt calcule sau query-uri, ci doar niste fisiere cu ID-uri.

In conditiile acestea, ma puteti ajuta sa aleg un VPS mai potrivit?
Oare am nevoie de mai mult RAM si SSD?
Sau sunt irelevante si sa ma bazez pe CPU?

Multumesc!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Depinde de aplicatie. Ce raport ai la operatii read vs write

1. in aplicatie, exclusiv db
2. in db (SELECT vs. INSERT, UPDATE, DELETE)

?

(Asta presupunand ca bugetul tau e inexistent - 12E / luna nu e cu adevarat un buget cu care sa poti face ceva ca lumea).

 AndyM, on 02 octombrie 2016 - 14:20, said:

Nu se prea fac calcule
Calculele sunt irelevante pentru decizia HDD vs. SSD, deoarece calculele sunt facute de CPU, nu de disk.

 AndyM, on 02 octombrie 2016 - 14:20, said:

In conditiile acestea, ma puteti ajuta sa aleg un VPS mai potrivit?
Oare am nevoie de mai mult RAM si SSD?
Sau sunt irelevante si sa ma bazez pe CPU?
Deciziile astea se iau in urma unui profiling mai exhaustiv, pe cifre, nu dupa ureche.

Fa profiling si vino cu date daca vrei sfaturi bune. Altfel, ne putem da cu parerea, si tu iti poti frige serverul "dupa ureche".

Alt factor important in luarea unei decizii este disaster management: cat de des faci backup la toate datele si cate date esti dispus sa pierzi?

Vorbesti despre un server izolat, nu vad cluster, nu vad RAID, nu vad nimic in aceasta directie, deci trebuie sa iti stabilesti cat de mare are voie sa fie o pierdere care se incadreaza in parametrii normali.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Am inteles.
Voi lua VPS-ul pe SSD si voi face mai multe teste sa vad cu exact unde scartaie. :)

Multumesc.

#4
vdsromania

vdsromania

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2016
Avand in vedere ca vei avea foarte multe requesturi/sec (poate nu la inceput) iti recomand sa mergi pe SSD/RAM mai mult.
Poti folosi ca motor de stocare al MySQL-ului, "in-memory" si in cazul asta tranzactiile se vor face foarte foarte rapid, doar ca nu vor fi persistente, dar pentru asta poti face mirroring la baza de date cu una cu stocare pe SSD si poti avea si persistenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate