Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bogati vs Saraci in religia creștină

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007
Apostolii lui Isus nu au "denigrat si defăimat" bogatii doar pentru ca erau bogati.
Si nu au invatat ca tot bogatul este un "om rau si plin de păcate, un om care, din start, nu merita sa ajungă in Rai, un om cu suflet murdar".  Posted Image . Niciodata.

Dar detractorii astazi spun ca Biblia condamna bogatii, maine ca Biblia a fost scrisa pentru... a-i apara pe bogati  Posted Image

#20
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostKHISHCHNIK, on 02 octombrie 2016 - 11:31, said:


Si atunci, de ce in căcatul de religie crestina bogatul este denigrat si defăimat si persoana lui este asociata cu a unui om rau si plin de păcate, un om care, din start, nu merita sa ajungă in Rai, un om cu suflet murdar, in timp ce cel sărac e prin definitie cel bun si neprihanit si care merita de la sine, doar fiindca e sărac, tot ce e mai bun in lumea asta dar si in cea de dincolo, când, de fapt, situatia e exact pe dos ?

Persoane precum Lazar sau Nicodim sau Zaheu au fost prieteni cu Iisus, desi erau foarte bogati si n-au donat tot la saraci.
Ce conteaza e sa nu fii robul averii tale.

Si mai conteaza si contextul:
Israelul in vremea lui Iisus era o cvasi-teocratie, cu rabinii constituind grosul clasei dominante.
Iisus n-a fost contra bogatilor ci contra preotilor corupti si ipocriti si care-si depasesc atributiile.

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlefcadio, on 03 octombrie 2016 - 09:01, said:

Persoane precum Lazar sau Nicodim sau Zaheu au fost prieteni cu Iisus, desi erau foarte bogati si n-au donat tot la saraci.
De unde știi tu ce au donat aceștia? Poate că au donat jumătate din averea lor săracilor, mă poți contrazice?

#22
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdark, on 03 octombrie 2016 - 09:41, said:


De unde știi tu ce au donat aceștia? Poate că au donat jumătate din averea lor săracilor, mă poți contrazice?
Da. Poate au donat numai 30%!!

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdulgherul, on 03 octombrie 2016 - 15:09, said:

Da. Poate au donat numai 30%!!
Da, poate doar 30%.
Putem ști cu precizie?

#24
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Nu.

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Poate că au dat tot săracilor. E posibil, da?

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
În mod sigur, o parte din avere au donat-o.

Ne-au spus numai sa ne aducem aminte de cei saraci, si chiar asa am si cautat sa fac. (Gal.2:10)

Dar cine are bogatiile lumii acesteia, si vede pe fratele sau in nevoie, si isi inchide inima fata de el, cum ramane in el dragostea de Dumnezeu? (1Ioan.3:17)

View Postlefcadio, on 03 octombrie 2016 - 09:01, said:

desi erau foarte bogati si n-au donat tot la saraci.


Fiule, nu știm dacă erau ”foarte bogați”, ci doar avuți. Cât de mare le era bogăția, nu știm. Cert este că surplusul lor a fost dat celor în nevoie, de asta putem fi siguri.

Drept raspuns, el le zicea: "Cine are doua haine sa imparta cu cine n-are niciuna; si cine are de mancare sa faca la fel." (Luc.3:11)

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Eu cred că nici nu au apucat să doneze ceva, le-a fost confiscată.

In adevar, ati avut mila de cei din temnita si ati primit cu bucurie rapirea averilor voastre, ca unii care stiti ca aveti in ceruri o avutie mai buna, care dainuie. (Evr.10:34)

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal, din munca cinstita nu ai cum sa faci avere, poti cel mult sa traiesti decent... Cei care bubuie de bogati, au sarit gardul si au luat-o pe scurtatura, asumandu-si riscurile de rigoare. Se zice ca Dzeu vede tot si ii da fiecaruia dupa cum merita. De asta ii vedeti pe alde Pinalti in acelasi beci in care a stat si Gigi o perioada, cu toata credinta lui.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrosix, on 03 octombrie 2016 - 19:43, said:

De asta ii vedeti pe alde Pinalti in acelasi beci in care a stat si Gigi o perioada, cu toata credinta lui.

Gigi Becali a păcătuit când nu era credincios.Posted Image
Totuși, averea lui a făcut-o prin hoții. Drept ar fi fost să o doneze pe toată la săraci.

#30
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postrosix, on 03 octombrie 2016 - 19:43, said:

In mod normal, din munca cinstita nu ai cum sa faci avere, poti cel mult sa traiesti decent... Cei care bubuie de bogati, au sarit gardul
Depinde ce intelegi prin "decent".
Pentru o mare multime de locuitori ai planetei, tu bubui de bogat.

Si multi din cei pe care tu-i consideri putred de bogati, considera ca doar traiesc un trai decent, in comparatie cu cei mai bogati ca ei.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Vindeti ce aveti si dati milostenie. Faceti-va rost de pungi care nu se invechesc, o comoara nesecata in ceruri, unde nu se apropie hotul si unde nu roade molia. (Luc.12:33)

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Un crestin inteligent pe care-l cunosc se roaga sa-l pazeasca Dumnezeu de 3 chestii: de mandrie, de bani (avere mare) si de ispita femeilor. Cu restul problemelor se descurca si singur.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain, si M-ati primit; (Mat.25:35)

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 04 octombrie 2016 - 13:40, said:

Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain, si M-ati primit; (Mat.25:35)
Dar tot El spune ca nimeni nu va inseta si flamanzi daca bea din izvorul vietii si va manca din pomul vietii . Cui se adreseaza , necredinciosilor ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate