Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Antrenament sala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005
Salut!

Am fost anul trecut o perioada la sala si mi-am construit din bucatele un program dupa ceva research pe net. Mergeam de 4 ori pe saptamana: luni - umeri, trapez, marti - biceps, spate, antebrat, joi - triceps, piept, vineri - picioare. Abdomene si banda dupa fiecare zi de sala. Rareori in weekend mai bagam niste banda.

Rezultatele cred ca incepeau putin sa se vada, insa usor usor m-am lasat...mergeam si singur si de multe ori era plictisitor si demotivant. Plus, desigur ca voiam rezultate cat se poate de repede. Cand zic rezultate ma refer la cele inspre a avea mai multa forta, rezistenta si un corp armonios.
Stiu ca la fel de mult conteaza si nutritia unde am fost destul de disciplinat...acolo am vazut in pricipal acele rezultate pentru ca scapasem de niste grasime. Nu am luat prafuri sau chestii de genul.

Asadar, pe la inceputul anului asta deja nu prea ma mai duceam. Acum vreau sa ma reapuc sa merg la sala, insa m-am gandit la o alta abordare: tot 4 zile pe saptamana dar la clase de fitness. Ma gandeam luni - GRIT Strength, marti - TRX, joi - CXWORX, vineri - TRX. Nu am fost niciodata la vreo clasa de fitness deci singurul meu gand e ca se lucreaza cumva mai aplicat pe grupe de muschi si ca e un mediu mai motivant. Dupa aceea ma gandeam ca pot lucra individual pe aparate ce anume cred ca mai merita imbunatatit.

Puteti sa-mi spuneti ceva despre programele respective? Ati fost? Cum sunt? Sunt okay pentru incepatori? Este okay o saptamana cu aceste programe si se combina bine intre ele? Vreo recomandare?

Multumesc!

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai facut o salata de varza din antrenamentele alea si vrei sa te indopi cu ea pana crapi.

#3
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 Friskey, on 02 octombrie 2016 - 12:40, said:

Ai facut o salata de varza din antrenamentele alea si vrei sa te indopi cu ea pana crapi.
Ideea fiind?

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
"Nu am luat prafuri sau chestii de genul." DE CE ??
Sper ca ai o alimentatie bogata in proteine?

#5
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 diegodanny, on 02 octombrie 2016 - 13:05, said:

"Nu am luat prafuri sau chestii de genul." DE CE ??
Sper ca ai o alimentatie bogata in proteine?

Nu am zis-o ca si cum prafurile ar fi ceva rau...pur si simplu am specificat ca probabil e unul dintre motivele pentru care nu au aparut rezultate mai rapid. Zilnic incercam sa ating un prag minim de proteine din cat mai multe surse. Carnea era clar baza.

#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 BoolQ, on 02 octombrie 2016 - 13:00, said:

Ideea fiind?

Ideea fiind ca te afunzi in detalii cand ai putea pastra totul asa de simplu. Oricum cresti, antrenamentul conteaza mai putin la inceput. Nu programele sofisticate te vor ajuta ci vointa, putina informatie si o alimentatie adecvata

#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu înţeleg de ce vrei să faci fitness şi nu sală..

#8
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 sandu222, on 02 octombrie 2016 - 14:11, said:

Ideea fiind ca te afunzi in detalii cand ai putea pastra totul asa de simplu. Oricum cresti, antrenamentul conteaza mai putin la inceput. Nu programele sofisticate te vor ajuta ci vointa, putina informatie si o alimentatie adecvata

Mersi frumos! Stiu ca totul se invarte in jurul vointei insa incerc prin informatii sa ma motivez...de aceea ma gandeam la aceste clase pot aduce disciplina.
Apropo de aceste clase de fitness...ai incercat? Merita incercat sau chiar nu conteaza ci mai degraba sa fiu perseverent indiferent de ce incerc?

 Velaxa, on 02 octombrie 2016 - 14:12, said:

Nu înţeleg de ce vrei să faci fitness şi nu sală..

Ma gandeam ca fiind program de grup cumva usor usor ma alinieaz cu ceilalti. Sala ma gandeam cumva s-o folosesc ca mecanism de aprofundare daca incep cu aceste clase. Ca rutina de sala ma regaseam uneori demotivat si confuz.

#9
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

 BoolQ, on 02 octombrie 2016 - 12:06, said:

Salut!

Am fost anul trecut o perioada la sala si mi-am construit din bucatele un program dupa ceva research pe net. Mergeam de 4 ori pe saptamana: luni - umeri, trapez, marti - biceps, spate, antebrat, joi - triceps, piept, vineri - picioare. Abdomene si banda dupa fiecare zi de sala. Rareori in weekend mai bagam niste banda.

Rezultatele cred ca incepeau putin sa se vada, insa usor usor m-am lasat...mergeam si singur si de multe ori era plictisitor si demotivant. Plus, desigur ca voiam rezultate cat se poate de repede. Cand zic rezultate ma refer la cele inspre a avea mai multa forta, rezistenta si un corp armonios.
Stiu ca la fel de mult conteaza si nutritia unde am fost destul de disciplinat...acolo am vazut in pricipal acele rezultate pentru ca scapasem de niste grasime. Nu am luat prafuri sau chestii de genul.

Asadar, pe la inceputul anului asta deja nu prea ma mai duceam. Acum vreau sa ma reapuc sa merg la sala, insa m-am gandit la o alta abordare: tot 4 zile pe saptamana dar la clase de fitness. Ma gandeam luni - GRIT Strength, marti - TRX, joi - CXWORX, vineri - TRX. Nu am fost niciodata la vreo clasa de fitness deci singurul meu gand e ca se lucreaza cumva mai aplicat pe grupe de muschi si ca e un mediu mai motivant. Dupa aceea ma gandeam ca pot lucra individual pe aparate ce anume cred ca mai merita imbunatatit.

Puteti sa-mi spuneti ceva despre programele respective? Ati fost? Cum sunt? Sunt okay pentru incepatori? Este okay o saptamana cu aceste programe si se combina bine intre ele? Vreo recomandare?

Multumesc!
orice forma de miscare este mai buna decat zacutul pe canapea.
chestiile la care vrei tu sa te duci au niste denumiri interesante .unele sunt ceva exercitii  cu benzi elastice (TRX), atentie ca sunt mult mai dificile decat scremutul la sala pt ca trebuie in principiu sa lucrezi cu greutatea corporala, iar restul habar n-am.
ideea este sa te duci sa vezi singur despre ce este vorba sa-ti faci o idee. daca iti place continui sa te duci daca nu o lasi balta .e simplu.
programul descris de tine este destul de prost structurat . mai bine incearca ceva de genul piept+spate /umeri+brate /picioare+abdomen .+/- cardio.
3 zile pe sapt sunt suficiente.
sau poti sa incerci pt inceput un program de tip circuit full/body  de 2ori/sapt. si eventual mai vezi tu ce faci...
o alimentatie echilibrata  de calitate + vitamine+ odihna suficienta sunt ok pt inceput.
chestia cu motivatia in grup este relativa. totul tine de vointa ta de-a face ceva. de regula la clase de fitness ai ocazia sa intalnesti gagici grase sau mai purisance care vin sa socializeze. gagicile alea bune pe care eventual o sa le vezi nu se baga in seama cu tine pt ca iti  scaneaza portofelul si nu cocoselul sau musculatura....

Edited by esaob13, 02 October 2016 - 14:45.


#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Eu sincer nu vă înţeleg cum vă demotivaţi aşa repede de sală.
Eu m-am apucat de sală (de când nu mai sunt puşti), acuma un an, şi primele luni nu făceam calumea şi mai făceam şi pauze mari, după Crăciun mi-am  promis că o să fac sală până crăp şi aşa se şi întâmplă. La început eram vreo 7 prieteni care mergeam la sală, acuma eu sunt singurul care merge regulat. Sincer fără sală nu ştiu ce să fac acasă, nu pot să mânc bine, nu am poftă de mâncare şi mă simt slăbit. Sala şi sportul mă motivează...
Dar e okay să faci şi fitness, doar că dacă tot ştii cum se mâncă sala, ar fi păcat să mai pierzi o lună de învăţat alte exerciţii şi de experimentat, tu alegi.

#11
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 esaob13, on 02 octombrie 2016 - 14:35, said:


orice forma de miscare este mai buna decat zacutul pe canapea.
chestiile la care vrei tu sa te duci au niste denumiri interesante .unele sunt ceva exercitii  cu benzi elastice (TRX), atentie ca sunt mult mai dificile decat scremutul la sala pt ca trebuie in principiu sa lucrezi cu greutatea corporala, iar restul habar n-am.
ideea este sa te duci sa vezi singur despre ce este vorba sa-ti faci o idee. daca iti place continui sa te duci daca nu o lasi balta .e simplu.
programul descris de tine este destul de prost structurat . mai bine incearca ceva de genul piept+spate /umeri+brate /picioare+abdomen .+/- cardio.
3 zile pe sapt sunt suficiente.
sau poti sa incerci pt inceput un program de tip circuit full/body  de 2ori/sapt. si eventual mai vezi tu ce faci...
o alimentatie echilibrata  de calitate + vitamine+ odihna suficienta sunt ok pt inceput.

Multumesc de sfat! Initial mergeam de 3 ori pe saptamana dar am zis sa impart in 4 ca sa nu ma fortez prea mult pe fiecare zi.

 Velaxa, on 02 octombrie 2016 - 14:37, said:

Eu sincer nu vă ĂŽnţeleg cum vă demotivaţi aşa repede de sală.
Eu m-am apucat de sală (de când nu mai sunt puşti), acuma un an, şi primele luni nu făceam calumea şi mai făceam şi pauze mari, după Crăciun mi-am  promis că o să fac sală până crăp şi aşa se şi ĂŽntâmplă. La ĂŽnceput eram vreo 7 prieteni care mergeam la sală, acuma eu sunt singurul care merge regulat. Sincer fără sală nu ştiu ce să fac acasă, nu pot să mânc bine, nu am poftă de mâncare şi mă simt slăbit. Sala şi sportul mă motivează...
Dar e okay să faci şi fitness, doar că dacă tot ştii cum se mâncă sala, ar fi păcat să mai pierzi o lună de ĂŽnvăţat alte exerciţii şi de experimentat, tu alegi.

Mersi frumos! Tine intr-adevar de fiecare...vezi si tu ca 6 din 7 renunta conform propriei experiente. M-am regasit intre cei 6 dar d-asta incerc combinatii sa ma tin ca lumea.

#12
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
De 4 ori pe săptămână e ok. Să nu mergi de 5 în care să fie 2 zile de braţe, că am mai văzut şi dinăştia.

#13
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
hai ca m-ai facut curios .
ce intelegi tu prin fortare . ? nu mergi de 3 ori/sapt ci de 4ori ca sa nu te fortezi prea mult ?
cu ce greutati lucrezi de ajungi sa te fortezi  ?
sper ca nu s-au mutat pe forumul asta aberantii de pe altele care sustin tot felul de idiotenii mai mari ca ei ceva gen 1.75cm /70 kg si baga piept cu 150kg sau altul triceps cu 140kg.
nr corect de serii la un exercitiu este de 4 iar nr de repetari ar fi cel care-ti permite sa executi corect 6-8 repetari.
la o grupa musculara sunt suficiente 3 exercitii si in ziua cea mai grea ar fi maxim 9 exercitii x4 serii .desi la un program gen umeri +brate ar merge si 3 exercitii la umeri si cate 2 exercitii pt brate.
vorbim aici despre un posibil incepator care vrea sa faca miscare . nu de vreun aspirant la titlul de mr olimpia.
pt inceput ia-o incetisor cu greutatile ca dai in altele daca te arunci la nush ce greutati . imi amintesc de-o faza prin sala cand un pustan il intreba pe un instructor de ce nu poate sa faca si el un exercitiu cu nush ce greutate ca a vazut el pe net ca coleman baga cu greutatea respectiva.
deci care ar fi fortarea ?

Edited by esaob13, 02 October 2016 - 15:08.


#14
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 esaob13, on 02 octombrie 2016 - 15:01, said:

hai ca m-ai facut curios .
ce intelegi tu prin fortare . ? nu mergi de 3 ori/sapt ci de 4ori ca sa nu te fortezi prea mult ?
cu ce greutati lucrezi de ajungi sa te fortezi  ?
sper ca nu s-au mutat pe forumul asta aberantii de pe altele care sustin tot felul de idiotenii mai mari ca ei ceva gen 1.75cm /70 kg si baga piept cu 150kg sau altul triceps cu 140kg.
nr corect de serii la un exercitiu este de 4 iar nr de repetari ar fi cel care-ti permite sa executi corect 6-8 repetari.
la o grupa musculara sunt suficiente 3 exercitii si in ziua cea mai grea ar fi maxim 9 exercitii x4 serii .
deci care ar fi fortarea ?

Nu ma refer la o fortare care tine de repetari sau greutate. Ma refer ca la programul pe care mi-l facusem initial nu voiam sa fac mai mult de o grupa mare de muschi + una mai mica...asadar impartind corpul pe 4 zile and zis ca nu imi fortez corpul prea mult mai ales fiind la inceput.
Am prezentat doar un context...nu zic ca era bun sau rau. Dar legat de acele clase de fitness stiti ceva?

#15
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 esaob13, on 02 octombrie 2016 - 15:01, said:

nr corect de serii la un exercitiu este de 4 iar nr de repetari ar fi cel care-ti permite sa executi corect 6-8 repetari.
nu, asta e opinia ta, altii considera ca 10 repetari sau chiar mai multe este numarul corect.

#16
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

 maxtron_69, on 02 octombrie 2016 - 23:21, said:

nu, asta e opinia ta, altii considera ca 10 repetari sau chiar mai multe este numarul corect.
fiecare apreciaza ce si cat face la o sala .
ceea ce am zis eu este o parere  avand in vedere ca tipul vrea masa musculara, sau cel putin eu asa am inteles.si  de regula pt masa musculara se practica sistemul piramida ultima serie fiind cu 6-8 repetari corecte. ceva de genul 1seriex 12-15 per. de incalzire /1 serie x10-12 rep/1sx8-10 rep/1sx6-8 rep.evident cu cresterea greutatii la fiecare serie.
desi eu cred ca sunt suficiente la inceput doar serii de cate10-12 rep sa se obisnuiasca organismul cu miscarea si cu executarea corecta a exercitiilor.
de asta am si zis ca sunt bune la inceput doar si circuitele de tip full body. tot obtii rezultate in 3 luni cu un regim alimentar corect.
ma rog acuma depinde si ce-si imagineaza fiecare prin rezultate.
oricum ce-a zis tipul cu TRX alea-s  pt avansati in fitness. ca sa poti lucra cu benzi TRX ar trebui sa poti lucra usor cu greutatea corpului care este  mai greu de realizat.pt inceput in orice antrenament   eu as propune ca principal obiectiv sa se ajunga sa se lucreze cu greutati cat greutatea corpului pt niste grupe musculare iar pt altele cu jumatate din greutatea corporala.
ceva gen daca ai 90kg sa poti baga 10 rep impins piept cu bara cu 90kg+10 rep geno cu 90kg + 10 tractiuni corecte....+ biceps/triceps/cu 45kg...
la prima vedere pare usor

Edited by esaob13, 03 October 2016 - 08:14.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

 BoolQ, on 02 octombrie 2016 - 12:06, said:

Nu am fost niciodata la vreo clasa de fitness deci singurul meu gand e ca se lucreaza cumva mai aplicat pe grupe de muschi si ca e un mediu mai motivant.

Omul vrea la clase de fitness fiindca e mai antrenant.
Foarte bine. Recomand TRX, se rgeleaza dificultatea foarte usor, pot face simultan in grupa si pensionari si  atleti.

Edited by overseas, 03 October 2016 - 08:36.


#18
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 overseas, on 03 octombrie 2016 - 08:33, said:

Omul vrea la clase de fitness fiindca e mai antrenant.
Foarte bine. Recomand TRX, se rgeleaza dificultatea foarte usor, pot face simultan in grupa si pensionari si  atleti.

In sfarsit ceva recomendare pe clasele de fitness...multumesc!
Despre celelalte stiti ceva?

Edited by BoolQ, 03 October 2016 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate