Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Artele marțiale militare în România

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Krav maga e f practic si aplicabil la situatii reale, dar cu conditia sa fi practicat sporturi de contact inainte si sa ai deja formate niste reflexe.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,100
  • Înscris: 09.01.2007

View PostB_XXV, on 05 octombrie 2016 - 17:26, said:

Krav maga e f practic si aplicabil la situatii reale, dar cu conditia sa fi practicat sporturi de contact inainte si sa ai deja formate niste reflexe.

Idem sahul si filatelia, sunt mortale cand practicantul are deja 30 de meciuri castigate la MMA Posted Image

#21
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Krav maga e lupta de strada, practicand vei ajunge sa gestionezi situatii in care limita intre a ramane viu sau lat pe jos nu e decisa de arbitru...mma e sport de ring/cusca. Implicarea emotionala si fizica intr-un conflict stradal este total diferita de cea dintr-o competitie sportiva.

#22
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
daca e sa o iei asa si o simpla ridicare de picior zi de zi exersand fara un maestru te poate face sa ridici mai sus si sa incepi sa iti corectezi pozitia .....
singura chestie e ca unele gen karate sunt prea statice deci inaplicabile pe strada unde atacatorul se arunca spre tine ca idiotul

#23
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View PostDeutschland19, on 02 octombrie 2016 - 10:20, said:

Apropo,ce stiluri de luptă folosesc jandarmii şi DIAS ?

Pulanu, sprayu cu gaz si bocancu, glumesti cu SIASul si jandarii.

#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sa nu uitam vestele alea de netrecut......mai naspa cand trebuie sa alerge in ele ......
dar na unul e echipamentul de la jandarmerie altul la sias altul la alte servicii din astea....si altele la militari .....

#25
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Eternele discutii ...
Mai treziti-va din vis... pe un alt topic, cel cu "recomandare stil" era unul cu expresia asta "Ving tsun! nu Wing Chun sau Wing Tsun". Sunteti de-a dreptul ... nici nu mai spun... ca se supara lumea.
E plina partea de Fight Club cu tot felul de informatii utile, cu ce anume sa alegeti, in functie de ce anume doriti si ce va place.

Cei din trupele de interventie nu practica ceva anume... membrii sunt poate cativa ce au terminat academia si cei care vin la angajare cu un trecut sportiv, nu neaparat de arte martiale. Nici nu va imaginati cat de efficient poate fi un rugbyst sau un fost canotor... cand iti scapa una ... nu mai ai nevoie de tehnici extra super letale...

De la interventie stiu karateka shotokanist ( care participa la antrenamente regulate de kickboxing si mma ... deci sincer nu stiu cat mai foloseste din karate-ul traditional ), judokan, practicant de kickboxing, taekwondo si practicant de qwan ki dao. Nu se fac tehnici letale... se antreneaza toti cardio, tractiuni, geno, flotari, alergare si tras de fiare, iar fiecare practicant de arte martiale arata unul doua procedee... si se repeta, fiecare din stilul din care provine, nu au un antrenor dedicat .. practicant de nu stiu ce super stil..  Nu toti sunt centura neagra 7 dani ...

Cand la interventie, prin usa in care bati, iti vine o sabie in piept, si esti salvat de vesta ce o porti.... nu stiu cat krav kaka, wing kaka maca, ninjutsula si aikikaka mai folosesti la intrarea in incinta... ..Tipi, "culcat, politia!" si le rupi capatzana... nu iti vor iesi in viata ta, tehnicile din stilurile de mai sus sub adrenalina ...daca nu esti antrenat cardio, si nu te folosesti de pumn si picior in mod regulat  gen sac, palmare, calire... nu vei imobiliza un adrenalinizat care se apara cu sabie sau cutit. Nu vei putea imobiliza cu akikaka, un meltean care are incheietura mai mare decat pot cuprinde catusele.... treziti-va in puii mei din vis...

Daca vreti antrenamente hard, faceti-le separat... folositi greutati pe maini si picioare, sau vesta cu greutati cand faceti kata-uri la sala sau acasa... folositi cand alergati... si tineti-va de antrenamente regulat, indifferent ce anume practicati... Sunt o multime de programe.pe net, numai sa vrei asta ... Voi alegeti ciunga bunga si vreti sa fiti super ninjalai...
Cand esti in grupul de prieteni, sau la job, la o gluma doua, iti iese o tehnica, un prins de mana, mai un picior la misto pe genunchi sa ii arati ca ii f... piciorul .. dar fata in fata, sau in stare de combat, cu unul care face regulat antrenamente de contact... va rupe capul, chiar daca omul are bun simt si nu va arata asta...

Sincer ... la un program de maxim 3 antrenamente pe saptamana, de wing chun... aikido sau alte ezoterice... sa nu va asteptati la minuni.. am sa va rup capul si dupa 7 ani de practica a voastra, eu practicand doar de doua ori pe saptamana judo sau bjj, sau kick box sau box... doar de doua ori pe saptamana ! Ca sa nu mai spun de unul care se antreneaza mai des si mai ajunge si la competitii de arte martiale de contact....

Uitati-va la filmulete pe net ale practicantilor la salile la care doriti sa mergeti ... in orasul meu de exemplu, te umfla rasul cand te uiti la practicantii de aikido sau wingchun... cand vezi ce tehnici fatale au sau cum arata practicantii, no offense, dar ... se vede rau pe sticla...
E clar ca nici la salile de arte martiale de contact imaginea nu e roz ... ca-s urati... cei care merg la competitii au umarul sarit nu doar odata, urechile ciuntite, arcadele si nasul mai aiurit ... dar, tine si de tine ce anume vrei sa faci si pana unde vrei sa ajungi, nu e obligatoriu sa-ti rupi capul, te poti antrena si destept ... depinde ce anume vrei

In plus, cei care practica arte martiale ezoterice, sa nu creada ca ceilalti practicanti de arte ale caror reguli "se rezuma" la ring, cusca, sau tatami ... cei limitati ... nu stiu sa loveasca in zona inghinala, ochi ... gat... sau alte zone de kkt... ca pe strada nu e ca in ring ... e real life & shit...

Prefer sa f... un croseu sau o directa in barba, sau poate imi iese un rnc.. pe strada ... desi orice altercatie se poate evita in proportie de 99% ... decat sa bag degete in ochi sau in gat si sa las omul handicapat pe viata si eu la puscarie cu sechele psihologice...

Bataile pe strada sunt din orgoliu, din proasta gestionare a conflictului din partea atacatului, din escaladare fara sens ...sau din pura prostie... nu stiu ...Cand se ia unul de mine aiurea pe strada, de obicei e un retard frustrat de viata, poate un fost practicant in viata lui intr-o sala de box sau kickbox de o luna sau doua si se crede mare ninjalau, are burta cat casa sau ceafa de porc pt ca baga saworma in el si se crede smecher, habar nu are cat m-am tavalit si poate de cate ori am dat somn cuiva ... sau am luptat sub presiune ... plec il las in pace pentru sanatatea lui, si pentru linistea mea...Daca-s prost il trimit si eu in masa, si gata bataia ...sincer .. pt ce ? Ce am de demonstrat ? In primul rand mie, dar lui ... NIMIC !...

Povestea unei tipe practicant de taekwondo... a carei verisoare are dosar ( centura neagra [nu ca ar conta, sau poate cu atat mai mult] ) : verisoara a lovit cu piciorul in gat in discoteca un tip, pentru ca... ar fi pus mana si ea s-a simtit amenintata ... era cu mai multe persoane respectivul... .. si l-a omorat ... Trageti voi concluziile ...

Practicati ce va place, dar daca mergeti la ezoterice, nu emanati pretentii de luptatori, mai ales in fata celor ce se lupta pe "reguli limitate de ring". In regulile alea "limitate de ring", e razboi.... se fractureaza si se fisureaza mandibule, coaste, tibii, genunchi... sar bratele din cot si din umar, si se ia somnic... prin lovitura sau strangulare... Daca va urcati prin copaci, gen ninjutsu, urcati-va pentru ca asta va place, dar sa nu va kkti pe voi la primul pumn in gura, din cauza ca va credeati mai mult decat sunteti... sau sa emiteti pretentii ca voi rupeti capul nush carui tip de luptator...Cei care sunt "buni" din wing chun, ninjutsu, aikido ... sunt foarte foarte foarte putini !

Eu cand practic bjj, in primul rand sunt umil pentru ca imi stiu limitarile fizice si psihice, nu emit pretentii de luptator... si il practic pentru sahul uman, pe care multi nu il inteleg.. nu sunt limitat mental pe strada in eventualitatea unui conflict sa incerc sa-mi duc adversarul pe asfalt mai ales daca are prieteni ... Dar cand la antrenament bat pentru ca stiu ca imi distruge mana sau piciorul, sau se poate stinge lumina de la un choke, strangulare .. cam realizezi anumite lucruri... digerati si voi ...
Era sa uit de lupta impotriva mai multor adversari ...raspundea o centura avansata de bjj la intrebarea asta : " pot sa aleg eu adversarii aia multi ? "

Ca si sfat, alegeti ... kyokushyn, ashihara, budokai, kickboxing, taekwondo, box, lupte, judo, bjj, sambo, box tailandez ... daca nu credeti ca e sufficient, mai mixati... participati si la alte tipuri de antrenamente. Daca practicati judo, mergi si la kick, daca practici ashihara, inceearca si bjj ... ca exemple... Alergati indifferent de vreme, combinati si cu antrenamente de forta. Veti realiza in timp ... dupa ceva batai luate si poate date, cu un fizic correct corespunzator :) ca... e diferita treaba de ezoterice fratie ..

Succes in tot ce alegeti ... dar, deschideti ochii !

Si scuze pentru postul lung!

Edited by tatic_distrat, 19 October 2016 - 09:37.


#26
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Krav maga nu are legatura cu ezoterismul boss...din contra te invata sa dai un pumn in mufa sau in gatulet, un sut la oute, sa pastrezi distanta fata de agresor, deci chestii pragmatice si aplicabile pe ulitele patriei.contine elemente de lupte, box,kick boxing adaptate pt strada .

Edited by B_XXV, 21 October 2016 - 23:11.


#27
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
https://m.youtube.co...h?v=N-ss_OfxsgA


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,100
  • Înscris: 09.01.2007

View PostB_XXV, on 21 octombrie 2016 - 23:38, said:



This is what a REAL KRAV MAGA MASTER looks like!
dupa care iti da imagini de antrenament ?! sunteti copii ?!

#29
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010

View Postoverseas, on 24 octombrie 2016 - 16:24, said:




This is what a REAL KRAV MAGA MASTER looks like!
dupa care iti da imagini de antrenament ?! sunteti copii ?!
Pai si de unde sa ne dea imagini, de la dusuri? Putin marketing, ia ochii la fraieri cu 2-3 miscari si aia e.

#30
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
B_XXV ... nu stiu cati ani ai ... dar nu ai inteles nicio p... din postul meu, din postul lui jurasik, din apropourile lui overseas ...
Stai linistit si viseaza in continuare, somn usor

#31
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Be tatic distrat...keep calm.iti dau dreptate in ceea ce ai postat.

#32
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
De cind era sa ma duc la puscarie mi-a trecut de arme albe.

#33
the-revenant

the-revenant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.11.2016
Salut, nu sunt eu mare expert sau mare ninjalau sau cage fighter,dar mai stiu cate o treaba ...doua.
Nu cautati stiluri cautati autoaparare(self defance) care e cu totul altceva decata artele martiale sau luptele de ring,dezvoltati-va awernesul la tot ce va inconjoara ,cititi limbajul corpului,evitati locurile intunecoase daca veniti noaptea acasa,fiti siguri pe voi,un atacator nu isi alege o victima puternica,daca esti speriat atunci devii prada sigura.
Supravietuirea pe strada,sa ramai in viata implica mult mai multe decat a da la sac si a alerga in ploaie.Ganditi-va la toata adrenalina care va ia in stapanire corpul,la toata furia care e exercitata de atacator asupra voastra(fizica si verbala),ganditiva la cum reactionati asupra acestori factori..inghetati sau raspundeti  atacului? Toate tehnicile invatate,sub presiune si adrenalina sunt O.e dovedit stintific ca,, fine motorskill,, dispar sub adrenalina si stress si raman doar ,,gross motorskill,, care sunt miscarile simple care nu necesita un patern de invatat,reflexele.
Unii din cei mai buni profesori de self defence sunt RIchard Dimitri, Nick Drossos ,Tony Blauer pe youtube sunt o gramada de videouri cu ei.
eu am reusit sa fiu la cateva seminarii ale lor si toate artele martiale sau asihara ce le-am facut nu au nimic de a face cu ce se intalneste in realitate cand viata ta sau a cuiva drag e pusa in pericol.Nici o arta martiala si nici un ring nu te invata ce inseamna self defence.
Sper sa fiu destul de coerent deoarece sunt plecat din tara de ceva timp si mi-am mai pierdut din coerenta.
am sa pun niste linkuri ca sa va faceti o idee despre o mica parte despre ce inseamna supravietuire,sa ajungi intreg acasa la cei dragi.
aici unu despre ce inseama tehnici vs realitate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tkvfn96oJnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aici e Nick la o mica lectie in mare despre principiile atacurilor de cutit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jCrulYp4uWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aici un video mai vechi dar f bun  a lui Richard Dimitri despre cum arata un antrenament real si anumite trucuri!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/II-YsbCLn6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si aici unul care a depasit un milion doua sute de vizualizari
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/37XiSn81oFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci oameni buni nu mai visati al tehnici super mortale sau la BJJ ,KKJ sau ringuri .Invatati lovituri simple si eficiente care le puteti folosi in situartii de adrenalina si stres si antrenati-va aceste lovituri sa devina puternice si rapide,sacul e f. bun,conditia fizica cum zicea colegul e necesara si antrenati-va cat mai realist.

Edited by the-revenant, 11 November 2016 - 18:44.


#34
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Sa nu mergeti la bjj si kickboxing... ca va invata the-revenant cum sta treaba... stie el...
Filmuletele intr-adevar, ara ceva corect. Adica, daca nu ai sparing real esti de kkt... si ca tehnicile ezoterice nu functioneaza.

Fost amic, fost rugbyst, ce se afla cu ani in urma la mascati... a avut o interventie iar la stiri cand a fost intervievat, despre faptul ca niste persoane au trecut fraudulos, iar mascatii au fost chemati ... a raspuns ca la atacul cu un par, al unuia din ei, l-a imobilizat prin tehnicile specifice. La bloc cand ne-am intalnit cu el, bineinteles, noi stiam cum sta treaba, ne-a spus ca i-a fxxxt una de a dormit cu par cu tot.

Utati un filmulet ar unor persoane din armata :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0j6tZBYYlN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa nu cumva sa faceti bjj sau judo, sau kickboxing... e e de kkt, e de ring, nu e real life & shit.

Oare cand plm o sa va treziti ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate